VAN VEURNE s l j NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT irw duinkerke GUYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 BRUSSEL GENT VEURNE GUYVELDE DUINKERKE lê Ui - TA ri AJ.' JAAR. 581. 14 APRIL 1«85. ZATERDAG i-1 drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. 1 1 II 9 r it n •n e- l. >k DIXMUDE DIXMUDE nieuport 8- 57 9- 08 n e it O tl il tl tl Q tl 11-00 11- 39 12- 17 3-23 5-35 5-35 8-06 8- 28 9- 02 6- 20 7- 46 10-11 10-32 10-58 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 tn Is et 'd%. 3-02 11-50 6-07 2- 59 3- 43 4- 11 NIEUPORT (Stad) 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 5-53 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-18 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 15 10-28 1-13 3-18 5-31 8-52 rV’. .i-vr."?;'--.-. Alen schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraal, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingcn, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uilerlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Schoolstatistiek. De Commissie van hel Schoblenkwest heeft de statistiek openbaar gemaakt der lagere officieele en private scholen op 31 december 1881, aanduidende hel getal dier scholen, de lokalen welken zij be vatten, hunnen toestand en hunne be- meubeling, de vakken die men Ier onder wijst en, eindelijk, hel getal der diplomas van hel onderwijzend personeel. Eene der labels geeft de volgende inlichtingen Getal der eigenlijke lagere scholen 4,705 officieele; 3,750 private. Getal der scholen waar de behoeftige leerlingen kosteloos de schoolgerieven ontvangen 4,638 officieele, 2,565 pri vate. Idem waar het godsdienstig onderwijs gegeven wordt door het onderwijzend personeel; 4,361 officieele, 3,055 private; idem waar dit onderwijs wordt gegeven door geestelijken of hunne afgevaardig- gen: 52 officieele, 462 private. Idem waar men de zedeleer onderwijst: 4,705 officieele en 3,637 private; de grondbeginselen der rekenkunde, 4,705 en 3,642; de grondbeginselen der moe dertaal 4,705 en 3,473 eene andere taal, 1,809 en 1,564; de aardrijkskunde, 4,673 en 2,117; de geschiedenis van Belgie, 4,655 en 1,383; de grondbeginselelen der teekenkuude, 4,582 en 654; die der natuurlijke wetenschappen, 4,534 en 136; de begrippen van grond wet lei ijk recht, 1,990 en 26; de meetkundige vormen 4,323 en 118; het boekhouden, 755 en 89; de lichaamsoefeningen, 4,219 en 291; den zang,4,208 en 1,330; de naaldwerken, 2,499 en 1,860; de kant- en andere nijver- heidswerken, 8 en 241. Dal alles geeft een gedacht van den graad van hel onderwijs, welk in de pri vate scholen wordt gegeven. En hoe en door wie wordt het er dan nog gegeven! Wat de officieele scholen betreft, lus- schen dit getal zijn er 2,706 die onder het oogpunt van het onderwijs, goed mogen genoemd worden, 1,693 voldoende en maar 306 slecht. De officieele scholen met uitgebreid programma zijn ten getalle van 752. Bovenstaande cijfers bewijzen, lioe ge brekkig hel onderwijs is in’de klerikale scholen. De oorzaak daarvan ligt aan de onderwijzers die zelvcti niet veel kennen beroofde erfgenamen haar daarmede ge lasten. Welnu, hoeveel erfgenamen be zitten moed genoeg om dit te doen; hoe veel zijn er langs den anderen kant niet, genegen hunne rechten aan de kloosters af te slaan? Men moet afrekenen mei de vrees van dezen, mei de medeplichtigheid van anderen en, in afwachting, spreidt hei bedrog zich in klaren dag ten toon, daar de rechtbanken niet geroepen worden zich de zaak aan te trekken. Indien de erfgenamen alleen beroofd werden, men zou zich nog over hunne werkeloosheid, over hunne gelatenheid kunnen troosten. Maar in afwachting dal zij handelen, wordt het land met monni ken overdekt, deze palmen al meer en meer de openbare fortuin binnen en de domheid verricht verschrikkelijke ver woestingen. De remedie, het hulpmiddel is dus aangewezen. Vermits de werking der be roofde erfgenamen niet voldoende is om den eerbied voor de wet te verzekeren, moei deze actie, deze werking ook aan anderen, aan de gemeente, aan iederen inwoner der gemeente ‘gegéVen worden. Waarover zou men zich mogen bekla gen Is hel niet natuurlijk dal allen en iedereen aan de rechtbank zouden kunnen vragen om een einde te stellen aan oenen toestand waardoor wij allen nadeel lij den,! 1 "V- - kiezing van Soignie». De liberalen hebben donderdag de over winning behaald in de kiezing om te voorzien in den Senaalszetel opengevallen ten gevolge der ongeldig verklaring van M. Cornet. De liberale kandidaat, M. Gustaaf Boel, de achtbare burgemeester van La Lou- vière, is gekozen met eene meerderheid van 54 stemmen. En de klerikalen zullen nu 'weeral uit roepen dal het land met ben is! Maar zij worden loch overal geklopt. -- Openbare Werken. De beer minister van openbare werken, heeft in de Kamer gevraagd eene leening te -sluiten van 56 miljoen frank, voor hel uilvoeren van openbare werken. Onder de werken die moeten uitge voerd worden bemerken wij den volgen den artikel die onze streek aanbelangt. Vaart van Nieuport door Veiiine op Duinkerke. - Onteigeningen en werken. Gevraagd krediet160,000 frs. Dit krediet zal gebruikt worden om de uit gaven te dekken voorspruitende uil de werken van herdelving, verbreediug en verdieping van hel belgisch gedeelte be grepen tusschen Veurne en Duinkerke. Het fransch gouvernement loont zich bereid het gedeelte van die vaart aan te koopen welk op zijn grondgebied ligt en dal zich thans in handen eener maat schappij bevindt; maar hel zal die over neming slechts ondernemen als het gou vernement van ons land besloten ware het belgisch gedeelte in goeden slaat te herstellen. Op die voorwaarden bestaal er voor ons reden de noodig herkende werken aan die vaart uit te voeren. De ontworpene verbetering zal voor uitwerksel hebben in wezen te roepen eene vaartliuie van groole gehalte tus schen hel westen van Belgie en hel noor den van Frankrijk eenerzijds on de kom der Maas en het oosten van Frankrijk anderzijds; te gelijker tijde met de vol trekking van hel kanaal van de Leie op den Yperlee en de daarslelling van de vaart van het centrum. Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Koor gansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n minor 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den den op de ondervraging van den lieer Helfy, rakende hei beweerde drievoudig verbond. Men telegrafeert uil Petersburg dat er nieuwe aanhoudingen heb ben plaats gehad, die tol de ont dekking geleid hebben van onrust barende feilen. Echter is het gerucht over het verdagen der kroningjvan den keizer ongegrond. Uil Bulgarie verneemt men, dal er aldaar eene groole beweging bestaal, ten voordode der inlijving van Oosl-Rutnelie. Die streving heeft aldaar altijd beslaan en zij wordt aangemoedigd door de russi- sche leden van het tegenwoordig bulgaarsch kabinet, vooral door de generaals Soholeff en Kaulbais, (loch in den laatsten tijd is die be weging stouter geworden. De rus- sische partij in Bulgarie is van gevoelen dal dit land zien niet zal kunnen ontwikkelen zoolang het niet zal vereenigd zijn met Oosl- Rumelie en Macedonië. en kunnen, en waarvan velen groot noo dig hebben zelven nog wat les le gaan nemen. In de klerikale lagere scholen zijn maar 1,330 gediplomeerden; in hel per soneel der officieele scholen zijn 7,262 gediplomeerden. De officieele verccnigde bewaar- en lagere scholen lellen 7,905 gediplomeer den op 9,443 personen, waarlusschen 51 geesielijken; de private scholen hebben maar 1,351 gediplomeerden op 9,299 per sonen, waarlusschen 5,722 priesters, paters en broerkens van allen aard. Dat is niet hel minst belangwekkend kapittel van hel schoolenkwest. Het is bewezen dat onder het beheer der wet van 1842 zoo vele jongelingen, wanneer de milicieloting aangebroken was, bijna alles vergeten hadden wat zij hadden geleerd. Wat geleerdheid zullen dan de milicianen der toekomst bezitten, die enkel de klerikale scholen bijgewoond hebben? T Is afgrijselijk er aan le denken - - De klooster». Het ontwerp van M/ Laurent op de geestelijke corporaliën wordt door de klerikale drukpers aangeklaagd als iels afschuwelijks. Dit moet ons niet verwonderen. De voorgestélde maatregelen, inder daad, bedreigen eene der kloekste fórle- ressen van de katholieke partij. Wij hebben kloosters noodig! riep men op het congres van Mechelen uit en dit ordewoord werd getrouw gevólgd. Sedert werd het land met kloosters overdekt. Deze plaag is niet uitzonderlijk, noch voor de steden, noch voor den buiten. Brugge, Gent, Antwerpen zien alle dagen in eene verschrikkelijke verhou ding de goederen van de doodé hand der kloosters aangroeien. Op de dorpen breidt hel kwaad zich nog meer uit. Er bestaat bijna geen dorp meer, hoe klein het ook zij, dal geen klooster heeft. Bedenk welke uitgebreide macht de katholieke partij moet puiten in deze middenpunten van invloed en van kle rikale propaganda zoowel als van geestes- vérslomping en zeg of hel te verwon deren is dat zij, die door de kloosters bevoordeeligd worden, ze verdedigen en aanzien als de grondslag der samenleving. Hel is natuurlijk dal die lieden beweren dal men zich wel moet waèhten van eenigen maatregel legen hen te nemen. Iets anders aan de katholieken vragen, ware van hen eene buitengewone helden daad vergen. Hoe zouden zij afzien van instellingen, waaraan zij hunne macht verschuldigd zijn, instellingen die be rusten op dc menschelijke domheid waar uit zij het grootste voordeel trekken? Maar de liberalen, zij die niet willen dal hel volk gecretinisecrd worde, die het vrij willen én onafhankelijk van de voogdij der paters en monniken, zij zou den wel naïef zijn indien zij zulke in het oogspringende onwettelijkheden, ter volle miskenning der wet, bleven dulden, door de vermenigvuldiging der kloosters goedsmoeds tol ie laten. Al de kloosters steunen op hetzelfde bedrog, want zij bestaan, en de wel ver biedt hun beslaan. De rechtbanken heb ben honderdmaal dit bedrog vasigesleld, telkens dat zij er toe gelegenheid hadden. Maar onze wetgeving is zoo onvolmaakt dat hel klooslerbedrog, alhoewel zeker en in hel oogspringend, zeer zelden kan getroffen worden. Het is het bewijs niet dat moeilijk te leveren is, het is inte gendeel zeer gemakkelijk le leveren. Maar opdat de rechtbanken zich de zaak zoudep aantrekken, moet een der 57/ Politiek Overzicht. 1 De aprilziltijd der algemeene raden is thans in bijna al de fran se he departementen gesloten. Men kan nu reeds de optelling doen der raden, waarin hel vraagstuk van de overziening der grondwet werd opgeworpen. Wenscheti ten voor- deele dier overziening werden in zestien departementen nederge- legd. In allen, behalve in twee, Var en Vienne, werden die wenschen verworpen. In Var stemde de repu- bliekeinsche raad voor de.volledige overziening der grondwet, ten zelfden tijdealsde raad van Vienne, die bonapar lisch is. Er is dus maar één republikeinsche raad, die zich verklaard heeft voor de onmiddel lijke en volledige overziening. Men ziet dus dat de aanhangers der overziening van de grondwet niet den minsten bijval vinden. De (Iynamietaanslagen worden van nu af aan in Engeland beheerd door het wetsontwerp, door de beide Kamers gestemd. Reeds kreeg dit ontwerp de koninklijke be krachtigingen werd aanstonds uit gevaardigd. Er was le Cairo oen gerucht verspreid geworden, volgens het welk eene éngelsch-efcyplische overeenkomst zou gesloten zijn, waarbij de duur der bezetting van de Nylvallei door de engelsche troepen op vijfjaren was bepaald. De Daily News logenstraft thans dit gerucht op de stelligste wijze. Dit 'blad zegt dal de duur der engel sche bezetting in Egijptezal afhan gen van de omstandigheden. De Daily News meldt ook, dat er eene minister ieele crisis te Cairo is uitgeborsten, ten gevolge der verwijtingen, door lord Dulïerin aan de ministers van den onder koning gestuurd, opzichlens hunne traagheid, om de rechterlijke her vorming toe le passen. Voor het oogenblik zou de crisis afgewend zijn, doch er is nog altijd spraak van de aftreding van Chcrif pacha en van zijne vervanging door Riaz. De zwilsersclre Bond vergadering is bijeen geweest om over te gaan rot de kiezing van een lid van het uitvoerend gezag. Op bet laatste uur hadden de groepen van het midden en van de rechterzijde be sloten af te zien van de kandida tuur van den heer Zomp, om op nieuw deze vooruit te zeilen van den heer Kopp, rechter bij de bondsrechlbank. De radicale kan- daal. Dr A. Deucher, voorzitter van den lialionalen r aad, werd met 95 stemmen gekozen; de heer Kopp bekwam 7G stemmen. Men bericht uit Pesth, dat de voorzitter van den hongaarschen ministerraad op eene vereeriiging van liberalen verklaard heeft, dat hij de aanstaande week zal atilwoor- Vcrtrekuren van den ijzerenweg van Duinkerke» "Veurne» Gent naar Brussel en Klixmude nam* Alieciporl. 5- 54 11-00 3-08 5-07 6- 32 11-39 3-47 5-37 7- 12 12-17 4-24 6-14 9-38 3-23 7-10 9-15 11-05 5-35 9-31 10-22 - f A

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 1