VAN VEURNE t t NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 9 I I i ZATERDAG 21 APRIL LSS5. A.' 582, JAAR. L I die ie kennen geeft, dal, volgens I I - Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. ue vone uitvoering der schoolwet te ver zekeren, ziel men gemeenteraden de be taling der jaarwedde van de onderwijzers weigeren, ziet men deze ambtenaars een en twee jaar om zoo te zeggen van hunne stoffelijke bestaanmiddelen beroofd. Wat zal het dan zijn als het gouvernement zal vallen in de handen van mannen, die hel nieuwe schoolstelsel vijandig zijn en die niets beiers zullen vragen dan de onder wijzers aan de plagerijen en de.laagheden der klerikale bestuurders blootgesteld te laten In al de gemeenten waar de geestelijk heid de baas is, zullen Je.besturen weige ren hel onderwijzend personeel te betalen en het gouvernement zal zich wel wach ten ze daartoe te dwingen. Integendeel zal het zich verheugen over dit streven tegen eene wet, welke door al de klerika- len verfoeid wordt. In deze omstandigheden zou het liberaal ministerie moeten gebruik maken van zijne tegenwoordigheid aan hel bewind om de mogelijkheid van zulken noodlot tige!) toestand te beletten. Een klein bijvoegsel van wel, mede brengende dat de jaarwedde der onder wijzers voortaan zal betaald worden door den Staat in plaats van door de gemeente, ware voldoende. Komen de klerikalen nu later aan het bewind, nooit zal een minister, hoe ultra- montaansch hij ook zij, voor hel land de verantwoordelijkheid op zich durven ne men van de betaling te weigeren tier jaarwedde van zedige ambtenaars wier eenige fout bestaal in hunne gehoorzaam heid aan de wel. De noodzakelijkheid dezer hervorming laat zich dringend gevoelen. Dat hel liberaal ministerie de tijd benutlige waarop hel aan 't bewind is, om dezen maatregel te nemen. Door dezen niet te nemen zou het daar later spijt kunnen over hebben, maar het zou te laat beklaagd zijn. .99 De Senaat heeft woensdag zijne werk zaamheden hernomen, liet wetsontwerp betrekkelijk de leening van 50 millioen voor het uilvoeren van openbare werken is zonder discussie, met eenparigheid van stemmen, aangenomen. Het budjet der onwaarden en uitkee- ringen werd daarna ook met eenparigheid van stemmen aangenomen. Het overige der zitting werd inge nomen door hel stemmen van een groot getal aanvragen tol naturalisatie. De Senaat heeft donderdag de bespre king van hel krediet van hel justitiepaleis aangevangen. Vervolgens is het verslag over de kie- zing van Soignies gelezen. In zitting van woensdag is men in de Kamer begonnen met de bespreking van hel budjet van binnenlandsche zaken. Men weel dal de bruggen en wegenissen aan die begroeting verbonden zijn. De sprekers die optraden, handelden enkel over openbare werken in hunne arron dissementen uit te voeren. In deze zitting werd vooral gesproken over de overslroomingen der Maas en van den Denier en over de middelen die dienen aangewend te worden om die rampen te voorkomen. In hel begin der zitting heeft de Kamer de stemming hernomen van het wets ontwerp, waardoor kredieten verleend worden voor de voortzetting der werken Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekcnd, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. - Politiek Overz.iclit. Hel is donderdag, dat in de fran- sche Kamers de zittingen heraan- vangen zijn. Hel fransch Staatsblad maakte ons bekend melde dagorde van de Kamer der afgevaardigden. Die dagorde bevatte niet min dan dertig voorwerpen. De belangerijk- ste betroffen vijf verschillende westvoorslellen, rakende eene pen sioenkas voor den ouderdom; het wetsontwerp op de beroepssyndi caten, gewijzigd door den Senaat en door de commissie der Kamer hersteld; een voorstel voor doel hebbende de inrichting van een spoorwegnet met enge baan van algemeen belang liet voorstel Paul Bell op Je inrichting van hel lagere onderwijs; een voorstel op de in.iichling der gcmeenlecolle- gien, een ander op de inrichting van den jury en drie voorstellen, betreffende de hervallingen van misdadigers. Behalve de wetsontwerpen hier boven vermeld, komen nog deze welke hel fransche gouvernement voornemens is neer te leggen. Verscheidene dier on (werpen slaan in verband met de huurwaarde, de werk ma nsderdgenoolscl lappen, de deelneming der werklieden in de winsten der onder nemers, zonder de wetsontwerpen te rekenen op de rechterlijke hervorming, al za ken, waarvan de oplossing met de. grootste belangstelling woidt le gemoel gezien. Wat hel wetsontwerp voor Ton kin betreft, het heeft voor doel de opening van een krediet van vijf millioen frank voor hel bestrijden der onkosten van de maatregelen, die zullen genomen worden, om hel 1ranselt beschcrmschap op die streek te verzekeren, zooals hel voortvloeit uil’t verdrag van 1874. De inlijving van Nieuw-Guinca bij de engelsche kolonie van het Queensland en van het grondgebied van Sherbro bij de engelsche be zittingen van Wesl-Afrika, belet de londensche politieke wereld en de engelsche dagbladen niet zeer be kommerd le zijn opzichtens de fransche expeditie in Tonkin. Lord Harris, heeft in de Lordskamer, lord Granville ondervraagd over de geschillen van Frankrijk met de Anamielen en hij heeft te verstaan gegeven, dat hij wel willen zou, dal het engelsch gouvernement zou tussebenkomen, om te beletten dal Frankrijk waken zou op de verde diging zijner rechten op den Roo- den stroom. Lord Granville heeft zich vergenoegd met voorzichtig le antwoorden, dal hij geene officiële inlichtingen.bekomen had over de ontwerpen van Frankrijk op Ton kin, en hel bleef daarbij. Wat de engelsche dagbladen be treft, zij spreken op eenen toon, 57.e ■Vertrekuren van den ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent hen, de zon maar alleen voor En geland mag schijnen. Engeland mag al inpalmen wal hel wil, dat is schoon en goed, maar als een ander land zoo iels durft beproe ven, dan is het dwingland)], over- heersching, verkrachting van hel volkenrecht. Bij de handeling der schoolwet in de Oostenrijksche Kamer heeft de minister van onderwijs, Conrad barofi Eybesfeldl, met nadruk ver zekerd tlal de wel geen politiek karakter draagt en moet beoordeid worden van hel standpunt der praktische werking van de wei. Zij wil enkel gebreken uil den weg ruimen. Deze kleurlooze vlag dekl eene gevaarlijke lading, zoowel de ver korting van den termijn voor den leerplicht als de invoering van een godsdienslig-zedeku nd ig onderwijs, waarmede de onzijdigheid der school voor een goed deel wordl prijsgegeven. De Wel van 1879 heeft het lager onder wijs aan het oppertoezicht en aan de overheersching der geestelijkheid ont trokken. Tegenwoordig zijn de onderwij zers de nederige en slaafsche knechten des pastoors niet meer. Deze integendeel is de onverzoenelijke vijand van het openbaar onderwijs geworden en er be slaan geene middelen waartoe hij zijnen toevlucht niet neemt om de scholen van den Staal le kunnen beuadeeligen. In dezen strijd, hebben de onderwijzers vele laagheden moeien onderslaan, maai de kwade wil waarvan zij hel meest le lijden hebben gehad, is deze der pastoors zelven niet. Hel is vooral het verzet der aan het klerikalismus verslaafde gemeentebestu- ren tegenover de schoolwet, dal zwaar op bet onderwijzend personeel drukt. Inderdaad, de onderwijzers hangen rechtstreeks af van bel gemeentebestuur dat hunne jaarwedde vaststek en betaalt. Men heeft gemeenteraden gezien die aan de onderwijzers slechts belachelijke jaarwedden wilden verleenen en die hun zelfs hel bclalingsmandaat weigerden. Er zijn onderwijzers die slechts hunne jaar wedde genoten hebben na dat de tijd reeds een of twee jaren vervallen was.- De gevallen zijn talrijk waar het gouver nement is moeten tusschen komen om de betaling der onderwijzcrslraclemenlen vast le stellen of le doen gebeuren. Zie daar den toestand alhoewel het gouver nement in handen der liberalen is! In deze omstandigheden vraagt men zich af wal er zou gebeuren indien het kiezerskorps, in een oogenblik van ver getelheid, hel tegenwoordig ministerie moest omverwerpen, en de toekomst van het land aan de klerikalen overleveren Men heeft in den laatslen tijd dikwijls gezegd dal, indien onze tegenstrevers terug aan het bewind kwamen, zij niets zouden verrichten onder het oogpunt van lager onderwijs en zij de wet van 1879 niet zouden aanraken. Wal ons betreft, wij zijn overtuigd dat het aldus zou gaan, maar zal dit de vijan dige gemeentebesturen beletten alle soor ten van plagerijen te gebruiken om de onderwijzers te tergen’ Welhoe! op liet oogenblik dat het gou vernement alles doel wat mogelijk is om de volle uitvoering der schoolwet te naar Brussel en Dixnnide naar IVieupoi-l. van het nieuw justitiepaleis van Brussel, welke aangenomen werden met 65 stem men tegen 20 en 1 onthouding; de Kamer heeft, met eenparigheid der aanwezige leden, het budjet der buileiilandsche zaken gestemd, zonder dat een enkel lid der rechterzijde de minste aanmerking liet hoorei). Wal zal die arme Paus daar van zeggen, die nu al door zijne oudste verdedigers verlaten wordt -- Wel op <Ie riviervisscherij. Art. 1. Is goedgekeurd, zooals hel aan hel tegenwoordig besluit is gehecht, de label der stroomen, rivieren en vaarten bevaarbaar met of vlolbaar voor booten, boottreinen of vlotten, of gedeelten dezer waterloopen waar de visscherij vatbaar is otn leu bate van den Slaat aanbesleed le wórden. Art. 2. De akten van oorlog zullen ver leend worden op schriftelijke aanbie dingen ingediend in dubbel en behelzende de verbintenis; 1° Van, in de kas der ontvangers der domeinen, te betalen hel pachtgeld dat deze aanbiedingen iu volle leners zullen aanduiden; 2’ Van zich le gedragen naar de voor waarden uitgedrukl in hel lastkohier. Art. 3. De visscherij is verboden, op oenen afstand van minder dan 30 meters van de sluizen, afdammingen, openingen, wannen, jachtslukkeii en visscherijwer- ken, ingericht in de bevaarbare of vlol- bare stroomen, rivieren en vaarten. Art. 4. De tijdstippen waarop de vis- scherij verboden is, zijn bepiaald als volgt •1’ Van den 1“ November tol den 15" Februari, voor den zalm, de forellc en den ombervisch; 2° Van den 15 April lol den 15 Juni, voor al de andere visschen en kreeften. Deze verbindingen zijn toepasselijk op alle wijzen van visscherij, zelfs op de met de hand gehouden vlottende lijn. Evenwel, zal de palingvisscherij ten allen tijde mogen geschieden met hel viscliluig gezegd poer (peur), en de vis scherij van de elft zal bij voortduring toegelaten wezen op de voorwaarden van het lastkohier. Art. 5. Het visschen is enkel toegelaten van zonop-lot zonneondergang. Hel vangen van den paling, bij middel van de poer, is gemachtigd bij nacht. Art. 6. Hel is verboden te visschen in de gedeelten der rivieren, vaarten of waterloopen waarvan de waterspiegel toevallig gedaald zou wezen, hetzij om er reinigingen of zekere werken te ver richten, hetzij ton gevolge van slilligging der fabrieken of der scheepvaart. Art. 7. De bekendmakingen zullen ge daan worden, bij middel van denMoniteur, ten minste veertien dagen vóór de slui ting der visscherij, ter herinnering der tijdruimten van verbod en ter aanwijzing der waterloopen die er aan onderworpen zijn. Art. 8. Zijn verboden, de vischvangst- wijzen, visscberijluigen en- toestellen hieronder aangeduid A Aide netten en het rustend tuig, DIXMUDE DIXMUDE NTEUPORT DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 4- 28 5- 00 7- 32 8- 50 5-35 8-06 8- 28 9- 02 i n p v? W BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 6- 20 7- 46 10-11 10-32 10-58 BJ>o tenant. I>e Ixnuior. 11-00 3-08 11- 39 3-47 12- 17 4-24 3-23 7-10 5-35 9-31 5- 54 11-00 3-08 5-07 6- 32 11-39 3-47 5-37 7- 12 12-17 4-24 6-14 9-38 3-23 7-10 9-15 11-05 5-35 9-31 10-22 - i - ~icm 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-57 3- 43 9-08 4- 11 NIEUPORT (Stad) 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 5-53 ---3Ö 930 1235 2.30 4.37 6J8 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 15 10-28 1-13 3-18 5-31 8-52 riftawwiWM ■ill-li i' ~n TpiiiiïT Titel I. Bevaarbare of vlotbarc stroomen, rivieren en vaarten waarop de visscherij vat baar is om aanbesteed te worden ten bate van den Staat. Voorwaarden waarop dqtissehe- rij bij acte van oorlof verleend mag worden in de andere waterloopen. Titel II. Tijd, saizoenen en uren gedurend welke de visscherij verboden is. Titel III. Verbod ene wijzen van visschen en verbodene vischtiiig- en visscherij toestellen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 1