VAN VEURNE iïA 1 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT c .u JAAR. 1<SS5. ZATERDAG 5 MAART 'D Een afzonderlijk n, miner 10 c." >ed. ''dieven. c kwalen. E. prijzen foeer er- duinkerks giiyvelde VEURNE GENT BRUSSEL 'C lN Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Oöststraat, 6, ie Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeel in gen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Encas, uaak en krieken ft. Er schijnt voor Paschen geen einde te zullen komen aan de discussie over het budjet van justicie. Ons dunkt dat er nu lang genoeg gesproken is over den toe stand der kanunuikken en onderpastoors. In zijn verslag heeft M. Bara doen zien dal er, builen de katiunnikken, 442 onder- pastooisop overschot loopen, die toch allemaal aan de schotel van hel budjet zitten, zonder daarvoor iets te moeten doen, tenzij oproer tegen de wellen des lands stoken, Zijn ze er te veel Welnu, schaft hen dan kort en goed al. Er zijn reeds te veel woorden verkwist en te veel lijd aan Na eene redevoering van M. Ilouzeau heeft eindelijk woensdag M. Bara zijne lang verwachte verklaringen algelcgd. Met een vuur en eene verontwaardi ging, die meer dan eens een donder van toejuichingen deden uilbarsten, heeft hij hel hatelijk gedrag geschandvlekt der geestelijkheid en bezonder der vreemde priesters, die in Belgie oproer tegen de wei en legen hel Gouvernement komen stoken. Dezen laalslen heeft hij alle jaarwedde ontnomen en als zij zich nog durven verl oeren, zal hij hen over de grenzen jagen. Ik zal zoo streng zijn, zegde hij, legen de zwarte onruststokers als tegen de anarchisten Of de rechter zijde een grimas trok De heer Minister van justicie sluit zich in princiep aan bij de amendementen der Middensectie, maar hij vraagt uitstel; op twee jaren lijd zal heel de hervorming gebeurd zijn. Men moet dus niet terstond de jaarwedde van de 442 onderpastoors afschaffen. Het gouvernement verzet zich legen de inkrimping der jaarwedden van de bisschoppen, doch stemt toe in de af schaffing van degene der kanuimikken. Zou hel nu geen tijd wezen, om de algemeene discussie, die reeds te lang heeft geduurd, te doen ophouden'? Ieder zal ja moeten zeggen, wat niet belet da* het debat weer van vooralaan zal be ginnen. Stad- on tètreekniouwm. Veurne; 3 Maart. Morgen, ter gelegenheid van half vasten, zal er om 8 1/2 ure 's avonds, in de zaleu van hel stadhuis, een groot Bal plaats hebben. Dit feest wordt gegeven ten voordeele van den armen. ‘G 41. le later, ''«den ie een weg Het gouvernement gaal aan de leden van den laad voorstellen om zij zelven de reis-en verblijfkosten op zich te nemen, doch daar er een zeker getal werklieden onder zijn welke de middelen niet bezitten om zulke onkosten le doen, zon er eenen oproep gedaan worden tol de openbare edelmoedigheid ten hunnen voordeele. De ooslem ijksche Kamer heeft in hare zitting van dinsdag in derde lezing de nijverheidswel aangeno men, zooals zij door de Hoeren kamer werd gestemd; vervolgens heeft zij de beraadslaging van het budjet aangevangen. In den spaanschen Senaat heeft de minister van buitenlandsclie zak<m verklaard, dat de omlei han delingen met Engeland aange knoopt voor hel sluiten van hand elsverdrag, op goeden van welslagen zijn. - 1raK8*sai3*<B<g5 De liberale kiezers hebben dikwijls hel recht te klagen over de l langzaamheid met welke men de voorrechten der kleri- kaleil aanvat. Nochtans moet men erken nen dal elk jaar d’een of d'andere slap gedaan wordt, om die voorrechten te doen verdwijnen. De minister van jus ticie, M Bara, gaal wel zoo snel niet vooruit dan wij het zouden kunnen wen- schen, maar hij blijft toch nooit stilstaan. In de Kamer heeft, in de lamste dagen, eene bespreking plaats gehad over de kerkfabrieken. Er werden hierover zeer goede gedachten uilgedrukt; wij twijfelen niet dat zij vruchten zullen dragen en dal er welhaast een einde zal gesteld worden aan de menigvuldige misbruiken welke in die besturen bedreven worden M. Bara heeft niet beloofd een wetsontwerp hier over in te dienen maar hij schijnt er ook niet ongenegen voor, en wij hopen dal hij wel de noodige hervorming zal willen ten uilvoer brengen. Dc schoolstrijd zal deze hervoiming, gelijk veel andere, noodzakelijk maken. Nu doen de pastoors gewoonlijk al wat zij willen, met de gelden aan de kerk fabriek loebehooreiide. Dikw ijls gebruikt hij deze ten zijnen voordeele en hij weet daardoor zijne winsten merkelijk ie ver- hoogen. Sedert de schoolstrijd omslaan is, hebben de liberalen de noodzakelijk heid ingezien aan de priesters geene voorrechten te laten welke hun kunnen afgenomen worden. Ten einde verdere aftrekkingen ten nadeele der fabrieken te beletten, zal men verplicht zijn aan de pastoors de heerschappij, die zij in de vergaderingen uitoefenen, ie ontnemen. In de gemeente waar de pastoor zelf geen persoonlijk voordeel geniet uil die misbruiken, dienen de gelden der kerk inaar te dikwijls tot hel ondersteunen der klerikale scholen. Dit ook kan niet langer duren. Onze geestelijkheid staal tegen de wellen op en zij vindt in de wellen hare beste middelen om haren tegenstand te ondersteunen. De liberale partij zou zich wel belachelijk maken met zulken slaat van zaken altijd te laten voort bestaan. Hoe kan men aan die misbruiken een einde stellen? Hel zal noodzakelijk zijn het bestuur der kerkfabrieken le veran- anderen. Ten eerste moet men den pastoor den zetel, die hem van rechts wege toebehoort, ontnemen. Ten tweede, moet men aan de fabrieken de benoeming verspild, dien men aan nuttigere zaken hadde kunnen besteden. M. Woeste heeft dinsdag zijne begonnen redevoering ten einde gebracht. Even als in ’t eerste gedeelte komt er niets nieuws in voor. Daarna heeft M. Jollrand doen zien dat de Constitutie den Slaat wel de verplich ting oplegt de geestelijkheid te betalen, maar dal zij levens aan de Kamers hel recht beeft gelaten elk jaar, bij middel van het budjet, val te stellen, hoe ver die verplichting gaal. Hij vroeg dat de Kamer de voorstellen der Middensectie zou aannemen. Tol slot heeft M. Slruye eene lange redevoering gelezen, waarin hij vroeg dat men de jaarwedde der onderpastoors niet zou afschaffen, in bel belang van Ja. raad eens In het belang der liberalen zelven, want de herbergiers zouden verliezen bij het afschaffen van missen en de herber giers zijn over hel algemeen liberale kiezers. Zoodat het nu dank is aan de H. Mis en aan de hecren onderpastoors als de herbergen zondags veel kalanten hebben Solied argument Toen M. Slruye ophield van spreken riep M. Bara: Dat is geene redevoe ring, is een De Profundis En T moet wel zoo geweest zijn, want aan dc rechter zijde hadden enkel tien en aan de linker zijde twee-en-lwinlig leden den moed te blijven lot het einde. harer leden niet meer toeslaan tegen woordig worden de opvolgers der uit tredende leden door de in dienst blijvende leden aangeduid. T is le zeggen dal de meerderheid er altijd dezelfde blijft. Die benoeming der leden zou moeten, hel zij aan hel kiezerskorps, hel zij aan den gemeenteraad tóeverlrouwd worden. Overal waar er eene liberale meerderheid bestaal zouden de kerkmeesters aan de liberale gezindheid toebehooren en zij zouden een voldoende toezicht over het gebruik der gelden uitoefenen. Onze geestelijkheid. Telkens dat er kwestie is van de bezol diging der geestelijkheid, door den Staal, te verminderen, komt de bewijsvoering voor den dag dal de Slaat lol deze beta ling verplicht is, vergoeding der eigen dommen welke hij, tijdens de Fransche revolutie, ten nadeele der geestelijkheid in beslag heeft genomen. Hel is deze bewijsvoering welke de klerikalen thans weeral in de Kamer, bij de bespreking der begrooling van Justi cie, doen gelden. Dit zijn al schoone woorden, geschikt om hel publiek le verblinden en wij vin den hel wel gewaagd, van wege de kle- rikaleu, de rechten der geestelijkheid op de in beslag genomene goederen van de doodc hand aldus le durven inroepen. Hel is voldoende iu de geschiedenis van vroegere lijden op le klimmen om feilen le ontdekken welke aanloonen dal hunne eigendom» titelen zeer betwistbaar zijn. Hel valt niet te loochenen dal deze tilels niet hel minst hunnen oorsprong vinden in de uitbuiting der menschelijke bijgeloovigheid. In hel jaar duizend, bij voorbeeld, heerschte algemeen hel geloof dat de wereld ging vergaan en eene menigte katholieken, verschrikt voor de aanstaan- het laatste oordeel, verhaastten zich aan zienlijke goederen aan de kloosters te scheuken, denkende daardoor de genade Gods te verwerven. Ondanks hunne vfees en hunne ver wachting, Idee! de wereld beslaan, maar de geestelijkheid gaf de goederen niet terug, welke zij aan de bijgeloovigheid der menschen le danken had. In de 16“ eeuw, tijdens den reuzen strijd legen de Spaansche dwingelandij, heelt de inkwisitie, ten voordeel» der Kerk, onmetelijke rijkdommen in beslag genomen, welke behoorden aan de zooge naamde ketters en aan de Nederlanders die, liever dan de vrijheid van hun gewe ten te verpanden, verkozen hadden den geboortegrond te ontvluchten. Ziedaar een paar voorbeelden van den 'ooi sprong der fortuin van de katholieke geestelijkheid. Men ziet dat zij niet meer gegronu is om haar eigéndotnrechl daar over in le roepen. Het gouvernement gaal Landbouwvoordrachten. Do heer Minister van Binnenlandsche Zaken heeft beslist dat landbouwvoordrachten in onze provincie zullen gegeven worden, over 57.' t»olitiek Overzicht. Men meldt uit Parijs daldefcroep der Union répuldicaine er woensdag eene vereeniging heeft gehouden, waarop men zich bijna eenparig gunstig verklaarde aan hel in aanmerking nemen van een ontwerp van overz.iening der grond wet. Er werd echter tol geene stemming overgegaan. Men heeft besloten met de ministers te spre ken, om le weten welke houding hel kabinet bij de beiaadslaging nemen zou. Van eenen anderen kant wordt verzekerd, dal de minis ters besloten hebben de overzie- ning le verdagen, lol hel einde van ilen zittijd der wetgeving. De radicale linkerzijde heeft gelijk l’l nion répithlicaine bijna een parig besloten, <lal zij het inaan- merking nemen zal stemmen van hel voorstel lol 'iverziening. De president der fransche repu bliek heeft den heer Gladstone, hel lioold van hel engelsch ministerie, die zich in doorreis te Parijs be vond, in verhoor ontvangen. De heer Challemel-Lacour. minister van huilenlundsche zaken, woonde die bijcciikomsl bij. De heer Glad stone zou aangedramgen hebben op zijn verlangen om ten spoedigste de spanning te zien ophouden, die lusschen l’rankrijk en Engeland beslaat. Bij die gelegenheid zegt Le Vol taire, dal hij gelooft le welen, dal lol nieuw frarisch kabinet gaat beraadslagen over de houding op- zichicns Engeland in acht te nemen. Er zouden nieuwe onderhamlelin- gen aangek noopt worden op den grondslag van eenpn betrekkelijken bevoorrechten toestand. Uit Alexandrie bericht men, dat er onder de Europeanen aldaar verzoekschriften in omloop zijn, waai bij voor hunne veiligheid ge vraagd woidt, dat het engelsch leger in Egypte zou blijven. Kan dit niet zijn en moet hel Egypte verlaten, dan vragen zij dat van dien dag af, er door de mogend heden eene krachdadige bescher ming zou ingerichl worden, daar de iiilandsche bevolking jegens de Europeanen vijandig gezind is. De Vosazeiiuiuj meldt dal de laatste brief van den keizer van Duilscliland aan paus Leo XIII den 26 febiuari in liet Valikaan is aan gekomen. De pruisischc Kamer der afge vaardigden heeft onlangs een kre diet van 16,000 mark geweigerd, door het gouvernement gevraagd voor reis- en verblijfkosten der leden van den staalshiiishoudelijken raad, door prins von Bismarck ingesleld zonder goedkeuring der wetgevende macht. Niettegenstaan de die weigering wil de kanselier echter van die instelling niet afzien. A.r 575 Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Vuor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Foor oansch Belyie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. <-00. Een afzonderlijk n Immer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. AMR’ -- 5-50 7-35 9-51 10-11 5-35 8-06 8- 28 9- 02 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 3-02 6-07 8- 57 9- 08 9-52 5-07 5- 37 6- 14 9-15 10-22 11-50 2- 59 3- 43 4- 11 het kost luiheid en tegen allo en komt ad dat bij i 45 jaren dat hij er 'de sekten de lever,. ’denk dat spijsver- 'ken, allo 1 eene ge- als tnon n. zoo als fking liep, en, dat de tnlks met N1EUP0RT (Stad) 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 5-53 DIXMUDE -- - DIXMUDE NIEUPORT 'en uit frzaak cok ’sproten, nz. 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-1» 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 15 10-28 1-13 3-18 5-31 8-52 tensporig- 'er Pillen* oorzaken et zenuw- elijke ge held van loecf, 'tl'lervollu "den g... zoowel in. tMo huis- *1» in de 'h gemak Zij “egelieelo l’pn 't gan- zonder hjke wer- °en enkel ’'-•schaden de zaden die tien tot eenen Ol’d bren- ’el en lie limner. -- i; ^stoffen fcinire en Be. inen van ia zijde katoen; die de -,i- Duinkerke, Veurne, CJent nnnr Itrussel en EMxnnuIe nnnr Nienport. BRUSSEL GENT VEURNE GIIYVELDE Dl IN KERKE Vertrekuren van den ijzerenweg van 5- 54 11-00 3-08 6- 32 11-39 3-47 7- 12 12-17 4-21* 9-38 3-23 7-10 11-05 11-00 11- 39 12- 17 3-23 5-35 9-31 4- 2S 5- 06 7- 32 8- 50 ocaaai <7,:

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 1