BEKENDMAKINGEN. TE PACHTEN liet grondbeginsel van den cijns. Woensdag lest, rond 3 ure ’s morgens, is er brand ontslaan in eene vlasvimme gestaan langs de Roozendaleslraal en be- lioorcnde aan sieur David. In een oogen- blik was alles in vuur en vlam. Men weet niet of men de oorzaak aan kwaadwillig heid of toevalligheid moet toeschrijvet). Het vlas was verzekerd. 1'.) 00 a 21 00 -a- 24 00 a 26 00 14 l ehr. 22 00 it 26 SO -Jl- -- 18 00 h 20 00 -a- 18 00 h 20 00 -a- 19 00 a 21 00 -it- 23 00 a 26 00 no it oo per I 4/2 kilo, Bruin brood, 51 cent". Halfwit 63 centimcn. mingen uil Geul besloten die brave en verdienstelijke vrouw die gevierde kun stenares op den avond van haai- eervol en werkzaam leven, in naam van liet Nederlandsche volk, een openbaar bewijs van liefde, hoogschatting en hulde aan te bieden. Hiertoe vragen zij de medewerking en ondersteuning van land- en laalgenooten, van allen, die in kunsten en letteren be lang stellen. Hei feest zal gevierd worden te Gent, op Zondag 13" Mei 1883. Men kan inschrijven op hel bureel van het Advertentie blad alhier. Elk inschrijver voor minstens 5 frank zal hel prachtig gesteendrukt portret van van vrouwe Courtmans, ten geschenke ontvangen. Rechterlijke kronijk. De korvek- lionele Rechtbank onzer stad, heeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. De Kamer, na het budget der gendar merie besproken en gestemd le hebben, is dan overgegaan tot de behandeling der begrooting van juslicie. De heer Vanden- peereboom heeft getracht de noodzake lijkheid te bewijzen van het behoud der onderpastoors, waarvan het getal, vol gens een officieel onderzoek, bevonden is te groot te zijn in verhouding van de behoeften der bevolkingen. De heer Bou vier heelt zeer te recht doen opmerken dat de leden der rechter zijde niet gewa gen van tie dwingelandij welke de geeste lijkheid op de bevolking van den builen iaat drukken. Bij koninklijk besluit van 10 februari, zijn tie luitenant-kolonel Principe, en de kapiteins Tliélie en Chouette, leden van de herzieningsraand van Weslvlaanderen, voor |883, benoemd. middensectie baar werk geëindigd hebbe, hetzij om zich aan te sluiten bij hel ont werp dal zij zal aanbieden, hetzij om een ander ontwerp vast te stellen. De middensectie heeft lol hiertoe geenc beslissing genomen omtrent den geheelen omvang van hel ontwerp Devigne. De meerderheid dezer sectie heeft nochtans uit dit ontwerp alle voorstellen geweerd waarbij aan hel vrij onderwijs hetzelfde vertrouwen als aan het officieel onder wijs zou verleend worden. Zij heeft ge meend dal het omslag van onderzoek slechts mocht verleend worden aan hen die hunne bekwaamheid verrechtveerdi- gen door de voortbrenging vaneen geluig- schrill in hel officieel ouderwijs bekomen. In alle gevallen dus zal het ontwerp van 31. Devigne, onder dit oogpunt, eenige wijzigingen ondergaan. Twee leden der middensectie hebben ook hunne denkwijze voorbehouden he lrekkelijk de voorgestelde afwijking van VlanniMclie belnngen. M. Olin, minister van openbare werken, beeft aan hel personeel der posterijen cn telegrafen den volgenden omzendbrief ge stuurd, om de uitvoering te verzekeren der wel van 1878 over liet gebruik der Vlaamsche taal De wel van 22 mei 1878 betreffende hel gebruik der vlaamsche taal wordt soms over hel hoofd gezien, niettegen staande alle aanbevelingen. Er zijn hij hel bestuur klachten inge komen, waaruit blijkt 1’ Dal aatigeplakie berichten en zeke re opschriften builen de kantoren alleen in liet fransch zijn opgesteld, terwijl zij ook in liet vlaatnsch zouden moeten zijn; 2° Dal de poslmandalen en de ont vangstbewijzen, afgeleverdaan T publiek, herhaaldelijk in hellransch zijn opgesteld, niettegenstaande hel inzicht ol hel ver langen uilgedt ukt door de belanghebben den, om die stukken in hel vlaamsch te bekomen. Nogmaals verzoek ik hel personeel zich stipt le gedragen volgens de voor schriften der wel in kwestie en ik ver wittig bet, dal hel bestuur voorlaat! streng zal handelen ten aanzien der agen ten, die onder dit opzicht in gebreke .zijn. Onder degenen, welke in de laatste 60 jaren, door hunnen letterkundigen arbeid, liefde voor de miskende moedertaal opge wekt, door de strekking hunner geschrif ten hunne min onlwikkeldemede burgers verkwikt, opgebeurd en veredeld hebben bekleedt Mevrouw Courtmans eene eere- plaats. Hare talrijke werken, die over ons ge- lieel taalgebied verspreid zijn, doen hare «voortreffelijke hoedanigheden uiischijnen «n werden ook met algemeenen bijval onthaald. Zoo werd aan haar Geschenk van den Jager de vijljaarlijksche prijs toe gekend, terwijl an fere werken van hare band in vreemde talen overgebracht cn enkele gedichten bekroond werden. En dal de talenten der begaafde vrouw met de jaren wal verzwakt zijn, getuigt, onder anderen, een der eerste tijdschriften van Noord-Nederhind, de Tijdspiegel, waarin onlangs eene grondige en zeer vleiende beoordeeling voorkwam van haren laals- ten roman, de Hoogmoedige, die, volgens den geleerden kunstrechter, naast de beste, welke in den loop van hetjaar 1882, verschenen zijn, mag gelegd worden. Niet alleen als dichteres kan Mevrouw Courtmans op onze waardeering ett hoog achting ruimschoots aanspraak maken, oek als echtgenoote en moeder verdient zij ten volle den eerbied van allen, die moed en krachtdadigheid in hel vervullen van zware plichten, en tevens het stille, aan de studie gewijde gemoedsleven, onder het oefenen der huiselijke deugden, op prijs stellen. Daarom hebben de voornaamste vla- Algemeene tijdingen. BINNENLAND. De Etoile bevestigt de tijding der aanslaandeafireding van M. Dubois-Thorn, gouverneur van Braband, die 31. Hey- vacrt. gouverneur van West-Vlaanderen, zal voor opvolger hebben. M. De Brauwer, oud-subsliluut van den procureur des konings le Brussel, oud voorzitter van een der internationale rechtbanken te Alexandrie, zou benoemd worden tol gouverneur van West-Vlaan deren. Assisenhof van West-Vlaanderen. De volgende zaken zijn opgeroepen maan dag 12 dezer, onder voorzitterschap van i Frankrijk.. Toen aan prins Jéróme de beslissing van hel gerechtshof bekend gemaakt werd dat bij buiten vervolging is gesteld, zegde hij: Hieraan berken ik de groole overleveringen van de fransche rechter lijke macht. Voor ’s prinsen woning in de Avenue d’Aulin vond men, toen de beslis sing bekend was, een groot aantal rijtui gen met bezoekers bijeen, en vele gehei me politiedienaren bewogen zich in den omtrek. Men denkt dal hij voor eenigen tijd naar het buitenland gaan zal. Men leesl in den Républicain du Lol bij den Deurwaardar DESPODT, te Veurne, van wegens den heer Nihoul, te Veurne: 1. " TWEE WERKMANSWONINGEN- 2. " EENE SCHUUR MET REMISE- 3. ° EEN HOVENIERIiOF. Alles gestaan en gelegen te Veurne- Beweslerpoort, langs den keiweg. Stnd* en Streeknleuws. Veurne, 17 Februari. Bij koninklijk besluit van 13 februari, is M. Eduard Duclos, van Veurne, l.’1'- kapitein bij het 8“ linie, major benoemd en bemachtigd zijne rechten op pensioen le doen gelden. KROOT COMBAT. Jas- Solo- en Pandoer partijen, op Zondag 18 Februari toekomende, om G ure 's avonds, in bel hólel de France Stalieplaais. Alle kaartliefhebbers worden vriende lijk verzocht aan deze comhatparlijeu te willen deel nemen. Markt van Veurne, per IOO kilo». 7 Febr. Tarwe 00 a 00 id. nieuwe-<*t- Rogge Sucrioen ld. nieuw-t’i -• - Haver 18 00 1)20 00 ld. nieuwe-lt- Boonen Nieuwe Erwten Burgerstand der stad Veurne. Geboorten. den heer Van Alleynes, raadsheer bij hel t beroepshof van Genl Maandag 12 en dinsdag 13 februari Hendrik Laebens, ilieflc. i Woensdag 14 en donderdag 15: Leonard De Brauwer, moord. Vrijdag 16 eu zaterdag 17 Joseph Dc Wulf, moordpoging. Maandag 19, dinsdag 20 en woensdag 21 Hendrik Pattyn, moordpoging. Veel reeds is er gesproken over de nalatenschap van den hertog van Wel lington, ten bedrage van ongeveer 8 millioen, in Belgie, eene nalatenschap die bij afsterven der mannelijke linie van den Ijzeren Hertog, weer hel eigendom zou worden van Belgie. Hel dekreet, zegt de London Times, waardoor de hertog van Wellington, den titel kreeg van prins van Waterloo, door koning Willem 1 der Nederlanden, is ge- dagleekend. 29 september 1815 en ge tuigt, dat uil erkentenis voor de groote diensten aan Nederland bewezen door den prins van Waterloo, in de dagen van 16, 17 en 18 juni, er een jaarlijksche schatting zal betaald worden van onge veer 20,000 gulden, gehecht aan hel prinsdom, om hel eigendom te worden van den prins van Waterloo en zijne wet tige afstammelingen met goedkeuring der Statcn-Generaal. Die jaarlijksche schatting zal worden geleverd door de opbrengst van drij eigendommen, in hel koninklijk dekreet Bosschen geheelen, gelegen lusschen Nyvel en (juatre Bras, langs beide zijden van den weg van Nyvel naar Namen, met eene gezamelijke uitgestrektheid van 1,083 hectaren. Een fransch dagblad, Le suffrage Universel, beweert da prins Jérome Bona parte zich binnen kort te Brussel zal ves tigen. De politieke mannen der keizerlijke partij zouden er eiken zondag met hem komen beraadslagen. De Gazelle meldt dat de heer Ferdi nand BishoUsheim de candidaluur beeft aanvaard voor de plaats in den Senaat opengevallen door den dood zijns vaders. Er heeft zich te Brussel een comiteil gevormd om de 25° verjaring le vieren der optrede als looneelspelcr van den I heer Lodewijk Dacnens. Een jubelfeest zal plaatsgrijpen op dins- I dag, 20 februari aanslaande, in den Al- I liatnbra-schouwburg te Brussel. De dagbladen van Brussel verzeke- I ren dat ,M. Hendrik Conscience veel I beter is cn zijn leven geen gevaar loopt. Consience heelt geen kanker aan de maag zooals men eerst gezegd beeft, en hel I bewijs daarvan is, dal hij sinds eenige I dagen zeer smakelijk eet. Nieuwe aanslag le Molenbeek Tcr- I wijl de gemoederen nog altijd in opschud ding zijn door de schrikkelijke moord op I de kleine Marie Walschaert, isdioge- I meetile andermaal liet tooneel geweest I van oenen misdadigen aanslag. Maandag I heeft men eenen kerel aangehouden die I poogde eenen monsteraclitigen aanslag I le plegen ter plaats gezegd den Beekanl. I Hij werd door twee jongelingen aan- I gehouden op hel oogenblik dal hij I poogde een klein meisje vanlS jaarte I verkrachten. Hel kind, leermeisje in cette bleekerij, was gelast eene kleine mand I met linnengoed T huis dragen bij oenen I kalant. De twee jongelingen gaven den I schurk eene duchtige lammeling. Deze J laatste gelukte er in ie ontsnappen, zijne I klak in den brand latende, die naar liet I politiecommissariaat gedragen werd. I De politie heeft den plichtige nog den I zelfden avond aangehouden, op hel oogen- I blik dat hij in de Manchesiersti aal poogde I in een zolderkamer te dringen, naast de I zijne gelegen. De aanhouding van dien persoon heeft eenen grooieu oploop iu de gemeente veroorzaakt. Duizende personen stonden voor hel politiebureel van Molenbeek toen de plichtige ondervraagd werd door M. Carré. I De aangehoudene is in do gevangenis I der Kleine Karmelieten opgesloten. Een fransch dagblad zegt dal liet ontwerp van hel fransch bronzcngeld door nickelmunt te vervangen door het staatsbestuur der Republiek afgekeurd is. Men vreest dal het publiek lusschen het zilver en den nickel niet zou onder scheiden. Gambelta. zooals men weel, schreef zeer weinig, en wal men ook gezegd hebbe, er beslaan weinig aulographeti van hem. Zijn vader schijnt al de brieven, die zijn beroemde zoon hem sedert zijne jongste jaren geschreven heeft, bewaard le heb ben. Hetzelfde is hel geval met de brieven, die dagleekenen uit tien tijd van zijn ver blijf in hel klein seminarie le Montfaucon. Waarschijnlijk zullen al die hieven open baar gemaakt worden. Het beroepshof van Parijs heeft hel vonnis bekrachtigd legen den bestuurder der Union Generaleen de Wanguede Lyon, zoodat Bontoux veroordeeld blijfttot 5 jaren gevangenis, terwijl de bestuur de! sen stichters zullen moeten storten bij den inboedel van hel bankroet vijf millioen frank. I*i*ijkttm Den zondag 15 April aanslaande, zal er le Avecappelle een prijskamp op den Billard plaats heb- den, ter herberg N.lc Pieter, bij Charles Qpsomer-Deneve. Er zullen 42 fr. prijzen te winnen zijn, Inleg 1 fr. Inschrijving van den voormiddag tol 3 uren namiddag, om onmiddelijk le beginnen spelen. Bij koninklijk besluit van 31 januari 1883, is M. L. Depuydt, schepen te Nieuporl’benoemd. Court S.‘ I-'tionno, arsenicaal water, ziet advertentie. -it- ESI! Exposition internationale de Lille. En tête de la liste des récompenses de cette exposi tion nous retnarquons la manufacture de pianos J. Oor.de Bruxelles, donl les instruments out déji retnportó do nombreuses distinctions aux expositions autdrieures. Cette fois,sès excellents pianos ont éte classes hors concours et Ie diefde cette maison a ctó nonitnó membre du jury. Nos lecteurs gavent que la clasiticatioii hors concours dénote la supéririoté d'une matsou sur toutes les autres exposants des produits similai- r«s. C est la première fois, croyons-uous, qu’une aussi haute distinction est temportóe par l'imlus- trie des pianos beige en Erance, dont notre pays a etó longtemps tributaire Aussi nous fatson- nous uu veritable plaisir de la signaler, car olio honor© autant notre pays que 1’industrio qui on cst 1'objet. Kenseignements cltez 1 dépositaire a Dixtnudo M. Amand Vernieersch. rue du Nord Holloway's Zalf en Pillen. Groote ontdek king. De kennis dat de verschillende bestand- deelen des lichaams, vleesch, beenderen, herse nen, huid—alle uit hetzelfde voedsel bracht den uitvinder dezer middelen op de gedachte, dat de kwalen eveneens uit eene zelfde bron ontstonden en wel uit onzuiverheid des bloeds. Van dat stan- punt aangaande de oorzaken dor zieken uitgaan de, rekende hij het zich een plicht om de'midde len uit te vinden, om den bloed omloop van alle vergiftige of schadelijke stollen te bevrijden en na veel studie slaagde hij daarin, door het sa menstellen van zijne beroemde Zalf en Pillen. Indien de eerste op de huid gewreven wordt, bevrijdt zij do locale vaten van elke besmetting of ongeregelde werking, do laatste verdrijven zelfs het geringste stofje van bederf uit den bloedsomloop in het algemeen. ZITTINGEN VAN 8 EN K FF.BIIIAR1 Doman Theollel on Clauw Pieter, werklieden te Clercken, elk 26 fr. boet of'I dagen gevaug, voor wederzjjdscho slagen en wonden. Bommel Autoon, herbergier te Adinkerkc, 24 dagen gevang en 300 fr. boet of 11 dagen, voor jachtdelikt. Vanhoutte Jan. herbergier te Woumen, 2 maal 100 fr. boet of 8 dagen gevang, voor jacht delikt. Bercht Jan, landlouper, geboren te Baden- Baden, zonder gekende woonplaats, 8 dagen gevang, voor vernieling van afsluiting. Debtare August, werkman te Wyngene, acht dagen gevang, voor slagen cn wonden. Geldof Pieter-Erqncis, orgeldraaier toMerckem 10 maanden gevangen 52 ft. boet, vd8r misbruik van vertrouwen, l.avrez Marie echtgenote Benedikt Top, werk ster te Loysele en Schottey Romanic, werkster te Isenberghe, elk 5 fr. boet of 1 dag gevang, voor diefte. lie S<nmer. in I I I Kini*t- en Lellernlcuws, M EV ROUW COURTMANS. den 10. Idn-Bertha l’ollovit, dochter van Sera- plün en van Marie t'og/e. Abtdij straat. deu 11. Helena Vanieke. dochter van Karet en van Rosalie Vercouter, Zuidstraat. den I I. Marie Hendryckx, dochter van Emitc en van Marie Desaevcr. Duinkcrkstraat. den 15. Achiel-Mano Dubois, zoon van David en van I.eonie Lazoorc, Bewe.storpoort. Sterfgevallen. den 9. Maric-Flavio Thornaere. 4 maanden. don 12. Fians-l eopohl Duprez, bijzonderen, 85 jaren, geboren en wonende to Veurne, wodr van Goleta tillneur, man van Theresia Rillof, hospitaal. den 13. Amelia Tornier, stcdemelkster, 36 jaren, 1 maand en 12 dagen, geboren en wonen de te Veurne, vrouw van llcnri Vcrplancko, Vleeachhou worst raat. den 14. Mario Duforet, 2 m. en 27 d. den 15. Benjamin Gallon, hotelhouder, 47 jaren, 10 maanden en 21 dagen, geboren te Eatferinckhoucke en wonende to Veurne, man van Marie-Louise Dewitte, groote Markt. ■UIIMJI—WWI I»*! '""II "i” 'X.- 7.7

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 2