VAN VEURNE. I I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Suft jss i 8 ZATERDAG 12 MEI 1SN.5. 585 57/' zijn gearresteerd. Uit Orenburg L getrofh’ .ja a r. te te ir Afgescliafie onderpastoors. De Moniteur van donderdag meldt, dal op de 200 afgescliafie plaatsen van onder pastoors, er reeds 120 als niet meer bestaande zijn aanschouwd, daar zij op dit oogenblik niet bezet zijn. De jaarwedde van de 80 andere titula rissen zal maar worden afgeschaft naar mate do plaatsen openvallen. De heeren gouverneurs zijn uitge- uoodigd, te waken, dal de afgescliafie Men schrijft in bij den drukker-utlgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mcdcdeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe le zenden. Omzendbrief van M.den Gouverneur. M. De Brouwer, de nieuwe Gouverneur onzer provincie, heeft aan de openbare ambtenaren van West Vlaanderen den vol genden omzendbrief gezonden; de taal van den Gouverneur is klaar en duidelijk, be wijzende dal hij geene wetsovertredingen zal dulden en kort goed spel maken met de oproerige overheden die nog in som mige gemeenten eene kinderachtige hou ding aannemen als nederige knechten van den pastoor. Ziehier den omzendbrief die een vrijzin nigen en liberalen geest doel kennen: Aan de heeren Burgemeesters en Schepenen der steden en gemeenten, aan de heeren Arrondissementscommissarissen en an - dere besttniramblenaren der provincie. Bij besluit van 18 maart laatstleden heeft Zijne Majesteit de Honing zich ge- waardigd mij te roepen tol de bediening van Gouverneur van Westvlaanderen. Met u deze benoeming te berichten, gehoor zaam ik aan een oud gebruik, dat te zelf- der tijd beantwoordt aan mijn verlangen om persoonlijk met ieder van uliedcn in onderhandeling le komen. Mijn bestuur zal altijd zijne ingeving zoeken in het eerbiedigen der wettelijk heid, en zich als eene plicht rekenen tegenover iedereen onpartijdig en recht vaardig le wezen. Als overtuigde voor stander van de wijze en vooruitstrevende politiek der Regeering, zal ik er mij op toeleggen om de volledige en rechtzinnige uitvoering onzer schoolwetten te verze keren, en zo de weldaden te doen vóórt brengen welke men met grond er van verhopen mag. Westvlaanderen heeft langen lijd door plaatsen niet onrechtstreeks hersteld worden, door de inschrijving op de budjelten der kerkfabrieken en gemeente van schadelooestellingen, hetzij voor de afgescliafie plaats van onderpastoor, hetzij voor een hulppriester. Indien er kredie ten daarvoor op het budjet worden ge bracht, moeten zij afgescliaft worden. Alzoo geeft de heer minister van j is- tilie voldoening aan den wensch der per sonen, die door de geestelijken, die niets te.doen hadden dan zich met politiek of hunne klerikale scholen bezig le houden, vervolgd werden. Biet versing over <le ktes- liervornilng. De quaestuur der Kamer van volksver tegenwoordigers heeft dezer dagen het verslag rondgedeeld dat opgemaakt is door M. De Vigne, in naam van de com missie gelast met hel onderzoek der wij zigingen aan de kieswetten te brengen. Hel eerste deel van dil verslag belieft uilsluilelijk hel voorstel van de heeren Janson, De Meur, Dansaerl, llanssens en Guillery, hetwelk, zooals men weel, het kiesrecht wil toekennen aan de door de enkele kennis van lezen en schrijven veronderstelde geleerdheid. Door in zake van provinciale en gemeentelijke kiezin- gen de vervanging van den cijns door de bekwaamheid voor te stellen, hebben de heeren Janson en consoorten in hunne bijgevoegdeontwikkelingen lamelij k heftig hel cijnsstelsel beknibbeld. Hel verslag van M. De Vigne acht deze beknibbelingen onverdiend en antwoordt daarop als volgt Indien de cijns ten onzent is aange nomen als grondslag van hel kiesrecht, dan is het dal men in algemeenen zin mag bevestigen ten ware men reke ning hield van nietige uitzonderingen waarmede de wet zich niet kan bekom meren dal in België, in den tegen woordige!) toestand onzer maatschappij, het bezit van eene zekere fortuin, of de uitoefening van een aan patent onder hevig ambt noodzakelijk eene zekere be kwaamheid laten veronderstellen, en de cijns wordt slechts geacht dan omdat hij deze zedelijke bestanddeelen vertegen woordigt. Verder roept de verslaggever ten voor dode van den cijns, de getuigenis in van gezaghebbende personen, M. Frère-Orban in België, lord Brougham in Engeland, MM. Righi, Nicotera en Deprelis in Italië. Hij voegt er echter bij dal de wel, welke magistraten, leeraars, advocaten enz. enz. uitsluit omdat zij geene lasten betalen, zonder twijfel onderhevig is aan critiek en allen moeten hel eens zijn om le wcnschen dat zij moge gewijzigd worden. Maar, welken graad van onderwijs moet men als maatstaf der kiesbekwaam- heid aannemen en op welke wijze zullen de kandidaten lol hel kiesrecht vast- Moest dit hier gebeuren. De geestelijkheid, die zich hier zoo beklaagt dal zij vervolgd wordt, zou wal anders schreeuwen indien men haar hier behandelde zooals in Frankrijk. De minister van eerediënsten in Frank rijk heelt, bij ministerieel besluit de jaarwedde van den pastoor der gemeente Sullignal (Tarn), afgescliaft, om den zondag, in zijne sermoenen, de wetten en de ambtenaren der Republiek le heb ben gelasterd, en om hel boek van M. Compayré le hebben verbrand. Moest zoo een maatregel in ons land genomen worden, er zouden bijna geene pastoors met jaarwedde meer zijn, want liet meerendeel heeft, ter gelegenheid der schoolwet, de wel en de ambtenaars belasterd en op de grofste wijze aange vallen. Men moet bekennen dat de geestelijken, die zich durven beklagen, hier in een luilekkerland zijn. Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Foor Stad: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Foor gansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een alzonderlijk n miner 10 c.“ Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. heeft het ministerie van binnen- landsche zaken bericht gekregen dat er onder de Baschkiren (gou vernement Orenburg) ernstige onlusten zijn uitgebroken, tenge volge der nieuwe regeling voor de Baschkirsche boeren ten opzichte van den grond. Al deze bewegingen zijn echter nog te zeer van plaatse- lijken aard, dan dal zij op hel overige gedeelte des rijks eenigen invloed van beleekenis kunnen hebben. Wal daarentegen voor Rusland groole gevolgen kan hebben, zijn de treurige berichten, die hel de partement van binnenlansche zaken heeft ontvangen uit Aspakan, Sim birsk en Samara, de zooge naamde graanschuren des lands Hel wintergraan is aldaar verloren gegaan, en thans is de toestand zelfs van dien aard, dal men er honger snood te gemoel ziet. Politiek Overzicht. De minister van binnenlandschc zaken in Frankrijk heeft ten ge volge der valsche berichten, welke de monarchale bladen omtrent de spaarbanken verspreid hebben, eene circulaire tol de prefecten gericht, met verzoek nauwkeurig omtrent den toestand te worden ingelicht, eene statistiek te mogen ontvangen van den inleg en van het teruggehaalde in tie laatste tijden. Tevens wordt den prefecten opgedragen alles in bel werk le stellen om de volksaanjagende po gingen der inonarchalen legen gaan en de bevolking gerust stellen. De Duilsche Commissie van verslaggevers over hel ontwerp betreffende de verzekering van werklieden tegen ongevallen, heeft onder ander de volgende besluiten genomen De vergoeding in geval van kwetsuur bestaal I.” in de kosten <ler genezing, gen kond van hel begin der vijfde week na T ongeval; 2/ in eene toelage, gerekend van hetzelfde tijdstip en voortdurende zoolang de geklotste niet kan werken. De vergoeding wordt be rekend naar hel loon per dag, ge middeld over hel loopende jaar, voor zoover dit niet meer dan 4 mark per dag bedraagt. Indien de bedoelde persoon nog geen jaar in de werkplaats in dienst is geweest, wordt hel bedrag geregeld naar hetgeen een werkman in dien tijd met hetzelfde werk verdient. De toelage bedraagt l.° zoolang de getroffene ten eenemale builen slaat is lot werken, GG 1/2 pct. van hel loon; 2." zoolang bij nog ge deeltelijk kan werken, een g( even redigd gedeelte van het sub I ge noemde bedrag. Van het begin der vijfde tol het begin der veertiende week van bel ongeval moet bij de berekening in aanmerking worden genomen liet ziekengeld, waarop de gekwetste recht heeft krachtens de wet op de ziekenfondsen van werklieden. Uit Polen zijn in de laatste dagen weer vrij zorgwekkende berichten ontvangen. De onlangs voorgevallen ongeregeldheden der werklieden le Warchau schijnen voor de Pool- sche bevolking een sein tol verdere woelingen le zijn geweest; althans er hcerscht bij haar sedert dat oogen blik eene gisting, die steeds meer uitbreiding verkrijgt. In verschei dene Poolsche sleden hebben de militairen dan ook bevel ontvan gen, zich gereed te houden, ten einde in geval van nood ieder oogenblik te kunnen uitrukken. Onderwijl wordt uit Odessa zelfs in de aldaar verschijdene bladen gemeld, dal er in den nacht van 25 april ongeveer G00 persoonen stellen dat zij de vereischle geleerdheid bezitten. Hel is hier dat de grootste moeilijkheden beginnen en dat de meeste verscheidenheid van denkwijze zich voor doel. De achtbare verslaggever onderzoekt de verschillige toepassingen van hel be- kwaamheidsstelsel door vreemde wetge vingen tol stand gebracht en bespreekt ook hel verledene dezer qutcslie voor wat ons eigen land betreft. Reeds in 1830 werd door het vooiioopig bewind de eerste toepassing van hel bekwaamheids- princiep gehuldigd. Later kwam hel nog dikwijls ter spraak in de Kamers. Maar, wal moet men verstaan door kiesbekwaamheid Wanneer mag men zeggen dat een man eene verstandelijke ontwikkeling heeft bereikt voldoende om erkend te worden als geschikt lot de verstandige, vrije, doordachte uitoefening van hel kiesrecht Hel verslag treedt daaromtrent in be langrijke beschouwingen, waaraan wij het volgende onlleenen Hel feit dal een man, kind wezende, gedurende eenige jaren de lagere school gevolgd en de onontbeerlijke gegevens om «le lezen en le schrijven» onthouden heeft, is geen bewijs dal hij geoefende verstandvermogens b.ezil of dal de zede lijke gevoelens bij hem ontwikkeld zijn. En verder Hel is stellig dal de kinderen tegen woordig, in onze lagere scholen, op zes maanden tijd léeren lezen en schrijven. In de school komende op zevenjarigen leeftijd, mogen zij dezelve zes maanden later verlaten, kunnende lezen en schrij ven. Wie zal houden slaan dal deze bijkans geheel werkluigelijke studie, hun nen geest zal geopend en hen van dan af verstandiger en zedelijker zal gemaakt hebben dan andere kinderen van 7 a 8 jaar die hunne spelen nog niet hebben verlaten M. De Vigne heeft hier een treffend argument voor de band, namelijk hel onderzoek door dc lotelingen ondergaan, waarover wij onze lezers herhaaldelijk hebben onderhouden, en waaruit blijkt dat er wel dikwijls weinig overblijft der eerste jaren van het lager onderwijs bij degene die hunne studiën onderbroken laten. Hel verslag brengt overigens eene andere grief in tegen hel kunnen lezen en schrijven; hel is immers zoo onbe paald, dal hel niet mogelijk is er nauw keurig den zin of de strekking van le vallen of een zeker middel vast le stellen om de wezenlijkheid dier bekwaamheid ie verrechtvaardigen. Tol slot stelt het verslag vast dat de commissie tot geen besluit is kunnen komen, dat hel veel regelmatiger zou wezen de verantwoordelijkheid van een voorstel le zien nemen, hetzij door hel Staatsbestuur, hetzij door die leden der Kamer die, zonder aanhangers le zijn van het kunnen lezen en schrijven hel grondbeginsel der toevoeging van de be kwaamheid aan den cijns voorslaan. Het vraagstuk blijft dus onopgelost. A’/ i. ■n. r i i i 5-35 8-06 8- 28 9- 02 DIXMUDE DIXMUDE N1EUP0RT >«n als er. 'le nut ast en 11» nit ’•ij en et en i t 6- 20 7- 46 10-11 10-32 10-58 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 ’ok 5-07 5- 37 6- 14 9-15 10-22 BRUSSEL GENT VEURNE Gil WELDE DUINKERKE DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL ■|r- 6ll‘ ;en hv- Se ll» He- >'6- il> do ak ölo ht- lep er. <el en len en en >n- D T er Ut er- He- Se. i De Gouverneur der provincie WEST VLAANDEREN. Mijne Heeren, NIEUPORT (Stad) 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 5-53 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-18 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 15 10-28 1-13 3-18 5-31 8-52 Vei-trekuren van den ijzerenweg van Duinkcrke, Veurne, Gent naar Itrussel en Dixinude naar Nieuport. 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 5- 54 6- 32 7- 12 9-38 11-05 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-57 3- 43 9-08 4- 11 11-00 3-08 11- 39 3-47 12- 17 4-24 3-23 7-10 5-35 9-31 'I—v?-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 1