l VAN VEURNE 5 1“ I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT L A'/ JAAR. iöKÖ. ZATERDAG 17 MAART drukregel. Reklatïien 50 centiemen den regel. >1 n W 5’ De begrooling van liet openbaar onder wijs is woensdag door de Kamer gestemd geworden. De gebeurtenis dezer zitting is eene merkwaardige redevoering van M. Janson, die zeer verbeven gedachten heelt uitgedrukt over de noodzakelijkheid om hel verplichtend onderwijs in te voeren en dien ten gevolge om de kwes tie te regelen van hel werk der kinderen op nijverheidsterrein. M. D’Anetban, donderdag, bij tie be spreking der begrooling van jusiicie ver klaard hebbende dat hij zich bij de stemming van dit budjet zou onthouden, De iKniiiur. Eindelijk is de algemeene discussie over hel budjet van openbaar onderwijs gesloten. M. Jollrand heeft met cijfers in de hand bewezen, dal de uitgaven voor het onderwijs, niet overdreven en ook niet grooler zijn dan vroeger. Engeland plukt thans de vruchten van de opofferingen die het deed en doel voor hel openbaar onderwijs. Daaraan is hel te danken, dat Engeland en Schot land in bloeienden toestand en rijkdom verkeeren, terwijl Ierland daarentegen, nog altijd in ellende en domheid leeft. Sprekende over de examen, die men de lolelingen heeft doen ondergaan en waar van wij den bedroevenden uitslag hebben medegedeeld, zegde M. Joltrand: Wanneer hel land, zegde M. Jollrand, hel onderwijs der oilicieele scholen mei dal der openbare scholen zal vergeleken hebben, zal het u vervloeken. Hij besloot mei de rechter zijde toe te roepen, dat de rechter zijde, wanneer zij eens terug aan T bewind zal komen, de wel van 1879 nooit zal durven omwer pen, omdat die wel reeds is vastge ankerd in de zoden des volks! Eu dat is ook zoo! Wanneer de kleri- Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle rnededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. De Kamer, vooraleer uiteen te gaan, heelt verscheidene kwestien van meer of min belang willen uil den weg ruimen. Vermelden wij de ontwikkeling van het wetsvoorstel van M. Malou helrekkelijk het leeketien der kiesbriefjes en deze van hel voorstel der heeren Janson, Goblet, Lippens, Buis enz., belrekkelijk de tusschenkomst der gemeente en der pro vincie in hel geldelijk te kort der kerk fabrieken. In den loop der zitting beeft de heer Lucq vaslgesield dal er niets waar was van de beschuldiging des heeren de Caraman-Chimay door deze in de Kamer uitgesproken tegen twee oilicieele onder wijzeressen. De heer Scailquin heeft in strenge woorden hel lichtzinnig gedrag van den heer de Caraman-Chimay, die hel zich voor gezegd zal houden/ afge keurd. De Kamer is tol 3 april uitcengegaan. De Senaat. De Senaat heefl woensdag de begroo ling van justicie behandeld. De heer Lammens heefl nogmaals al de ezelarijeu herhaald welke men alle dagen in de kolommen der katholieke gazetten kan aantreffen over het martelaarschap der geestelijkheid. De heer De Coninck heefl ook zijnen paternoster, verschooning zijne redevoering, welke door een onder pastoor schijnt opgesteld te zijn, afge- iezen. M. Bara beeft een krachtig antwoord op deze redevoeringen laten hooi en en op schitterende manier de liberale denk wijze gewroken tegenover de lage be- leedigingen waarvan zij hel voorwerp is geweest. Hel Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Voor Stad: 6 maanden, Ir. 3-25 Een jaar, f 6-00. Koor gansdi llehjie: 6 maanden, Ir. 3-75 iveu jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk u miner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den kalen, die nu legen de wet van 1879 schreeuwen zooals zij destijds tierden legen de wet van 1842, weer ’t roer in handen krijgen, zullen zij de zooge naamde ongelukswet toepassen, even als zij altijd alle door de liberalen ingestelde wetten hebben uitgevoerd. Hel woord werd nog gevoerd door de heeren De Bruyn, Bouvier en de Caraman- Chimay. M. Sainctollette, die hersteld is, woonde de zitting bij. In den aanvang der zitting gaf de heer voorzitter lezing van een wetsvoorstel van den heer Maloustrekkende om artikel 150 en n.“ 3 van artikel 175 der samengevoegde kieswetten af te schaffen. Dit voorstel bestaal hierin, dat men bel blauw' potlood, waarvan de kiezer zich thans bedient, zou vervangen door eewen ter zijner beschikking gesielden stempel. Daarenboven strekt hel voorstel lot hel wijzigen van artikel 163 en van de artikels 165, 166 en 159 der samenge voegde kieswetten. De betwiste stembriefjes zouden onder eenen verzegelden omslag geplaatst, de niet betwiste briefjes zouden verbrand worden. 257 wisten niet te zeggen waar zij geboren waren en 688 gaven een onver staanbaar antwoord 1406 konden niet zeggen hoe de familie naam van hunne moeder was. 1476 lotelingen antwoordden niet eens op de vraag, om de optelling te maken van dedrij getallen 492-102 en 18. 3120, en altijd van degenen die kunnen schrijvenwisten niet hoeveel meiers er in een kilometer zijn 3584 konden niet antwoorden in welk land Londen ligt. Op de vraag of Mozes geleefd had voor of na Kristus, bleven 4047 bel antwoord schuldig of vergisten zich. «Door wie wordt uwe gemeente be stuurd? 4,379, dus de helft van hel heel contingent, kon niet atiiwoordeu.ol zegde iets dal niets beleekenl. 5513 lolelingen van de 8917 konden niet zeggen door wie de wetten in België gemaakt worden of antwoordden iels onbeduidend. Als men dien ellendige» uitslag ziel, mogen wij dan niet met recht zeggen, dat de wel van 1842 veroordeeld en hel hoog noodig was eene nieuwe Onderwijs wet in le voeren? Het antwoord kan niet twijfelaclilig zijn. feesten van Jen keizer van Rusland. Volgens men uil Weenen meldt, zou de koningin van Madagascar de engelsche en duilsche gouverne menten verzocht hebben bij Erank- rijk ten haren voortleele lusschen te komen, ten einde de beschieting te beletten van Tamative, hoofdslad van het eiland en zeehaven waar al de handelsnalien van Europa gtoole belangen hebben. In de rumeensche Kamer heefl heer Braliano le midden van toe juichingen gezegd, dal hij het verdrag van Londen, rakende hel Dotiauvraagsluk bestrijden zal en zal weigeren de verplidhlingen voor Kumenie te erkennen, daar die zonder zijne medehulp vaslgesield zijn. Tol op heden is het handelsver- drag lusschen Spanje en Duitsch- land nog niet gesloten. Spanje heel! nieuwe eischen gesteld, waardoor de kans lol overeenkomst veel ver minderd is. -- Do vruchten «lei- wol van Verleden vrijdag heefl M. Jollrand, namens deCommissie van Schbolenkwest, eene statistiek in de Kamer neergelegd, die de ter dood veroordeeling is der wel van 1842, welke door de klerikale» zoo betreurd wordt nu ze uiel meer bestaal. De enkweslcommissie heefl willen welen, welke vruchten de uaiie'trok uit de opofferingen die zij sedert zoovele jareu gedaan heefl voor hel openbaar onderwijs, om die later te kunnen ver gelijken melde uitslagen dei nieuwe wet van 1879. Op haar aandringen heeft de Minister van oorlog al de lolelingen der lichting van 1882 een exaam doen ondergaan, zoodra zij in hel leger kwamen. Dit exaam liep overeen aanlal vragen, die schriftelijk overhandigd werden aan eiken loleling, die er dan schriftelijk moest op antwoorden. Welnu, die sta tistieke label, door M. Jollrand neerge legd, is de uitslag van dit exaam. De uitslag is hartverscheurend, eene schande voor ons land. Men oordeeie 8,917 lolelingen namen deel aan die examen. Van dit getal hadden 7,861 de oilicieele of private lagere scholen bijge woond. Van het geheel getal hadden slechts 6,480 eenige geleerdheid; 2,437 konden niet schrijven. Daarvan hadden 1877 de lagere scholen bijgewoond Eenige konden hunnen naam schrij ven; meer dan 800 konden de pen niet in de hand houden. Bij die 800 moet men er 500 voegen, die nooit naar eene school waren geweest, eu zoo bevindt men dat erop 8000 lolelingen 1300 zijn die zelfs hunnen naam niet kunnen schrijven en 1877 die niets kunnen dan hunnen naam zetten. Ziedaar voor wat de totale ongeleerd heid betreft. Laat ons nu eens zien wat de geleerd heid aangaat dergenen die zoo goed mogelijk een antwoord hebben kunnen schrijven op de gestelde vragen. Op de vraag: Welke zijn uwe namen en voornamen?» konden 40 lolelingen, die in scholen waren geweest, niet ant woorden, 11 van die lolelingen hadden 4 jareu de schoollessen gevolgd. DUINKERKE ghyvei.de VEURNE GENT BRUSSEL a^oïitiek Overzicht. Zondag laatst heeft in hel twin tigste arrondissement van Parijs de kiezing plaats gehad voor een lid van de fransche Kamer der afgevaardigden, in vervanging van den heer Gambella. De heer Sigis- mond Lacroix, radicaal, bekwam 5474 stemmen; de heer Metivier, opportunist, 2042slemmeD; de heer Dumay, collectivist, 1178 stemmen; de heer heer Jules Guesde, anar chist, 476 stemmen. Er moet eene balloleering plaats grijpen. De fransche ministerraad is bijeen geweest voor het afdoen der loopende zaken. Hel gouvernement heeft aan de parketten hel bevel gezonden om streng de misdrijven van aanhitsing lot moord en lol burgerooilog in de openbare ver- eenigingen le straffen. In den Iranschen Senaat heeft de heer ile Saint Vallier het gouverne ment ondervraagd over den toe stand der koloniale ondernemingen van Erankrijk, onder anderen in Tonking. Hij verklaarde dal hij de bezetting van Tonking als noodza kelijk beschouwde om die van Cochinchina te volledigen. De heer Challemel-Lacour antwoordde, dal helgouvei nemenl takende 'looking beslissingen had genomen, die hel aan den Senaat zal onderwerpen na de Paaschvacantien, en waarbij hel noodige kt edict voor de expe ditie z.tl gevraagd worden. Wij willen, zegde hij, Tonking noch veroveren noch verlaten, maar zekere plinten er van kloek bezet ten, ten einde le bewijzen dat Eratikrijk er wil blijven om er zijne nalionalen en al de vreemde onder danen te beschermen. In zitting van de engelsche Ge- meenlenkamer heefl lord Eitz- mauricc gezegd, dal hel Iransch gouvernement geenszins heelt te verslaan gegeven, dat hel voorne mens is de bezetting der kusten van Madagascar te volledigen. De heer Gladstone antwoordende op eene vraag, zegde dal lord Spencer het kabinet niet verlaat. In de engelsche Lordskatner heefl lord Derby gezegd, dat Engeland zich bepalen moet Lij het doen van be- toogingen aan den Transvaal. Het is maar in geval van dringend nood- zaaklijkheid, dal eene lusschen- komsl zou kunnen verrechlvaardigd worden. Volgens men uil Bet lijn meldt, is hel stellig dal <ie keizer van Duilschland het ontslag aanvaarden zal van den heer von Slosch als hoofd der admiraliteit. De dagbladen van Weenen mel den dat de groolmaarschalk van hel hof, graaf Latisch-Mocnich, verge zeld van graaf Erans Deym, hel keizei lijk-hongaarsch hof zal ver tegenwoordigen bij de kronings- 57/ ■Vertrekuren vnn den ijzerenweg van Dntnkerko» Veurne, Gent naar Itrimsel en Divmuite naar Vieuport. 5- 54 11-00 3-08 5-07 6- 32 11-39 3-47 5-37 7- 12 12-17 4-24 6-14 9-38 3-23 7-10 9-15 11-05 5-35 9-31 10-22 0 2/ i 1 4 .t k DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT ii n ti Ik 3-S5 8-06 8- 28 9- 02 e H BRUSSEL GENT VEURNE GUYVE1.DE DU1NKERKE 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 3-02 6-07 8- 57 9- 08 9-52 5-50 7-35 9-51 10-11 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 11-00 11- 39 12- 17 3-23 5-35 tl t tl I- u o f w i’’ NIEUPORT (Stad) 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 5-53 - 7 3ö 9 30 12 35 2 30 4 37 G ]g 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 15 10-28 1-13 3-18 5-31 8-52 --nr-WOW-w,, -- Gij betreurt nu do verdwijning der wet van 1842, waartegen uwe geestelijkheid ouujthoude- lijk protesteerde, toen de liberalen aan 't be wind waren. Welnu, gij kent thans de nuttige uitwerkselen dier wet van 1842, dank zij de uit slagen der examen, welke do lotelingen in do maand October ondergingen. Gij weet door de statistiek die u werd over handigd, wat dit ouderwijs waard was: gij zult het nog beter weten, wanneer wij de 7Ü0 besto examens zulien algekondigd hebben, en gij zult zien of zulke ongeleerde bevolking met bijval op handels- en nijverheidsgebied den strijd kan voeren tegen bevolkingen als dio van Schotland en Engeland. - Ik beu zeker dat men die examen zal be houden. Zij zijn eene nationale instelling ge worden. Ik zou ecus willen zien dat een katho liek ministerie ze afschafte! Zij bestonden overigens reeds vóór de wet van 1870. Gij kunt ze dus niet afschilderen als partijwerk. Zij werden ingesteld, eenige jareu geleden, ten einde de vorderingen van ’t ouder wijs in het leger te kunnen nagaan. Wij hebben den minister van oorlog ver zocht de vragen aan do lotelingen stelselmatig te stellen. Binnen vijf of zes jaar zal dit examen ecus toelaten te zien wal er in de vrije scholen onderwezen wordt. - Dau zult gij ondervinden wat de leerlingen der otlicieolo scholen zullen weten eu hoe ver degenen der vrije scholen zullen vernederd ziju. 1 i - Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 11-50 2- 59 3- 43 4- 11 1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 1