Heden 26 mei 1883 heeft, te Brugge de aanbesteding plaats van de uil te voeren verdiepiugswerken van ceuige gedeelten des Users gelegen tusschen Dixmude en Nieuporl, begroot op 2501)0 fr. Rechterlijke kronijk. De korrek- tionele Rechtbank onzer stad, beeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. Ingezonden. Bij ministerieel besluit van 18 mei is M' T’Scharner Theodoor, lid benoemd van de besturende Commissie der Nijverheid- scliool te Veurne, in vervanging van Mr Van Damme, overleden. Men meldt uit Moscou, 23 mei: Naden intocht in ’t Kremlin, begaf het keizerlijk echtpaar zich naar het kleine slot in hel Neskutschnypark, in hel zuiden der stad, oin daar in volstrekte afzondering den vastentijd door le brengen, De Keizer werd overal met geestdrift begroet. Heden voormiddag beeft de wijding van bel rijksvandel plaats. De keizer te paard. Na een cscadron der lijfwacht, met roode tuniek, lederen broek, booge laarzen en zilveren helm, eene prachtige groep, gezeten op booge paarden, allen van dezelfde kleur, kwam de keizer op een wonderschoon grijs paard. Zijne Majesteit is groot van ge stalte; hij droeg den uniform van generaal met den pelsen vouwhoed en zag er waarlijk ontzagwekkend uit. Hij hield zich zeer kalm, noch glimlachend, noch strenghet was de majeslueuse zacht zinnigheid, die betaamt aan eenen groolen vorst in dergelijke omstandigheid. Al de vensters, al de balkons, schitte rend versierd, zijn bezet met dames, die diep ontroerd schijnen en den zakdoek zwaaien. Oorverdoovende toejuichingen begroeten den keizer. Men ziel mourjiks weenen van aandoening; volgens de meer derheid dier lieden is de kiezer de vader des vaderlands. Nooit zag men zooveel geestdrift, zulke treilende tooneelen. IStud- en Streeknienws. Veurne, 26 Mei. Gespaarzaamheidskring van Veurne. Lijst der laatste aangekochte obligation Brussel 1879 n.” 315,202 tot en met 549,211, 655,159 en 655,160. Gisteren namiddag is een ongeluk voor gevallen bij de Gaslhuisbrug. Een werk man, do genaamde Karei Dupon of Lepon, bezig zijnde mol gemelde brug le schilde ren, is hij toéval in het water gevallen en verdronken. Na de kroning van den keizer en de keizerin le Moscou zullen onder anderen nog de volgende feesten en plechtigheden plaats hebben 2 juni een volksfeest, be nevens een diner in hel Pelrowsky paleis aan de hoofden der landbouwdistricten; 3 juni processie naar het klooster der 11. Drieëenheid 4 juni viering van hel tweede eeuwfeest der Praebajewski- en Simeonoffsky-garderegemenlen; 5 juni feestmaal der gezanten, ministers en senatoren, met hunne gemalinnen, be nevens de adjudanten en hofdamen; 6 juni inwijding der hoofdkerk van den Verlosser, 7 juni diner ter cere van den adel le Moscou; 8 juni groote parade. Bij koninklijk besluit van den 16 mei, is M' R. Deboo tol schepen benoemd der gemeente Ooslvleieren. Ziehier den uitslag der der aanbeste dingen die Zaterdag in hel provinciaal gouvernement te Brugge hebben plaats gehad 1" Der versterkingswerken uil le voe ren aan de Fintelle en de samenloop van den User. Bestek 16,000 fr. Hebben aangeboden: MM. J. Etienne, te Nieuporl, 15,400; L. Achslogh, le Oostende, 15,245; P. Slandacrt, le Gool- kerke, 14,640; II. Janssens, te Oudenburg, 14,375; Scheirsen, te Pervyse, 14,240 fr. 2” Der herstellings- en verzekerings- werken aan verscheidene deelen der be schadigde helling der vaart van Nieuporl naar Duinkerke. Bestek 40,000 fr. Hebben aangebodenMM. J. Etienne, te Nieuporl, 38,400 fr.; H. Janssens, le Oudenburg, 33,333 fr.; De Cloedl, te Goolkerkc, 34,944 fr.; P. Slandacrt, le Coolkerke, 35.350 fr.; Ch. Deseck, te Nieuporl,33,960 fr.; J. Debois, le Brugge, 35,400 fr. De versieringen bij gelegenheid van het kroningsfeest le Moscou zijn bijzonder rijk. Alle groote gebouwen zijn van onder lol boven bedekt met bloemen, van de balkons hangen kleurenrijke tapijten, in de winkels zijn prachtige trofeeën mei toepasselijke voorstellingen aangebrachi. I Eene der schoonste versieringen is die van het paleis van den gouverneur van Moscou. Het is geheel omhangen mei guirlande)) van rozen en bedekt mcl ever greens en uilbeemsche planten waar- tusschen veelkleurige luchtbellen voorde verlichting zijn aangebrachi. De vestibule is in eene kas vol zeldzame bloemen en planten herschapen. Overal zijn de por tretten van keizer en keizerin met toe passelijke opschriften aangebrachi. Het Kremlin geeft een prachligen aan blik en groote levendigheid le aanschou wen, door de aanwezigheid van eene menigte deputation uil Europeesch- en Aziatisch-Rusland in hunne nationale kleederdrachl. Overal leven en beweging, en zelfs de duiven vliegen zenuwachiig heen en weer. En dit beteekem iels, want de duif is in Moscou een heilig dier en hel is eene zonde haar te plagen of le dooden. In sommige gedeelte van Moscou is de verecring zelfs zoo groot dal men 's morgends nooit uitgaat, zonder een handje graankorrels voor de duiven mede te nemen. Men vergeet dal evenmin, als bij ons zijne naamkaartjes. Sinds de laat ste dagen is hel in .Moscou prachtig weder en alle voorteekenen zijn aanwezig om le voorspellen dal de kroningsplech tigheid een eenig feest zal zijn. De koets der keizerin. De koets, waarin de keizerin zat, bij de plechtige intrede, is een wezenlijk gedenkteeken, aangeboden door koning Frederik van Pruisen aan keizerin Elisabeth. Er waren acht witte paarden aan gespannen, die in teugel werden gehouden door pikeurs, in de groote keizerlijke livrei, groen en goud, gekleed; op het höoge zijner zit plaats zag men den koetsier, die enkel teugels voor den vorm in zijne hand hield. De harnassuren waren van leder, bedekt met rood fluweel en op alle kanten met goud gestikt. De koels was geheel ver guld; de ruilen lieten loc op hel gemak de keizerin te zien, vergezeld van den groothertog kroonprins en van de jonge prinses Xenia. Op de porlels, nevens welke schildknapen te paard reden, prijkte de zilveren arend op gouden grond. Op geheel de kist der koels waren bloemenkransen geschilderd. Op de vier hoeken, prijkten vier arenden, die de keizerlijke kroon schenen te bewaken, versierd met smaragden, safleren en ro bijnen, en die het geheele beheerschle. Hel binnenste der koets is met rood fluweel bekleed, met dik gouden stik werk. Twee gouden riemen hangen van de koels af. Zij worden gehouden door twee pagien der keizerin. Algemeene tijdingen. In den nacht tusschen woensdag en donderdag II. is eene diefte van hennen gepleegd geweest, ten nadeele van den lieer J. Cavereel, op zijne hofstede dicht bij de Loobrug, op hel grondgebied van Pollinckhove gelegen. |I)e stoutmoedige dief bracht dezelve donderdag morgend I ter markt van Loo. alwaar hij ze spoedig I verkocht ongerust zijn geld ontving, en I aanstonds de plaat poetste, eene mand en I een zak achterlatende, het was hoog lijd, I de policie zal hem reeds op de hieleu. I Men zoekt den dief op. Een ijzingwekkend ongeluk is vrij- I dag morgend, rond 7 lire, voorgevallen I in hel huis van M. Wilry, op den zeedijk, I bij den kursaal le Oostende. De genaamde I Theoficl Van Acker, schildersgasl, moest er het laatste werk opdoen namenllijk I een vensterraam schilderen der hoogste I stagie, uitkomende op den koer. Doch bij I zou eerst een spreeuwennest rooven, dat I aan de corniche was gemaakt. Met dit I doel plaatste hij eenen bak op hel vensler- kassijn en klom erop. Reeds slak hij de I hand in het nest toen eenklaps de bak van I onder zijne voeten wegschool en hij ten gronde nêerplofle. ’t Was een verschrik- I kelijke slag. De dame des huizes ging zien naar den koer wal er gaande was, 1 doch vluchtte weldra den huize uil onder I hel slaken van benauwelijke kielen. Eenige schilders gasten, aan T werk aan den kuursaal, snelden naar de plaats der ramp en vonden er Van Acker in een grooten plas bloed liggen en afgrijselijk verminkt. M. de doktoor Verscheurc werd geroepen en kwam spoedig ter plaats. Van Acker was slechts 27 jaren oud; hij was een braven en vlijligen werkman en laat eene jeudige weduwe met 2 kinderen achter. Bloem en krijt. De klopjacht van ’t gerelicl legen de vervalschers van bloem, duurt rond Korlrijk voort. Ons dunkt zou men zich le Kortrijk alleen niet moeien bepalen, maar heel land door de oog moeien houden over de levensmiddelen van allen aard. Uit Yperen wordt hel volgende ge schreven Beghcin, een der moordenaars van hel Palais - Royal, is zeer goed gekend te Yperen. Zijne moeder hield een der voornaamste koffiehuizen der Groote Markt open en zijn vader was een huurhouder, Bij liet overlijden zijner moeder, madame Beghein, deed hij al de goederen der gemeenschap verkoopen, om zijn deel der ouderlijke erfenis te hebben. Zijn gedrag liet nog al le wenschen; zijn bedrukte vader verliet Yperen om een dorp in den omtrek der stad te gaan bewonen. Beghein, van zijnen kant, ging zich te Roeselare vesti gen als fabriekanl in lijnwaad; doch zijne zaken gingen niet goed en hij vetrok naar Schaarbeek. Beghein was er in gelukt in de beste maatschappijen van Yperen te dringen en een dezer bezat nog, eenige dagen geleden, in eene groote lijst, waar in de portretten der leden bewaard worden, de fotografie van den moor denaar. Onnoodig er bij te voegen dat dit portret er uitgenomen werd, zoodra men de aanhouding van den ellendeling vernam. De Monileur deelt den vergelijken den staal mede der ontvangsten op den Staatsspoorweg tusschen de jaren 1882 en 1881. Er is in 1882 ontvangen Ir. 119,256,801 61; dal is fr. 5,861,158-14 meer dan in 1881. post. De ontvangsten van brieven post enz. beloopen lol fr. 12,740,874-69 voor 1882, dat is fr. 439,553-78 meer dan in 1881. telegraaf. De telegraaf bracht op franks 2,674,884-21, dat is 115,667 fr. min dan in 1881 De belgische militaire zending, gelast ons land le vertegenwoordigen, bij de kroning van den Keizer van Rusland, is zonder hindernis te Sl-Pelersburg aange komen. Zij werden in de hoofdsiad van Rusland, op de gulharligste wijze ont vangen. Op de tafel in de trouwzaal van hel stadhuis van Brussel staat een groote golhische inlkpot, die aan een wijwater vat gelijkt. Zaterdag was een moederken, die bij het huwelijk barer dochter moist I tegenwoordig zijn, zoo ontroerd dal ze niet meer wist wal zij deed, de hand in den inkpot slak en een groot kruis maakte! Dit herinnert ons den koewachter, die over eenige jaren voor de correctionncelc rechtbank van Gent als getuige in eene zaak (eener vechtpartij) optrad. De jongen was ook geheel onthalsthij zette zich op I de kniën en op de eerste vraag van den voorzitter antwoordde hijJa, mijnheer de pastoor. In Zweden is eene fabriek opge- I richt, waar men uil hout draden garen I spint t welk sterker en goedkooper is I dan dal uil liennip of katoen vervaardigt. De keizer van Duilschland Willem I, is 86 jaar oud. Hij werd geboren den 22 mei 1797. De koningin van Engeland zal den 26 mei 64 jaar oud zijn. Willem I en Don Pedio II, keizer van Brazilië, regeeren beiden reeds 52 jaar. Don Pedro II was maar 6 jaar als hij den troon erfde. De koningin van Engeland regeert reeds 46 jaar. Zij was 18 jaar als zij koning Willem IV, haren oom, op den troon opvolgde. Czar Alexander lil is de zeventiende souverein uit het huis Romanoff die op den troon zetelt. In 1613, toen Michael Ecodorowilsch de dynastie Romanoff opende, was Rusland, hoe trotsch bel ook op zijn duizenjarig beslaan wezen moge, een bijna onbekend land waarop al bitter weinig acht geslagen werd. Van de Oostzeekust werd het door Zweden verwijderd gehouden; Polen scheidde het van Midden-Europa; Turkije zonderde het af van de zuidelijke zeeën. Eerst de vijfde Romanoff, Peter Alexejewitsch, poogde met reuzenkracht en bewonderenswaar- dige vastberadenheid zijne half barbaar- I schc Russen cenigszins nabij de wesler- sche beschaving le brengen. Te beginnen met het tijdvak van Peter den Groote, kan men zich dus met de I geschiedenis van Rusland bekend maken. I Zweden, Polen en Turkije zijn voor bel sterker wordende Rijk weggezonken. In twee eeuwen wist Rusland zich tot een der aanzienlijksle europeesche mogend heden te verheffen, cn hoewel in den I laatst verloopen tijd zijne buitenlandsche politiek eenige malen gefaald heeft en zijn binuenlandsche toestand alles be- I halve benijdenswaardig is, neemt het onder de groote mogendheden ook thans I eene uitstekende plaats in. De getrouwe Russen hebben dan ook alle reden trotsch te zijn op een Peter 1, op Katharina II, I op Alexander I en Alexander II; maar in I de laatst verloopen twintig jaren is hel van lieverlede mode geworden het tijdvak vóór Peter den Groote te verheerlijken en I den vaak herhaalden kreet: naar huis! aan te heffen. Burgerstand der stad Veurne. Geboorten. ZITTING VAN 11 EN 18 MEI. Berteloot Henri, werkman te Hazobrouck, 26 fr. boet of 8 dagen gevang, voor eorrooverij; 26 fr. boot of 8 dagen, voor slagen, en 5 fr. boot of 1 dag gevang, voor gewelddadigheden. DcBcnacht Louis, zonder beroep te Dixmude, 1 maand gevang, voor slagen en wonden. Simoons Silvio, werkster te Lombartzijde 26 fr. boet, of 8 dagen gevang, voor slagen. Vandebroele Karei, werkman te Mariakerke, 8 dagen gevang, voor slagen en wonden. Verminck Karei, koopman in visch to Veurne, 15 fr. boet of 3 dagen gevang, voor lichte ge welddadigheden, en 10 fr. boet of 2 dagen ge vang, voor scheldwoorden. Vandowoude Louis, werkman te Coxydo, 1 fr. boet of 1 dag gevang, voor bedricgelijko ont vreemding. Messiaen Alois, aardewerker te Dixmude, 8 dagen gevang, voor slagen en wonden Vincke Richard, inetserdiener, Dewulf Augusta zijne vrouw, I’arrein David, metser, allen te Dixmude, den 1" en 3“ elk 15 dagen gevang, voor slagen, de 2do 8 dagen gevang voor id., den 1“ daarenboven 8 dagen gevang, voor ver nieling van afsluiting. Baeekelandt August, werkman to Slype, drio maanden gevang, voor huisdielto en 3 maanden voor poging van diefte. - wWfrMn™1 - Holloway's Pillen. (lal-andoeningen. In de lento en tegen het eindo van het jaar is niets meer algemeen, en zijn weinig kwalen meer be droevend dan die soort van ziekten, welke van eenc van streek geraakte lever afhangen.Misse lijkheid, hoofdpijn, lusteloosheid, slechte eetlust, worden dadelijk erkend teckenen van leveraandoening te zijn, welke men spoedig kan genezen door de werking van dat orgaan weder in te brengen. De Pillen van Holloway oefenen eenen heilzamen invloed uit op do galaf- scheidingen, on over geheel Groot Britanie on zijne koloniën, zijn zij als zoodanig bekend, en worden zij gewaardeerd. Deze Pillen genezen nadat al het andere feilt. Mcnschcn, diejaren lang aan galziekte, hoofdpijn en leverkwalen geleden hebben, hebben door deze Pillen hunne volkomen gezondheid en eene goede spijsver tering weder gekregen, ofschoon zij vroeger niets van het leven genoten. Landbouwers. Alvorens uw zwaar voor- jaarswerk te beginnen, na oen w inter lang uit gerust te hebben, moet uw lichaam gereinigd en gesterkt worden ten einde to voorkomen dat gij overvallen wordt door eonc galkoorts, voorjaars- koorts of anderen ziekte die U gedurende een geheel saisoon onbekwaam zou maken om to werken. Gij zult ziekto voorkomen en tijd en geld uitwinnen zou gij gedurende deze maand met uw huisgezin een flesch IIOP-B1TTER gebruikt. Wacht er niet langer mede. Exposition internationale de Lille. En tête do la liste des recompenses do cotte exposi tion nous remarquons la manufacture do pianos ,1. Oor, do Bruxelles, dont les instruments out dóJA romportó do nombreuses distinctions aux expositions autérieures. Getto fois,ses excellents pianos ent éto classes hors concours et lo chef de cette maison a étó nommó membre du jury. Nos locteurs gavent que la clasitication hors concours dénoto la supéririoté d’une maison sur routes los autres oxpoaauts des produits similai- ros. Cost la première Ibis, croyons-nous, qu'uno aussi haute distinction est romportéo par l'indus- trio dos pianos beige en Erance, dont uotre pays a ótó longtemps trihutaire Aussi nous faison- nous un veritable plaisir de la signaler, car ello I honorc autant notre pays quo l’industrio qui en 1 est l'objet. Rcnseignements ohez le dépositaire A Dixmudo M. Amand Venneersch, ruo du Nord Court S.‘ Etienne, arsenicaal water, ziet advertentie. Men schrijft uit Alveringhem. Dees jaar met Sinxen, heeft er op hot gehuchte Forthem, met de bijzondere medewerking onzer gemeente-overheden, eene kermis ingericht ge weest. Deze kermis door hare feesten en vermake lijkheden voorafgaandelijk bij programma's be kend gemaakt en door een buitengewoon goed weder begunstigd, heeft er veel volk naar toe getrokken. De maandag, tweoden Sinxeudag, hebben een groot getal liefhebbers aan den Eierkoers, alsook den donderdag aan de ring- >steking deel genomen; de vreemdelingen hebben er wil onthaald geweest en hun goed verzet, liet aangekondigd vuurwerk van zondag avond heeft ook eene groote menigte aangelokt, elk verwachte aldaar iets buitengewoons te zien, maar tot groote verwondering der aanwezigen, zag men eenen armen Joos met eenen korde- wagen, geladen met vuurpijlen, Forthem door- loopen, om alhier en aldaar er eenen af te schieten. Vergeten wij niet te zeggen dat er allo do dagen der kermis, in verschillige herbergen lustig gedanst is geweest tot laat in den nacht, de Forthemnaren zijn straf voor sprookjes en danspartietjes. Het is te verwonderen, dat men geen enkel sermoentje gehoord heeft, gelijk men alle jaren hooft eenige weken voor Alveringhem kermis. Zou het misschien eenen katholieken dans geweest zijn, ’t is wel mogelijk, de Alverin- glicmnaron zullen xvaarscliijnlijk goede les ge nomen hebben, en wij hopen dat wij met de aanstaande kermis ook katholieke valsen, polka's en schottischen zullen zien dansen, met toestem ming van deze, die do vorige jaren de herber giers en deze die aan de dansfeestjes deelnamen verdoemden. Tot latsr. - Kroning v:m <len keizer van Rusland. deu 19. Maria Demolder, dochter van Lodewyk en van Amelia Verminck, Zwartenonnenstraat. don 19. Irma Demuys, dochter van August en van Melanie Vanhoutte, Bewesterpoort. den 23. Lodewyk Vanderstraete, zoon van Henri en van Leonie Devoghel, Ooststraat. den 24. Hendrik Lahaye, zoon van David en van Marie Dormieux, Bewesterpoort. Sterfgevallen. den 18. Oscar Lucidarme, m. en 22 d. den 23. Octavie Schallier, 8 dagen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 2