doen gevoelen in 19 00 ?t 22 00 -a- 24 00 h 20 00 Bruin brood, 54 cent". Halfwit 63 centimen. Rechterlijke kronjjk. De korrek- tioneie Rechtbank onzer stad, heelt de volgende veroordeelingen uitgesproken. Burgerstand der stad Veurne. liet opkweeken en de gezondheid der huis dieren, dit jaar, in hel nederlandsch, als volgt Drie voordrachten ie Veurne, door M. Patlyn rijksveearts te Loo, op Woens dagen 11 April, 9 Mei en 6 Juni, om drie ure namiddag; Eene voordracht te Etssen, door M. Marlet, landbouwkundige te llouteuisse (Zeeland), op Zondag 10 Juni, om 10 ure voormiddag; en Twee voordrachten te Dixmude, door den zelfden landbouwkundige, op de Maandagen 11 en 25 Juni, telkens om 3 ure namiddag. K>o nnarelilsteii 5n liolglc. Ontploffing eener bom. Aanhoudingen. Vrijdag der verleden week, in den na middag, had er te Ganshoren, bij Brussel, eene duivenschieling plaats op eene af hankelijkheid van het kasteel des burge meesters, M. de graaf de Villegas-St- Pierre, toen de omstanders en de inwo ners van het dorp eensklaps verschrikten op liet gerucht eener geweldige ontplol- fing welke de huizen deed schokken. M. de burgemeester cn zijns uilgenoodigden snelden spoedig waar de ontploffing scheen te komen. Op weinigen afstand van het kasteel, in eenen kleinen gracht, lag een man, gekwetst, badend in zijn bloed. Bij dezen ongelukkige bevond zich een andere k rol, zijn gezel, die wegliep op het verschijnen der toegesnelde personen. De gekwetste werd spoedig naar hel hospitaal van Si. Jans-Molenbeek ge- Jjrachl door de zorgen der overheid. De gendarmerie vanSl-Jans-Molenbeek, spoedig ter plaats van hel akelig looneel, ontdekte weldra de brokken eener bom Welk dynamiet had beval. De ontploffing had verscheidene hoornen verbrijzeld. Onderlusschen kwam de gevluchte ke rel ini'i een rijtuig ie Ganshoren terug, om inlichtingen omtrent den gekwetsten, zegde hij. Hij werd onmiddelijk aangehou den en weldra was zijne identiteit en zijne woning ontdekt. Ten gevolge daarvan hadden twee huis zoekingen plaats, onder ander eene bij .zekere D..., een der leden van hel comi- teit die Louise Michel hadden gehuisvest ♦tijdens haar verblijf te Brussl. De aangehouden kerel heel An’.oon- Marie Cyvoct, 21 jaar oud. geboren te J.yon, wever, onlangs betrokken in hel proces der anarchisten te Lyon. Ondervraagd, zegde hij eerst dal hij met zijn gezel een stuk vuurweik wilde Beproeven cn dal de ontploffing toevallig ontstond. Later bekende hij anarchist te zijn, dal .de princiepen der anarchisten alleen door ■sociale kwestie kunnen opgelost worden, alat de gekwetste y,ijue gedachten deelde. Cyvoct legde zijne verklaringen op eenen onbeschaamden en sloe,feilden toon af en braclille zijnen .gezel als onschuldig te doen doorgaan. De ajidme m-ieurt zich Metayer Paul, 4>ud 20 jaar, geboren te Toulou. Cyvoct en Metayer zijn sedert veertien dagen te Brussel. Gyvot is onder aanhoudingsmandaat in de kleine karmelieten opgesloten, onder Belichting eenen valschcn naum te hebben gedragen eu verboden vernielende voor werpen te hebben ge/abrikeerd. Hij werd in het proces der anarchisten •vervolgd als deel makende eener interna tionale vereeniging voor doel hebbende «de afschaffing van hel werk, van Bel, .eigendomsrecht, van de familie, bet va derland cu de godsdienst. Algemeene tijdingen. Ten gevolge van onvoorziene omslan- i digheden komen de twee mindere vaste lichten, geplaatst op de hooiden der staketsels van de haven Nieuporl niet in bediening sedert 1" Maai t lest, zoo als gemeld is in de kennisgeving aan zee varenden, verschenen in het staatsblad van 12 Februari, Eene latere kennisgeving wijst den dag aan waarop de lichten in werking komen. Maandag werd de zaak voor het •assisenhof van Weslvlaandercn opge roepen van Hendrik Patlyn, werkman te Westvleleren, beschuldigd van moord poging up Serafin Verhacghe, landbouwer te Proven, in den nacht vau lt) lol II september laatstleden. Die zaak' is tot eenen anderen zittijd verschoven, ter oorzaak der ziekte van zijnen verdediger. Een blad van Kortrijk meldt de aan houding te Avignon, op uilleveringsvraag van hel belgisch gouvernement, van den lieer August II., vervolgd wegens ont vreemdingen gepleegd in 1X7.14 en later, ten nadeele van M. Philip Janssens, te Korlrijk, tijdens bij dozens liediende en te voren zijn geassocieerde was. August H., na de gewone wcslbepalingen, zal door de fransche politie naar Korlrijk ovcigebracht worden. De heer minister Bara heeft eenen omzendbrief uitgegeven tegen hel toe nemend gevaar dal de loterijen aanbieden; die loterijen, zegt de minister, moedigen den drift lot hel spel aan en alzoo krijgt het volk de gewoonte, aan hel toéval te vragen wat bel anders van hel werk be komen moet. Ziehier eene nieuwe loterij, die vol gens den omzendbrief zou bestaan en die de minister aan de procureurs-generaal ten strengste gelast te vervolgen, als strijdig met het strafwetboek. De hande laar stelt een aantal zakken koopwaren in loterij; elke zak beval dezelfde lioeveel- heid goed, doch in een der zakken is een stuk geld of eene andere waarde verbor gen. De deelnemer krijgt een nummer en men gaat over tot de loting. Die handel wijs valt onder toepassing van artikel 301,302, 303, enz., van liet strafwetboek; de daders der niet gemachtigde loterijen worden gestraft met eene gevangenis van 8 dagen tol 3 maanden, met eene boete van 10 fr. tol 3000 frank, enz. De voor wet pen, enz. die lot de loterijen gebruikt worden, zullen worden aangeslagen en zelfs die welke lolingsbricf keus zouden geplaatst hebben, worden vervolgd, als ook diegenen welke op straat zullen hebben gespeeld, zooals met zon en maan, draaibord, lotto, enz. Het groot lol n.' 199.514 van 25,000 frank der leening van Antwerpen van 1874, is gewonnen door den lieer Emile Hecq, koopman te Fontaine l'Evêque. -- In de maand augusti aanstaande zal te Brussel een congres van doofstommen worden gehouden. Men schrijft uil Brussel dat hel bestuur der posten een nieuw stelsel van briefkaarten gaat aannemen die al de thans bestaande ongemakken van toe plakken en openen zal vermijden. De nieuwe briefkaarten zullen ook in het kopijboek kunnen afgedrukt worden, het geen een groot gemak voor den handel zal bijbrengen. l)e katholieken zullen in de kiezing var, den 6 maart, te Brussel, voor oenen seuateur niet strijden. Zij hebben dit in eene algemeene vergadering besloten. Lapscliure en Kemzcke nevens Napels aanlreffen. Volgens opgave van hel bureel voor Landbouw in de Vereenigde-Stalen, zal de graanoogst van 1882 alle oogsten van vorige jaren in hoeveelheid overtreffen. Men schat den oogst op 500 millioen bushels, legen 380 millioen in T vorig jaar. (27 bushels staal gelijk met 10 hectoliters). Amerika zelf verbruikt daar van niet meer dan de helft, de andere helft blijft dus beschikbaar voor den uit voer. Vermoedelijk zal Europa evenwel die hoeveelheid met kunnen nemen, daar de graanoogst in 'l algemeen in de oosle- lijke Stalen goed en alleen in Engeland slecht is. In elk geval moet deze ruime oogst in Amerika zich doen gevoelen in onze graanprijzen. Do zaak van Ganshoren co der anar chisten met de dynamiet heeft natuurlijk, eene groote ontroering verwekt, voorna melijk in hel kanton Sl-Jaus Molenbeek •waar hel koninkverblijl zich bevindt. Hel js het onderwerp van al de gesprekken. De zaak van Ganshoren wordt zeer be langrijk. De reiskoffers die naarde ruede j'usspciation waren ovcrgebacblbevat- De heer baron De Vinck, de kandidaat I <ler independenten, heeft eene geloofsbe- hjdenis uitgegeven, waarin hij zegt Ik zal krachtdadig al de groote liberale grondbeginselen verdedigen, ik ben libe raal zonder voorbehoudingen. Hij zegt ook nog Ik ken de vlaamsche bevol kingen, ik heb altijd in haar midden geleefd; ik bemin hunne taal, ik spreek ze en zal ze met kennis van zaken kunnen verdedigen. Als de uitslag onzer burgerlijke twis ten geeft hij op 25 millioen te kort in de Staatskas; 28 millioen liandelseffeclen bij de deurwaarders betaald; 11 millioen geprotesteerde liandelseffeclen. De heer De Vinck wil de wel van 1 juli 1879 op hel onderwijs behouden, met de toevoeging van hel recht voor al de bur gers zonder onderscheid oin met de normalisten van den Staal mede te dingen lol het verkrijgen van een diploom van onderwijzer. Zaak Peltzer. De verdedigers der gebroeders Peltzer stellen verscheidene middelen van verbreking voor tegen hei vonnis van het hof van assisen den 23 december uitgesproken I' feilde ge tuige Prévost, het huis Ganpillal van Luik vertegenwoordigende, heeft den eed niet afgelegd. Tweede feilEen gezwoorne, dje niet gezeteld heeft, maar wiens naam zich bevond onder de 27 namen ui de bus voor de loting gestoken, zou de hoeda nigheid niet hebben die hem toegekend werd door de lijst van de bestendige deputatie cn belangrijke zaak zou maar omtrent 70f'r. lasten betalen, terwijl hij meer dan dubbel zou moeten betalen om op de lijst gebracht te worden. Derde feil De advokalen beweren dal een der juryleden die gezeteld hebben, geboren in Belgie van eenen vreemden vader, ver waarloosd hebbende hij zijne meerder jarigheid den keus te doen van zijne nationaliteit, geen Belg zou zijn. Vierde leit: Een der g<-zwoornen ontslagen in den loop der debatten zou in Frankrijk failliet gemaakt hebben en niet in Belgie hersteld zijn. Eindelijk betwist men dat de voorzitter van hel Hof de kwestien aan den jury mocht stellen in den vorm dien hij ge daan heeft. De verdedigers zullen zaterdag het op stel van hunne verbrekingsiniddelen neerleggen en zullen den II maart, liet is te zeggen 8 dagen voor den dag waarop de zaak voorde eerste maal zal opgeroc- pen worden, eene memorie tol staving van deze voorziening leveren. De plei dooien zullen denkelijk rond bel midden van April plaats hebben. De misdaad van Molenbeek. Hel is vaslgesteld geworden dal Demayer. die Ie Ingelmunster aangehouden werd, een krankzinnige is. Demayer bekende de dader te zijn van de gruwelijke misdaad, den 2G december laatst te Molenbeek ge pleegd. Nu, op dien dag zal hij in de landbouwkolonie van Hoogstraten. De geest van den ongelukkige zal onge twijfeld gelrolïen zijn geworden door de wreede bijzonderheden van de moord le Molenbeek en hij zal er zich plichtig aan verklaard hebben, ten gevolge eener ver- beeldingskwelling, waaraan zinneloozen meermaals onderhevig zijn. Hel parket heeft dus van de vervolging van dien ongelukkige moeleu afzien. Het bureel Veritas kondigt de vol gende statistiek af van de zeerampen te zijner kennis gebracht, gedurende de maand januari 1883, betreffende alle vlag. Er vergingen 147 zeilschepen te welen 13 duitsche, 6 amej i.kaansche, 69 engel- sehc, 3 oostenrjjksclie, 1 chiliaansch, 3 deensche, 1 spaausch, 11 fransche, 4 grieksche.2 hoJJandsche, 11 italiaansche, 12 noorweegsclie. 4 portugeesche. 2 rus- sische, 5 zweedsche. Van vijftien dier schepen heeft men geene tijding ontvan gen en men veronderstelt dus dal zij vergaan zijn. Er .vergingen 21 sloom- boolen le welen 2 duitsche. 1 ameri- kaaiiscbe, 8 engelsche, 1 deensche, 4 fransche, 2 italiaansche, 1 portugeesche, 2 zweedsche; daaronder zijn begrepen. 2 stoómbooten' waarvan men geene tijdin gen ontvangen heeft, en die men bijgevolg veronderstelt le zijn verloren gegaan. Onze allerbeste geburen, de Fran- schen, hebben altijd, zooals men weel, de aardrijkskunde min of meer veracht. In dien wij alle de... onnauwkeuriglieden laat ons beleefd zijn moesten opne- men welke de fransche schrijvers dage lijks begaan wanneer zij van een vreemd land spreken, zouden wij op’t einde van het jaar een overgroote in-folio bezitten. Ziehier, uil een der fransche dagbladen geknipt, een nieuw staaltje der aard rijkskundige fantaisie van die heeren. Wij vinden het in de Itéveil Voor wal prins Napoleon betreft, hij heeft zijn appartement der rue d’Antin opgezegd cn gaal zich in hel kasteel van Montcalieri, bij Brussel, vestigen. Goede reis Montcalieri, bij Brussel’. Ecu dezer dagen zullen wij wol eons Frankrl jl»-- De justicie van Marseille doel thans opzoekingen naar eene bende valsche munters die fransche bankbiljetten van 5l> fr. fabriekeerden. De plicliiigen hebben hunne bijzonderste zetels, hunne werk buizen le Valencia eu Barcelona inSpanje. Vandaar worden de bankbiljetten le Mar seille ingevoerd en men zegt dal er liians een aantal van in den handel zijn. Hel onderzoek wordt in hel grootste heheiui voortgezet. Een fransch koopman te Mexico heeft naar de Temps bericht onder goed keuring der regeering, eene maatschappij opgerichl met een kapitaal van 4 millioen dollars, die zich ten doel stelt in Mexico 20 fransche kolonies te slichten, ieder van 5000 gezinnen. De mexikaansche re geering staal de gronden aflegen enkele vergoeding der kosten van landmeting. Ieder gezin zal dan aan de maatschappij in lier, jaren 700 dollars moeten betalen, en de helft van die gelden zal aan de regeering ten goede komen. Alles is klaar. Enkel moeten nog de 100,000 ge zinnen gevonden worden, die derwaarts verhuizen willen. Markt vaa Veurne, per litlOK. 28 Fcbr. 23 00 fi 26 00 -a- -a- 18 00 h 21 00 -- 18 00 a 20 00 19 00 a 21 00 -Ji- 24 00 a 26 00 ten volgens La Gazette, brieven en docu menten die hel gerecht op spoor gebracht hebben van een uitgebreid internationaal complot. Het bestuur der openbare veiligheid heelt onmiddelijk de belanghebbende gou vernementen verwittigd en, hebben er aanhoudelijk tusschen Brussel cn andere hoofdsleden namelijk Parijs en St. Petersburg telegraphieke mededeelin- gen plaats gehad. De toestand van Metayer was maandag morgen om 6 ure de zelfde als zondag. De gewonde had eenen koorlsachtigen nacht doorgebracht, en had verscheidene malen raaskalingeu gehad. Hij is maandag namiddag overleden. De doodstrijd was om elf uur en hall begonnen. De bom, waarvan men de stukken in beslag genomen heeft, moest een soort van potteken zijn aan een pommade pot gelijkende, en bevatte een grijsachtige deeg, cn in het midden een buisje vol vitriool. Volgens de verklaring van Gycoct, hadden zij hel gedacht le beproeven hoe lang de bom op den weg zou gebleven zijn vooraleer de ontploffing zou mitstaiin. De plaats waar de ontploffing gebeurde is, om zoo te zeggen, op de grenzen van hel park van Laken. Dit heeft vele geruchten en vermoedens doen ontslaan, maar niets bewijst dal er daar iets van gegrond is. 21 Febr. Tarwe 22 00 26 50 id. nieuwe-Ii- Rogge -li- Sucrioen 17 00 a 20 25 ld. nieuw-fi Haver 18 00 5 20 00 ld. nieuwe-ii- Iloonen Nieuwe Erwten axv^jcs I Court S.‘ Etienne, nrnenica.il water, ziet advertentie. IïïtOOl*I‘5lI.I!S, per 1 is kilo, HoZZoicrty’i Pillen en Zalf. De zekere ge nezing. Daar de strijd des levens gestreden moet worden, zoowel door lien, die van nature zwak zijn, als door hen die een sterk gestel heb ben, hoe belangrijk is liet dan om de eersten voor vreemde kwalen te bewaren. Ecu schram aan het been, een gering gezwel of eene geringe ontsteking aan de enkels, die dadelijk hadden kunnen verdreven worden door Holloway's mid delen. zullen, uit gebrek aan de moest gewone voorzorgen, een groot ongemak worden dat den lijder op het ziekbed Mtort cn zijn huisgezin tol armoede brengt. In elke boerderij moest men eigenlijk Holloway's artsenij vinden. Zij zullen zoowel de ouders als de kinderen voor veel ellende bewaren, en vooral zullen zij huune ziekten verdrijven tegen oubeduidonde kosten, iudieu men die ten minste vergelijkt met do I groote rekeningen der doctoren. ZITTINGEN VAN 22 EN 23 FEBRUARI. Geldof Pieter, orgelspeler te Nerckem, een maand gevang en 26 fr. boet of 8 dagen, voor misbruik van vertrouwen. Debruyne Engel, llewult' Alois. Verslype JLconard en Degraevó Henri, weiklieden te ■Cle eken, den 1" 50 fr, boet; den 2“ een maand gevang; den 3“ eu 4“ elk 26 fr. boet of 8 dagen gevang, voor slagen en wouden. Tack Henri, hovenier te Middelkerke, 100 fr. boet of 8 dagen gevang, voor jacht op anders grond, en 1U0 fr. boet of 8 dagen, voor gewei gerd te hebben zi.,n wapen af te geven. Huyghe Louis en Keyrel Emiel, aardewerkers te Dixmude, elk 2d fr. boet of 8 dagen, voor sla gen en wonden. Iligaert Arnand, timmerman cu Debruyne Alois herbergier, beide te Clercken, elk 26 fr. boet of 8 dagen gevang, voor slagen eu wonden. Geboorten. deu 27. Julio-Marie Dehaeze, dochter van Lodewijk en van Amelie Dejaeghor, Abdijstraat. Huwelijksafkondigingen. den 25. Benoit Duforet, winkelier, wcdr van Zonoble Itruloot, met Eugenio Zoete, dienst meid, beide geboren en wonende te Veurne. Sterfgevallen. den 26. Julia-Sophia Cornells, bijzondere, 73 jaren, 11 maanden en 16 dagen, geboren cn wonende te Veurne, wed* van Dubois Louis cn van Torrelle Gabrio!, hospitaal. den 27. Dosird-Eduard Berteloot, timmerman, 44 jaren, 6 maanden on 13 dagen, geboren en wonende te Veurne, hospitaal. den 27. Sophie Hloiwlé, dienstmeid, 25 jaren on 8 maanden, geboren en wonende te Veurne, hospitaal. den 28. Carolus Vandcnbeeken, dienstknecht, 29 jaren en 9 dagen, geboren te Alveringhem en wonende te Veurne, Irospitnal. OZa I i 1XX EX 5A A E -<’i-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 2