I men bezig is die het onderwijzend personeel der lagere gen eenlcscholcn. De inventaris der koffers terug gebracht uit New - Yorkdoor den heer Bourgeois, en waartoe overgegaan is geworden door de hecren llallcz, onderzoeksrechter, Dicudonnë, substi tuut van den procureur des konings te Brussel, Geolfroy, procureur des konings en Donnet, onderzoeksrechters te Door nik, in tegenwoordigheid van kanunnik Bernard, is zondag namiddag geëindigd. Zaterdag duurden de verrichtingen van hel opmaken van den inventaris lol 6 uur 's avonds. De waardijen werden van dan af lol 9 uur morgens door acht gendar men bewaakt. Niemand mocht in hel kabinet van den onderzoeksrechter gaan. Tegenwoordig zijn de drie millioen en half uit hel bisdom van Doornik wegge nomen in de kelders der Nationale Bank neergelegd, waar zij waarschijnlijk langen lijd zullen blijven liggen, daar de kwestie te welen wie de wettige eigenaar er van is, nog niet zoo spoedig zal opgelost zijn. Hel schijnt dat de lieer Bourgeois groote moeilijkheden heeft ontmoet om den schal mede te brengen. Zekere ambtenaars van New-York wilden groote sommen doen betalen; zoo bracht de sheriff van het district eene rekening voor van eereloon, beloopende omtrent 50,000 fr. Hel parket van den procureur generaal onderhan delde per depeche en men gelukte er in de som op 30,000 fr. te doen brengen. Het lerugbrengen van den schalniet begrepen de uitgaven van den heer Boui- geois, beloopen omtrent 200,000 fr. Het is bij misslag dat zekere dagbladen aan- gekondigd hebben dal de heer Bourgeois insgelijks waarden te Boston door Ber nard nagelaten, heeft medegebracht. De waarden, bedragende 700,000 fr., zijn te Boston het voorwerp van een proces, dal nog niet geëindigd is. Jufvr. Adelina Patti bevindt zich thans te Londen terug van hare omreis in Amerika. Zij heeft er deze winter met 51 vertooningen 1,124,000 fr. gewonnen. Toekomende jaar reist zij weder naar Amerika; zij zal er alsdan zingen aan 25,000 fr. per vertooning. Stiid- en Strceknieiiws. Veurne, 19 Mei. De gendarmerie onzer stad heeft dezer dagen eene belangrijke vangst gedaan. Sedert ruimen tijd werden er diellen ge pleegd te Houlhem en omstreken, zonder dal men erin gelukte de handen op de daders te kunnen leggen. Nu, vrijdag lest 11 mei, rond 11 1.2 ure ’s avonds, waren de dieven nogmaals op buil uil, en zijn in hel huis gedrongen van sieur Pol lenlier August, landbouwer te Moëres. Om binnen te geraken vonden zij niets beiers dan eene vensterruit le verbrij- selen, en hebben derwijze gehandeld dal zij uil den kelder roofden: twee hespen, I drie stukken spek, ongeveer 20 kilos zwijnenvleesch, <•<‘111'11 pol mei z.wrpevel, 4 brooden, 70 kilos aardappelen' en 5 lijnwaden zakken. .Maar op hel oogenblik de hoeve te verlaten, werden zij dooi den bestolen landbouwer betrapt die huiswaarts keerde. Zich geknipt ziende, kozen zij hel hazenpad hunnen buil in den brand latende. De gendarmerie aanstonds verwittigt, zocht de daders op en dank zij de bij zondere ervarenheid en waakzaamheid van den heer wachtmeester Cassiers, werden de dieven ontdekt en 's anderen daags reeds alhier in hel gevang gebracht en ter beschikking gesteld van den heer prokureur des kpnings. Hel zijn de ge- genaamde Mispëlaere Karei, 47 jaren, een gevaarlijke kerel; Versrtaele Florimond, 35 jaren, en Demunck Francis, 56 jaren, allen werklieden le Houlhem. --- Algemcene tijdingen. Men verzekert dal er dezen zomer, in augusli te Oostende eene groote bloemententoonstelling zal plaats hebben, ingerichl door de maatschappij Flora, van Brussel. Een der zeldzaamste feilen is dit jaar te Doltenijs voorgevallen op het tijd stip der miheieloting. Vier gebroelers hebben aan de loting deel genomen. Hunne moeder heelt in Tjaar 1863 vijl kinderen gehad drie in hel begin van hel jaar, de twee andere, waarvan een mesje, lien maanden daarna. De briefdragers van alle sleden gaan gedurig voort met petitiën le zendt n naar de kamer van Volksvertegenwoordi gers, om verbetering van hunnen toestand i te verkrijgen. Hel is te betreuren, dat men zoo lang wacht om eenen ernstigen maatregel le nemen, ten voordeele dezer moedige en eerlijke bedienden. De zucht om geld le winner., altijd maar le winnen, maakt vele menschee misdadig, zelfs schurk. Wij hebben reeds gemeld dat er in Vlaanderen op dezen oogenblik, door de parketten opsporingen werden gedaan naar vervalschle bloem. Een brief in de Slem zegt, dal men uil de Lei verscheidene zakken heeft opgehaald, gevuld mei eene slof, die veel aan aarde gelijkl en wil van kleur is; men denkt algemeen dal die slof diende om bloem, lijnzaadkoeken, enz. te vervalsclien, en men er zich wilde van ommaken. Een later bericht meldt dal er reeds 58 zakken zijn bovengehaald, en slof te onderzoeken. Feest ter eere van Mev. Courtmans, te Maldegem. Maandag heeft hel sinds lang aangekondigd feesl Ier eere van de waardige schrijfster Mevrouw Courlmans, plaats gehad. Ongeveer 40 maatschappijen namen er deel aan en daaronder talrijke fanfaren. De stoel werd vooraf gegaan door een twintigtal uiT wil gekleed jonge meisjes, die een schoonen bloemtuil droegen; daarachter ging de im ichliiigscommissie en vervolgens kwamen al de zang- en muziekmaatschappijen. Toen de sloot recht over de woning van Mevrouw Courlmans was gekomen, werd aan de gevierde vrouw, die in I eenen zetel was gezeten, van voren aan den weg gebracht, door den heer Pieter Geircgal, in naam der im ichlingscom- missie een prachtiger) bloemtuil aange boden vergezeld van eenige woorden van geiukwensching. Daarna legden beurtelings de verschil- lige maatschappijen bloemtuilen en kronen neder, aan devoelen van Mev. Courlmans, dal zij weidi a geheel de plaats, rondom haar, in bloemtuin zag veranderd. Toen de stoel voorbij was, werd er door hel muziek van Maldegem en de leerlingen der schooien, eene feesikanlale uitgevoerd; hel was de koor uil Moise, waarop gelegenheidswoorden waren ge maakt. De aanbieding der geschenken bad daarna plaats in hel lokaal der gemeente school. Die eerst hel woord voerde, was de heer Pieier Geiregat, die in eene schoone redevoering hel leven alschelsie van die brave en kundige vrouw. Daarna nam de heer Burgmeester van Maldegem hel woord en na de commissie on allen die lot hel feesl hebben, zegde hij gelukkig le zijn cone blijde lijding le kunnen verkondigen. Hij had daar zoo- even eene depeclte ontvangen van den heer Rolin-Jaequemyns, minister van binnenlandsche zaken, die hem met hel koninklijk besluit bekend maakte, dal Mev. Courlmans lol ridder der Leopolds- orde benoemde. Geheel de zaal juichte luidruchtig die blijde lijding toe. Daarop werd het woord gegeven aan den heer Emiel Courlmans, zoon van de gevierde oude vrouw, die in naam zijner familie allen bedankle, die iets bijge dragen hebben lol hel opluisleren van hel feest zijne moeder aangeboden. Daarna werden door verschillige maal schappijen geschenken aan Mev. Courl mans overhandigd. Nu ging de vergadering uiteen, terwijl inlusschenlijd de fanfaren- en zangmaal- schappijen op verschillige plaatsen de stukken uitvoerden, waarmede zij deel namen aan hel festival. Te Laken is dinsdag avond een per soon van het gedenkleeklen van liet koninklijk park gesprongen. Zijn lijk werd naar hel doodenhuis gedragen; de zelfmoorder had noch papieren, noch geld bij zich. Openbaar onderwijs. De Moniteur behelst een koninklijk besluit van 12 dezer, waarbij in al de schoolkantons des rijks lijdelijke leergan gen worden ingerichl, voor het aanleeren tier eerste begrippen der natuurlijke welenschappen en landbouw. Deze leergangen zullen openslaan voor Ewnntd- en U,eïtermenwh, Verschenen De 2C uitgaaf van Het Adressenboek van het Land van JFons, vermeerderd met eene alphabeiische lijst van de inwoners der stad Sl-Nikolaas, terwijl de bed rij ven Ij sten der andere steden en gemeenten van hei Land van Waas insgelijks vervolledigd zijn. Dil werk is zeer nuttig voor handelaren en ■■ijveraren. Het is met veel zorg bijeen gebracht, gedrukt en uitgegeven door den heer G. Crombez, drukker uitgever i le Sl-Nikolaas. De Volledige Werken van vrouwe Gouri mas zullen verschijnen in deelen van 200 a 250 bladzijden, klein 8". (Goed- koope uitgave). Hel werk zal op heel schoon gesa tineerd en getint papier gedrukt worden, en verschijnen in reeksen van 4 deelen, waarvan oin de drie maanden een deel het licht zal zien. Men verbindt zich niet meer d.'yi voor eene reeks van vier deelen. n De prijs bij inschrijving is buitengewoon laag gesteld en wei aan fr. 1-50 c. per deel. Buiten inschrijving is de prijs 2 frs per deel. De betaling geschiedt per deel met 10 cenlimen voor inningskosten. Hel portret, en eene uitvoerige leven beschrijving van de schrijfster, door V. A. de la Montagne, zullen bij een der deelen gratis gevoegd worden; dil deel zal de verzamelde gedichten van vrouwe Courlmans bevatten. Men schrijft in bij L. Vanden Kerckhove, j Ooslslraat, Veurne. Woensdag is le Ecsscn, wijk Slccn- slraat, de landbouwersdochler Leonie Ryckcghem, oud 21 jaren, sedert eenigen tijd ziekelijk, bij toéval in den rolpul der hoeve gevallen en er verdronken zonder dal iemand hel ongeluk gewaar is ge worden. Rechterlijke kronijk. De korrek- lionele Rechtbank onzer stad, beeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. De Maatschappij van Land- en Hoving- bouw van hel arrondissement Veurne, zal op Zaterdag 7 Juli 1883, hare jaar- lijksche wedstrijd van Paarden en voor- leelcnde Hoornvee, om 10 ure 's mor gens, ter veemarkt, alhier openen. Nieuwe i.eening. De Moniteur beval de volgende mededeeling De minister van financiën brengt lor kennis dor belanghebbende dal de in schrijvingen op deze leening lot een kapitaal beloopen van 3,038,680,600 fr.; dal, bij toepassing der artikelen 14 en 15 van hel ministerieel besluit van 27 april 1883: p' De inschrijvingen van 1000 fr. en beneden geheellijk zijn aangenomen; 2" De inschrijvingen van 1,100 fr. lol 58,000 fr. mede inbegrepen zijn op 1000 frank gebracht; Al de inschrijvingen boven de 58,000 fr. zijn verminderd van 98 fr. 32 c. voor honderd, de breuken van 50 fr. en er boven zijnde verhoogd lot 100, en die beneden de 50 fr. zijn weggelaten. Hel gedeelte der neêi leggingen dal de vereischte waarborg voor de aange nomen inschrijvingen overtreft, zal, ie rekenen mol den 15 dezer loopende maand, teruggegeven worden op bij- brenging der bewijzen van neerlegging. Helals eindelijke waarborg behouden ge deelte zal bij de eerste siorling worden terug gegeven. Hel commissie-loon van 1/4 l. h. aan de bankiers, wisselagenlen, enz., toege staan, zal hun bij de siorling van den eersten termijn, die den 21 dezer loopen de maand eischbaar is, betaald worden. liet incident in de Knmer. I Er wordt veel gesproken van hel inci- I dent dat in de Kamer vrijdag heeft plaats gehad, lusschen MM. Frère-Orban, mi nister van builenlandsche zaken cn Paul Janson, hel hoofd der uiterste linkerzijde. Verscheidene dagbladen aanzien dil als zeer gevaarlijk en dat erge gevolgen voor de liberale partij kan hebben. Wij denken hel niet, zegt de Stad Gent. Wij kennen de denkwijze sinds lang van M. Janson over de kieshervorming cn do beloften die hij aan zijne kiezers heeft gedaan die hervorming in de Kamer ter tafel le brengen. Men weel ook dat M. Fière-Orban insgelijks voorstander is van eene kieshervorming, maar in min radikale zin. Hel is dus niet le verwonderen dal M. Janson, dagelijks door zijne partijgan gers aangevuurd om de kieshervorming en hel verplichtend onderwijs le vragen, zijn geduld verliest en eindelijk op een wat hefligen toon aan hel ministerie ver wijl, dal hel niets voor de lagere klassen <loet. Dit verwijl dal niet gegrond is, zoo als M. Janson hel nadien bekende, werd door M. Frère-Orban wederlegd en uil die woordenwisseling blijkt, dal hel gou vernement en M. Janson met de uiterste linkerzijde onmachtig zijn, die twee her vormingen uil te voeren, bij gebrek aan eene meerderheid in de Kamer en Senaat. Het gouvernement vreest eene neder laag, indien het met een voorstel voor den dag komt om de uiterste linkerzijde voldoening le geven en de uiterste linkerzijde wil van haar initiatief geen gebruik maken, omdat zij voorop weet er geenc meerderheid voor le vinden. Daaruit sproot die onvoorbereide, al le bitsige woordenwisseling voort, en wij meenen dat eens tol de kalmte terug gekeerd, die iwee goede en trouwe ver dedigers der liberale partij geen wrok zullen dragen en dal incident geen ge volg zal hebben. Zij moeten zich integendeel nauwer vereenigen, want met legen elkander le twisten spelen zij in de kaart der kleri- kalen. Het is noodig dal geheel de libe rale partij er aan houdt, kost wat kost, de discussie der budgetten ie eindigen; dat men de lange discussion, de lang durige redevoeringen uit hel parlement verbanne en meer werk afmakc; dal men meer dagen in de week zelele of de zit tingen verlange en men zal zich alsdan inel de voorstellen kunnen bezig houden, die nu bij gebrek aan lijd achterwege moeien gelaten worden. Uil de discussie is nog gebleken dal lol hiertoe nog geene formuul is gevonden voor de uitbreiding van hel stemrecht en M. Frère-Orban zoekl om er een le vinden. Het verplicht onderwijs daarop zou men zoo spoedig mogelijk het moeien trachten ecus le zijn, zooveel le meer, daar dil in hel programma staal van hel tegenwoordig kabinet. Dus meer werken, min redevoeringen nilsprekeu, op die wijze zal er lijd over blijven om de voorgesleldc wetsontwer pen te behandelen. saKsnaMS&aauscnBv^^ --- Op nieuw verjongd. Mijne moeder leed sedert lang aan zenuwpijnen en haar geheel lichaamstelsel was lam, slap en zonder veer kracht: zij had zware hoofdpijnen, was erg zenuwachtig en bijna hulpeloos. Noch dokters, noch geneesmiddelen konden baten. Sedert drie maanden begon zij liet Hop-Bitter te ge bruiken en dit had zulk een goed effect dat zij zich op nieuw verjong gevoelt al hoewel zij twee en zeventig jaar oud is. Eene dame in R. F. Yorvaecko Leonardwerkman te Morckom. 8 dagen gevang en 100 fr. boet ol 8 dagen, voor t jaelit met stroppen. I Cornells Louis, hovenier: Opstaelc Francis, dienstbode; Vanmeetoren Pieter, werkplan: Ghvselbrecht Heni i,dienstbode; Dcputter Karet, werkman, en Vausteenkisto Felix, werkman, allen te Middelkorke, den 1»20 fr. boet of 8 dagen, en do andere elk 10 Ir. boet of 2 dagen, voor scheldwoorden. Ds weldoener der wereld. Wie, <lio gelegenheid gehad heeft, om te lezen heeft niet gehoord van den inenschénvriend Howard, die liet grootste gedeelte van zijn leven doorbracht niet de gevangenissen van Europa te bezoeken, en hulp te verkenen aan do talloze lijdende bewoners daarvan, en wiens naam zal bestaan tot in de verste eeuwen, bekroond met der eere, die rnillioenen stervelingen, welke nog geboren moeten worden, hem zullen bewijzen. In dezelve afdeeling plaatsen wij den naam van Miss Nightingale, do zich zelve opolferendo heldin van do Klim. Maar brengen wij huid aan zulke namen, wij zouden onregtvaardig zijn jegens een edelmoedig hart, 1 ndieu wij, al waio het slechts voor een enkel oogenblik den naam voil Prof. Holloway vergaten. Alhoewel, iu l«t bezit van eene aanzienlijke fortuin, welke hem zou toestaan,om de wereld te doorreiz.cn, ten einde genoegens na te jagen, verkiest hij. zijnen ledigen tijd en zijne talenten te wijden, ter gunste van zijne medeschepselen door onder hen de op merkelijkste geneesmiddelen, tot nu toe zamen- gestcld te verspreiden, geneesmiddelen, welke liij zelf ontdekte na jarau van onvermoeide in- spaning en onderzoekigen in het uitgebroeide rijk der natuur. Tot det» onderzoekingen werd Prof. Holloway het eerst» aangespoord door het verschrikolijke lijden, dat hij overal iondom zich zag, <'<i het ontoereikend» van de genees kunde om dit tegen te gaan en te overwinmui; en do goede uitslag, die hein hij elke schrede is to buurt gevallen ofschoon deze niet beter was dan hij verwacht had is hot bewijs van zijne welverdiende belooning. Zoo groot is in der daad do populariteit van zijne medicijnen geworden, zelfs in do verst af gelegene oorden onzer aarde, dat zijne inrigting te Londen do gootsto der wereld overtreft, en de zeldzame deugden er van zijn in bijna elke taal van pool tot pool overgodragen. Wij hebben tallooze getuigscriften opgehoopt gezien van per sonen, die zich van deze middelen bediend hebben, en die daarin hunne wondervolle kracht ten zeerste roemen. In een zoo veranderlijk klimaat als het onze, zullen du bedriegelijkste ongeaeldheden wortel schieten, voor dat do I patient het zelf weet, en groot is hot lijden <lat daardoor veroorzaakt wordt, dat in vele gevallen den dood ten gevolge heeft, bij gebrek van be kendheid nut <le geschikte middelen, welke, indien zij bij tijds gebezigd waren geworden, dezen noodlottigen uitslag zouden hebben voor komen. In elke beginnende ongesteldheid, en zelfs in reeds gevorderde gevallen, neem uwe toevlugt tot Prof. Holloway’s onfeilbare mid delen, deze zullen u maanden van pijnlijk lijden besparen, zoo niet helleven zelve behouden. Wij nemen geone te hoogc vlugt met man noch niet zijne geneesmiddelen, innar van hetgeen ons bekend is leggen wij vrijwillig getuigenis tor zijner gunste al; en zoo vor onze volkstrekte, kennis strekt, die op tal van jaren ziet, zien wij ons bevoegd om in de warmste bewoordigen over dit onderwerp te spreken. Het is daarom onze ernstige weusch, dat niet eéne familie in het land onbekend zij met de middelen van den Professor, on dat zij altijd in voerraad mogen gehouden worden, voor het geval van spoedig opkomende krankheden, daar zij even goed als voorbehoed middelen, als geneesmiddelen zullen werken; terwijl er onmogelijk gevaar uit kan voorspruiten zij ze te gebruiken. Chicago Times. ZITTING VAN lü EN H MEI. Billiaert Edmond, smokkelaar te Watou, acht dagen gevang, voor slageu cn wonden, en 8 dagen en 2<> lr. boet of 8 dagen, voor eerroof. Viaene Henri, visscher te Adinkerke, 5 fr. boet of 1 dag gevang, voor ontvreemding van gevonden voorwerpen. Lauriero Rosalie, zonder beroep te Wulve- ringhem, 1 maand gevang en 26 fr. boet of 8 dagen, voor slagen on wonden; 8 dagen voor bedriegolijko ontvreemding, cn 10 fr. boet of 2 dagen, voor vernieling van afsluiting. Verbeecko Francis, hovenier te Westende, 100 fr. boet of 8 dagen gevang, voor jacht met stroppen. ('allewaert Bontils, landbouwerszoon te Merc- kem, 100 fr. boet of 8 dagen gevang, voor jacht met stroppen. K<'iiinii<*iërlo Kronijk. gf •wr-jnre'm

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 2