I VAN VEURNE I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 I IF js.' Nkeu Jouw- ge- K./ 4CD> p; A.' ISS5. 57/ JAAR. ZATERDAG 2 JUA’I 5S8 1 'tl. Hl 1 In de zitting van Dinsdag is de Kamer overgegaan tot de eindstemming over het wetsontwerp betreffende de Handels beurzen en over de Handels overeen komst tusscben Belgie en Brazilië den 30 September 1882 gesloten. De Kamer heeft dan de bespreking genomen. De Kamer verwierp Wen 'f11 ir. 4vi 'Ziehier den korten inhoud der 5 wets ontwerpen, door M. Graux neergelegd: F*er 'host "1 en T, alle ï?t ''D' Turen Jij er '“ktem Men schrijll in bij den drukker-uilgever, Oostslraal, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. 11Tj Alle inededeelipgen, artikels of brieven, behoorlijk onderlcekend, als- ook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag loc te zenden. begonnen ondanks M. Devignc die den uitstel vroeg der wel nopens de overeenkomst lol voorkoming van het failliet. De wetsontwerpen van M. Graux, mi nister van financies, die de noodige hulp middelen moeten verschaffen om hel be staande deficit aan te vullen, zijn in zitting van woensdag der Kamer neergelegd. Die wetsontwerpen zijn ten gelalle van vijf. Hel eene betreft eene belasting op de mobilaire o! roerende waardijen en de wisselverhandelingen en regelt de heffing van den zegel op de aandeelen der gennoolschappen en de polissen van ver zekering; Hel tweede stelt zekere wijzigingen voor van bepalingen der wel op de per- soneele belastingen; Hél derde behelst wijzigingen en eene vermeerdering der rechten op de sterke dranken; Hel vierde stelt eene verhooging voor der lasten op den tabak; Het vijfde, eindelijk, strekt tot hel ver- hoogen der rechten van invoer op koffie, cacao, azijn en azijnzuur. Het gouvernement denkt dat die ont werpen zullen opbrengen: hel l,lc jaar lijks 1,500,000 fr. het 2d“ 1 millioen, plus 900,000 fr. voor zekere zegelrechten die men tot hiertoe algemeen niet betaalde; de personeele belasting, 1,500,000 fr.; de brandewijnen, 6,200,000 i'r.; den tabak, 7,000,000 fr.; de koffie, 3,000,000 fr. en de andere inkomrechten 1 millioen, dus te zamen 22 millioen 300 fr. wat nage noeg gelijk staal met hel aan te vullen tekort. M. Graux legde daarna een ander ont werp neer, waarin hol gouvernement vraagt om voorloopig de rechten te mogen heffen op den koffie, den tabak, brandewijn, enz., ten einde te belenen dal de speculaleurs grootc vrachten dier koopwaren in Belgie zouden voeren, zonder de verhooging van rechten te moeten betalen. Bij dringendheid werd dit laatste ont werp naar de secties verzonden, waar hel werd aangenomen met 50 stemmen tegen 30 en 10 onthoudingen. In de zitting zelf ontstond een debat, waarna hel ontwerp insgelijks werd aan genomen met 50 stemmen tegen 39 en 4 onthoudingen. Zoodra die stemming was uilgebracht werd liet ontwerp verzonden naar den Senaat, die hel, na een kort onderzoek, insgelijks aannam, mei 33 stemmen legen 1 en 10 onthoudingen. Reeds bevat de Moniteur het koninklijk besluit van 30 mei, waarbij hel ontwerp wordt goedgekeurd en uitvoerbaar ver klaard van heden af. W as, 1 en Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25Een jaar, fr. 6-00. Koor gaiiseli Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. blik van drift of dal men er op terug kwam, zoodra de omwentelingsperiode voorbij was! Integendeel, deze maatrege len beantwoordden aan eene zoo wezen lijke behoefte, hel kwaad dal zij zich ten doel stelden uil te roeien was zoo diep gevoeld, dal die maatregelen, zelfs van hel Concordaat, niet werden afgcschaft. In België, hel is waar, huldigt de Grondwet de volstrekte vrijheid van ver- eeniging, maar, indien de wetgever van 1830 genoeg vertrouwen in de vrijheid heeft om, zelfs aan de kloosterlingen, het recht van associatie te verlcenen, is hij daarom zoover gegaan van die klooster lingen het recht loe te kennen tot herstel der maatschappelijke plaag welke men doodc hand noemt? Neen! Een gezonde geest kan dil niet houden staan. Indien de godsdienstige associatie in België loegelaten is, het klooster, hel is te zeggen de geestelijke vereeniging, eene verpersoonlijking bezittende afgescheiden van de leden die haar samenstellen, hel klooster, zeggen wij, is en blijft afge- scliafl. En nochtans, wal zien wij rond ons gebeuren? Ondanks do wetten, ondanks de con stitutie zelve, zien wij en kloosters terug oprijzen, zich vermenigvuldigen, uitbrei den, de fortuinen inpalmen en zij dreigen van België te maken hetgeen zij voor 1789 van Frankrijk hadden gemaakt. Ziedaar hel uitgebreid, diep ingewor teld kwaad dal, indien men er geen einde aan stelt, hel land naar den afgrond moet slepen en waarop men niet genoeg de openbare aandacht kan roepen. Wij begrijpen zeer goed, zegt het Morgenklad, de vrees en de schrik onzer tegenstrevers wanneer men op dien kan ker wijst. Hel bedrog, de verachting voor de wel zijn in hel oog springend en de dag nadert waarop de openbare machten zullen moeten lusschenkomen om met strengheid en met krachtdadigheid aan dezer voor de openbare welvaart zoo ge vaarlijke plaag een einde te stellen. Aan do dagorde was vrijdag de tweede lezing der amendementen, gebracht aan hel ontwerp van wel betrekkelijk de werkmansboekjes. Na een debat dal zeer lang, zelfs al te lang heeft geduurd, heeft de Kamer met 51 legen 34 stemmen en 1 onthouding, hel amendement der Middensectie aan genomen, welk zegt dat de baas op het werkmansboekje niets anders zal mogen schrijven dan den datum waarop de werkman in zijnen dienst treedt en den- gene waarop hij den dienst verlaat. Alle andere, zij gunstige of nadeelige, aanicekcningen zijn verboden. Na aanneming der andere amende menten werd het geheel van het wets ontwerp in omvraag gelegd en aange nomen met 69 stemmen tegen 14 en 3 onthoudingen. Vervolgens heeft de Kamer het wets ontwerp aangenomen, betreffende de accijnsrechten op den wijn, die in hel land uil drooge fruit en vervaardigd wordt. Toen er tol de stemming moest wor den overgegaan over de konsulaire over eenkomst lusschen Belgie en Brazilië, was de Kamer niet meer in getal. genomen. l)e Kamer verwierp ver der ai de wijzigingen, strekkende om hel gelal magistraten te ver meel deren, door het wetsontwerp voorzien, en aanvaardde de arti kelen 5 tol 10 zonder belangrijke wijziging. Hel vervolg der beraad slaging werd verschoven. Aa de slem meng cener reeks wetsontwerpen van weinig belang is de 2de Kamer der nederlandsche Stalen Generaal uileengegaan. Zij zal zeer waarschijnlijk hare werk zaamheden maar in de maand sep tember heraanvangen, om eenen nieuwen wetgevenden zittijd in te huldigen. Den 12 juni moeien er kiezingen voor de Kamers plaats grijpen. Bij de kiezingen voor de Provinciale Stalen, waarvan de uit slagen nu gekend zijn, hebben de iillra-protestanlen 25 zetels ge wonnen. In zitting van de engelsche Ge- meen tenkamer heelt lord 1 'ilzmau- rice, antwoordende aan den heer Ashmead Bartlett, gezegd dal hel cngelsch gouvernement geen pro test aangeleekend heeft tegen de aanranding van Frankrijk op de kusten van .Madagascar. Niets is leerzamer dan de schrik die zich veropenbaart in de rangen onzer tegenstrevers telkens dal de openbare aandacht op de quaestie der kloosters gebracht wordt, zooals dit dezer dagen hel geval was len gevolge der voordrach ten van den heer Paul Janson over de doode hand» en der rechtsvordering ingespannen tegen hel klooster van Doorc- zeele. De kerklieden gevoelen inderdaad dal zij daar hel ergst kunnen getroffen worden. De kloosters zijn noodzakelijk lol de overheersching der Kerk. Hel is dank aan dezelve, hel is door de rijkdommen welke zij opstapelen, hel is door de doode hand dal de Kerk die verschrikkelijke lijdelijke macht, waar van zij tegenwoordig in bezit is, heeft veroverd. En juist omdat zij berust in de doodc hand, wordt deze lijdelijke macht slechts bereikt ten nadcele van den nalionalen rijkdom. Er ligt dus voor het land een groot gevaar inde vermenigvuldiging der kloos ters en in den aangroei hunner goederen, ten eerste onder zuiver stollelijk oogpunt, en ten tweede onder het belangrijke!' en verhevener oogpunt van de zedelijkheid. Dil gevaar is zoo oprecht en zoo aan zienlijk, liet had in vroegereu lijd zulke diepe verwoestingen verricht, dat de wet gever moest lusschen komen en hel kwaad in den wortel aanlastcn. De fransche omwenteling schafte de kloosters af. Bij besluit van 2 november 1789 verbeurde zij al de kloostergoederen ten voordeele van den Staat, en, bij decreet van den 13 februari 1790, ver klaarde zij dal de grondwet de plechtige kloostergeloftens niet meer erkende, dal diensvolgens de congregatiën waar men dergelijke geloftens aflegde in Frankrijk afgeschaft waren en men er in vervolg gcene meer zou mogen slichten. Eindelijk schafte de wetgevende ver gadering door eene wet van 1792 de kloosiervereenigingcn van allen aard af. Men merke wel aan dal deze maatrege len niet genomen werden in een oogen- a*olitiek Ovevziclit. De kroning van deu keizer van Rusland geeft de olïicieuse duil- sche en oostenrijksche dagbladen aanleiding tol hel schrijven van zeer loegenegene artikelen. De llïencr Abentlposl, hel hoog belang dier kroning doende uitschijnen, voegt er bij, dal de vrede in liet russisch rijk en de vrede lusschen de verschillende staten liet toeken is, waaronder die daad zich ver vulde. De volkeren van Oostenrijk zien in de tegenwoordigheid van leden der keizerlijke familie een koslbaar onderpand der innige be trekkingen, die lusschen de twee keizerlijke hoven beslaan. Zij zijn vol vertrouwen in de handhaving van eenen vrede, gegrond op de wijsheid der vorsten en op hunne aanhoudende bezorgdheid voor het welzijn en hel geluk hunner ge trouwe onderdanen. De iNorddeulsclie Xeilunij drukt in den zelfden zin uil: De wederzijd- sche verbintenis der belangen, die lusschen al de beschaafde volkeren bestaan, maakt, dat Europa een rechtzinnig deel neemt aan de plechtigheden die in Rusland vol trokken worden. .Maar liet is Duilschland dat hel eerst van al zijne toegenegenheid moet vestigen op de stad, waarin de kroning ge beurt. Mocht die daad hel uitgangs punt zijn van een nieuw tijdvak voor hel geluk en den vr ede der bevolking. In Frankrijk wordt voor hel oogenblik van haast niets anders gesproken dan van de zaak van Tongkin. Voor wie hel karakter der Franschen kent, is dit licht te be grijpen; dal fransche soldaten eene klopping krijgen krenkt hunnen hoogmoed ten hoogste. Ook is de algemeene kreet, dal de dood yan den bevelhebber Riviere en zijner soldaten ten spoedigste moet ge wroken worden. De fransche troepen in allerijl uil Cochinchina naar Hanoi gezonden, moeten thans op hunne hesiem- mingsplaals aangekomen zijn. Die eerste versterking van duizend tol twaalf honderd man, zal, men ver hoopt hel, den nieuwen opperbe velhebber van hel bezettingsleger in Tongkin, generaad Bouët, loelalen zich te gelijk te handhaven in de sleden Hanoi en Nam-Dinh, lol bij de aankomst der uil Frankrijk gezonden troepen, aankomst die omtrent den 10 juli aanslaande wordt ie gernoel gezien. De fransche Kamer heeft de be raadslaging over het wetsontwerp der rechterlijke hervorming voort gezet. Zij heelt mei 410 stemmen legen !)0 eene wijziging aanvaard van d’heer Soubet, rakende zekere verminderingen van jaarwedde. Art. 4, aldus gewijzigd, werd aan- F do 'Cir. in- o°k. Oei» s en I 5-35 8-06 8- 28 9- 02 3-02 6-07 8- 57 9- 08 DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT 6- 20 7- 16 10-11 10-32 10-58 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 12-17 3-23 5-35 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 DÜINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL Men "«tien >n «en- 11 «a i U,, 11 'hu. BRUSSEL GENT VEURNE GHYVEl.DE DÜINKERKE an T Ru- Win do 'P"lak 1'1 b«- Ttele 1 ‘gan- ‘P'ler Uar- ‘«uen i Men W|| 'r er. NIEUPORT (Stail) 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 5-53 - 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-18 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 15 10-28 1-13 3-18 5-31 8-52 - - Inïtonn-ccliten op koHio en tabak enz. Dc belasting op titelen en obligation 1.5 be paald op 3 t. h.: die op loten en citkeei ings- premien. op 5 t. b. De wisseverbandalingen, degenen van aankoop of verkoop van titelen worden onderworpen aan een recht verschillen de van 5 centiemen tot 2 fr. Het zegelrecht is toepasselijk op de aandeelen of interestaandeelen in de gennootschappen, op action, enz., op de vreemde rentetitels en lee ningen en op do vreemde actiën. Het zegelrecht der verzekeringspolissen wordt bepaald op t. 11. der premie voor de verzekeringen op he leven, en op 6 t. li. voor de verzekeringen tegel brand. Op> de personeels belasting zal geheven worde 20 t. h. van de hoofdsom der personneele belas ting berekend naar de huurwaarde. Art. 2. Bij wijziging van artikel 31 der w< I P^er- .1' a>le P ge- ,nen ïfi.:'! eih 11-50 2- 59 3- 43 4- 11 --- I>e Kamer. --TT'J— O Verti-ckiii-cii van «len i.jxerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent naai- Urussel en Dixniude naai* TCicuport 5- 54 11-00 3-08 5-07 6- 32 11-39 3-47 5-37 7- 12 12-17 4-24 6-14 9-38 3-23 7-10 9-15 11-05 5-35 9-31 10-22

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 1