BEKENDMAKINGEN. Markt LA NATION BEIGE schappij tegen brandgevaar en stilstand van werken gevestigd te Charleroi, vraagt zeer werkzame Hoofd- en bijzondere Agenten aan zeer voordeelige voor waarden. van Veurne, per ÏOO kilo*. 21 Febr. Kogge Sucriocn M Febr. 22 00 26 50 -- -a- 18 00 h 20 00 -a- 18 00 a 20 00 -h- 19 00 ii 21 90 -a- 23 00 a 26 00 19 00 22 00 -a - - 24 00 a 26 00 ISItOOIkPIlI.lS, per I 1/2 kilo, Bruin brood, 51 cent". Halfwit G3 cenlimen. Burgerstand der stad Veurne. Een'koninklijk besluit van 15 februari bemachtigt tic commissie der burgerlijke godshuizen van Veurne, de noodige wer ken te verrichten aan een harer gebou wen, om het le doen dienen tol een weezenhuis voor meisjes en lol woonhuis. De zitting besloot met eenc korte rede voering van M. Bara, over de kwestie der uitgeloofde premies voor hel ontdekken der misdadigers, zooals in de zaken Peltzer en die van Sint-Jans-Molenbeek. Hij is niet voor hel stelsel van hel uit loven der premies, doch er kunnen zich omstandigheden voordoen, waarin de premies zeer nuttig zijn. Er zijn ook premies uitgeloofd onder hel vorig Minis terie, zoodal hel geen nieuw stelsel is. GE.VO'TïDS.K Zich le bevragen bij den heer Politie- Kotninissaris, te Veurne. Karmelieten. Nacht en dag zijn zij in de aanwezigheid van eenen gevangenbe waarder, die al hunne bewegingen na speurt. Leon is voortdurend opgeruimd en spreekt volgaarne met zijnen bewaker over zijne lange reizen en zijne lotge vallen; Armand moet van zijnen bewaker niet veel hebben. Men verzekert dal hij vol hoop is op den goeden afloop zijner voorziening in verbreking. De niet ingetrokken failliet van een der gezwoornen is hel beste middel dal daartoe aangevoeld wordt. Die failliet heeft wel is waar in Frankrijk plaats gehad en al de schuldeischcrs zijn betaald geworden; men verzekert echter dal een hunner, die vergelen geweest is, de failliet in België heelt doen aan schrijven en aldus, zonder hel te welen, aan de moordenaar van Bcrnays eene I I reddingsplank aangeboden heeft. Oil alles I wordt gezegd, maar het zal eerlang I moeten blijken hoeveel waarheid daar in is. Ziehier, in afwachting, eenige bijzon- I I dorheden over het regiem waaraan Leon I en Armand Peltzer zullen onderworpen I worden, in geval hunne voorziening niet I aangenomen wordt. Van daags na die I verwerping zuilen zij naar de celgevan- I genis van Leuven overgebrachl worden. Na 'in de grellie verschenen te zijn, om I er ingeschreven te worden, zullen zij af- I zonderlijk in een eng kamertje geleid I worden, alwaar zij eenen gevangenbe- I waarder en oenen barbier zullen vinden, I die hun de haren kort zal snijden, eu den I baard zal afscheren. I Van dit kamertje zullen zij naarde bad- I zaal gebracht worden. Van daar worden I de gevangenen in eene derde zaal geleid, I waar zij hel kostuum van de gevangenis I aaiuieinen: grauwe broek en kiel. Voor I schoeisel zullen zij lijslen-slelsen dragen I voor in T binnenhuis en een paar kloefen I om in hel prieel le wandelen. I Eindelijk zal eene dikke en breede kap I over hun aangezicht vallen en in dien I staal zullen zij naar hunne cel gebracht worden. Deze draagt ecu nummer. Aldaar aangekomen, zijn zij maar cijlers meer. Ecus in de cel, zijn de gevangenen ver plicht le werken; zij bekomen een aan deel in de winst; de meest uilgevoerde stielen zijn die van kleermaker en schöen maker; de geletterde veroordeelden heb ben zooveel mogelijk eene bezigheid in oxei eeiikomst met hunne bekwaamheid. Alle zes weken mogen de veroordeelden hunne nabestaanden zien, maar enkel door een traliewerk; zij mogen hen ook schrijven; de brieven worden door het bestuur gelezen. Alle dagen brengt de I almoezenier aan de veroordeelden een be- I zoek, de bestuurder ziel hun wekelijks. He gevangenis van Leuven lelt reeds I verscheidene kostgangers die tot de /tootje I misdaad behooren. Melden wij enkel I Mestdagb van Antwerpen, veroordeeld lol I eeuwigdurende dwangarbeid; Dessous- I le-Mouslier en Dobbeiaere, de uloorde- I naar van Rijsel. Kort geleden stierf Vloebcrghs, de I ontuchtige grijzaard. wiens alscliuwelijk I gedrag Mechelen met schrik sloeg. Eens I le Leuven, zullen de gebroeders Leon en Armand Peltzer malkander niet meer zien I noch ontmoeten. Ziehier hoe de sténogiaphie of snel- I schrijfkunst in ons Parlement is ingerichl. I In de Kamer lelt men acht snelschrijvers I en tmee nazieners (réviseurs). Ieder der I snelschrijvers volgt den redenaar gedu rende drie minuten. Zijne beurt van snel schrijver komt dus alle 21 minuien terug cn deze lusschenpoos neemt hij te baal om zijne siielschrijlkunilige teekens in ge woon geschrift over le brengen. Gebeurt hel al eens dal deze overschrijving niet in 21 minuien is afgedaan, dan is dit loe te wijten aan het buitengewoon rap spre ken der redenaars oi aan de talrijke onderbrekingen. Dank aan dit «leisel van afwisseling kunnen de snelschrijvers geheel hunnen arbeid, hoe lang ook de beraadslagingen duren, 20 a 25 minuten na elke zitting hebben geëindigd. Verschijnen de redevoeringen niet ge woonlijk des anderendaags in do Aiinales Parlementaires (Wetgevende Jaarboeken), hel is dat de redenaars ze denzóllden avond niet hebben aangezien en verbeterd. De Kamer laat onder betrek van geluid nog al te wenschen. Ieder lid spreekt van op zijne plaats, soms van aan de uiteinden der zaal, en zoo gebeurt hel maaralle veel, dal een lal woorden door hel ge rucht der bijzondere gesprekken niet gehoord worden. De beste snelschrijvers, (lie op eenigen afstand van den redenaar zitten, moeten dikwijls veJe openingen in hunne kopij laten. Iedere redenaar spreekt middelmatig 125 woorden per minuut uit, maar dit getal komt tol 150 en soms tol 175, als de spreker niet aarzelt en geene woorden herneemt. Alzoo bereikt men een getal van 450 lot 525 woorden, in 3 minuten uitgesproken, die 45 a 50 regels in de Annales uilinakende. Deze buitengewone snelheid van spreken bemerkt men slechts bij de beste sprekers de Kamer zooals 1 I’rère, Bara, Jacobs, Woeste, enz. Die snelheid wordt echter overtroffen door diegene die zijne redevoering van builen i heeft geleerd of ze afleest. Enkel in dit geval is hel mogelijk 200 lot 225 woorden par minuut le gebruiken, maar dan is het zoo vermoeiend voor den spreker als voor den snelschrijver. De dienst voor den Senaat bestaat uit vijf snelschrijvers en één naziener, die tevens deken is van de snelschrijvers der Kamer. Deze dienst is niet zoo volmaakt I ingerichl, doch liet is zelden, dat al de redevoeringen in den Senaat uitgespro ken, niet afgeschreven zijn vóór 7 ure des I avonds. De stad Rijsel zal den 2 en 3 juni I aanslaande een groote internationale I kampstrijd inrichten, waarop al de fanla- I ren- en liarmoniemaalscliappijen, alsook I ile koormaatscliappijen van Frankrijk en I den vreemde, worden uitgenoodigd. De heer Ambroise Thomas, bestuurder I I van hel Conservatorium van Parijs, is voorzitter en onze landgenoot de heer I I Alfred Tilman, is gelast de cantate le I I componeeren, door de maatschappijen I I uit te voeren, die geroepen zijn in de I eerste afdeeliug, voor den prijs van uit- I I muntendheid, mede te dingen. Een landbouwer van Avignon, oud I I honderd en zeven jaar, is dezer dagen in I I het huwelijk geileden met eene vrouw I I van vijftig. Men is dus nooit le oud om I I lel roti wen? I Meisjesnamen. Onze tegenwoor- I I digc meisjesnamen zijn een samenraapsel I mi alle mogelijke talen. Voornamelijk hebben hel Grieksch, het Latijn en hel I Hebreeuwsch daartoe bijdragen geleverd. I Gil het Grieksch zijn bijvoorbeeld de vol- I gendc namen afkomstig, die de bijge- I voegde beteekenis hebben: Annes (de I kuische), Doris (de rijk begaafde), Doro- I I ihea het GodsgeschenkEleonora en I Laura (de meelijdende) Helena (de ver- I lichtende).Irene (devredeiievende), Idalie I (de weldenkende), Catharina (de zedige), I Melanie (de donkere). Aan hel Latijn zijn I ontleend: Augusta (de verhevene), Beata I Ie zalige), Clara (de reine), Clementine I (de zachte), Emilie (de aardige), Francis- I ca in hel eugelsch Fanny, in liet fransch I Fanchoti» (de vrije), Leonie (de moedige), Lucie (deverlichte), Murgaretha (dcparel), Natalie (de levenslustige), Ollilie (de ge lukkige), Pauline (de geringe), Rosalie I (de rozeschoone), Sabine (de geroofde), Ursula (sterk als eeu beer). Uit hel He breeuwsch of andere Oostersche talen I zijn de volgende namen afkomstig: Anna (de liefelijke), Aline (de verhevene), Elisa beth (de van God geprezene), Gabrielle (de goddelijke), Isabeiie (dekuische), Johanna (hel gcnadekitid), Martha (de bedroefde), Maria (de weerspannige, onvriendelijke), Rabekka (de welgevoede),Sarah (de heer- schende), Seline (de vredelievende), Su sanne (de lelie-reine), Sidonie (de vis- scheres), Zaïre (de bezoekende), Zelamira (de stralende), Oud-Duilsch zijn de namen: Alherline (de edel beroemde), Emma (de huiselijke), Freida euFrederika (de vreed zame) Geerlruida (de speermaagd), Hed wig (de krijgszuctige),Hulda (de vriendin, de minnares), Caroline (de sterke), Ma thilde (de heldin). Mina en Mignon, (de sierlijke), Selma (de rijke ïh bezittingen), en Wilhelmina (de beschermster). Woensdag kwam eerst de lieer Buis aan liet woord. De achtbare burgemeester der hoofdstad ondersteunde den wenscli van den gemeenteraad van Brussel strek kende lot afschaffing der artikelen 9 en 13 van de gemeentewet van 30 maart 1836, betrekkelijk de huisvesting der be dienaars van den godsdienst. Vervolgens sprak de lieer Jacobs eenc eindelooze redevoering uit ter verdediging van de onderpastoors en van liet beheer der kerkfabrieken Wij vragen ons met schrik af of ;1 de leden der rechterzijde over deze punten eene redevoering gaan voor dragen en wanneer de bespreking der begroeting van justitie, onder deze voor waarde, ten einde zal kunnen loopen. .Staid- en Streeknieuw*. Veurne, 24 Februari. Bij koninklijk besluit van 13 februari 1883, is de heer A. De Hoon, lid benoemd der besturende commissie van hel gevan genhuis le Veurne. Rechterlijke kronjjk. De korrek- I tionele Rechtbank onzer stad, heeft de I volgende veroordoelingen uitgesproken. - gemeene 81jnen De genaamde F. De la Royère, be schuldigd van brandstichting in zijne fabriek le Halcwijn, isvoorloopig in vrij- I dieid gesteld, mits eenen borgtocht van 15,000 frank. Hij is naar zijne woning Le Meenen teruggekeerd. De dagbladen van Brussel zeggen I dal de koiiing zijne bezigheden hernomen beeft. De geueesheeren hebben hem veel I voorzichtigheid aangeraden cn daarom zal bij hot zilveren bruiloftsfeest van den prins en de prinses van Pruisen niet gaan bijwouen. De koningin zal alleen voor die plechtigheden vertrekken. Een eugelsch dagblad meldt tial de geueesheeren den koning een verblijf le Menton hebben .-aangeraden en dal hij daar met de konin gin de aanslaande maand verwacht wordt. Mijuifer Beersmans heeft zondag te Brussel gespoeld in hel stuk Marie ,ln- .ioinette. Haar bijval is schitterend ge weest. «In haren mond, zegt de Etoile, .zingt het vlaamsch beter dan het ita- liaanscli in den mond van Ristori.» Zij is, voegt hel blad er bij, eene oprechte, eenc groote tooneelspeclster. De stoel ingerichl door ’t Werk der Kleederen van Brussel en voorsteden, die den 4 maart zal uilgaau, zal beslaan uit -18 wagens, 6 groepen en 10 muziekeu. De wagens stellen de voornaamste ge beurtenissen van 1882 voor. Hel wordt bevestigt dat hel onder zoek en liet vonnis in de voorziening lol verbreking van de veroordeelde gebroe ders Peltzer op de rol zullen gebrachi worden om voorde tweede Kamer van Let booger gcreclilshof rond hali-iuaart te worden opgeroepen. De raadsheer Gasier is aangeduid om verslag le doeu over deze zaak. Hel dossier der zaak Peltzer is ter beschikking gesteld van de advocaten der eisehers in verbreking. De CEBitaEiiEks Peltzeh. De twee «ebroeders genieten nog altijd de beste -ezondheid iu de gevangenis der Kleine Tarwe 22 00 h 26 50 id. nieuwe-.‘i- Rogge -;'i- Sucrioen 17 00 a 20 25 ld. nieuw-a Haver 18 00 a 20 00 ld. nieuwe-a- Boonen Nieuwe Erwten Holloway's ZalfRootle loop. Diarrhée en Darmkwalen. In alle gevallen van roodou loop en (liarrliee. waarbij Holloway's Zalf twee ot* driemaal per dag goed op den onderbuik gewre ven is geworden, heeft men steeds bepaald ver lichting bespeurd en het voortgaan met dezelfde veilige behandeling, geholpen door het gebruik van warme zemelpappen, heeft steeds genezing bewerkt. Tot melkkost en meelspijzen moet men ook, gedurende den aanval zijne toevlucht ne men. Vaste zelfstandigheden, vruchten en groen ten moeten zorgvuldig vermeden worden, totdat do meest verontrustende teekem ii verdwenen zijn, door vlijtig met deze genezende en verkoe lende Zalf in te wrijven. Exposition internationale de Lille. l’n tête de la liste des recompenses de eette exposi tion nous remarquons la manufacture de pianos J. Oor, de Bruxelles, dout les instruments out deji remporté de nombreuses distinctions aux expositions autérieures. Cotte fois.ses excellents planos ont <ite classrts hors concours ot le diefde Cette maison a óté nommó membre du jury. Nos lecteurs savent que la clasilicatiou hors concours dénoto la snpéririotó d uim maison sur toutes les autres exposants des produits similal- res. C’est la première fois, croyons-uous, qu'une aussi haute distinction est roniportoe par I'indus- trie des pianos beige en France, dont uotre pays a ötó longtemps tributaire Aussi nous faison- nous un veritable plaisir de ia signaler, car ello honoro autant notre pays que 1'industrie qui en est l'olijet. Renseigncmentschez le dépositaire a Dixmudo M. Amand Vcrnieersch, rue du N'ord Geboorten. den 16. Augusta Rcspalic. dochter van Joannes en van Melanie Nowé, Bewesterpoort. den 16. Juliaan Debuysere, zoon van Carolus en van Leonie Fiori no. den 19. Marie Vanhaeckc, dochter van Eduard en van Elisa Verstraete, Zuidstraat. den 21. Henri Lobbestaai, zoon van Francis en van Marie Vanstecnklste, Vostenstraat. den 22. Jules-Lodewijk Rat hé, zoon van Milo en van Eugenie Cottry, Bewesterpoort. Sterfgevallen. den 18. Sophia-Joanna Morael, werkvrouw, 55 jaron, 1 maand en 20 dagen, geboren en wonende to Veurne, vrouw van Karel-1 .odewijk Depuydt, hospitaal. den 19. August Vandamme. werkman, 44 jaron en 1 dag, geboren te Clercken en wonendo te Adinkerko, man van Leonie Vanderghote, hospit. Wie wat waartoe of éenige waar- I heden voor den invaliede. Hebben onze lezers ooit gehoord van Professor 1 Holloway I Zonder twijfel even zoo wel als van I Humboldt, Arago, Oersted, Silliman, Agassiz en I andere bekende geleerden. Maar hebben zij zich I nooit afgevraagd wie en wat hij is. Jndien zij niet I bepaald daarmede bekend zijn, zullen wij onder- I nomen hun eenige inlichtingen daar omtrent te I verschatfen. De professor is gehorcu in dat land, I waarin Harvey, Hunter, Abernethy, en andere 1 verlichten op hot gebied der geneeskundige I wetenschap het eerste levenslicht aanschouwden Dit zij voldoende voor het Wie; nu wat aangaat I het Wat. Hij is ten opzigte van de andere genees- I hoeren, wat Clay, Webster, en Calhoun waren I ten opzigte van staatsmannen, wat Washington I alom goerbiedigde naam was ten opzigte 1 van patriotten, en generaleq, wat Shakespeare ten opzigte van treurspeldichters en wat Irving I en Chalmers waren ten opzigte van predikers, dat is te zeggen, de grootste man van zijne eeuw en van zijn beroep. Zijne reputatie is door de. belemmeringen van alle vooroordeel heen ge drongen, zij heeft de hinderpalen der kwaad sprekendheid overw onnen, en de professor alleen staat nu algemeen bekend, als de Geneeskundige Colossus der geheelo wereld. Dit zij voldoende voorhetWat. Waartoe spreken wij hier van liem? Indien wij, - toon onze landgenooten bij duizen den stierven aan de geele koorts, te Norfolk en te Portsmouth, gehoord hadden van een middel, dat deze kwaal in haren voortgang zou stuiten, en dat den bederver in zijnen loop zou tegenhou den en wij verwaarloosd hadden dit bekend te maken, wat zou dan ons loon geweest zijn Ge wis eenc rasse straf der Lynch wet. Want indien een pligt meer gebiedend dan een andre is, dan is het voorzeker deze,om den kranke en zijn lijden bij te staan en alle middelen aan te wenden om hem spoedig zijne gezondheid weer te geven.- Dit is de reden, waarom wij van Prof. Holloway spreken. Dit is ons antwoord op het Waartoe. Voor verscheidene jaren, toen de professor dus veel jonger was dan nu vestigde hij zijne aan dacht op de groote ongelijkheid tusschcn de ge nezingen. welke de geneesheoren bewerkstelli gen, eu die, welke zij ondernamen te bewerkstel ligen. Hij maakte do opmerking, dat zij niet eenmaal in twintig gevallen tot een gunstig resul taat voerden. Het t h< :n hem toe, of dat de geneeskunde den naam van wetenschap onwaar dig was,dat hot meer eeno zaak was, die van het bloote toeval afhing en daarom bepaald een otiregt den /uonseli aangedaan, of wel dat do geueesheeren de kunst om te genezen niet ver stonden. Terwijl hij zich nau do studie der menschelijke physiologic wijde, on bekend met de ziekteleer, kwam hij op de ware oorzaak van het gebrek aan gunstige resultaten, en maakte die ontdekking welke zijnen naam zal ontsterfe- lijk maken. Om eenc ziekte o| kwaal te genezen, werd deze door de geneesheoren lokaal uitwen dig behandeld. Waren de nieren aangetast t Of wel de levert Of do maag! Of de longen! Dadelijk schreven zij middelen voor ter genezing van nie ren, lever, maag of longen, niet begrijpende dat de geheele oorzaak in het bloed te vinden was, door welks levena-verspreidendcu stroom die de organen gevoed worden, eu dat zij dus om do kwaal in haar uitgangspunt to stuiten, dat levensvocht moesten zuiveren, en het overige nau do natuur ovcrlatcn. Dit is het geheim van het wonderlijke succes van Professor Holloway I in alle oorden der wereld. Hij zuivert het bloed, en herstel van gezondheid laat niet na te volgen. Dat elke kranke dan, die - veel door vele ge- neesheeren geleden heeft, en er geen haat bij gevonden heeft, acht geve op deze onze woorden, en eetie proef neme met do Pillen van Holloway indien hij inwendig is aangc'ast en met de Zalf van Holloway, indion hij lijdt nau Wonden ot Zweren.The Freethinker. EKX GOUDEN <»OIUtïX<J. - k»«>wjj»xwii«iiuuat -M ~i mi m u r_i Zich te vervoegen met référenciën aan M. C. ANTHOON, algemeeno bestuurder te Charleroi. --i fee ■'■■iAi’i -- ZITTINGEN VAN 15 EN 16 EEBItUARL Bossacrt Engelbert genaamd Theophile, werk- I man, zondor gekende woonplaats, 1 maand ge- I vangen 26 fr. boet, voor bedriegelijke ontvreem- I ding, en 8 dagen, voor hot dragen van valschen I naam. Vandenbtissche Mddard, werkman to Coxyde, I 8 dagen gevang, eu Decroo August, werkman te I Veurne, 26 fr. boet, voor wederzijdsche slagen, I don 2'1'11 daarenboven 1 fr. boet, voor scheld- I woorden. Kamaut Alfons, metscr-diener te Dixmude, I 15 dagen gevang, voor elagcu en wonden, en 5 I dagen voor beleedigingen. Cussaert Pieter, werkman te Veurne, 100 fr. I boot of 8 dagen gevang, voor gebruik van jacht- I tuigen. Vaiielverdinghe Francis, visscher te Coxyde, I 100 fr. boet of 8 dagen gevang, voor zelfde feit. Dehruyiie Emiel, dienstknecht te Lefl'erinck- I houcko rankrijk2 maal drij maanden ge- I vaug, voor huisdioften. Court S.‘ F.tiöiine. arsenicaal water, ziet advertentie.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 2