Ingezonden. 4' 9 Mei. 2“ 3" 4” Syndic, Verslaggever, Tresorier, Sekretaris, Leden: Sedert eenige weken wordt onze weke- lijksclie botermarkt door behendige die ven bezocht, die er zich op toeleggen de porlemoiinaies uit de zakken te rooven der personen die de markt bezoeken. Ver- scheide porleinonnaies zijn reeds gesto len geworden. Dus opgepast. Wij verho pen dal men een waakzaam oog zal in ïzeil houden en dal de daders dier mis drijven weldra zullen geknipt zijn. -11- 19 09 a 21 00 19 00 a 23 00 -a -- 22 00 1 23 00 22 00 1) 26 50 -h- -- 00 h- -a- 19 00 a 21 OO -It- 20 00 ti 23 00 -it- 22 00 a 25 00 Markt van Veurne, per 1OO kilo*. 2 Mei. broodpiilhs, per 1 1/2 kilo, Bruin brood, 51 cent". Halfwit 63 cenlimen. Op Zaterdag 19 Mei aanslaande zal in het Gouverneinentshotel te Brugge, de openbare aanbesteding plaats hebben der uit te voeren versterkingswerken aan de aflossluis der lintelle, begroot op 16000 fr. Rechterlijke kronijk. De korrek- lioticie Rechtbank onzer slad, heeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. Landbouw. Veekweek. Op den 15 mei 1883, zullen er le Ingel- inunstcr, Prijskampen plaals hebben voor He Slieren die op de slierenkeuringen in 1883, binnen de provincie West-Vlaande ren, prijs behaald, of eene bewarings- preinie bekomen hebben. Vier prijzen zullen, namens de Land- bouw.maalschappij van Thiell-Rousselare, uitgereikt worden voor de schoonste Slieren, die, op eene der verschilligc slierenkeuringen binnen de provincie Wesl-Vlaanderen, in 1883, prijs behaald, ■of eene bewaringspremie bekomen heb ben, en die den 15 mei aanslaande, op Hen Prijskamp le Ingelmunster zullen Volgens kennisgeving van hooger be stuur. mogen er geeneomzendingsbrie- ven van handboog-, kegel-, dniveninnal- scliappijen, enz., in de herbergen gehan gen worden, tenzij dezelve op gezegeld en gekleurd papier gedrukt zijn. Algemeene tijdingen. Assisenhof van Westvlaanderen. Zaken die zullen opgeroepen worden in de 1' serie van den 2” trimester, onder het voorzitterschap van den raadsheer De Schryvere Dinsdag 13 en woensdag 16 mei: Edward Haulekeete beschuldigd van moordpoging op zijne beminde. Donder dag 17, vrijdag 18 en zaterdag 19: Henri Patlijnmoordpoging. Maandag 21 en dinsdag 22: Joseph De Gryze, moord poging, brandstichting en kwetsuren. Maandag is de genaamde Coquit van Wercken, in de Handzame-vaarl verdron ken. Hij keerde van Dixmudein beschon ken toestand naar huis terug en zal denkelijk toevallig in ‘t water gesukkeld zijn. veel luister bij te zeilen cn met dit doel zal de prefect van het Seine-deparlement bij den gemeenteraad een krediet aan vragen. Ter bijwoning van de plechtigheid zullen niet alleen de regeeringsleden en de vertegenwoordigers van hel leger, maar ook gedelegeerden van de scholen, van verschillende corporation, enz., uil- genoodigd worden. Met inbegrip van hel voetstuk heeft, hel beeld eene hoogte van tien meiers. De schilder van Beers, die eene schilderij van hem in hel parijsche Salon met zwarte verf bekladde, omdat men het geene plaals gegeven had die naar zijn zin was, heeft wel geweten wal hij deed, en eene verf gebruikt die gemakkelijk te verwijderen was. Hel stuk hangt nu, van het onoogelijke zwart ontdaan, op zijne eenmaal aangewezene plaats. Een ander ontevreden schilder Vauquelin, die in zijn doek knipte, heeft dit zoo voorzichtig ge daan, dal het stuk weer in zijne lijst gezel kon worden, zonder dat er eenige sporen van de schaar zichtbaar zijn. De Journal des llebals geeft een artikel van M. de Parville, welke de dwa ling herstelt die onder hel werkvolk, bestaal, dat de genever krachten geeft. De alcool vermindert in plaals van le vermeerderen onze krachten. Hel werkt wel is waar op Tzeeuwslelsel en vermeer dert voor een oogeublik o ize krachten; men meent dat men krachtdadiger en sterker is na een halveken genever ge dronken te hebben, dal is mis. Eens hel zenuwachtig eflekl voorbij, moet men dal driedubbel betalen; de terugwerking komt en als men niet op nieuw alcool neemt, volgt de zwakte. De halvekens, zooals men zegt, zijn gelijk zweepslagen. Men wint in kracht gedurende een korten lijd, maai verliest integendeel al zijne krachten, gedurende een veel langoren lijd. Die daar geen acht op neemt, wordt die zwaking maar gewaar als hel le laat is. In zitting van den 1 Mei 1883, werd de Kamer van Notarissen van hel arrondis- hemenl Veurne, voor hel jaar 1883-84, samengesteld als volgt Voorzitter, MM. De Brauwere, Veurne. Wauters, Dixmude. Beeruaerl, Alvering‘",n- Depuydt, Nieuport. De Cae, Gyverinchove. Prooi, Woumen. Deseck, Heerst. de beoefening der schoons kunsten op den eersten rang geschitterd. De luister zijner praalgebouwen en de meesterstuk ken welke het van den loop der lijden heeft afgeërfd, hebben onder zijne bevol king een belangrijk schoonheidsgevoel in leven gehouden dal, door een volledigd kunst en nijverheids-onderwijs ontwik keld, te gelijkertijd zou beantwoorden aan de eisclien van hel tegenwoordige en aan de verplichtingen van een glansrijk verleden. De landbouw, de grondslag van onzen landelijken rijkdom, lijdt op dit oogeublik onder eenen slaat van ongelcgendheid, welken men misschien zou kunnen ver zachten door hel lot stand brengen van gestichten van landbouwonderwijs, door hel verbeteren en nilbreiden der buurt wegen, en door de toepassing der maat regelen die van aard zijn om de over- stroomingen te voorkomen en de verval- scliing der landvctle te verhinderen. De groote nijverheden, die der zeevis- scherij, en de onderscheidene takken onzer handelsbedrijvigheid, zijn ook voor aanzienlijke uitbreiding vatbaar. Mijne verkleefdheid voor die groote belangen zal gestadig in werk gesteld worden in geheel de mate mijner macht en mijner ambisloekenningen. Ik ontveins mij de moeilijkheden mijner taak niet, mijne ■lieereu; maar ik betrouw dal gij mijne pogingen voor hel welzijn van allen zult weien ie waardeeren, en dat gij ter harte zult nemen, ze te.ondersteunen door uwe vaderlandslievende en welwillende mede hulp. Brugge, den 14 April 1883. (Gel.) DE BROUWER. fr. 175 fr. 125 fr. 80 fr. 50 Stsul* on SIi*cokniouwH. Vcurne, 12 Mei, Gebruik van den halfjarigen interest van hel legaal Behaeghel, tot hel beguns tigen van kunsten cn wetenschappen binnen deze slad komen mededingen, te welen: 1“ prijs, een diploma en id. dito id. dito id. dito Ziehier het programma van hel fm sl I Men is voornemens ami deze handeling ter cere van vrouwe Courlmans, gevierd 1 te Maldghem, maandag, 14 mei, tweede Sinxendag. I Om 2 uur namiddag plechtige optocht dor deelnemende maatschappijen, van de statie naar de woning van vrouwe Counmans. Om 2 t/2 ure, feestmaal en aanbieding der geschenken aan vrouwe Courtmans. Op hetzelfde uur, festival voor harmo nie-, fanfaren- en zanginaalschappijen ten gclalle van veertig. Om 6 ure, verloting der geldelijke premie lusschen de deelnemende maat schappijen. Om 9 ure, prachtig vuurwerken algc- meene verlichting. Bijzondere treinen, met stilstand in al de tusschenstalien, zullen door het be stuur van den spoorweg Genl-Eecloo- Brugge worden ingericht. Eugeen T'Kinkl, de gewezen secre taris der Bank van Belgie, bevindt zich nog altijd in dercelgevangenis van Leu ven. Zijne hoofdharen zijn bijna gansch wit. Overigens is hij niet veel veranderd; hij is enkel wat volhjtviger geworden. Volgens men uil Parijs schrijft, is de uitvoering van den Lucifer van Benoit in den Trocadero uitmuntend geweest. Wanneer concert was afgdoopm, was Benoit het voorwerp cencr ovatie, hem gebracht door hel publiek en zijne land- genooten, die overigens op dit oogeublik le Parijs zeer talrijk zijn. Des avonds heeft de hertog de Camposelice, de oude vriend van Benoit, een gelukskind wiens wonderbare lotverandering wij dezer dagen verhaalden, in zijn iiotel Kleber- dreef, ter eere van den componist van Lucifer, een banket gehouden van hon derd tafelgasten. Onze magistraten in Egypte. M. Andries, substituut van den procureur des konings le Charleroi, is rechter te Caire benoemd; M. Legrelle, subliluul van den procureur des konings le Char leroi, cn M. De Hulst, substituut van den procureur des konings, beiden rechters te Alexandria. Het schijnt dat het egyplisch gou vernement voornemens is zijne rechter lijke inrichting te volledigen door wets- doctors aan de parketten le hechten, die men in Belgie aanwerven zou. Er zouden zelfs reeds voordeeligc voorstellen zijn gedaan aan eenen onderscheiden genees heer van hel leger. Over de verdwijning van een jonge pater met de nog jongere dochter van eenen katholieken bakker van Leuven, vinden wij thans in tie Liberaal eenige bijzonderheden waaruit wij hel volgende nemen Men houdt zich in de stad drom mels veel bezig met hel speelreisje dat een zeventienjarig bakkerinnetje onder nomen heeft met een palerken. Het is nu zeker de gelegenheid hel liedje onzer voorouders te herinneren; j Eu het is in de Mei en wij slaan daar, om de bliksems, volstrekt niet van ver- wonci’d en zijn zelfs daarover tegen dal wulpsch paterken geenzins verstoord. Dal mannetje bezit, zoo men zegt, cenig fortuin en werd in de laatste lijden dul veliefd op hel bakkerinnetje van recht over. Anderen van zijne soort hadden waarschijnlijk niet gehandeld zooals hij deed, mits zij in hunne kloosters volle gelegenheid hebben om de boetvaardige lievekens eerst aan hunne voelen le zien vallen cn dan naderhand zelf hel lieve vrouwtje op de kniën te aanbidden. Dit paterken, schoon eenmaal gewijd is misschien omdat hij hel niet ge noeg was trok zijnen loog uil en klopte hel slof van zijne schoenen op den dorpel van hel klooster af. Bakkerinnetje zwoeg over dit alles als een karpet, maar op zekeren dag nam zij hel voorwendsel waar van eenige boodschappen en trok naar de statie van Corbcek waar bel ontsluierd paterken op zijne poezelige meid wachtte. Wij vinden deze schaking, schoon met wederzijdsche toestemming geschied, gansch laakbaar, daar het de eerste plicht van hel paterken was zijne liefde te verwellelijken, maar voor hel overige, wij herhalen het, vinden wij dien man volstrekt niet le beknibbelen mits hij een pad opnieuw intreedt dal hij nimmer had moeten verlaten. Maar wie wij drommels laken, wie wij ezeldom vinden, dal zijn de ouders, mans, enz., die, zoo niet mét voldoening, toch met toegevendheidhunne vrouwen i dochters, enz., gedurig zien naar de parochiekerken en naar de klooster kapellen loopen cn daar soms nog al lang I en laat vertoeven. I Den 14 juli aanstaandezal te Parijs het standbeeld der republiek onthuld worden. De nieuwe Leening. Dezcslig millioen van de belgische leening 4 t. h. aan het publiek aangeboden, zijn vijftig maal in geschreven geweest. De inschrijvingheeft drie milliards bereikt. De uitgifte had plaats aan de nominale waarde van fr. 104,28, gelijkstaande met 102,90 l h. voor de onmiddellijke aflossing en aan fr. 101,75 l. h. voor de uitgestelde aflossing. Dit is eau goede uitslag voor hel Staats bestuur en een bewijs van het vertrouwen dat men in ’s Lands krediet stelt. Ziehier de voornaamste inschrijvingen: Dealgemccne maatschappij fr 465,000,000. Bank van Parijs fr. 670,000,000. Bank van Brussel Ir. 420,000,000. Bankiers fr. 3000,000,000. Wisselaars fr. 150,000,000. Provincie en Buiten land tr. 350,000,000. Zij dus franks 2,355,000,000 voor ecu kapilaal van 60,000,000 in openbare inschrijving ge steld. Tarwe 22 00 25 75 id. nieuwe-- Rogge Sucrioen ld. nieuw-a- Haver 19 00 a 21 50 ld. nieuwe-a- Boonen Nieuwe Erwten 86 280 50 50 Court S.‘ Étienne, areenicaal water, •ziet advertentie. ZITTING VAN’ DEN 4 MEI. Kestetnan I’ietcr, werkman te Watou, 2ö fr. boet of 8 dagen gevang, voor slagen en wonden. Debruyue Demi, werkman te (Tercken, 15 dagen gevang, voorslagen en wonden. 11oil'oway’s Pillen. Zijn bekend het beste middel te zijn voor verzwakte gestellen, van sterk geraakte lever, gal en slechte spijsverte ring. De wonderdadige kracht van dit middel, en do goede uitwerking, die hot op den patient, welke aan bovengenoemde kwalen lijdt, voort brengt, zou ongelooflijk schijnen, indien zij ni t doortallooze bewijzen van de genezingen, die zij bewerkt hebben, en t voortdurende voordeel uit hun gebruik getrokken, ware verwezenlijkt. Zij verzachten en versterken het zenuwgestel, zui veren het bloed, regelen do uitwerpingen, e i maken het gestel krachtig. Zijn deze middelen eenmaal gebruikt dan boezemen zij onbegrensd vertrouwen in, en duizenden hebben, ordeelondo naar eigen ondervinding van de beterschap die zij er van ondervonden hebben, hunne vrienden geholpen, door hun bet vroege gebruik van, en oone vaste volharding mot deze onwaardeerbaru middelton aan te bevelen. Exposition internationale de Lille. En tfite de la listc dos recompenses do cette exposi tion nous remarquons la manufacture de piano» ,1. Oor, do Bruxelles, dont les instruments out dójA romportd de nombreuse» distinctions nux expositions autorieures. Cette fois.sos excellents pianos ont óto classes hors concours et lo chef do cotte maison a étó nommó membre du jury. Nos locteurs gavent quo la dasillcation hors concours dónoto la supóririoté d’uno maison sur toutes los autres exposauts des produits similai- ros. C'est la première fois, croyons-uous, qu'uno aussi haute distinction est rcmportëe par l'indus- trie des pianos beige en France, dont notro pays a étó longtemps tributaire Aussi nous faison- nous un veritable plaisir de la signaler, car olio honore autant notro pays quo l'industrio qui en est l'objet. Ronseignoments chezlo dépositaire A Dixmudo M. Amant! Vermeersch, rue du Nord Non schrijft uit Alveringhem. M.r de Opsteller. Zondag nacht, om een ure on half werden wij uit onzen slaap gewekt door de brandklok. Hot was een achtergebouw van den veldwachter Jan Verbruggo, dat in lichtlaa,io vlammen stond. Do bewoners der dorpplaate snelden toe met hunne emmers, en na vereenigde pogingen werden eindelijk het vuur meeAter. Had do wind hevig moeten wezen, vjjfof zes huizen konden afbranden, on wio woet wat ongelukken daarbij hadden kunnen gebeuren 1 Toen het houtmagazijn van bakker Macs nf- branddo, geleden een jaar, maakten wij J# ramp bekend in uw blad, en oppenden wij den weusch om een paar brandspuiten, met benoo- digheden daartoe, door ons gemeentebestuur te zien aaukoopen; wij zijn zeker dat wijde tolk waren van al de burgers van do dorpplaats, in het aanvragen van dit paar brandspuiten. Wij komen opnieuw deze weusch vernieuwen. Zullen wij dezen keer gelukkiger zijn bij 't geiuvente- bostuurl Wij durven het niet hopen. Voor excuus wendt men aan dat er geen geld in de gemeentekas is; wij antwoorden dat er voor zulke noodzakelijkheden vooraf geld sonde moeten zijn, al moest men de spuiten op krediet knopen tot dat de 47 opcentiemen zullen ontvan gen zijn. Moesten wjj zoo ongelukkig zijn van eens een zware brand te zien ontstaan, zegt eens, heereu van do regentin, wat zouden onze moedige bur gers kunnen verrichten met enkelijk wat sculen water I Dat zij dit wol bedenken, wat grooto verant woordelijkheid zij zich op de schouderen laden met langer te weigeren om brandspuiten aan te koopen eene groote gemeente, zooals de onze, moest die van over vele jareu bezitten X S. De korrespondent Z, wordt kitte- loorig: hij laat zien in cenige regels in den Veuniaar, woensdag lest, dat die gestemde 47 opcentiemen hem in zijn neusje prikkelen. Niettegenstaande alles wat wij zegden eu wat wij ook vroegen, geen antwoord, geen uitleg, niets! Z, wil dat wij te vreden zijn mot hetgeen hij ons voordischt, en wij zouden moeten go- loovon, wat hij zegt, 't zij bot geschreven staat of niet gelijk appostelijke traditien Ha, neen, alzoo niet geboerd; wij vragen u bewijs stukken van hetgeen gij zegt. Waar zijn-zef Waar nlaktet gij uit, waar cn wanneer deedt gij uitklinken en afkond gen dat de kontribuabclen bij den gemeenteontvanger geen 20 opcentiemen dit jaar zullen betalen Indien gij wilt dat men u geloove, begin met ons de bewijzen te leveren. Wij zijn niet gehouden uwe woorden te geloo- ven zonder bewijzen. En in do veronderstelling dat de regentio zich yeweerdigde dit te doen afkondigen, dan nog, zal het niettemin echt blijven dat wij dit jaar 47 opcentiemen zullen moeten lammeren hij c'c'ncn ontvanger, in plaats van bij twee. X. De grootste zegen. Een eenvoudig, zuiver onschadelijk geneesmiddel dat altijd geneest on ziekten voorkomt door het bloed zuiver te houden en do werking der maag, lever en andere verteringsorganen te regelen, is do grootste zegen die een mensch verlangen kan. Dit middel is het 1101* BITTER miens eigenaars door duizenden, die er door genezen zijn geworden, gezegend zijn geworden. Neciu er do proof van. 1. ® Aan de maatschappij St. Cecilia fr. 100 2. ° Aan het Behaeghela genootschap 3. ° Aan de tooueelmaatschappij - Arm in de beurs en van zinnen Jong. 4. ° Gestort in de spaarkas To zanien fr? Daar kwam een paterken langs het land (bis) Hij nam liet bakkerinnetje met haar hand Hot was in de Mei bis i Zei hij De pater die gaf haar no zoen Dat meugde hij nog wel zes maal doen Het was in de Mei. Financiêele EKronijk.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 2