VAN VEURNE C r U'. o NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT A’.' 589 ZATERDAG 9 .111.AT .*>7/ -JAAP.. de kas van een enkel bisdom een plezier 'o. en in V er -- Het wetsontwerp tot kiesher- vorming. Wij doelen hieronder, volgens hel. be knopt verslag, den inhoud mede van het wetsontwerp lot kieshervorming. Zullen kiezer zijn voor de provincie en de gemeente, zonder voorwaarde van cijns,'de ministers en oud-ministers, de leden en oud-leden der Wetgevende Kamers, de tegenwoordige en gewezen provinciale raadsleden, de gemeente raadsleden die een mandaat van ten minste drij jaar vervuld hebben, de leden der academiën, de kandidaten en doctors in wijsbegeerteen letteren, in rechten, in artsenijkunde, de veeartsen; De legatie-sekretarissende licentiaten in de handelswetenschappen uit het In stituut van Antwerpen, de dragers van uitgangsdiploma’s der hoogere Staats middelbare en normaalscholen, de inge nieurs, do onderingenieurs, de conduc teurs van bruggen en wegen, de gebre- veteerde officieren van bet koninklijk en van hot handelszeewezende gediplo meerden der tuinbouwkundige en nijver heidsscholen; De meestergasten en opzichters in de kolenmijnen (porions), die minstens twee jaar dienst tellen; De gediplomeerden van liet middelbaar onderwijs; ---- B>e nieuwe lakten. Hel ware belachelijk te beweren dal de nieuwe belastingen mei voldoening door de liberalen onthaald zijn geworden, doch, hoe men er ook over klage, men mag uil het oog niet verliezen dal hel grootste lawijd legen die lasten van 'klyikale zijde uitkomt. Hel is oprecht kluchtig hun geschreeuw en hunne aanhitsingen te liooren. Sedert eenige dagen spartelen zij gelijk duivels in een wijwatervat, juist alsof al de lasten op hen alleen zouden moeten drukken en de slotsom van al hun geraas is dal hel mul de liberalen en met hel ministerie gedaan is. Indien liet zoo is, klerikale gerucht- makers waarom maakt gij u dan zoo kwaad? Is hel nie;t uw vurigste verlangen, ware hel niel pw grootste geluk, het liberaal ministerie te zien tuimelen? De waarheid is dal de klerikalen met cene onuitsprekelijke vreugde de nieuwe belastingen hebben onthaald. Zij kunnen hel piel verbergen en zij verbeelden zich reeds.de zeven Mafou’s op de ministerieële kussens. Denkt gij dal hel gemeend is, wanneer zij zich verontwaardigd toonen omdat de de koffij eenige centiemen per kilogram gal opslaan? Denkt gij dat hel gemeend is, als zij met krokodillentranen in d’oogen, den armen werkman beklagen omdat hij wat min genever zal moeten drinken eii wat min tabak smooren Comedic, dal alles, comedie 1 die ver ontwaardiging, die tranen, die klachten zijn het middel om hel volk op te ruien, maar hei doel, dat zijn de belangen van het volk niel! Hel doel, dal is hel bestuur terug in handen te krijgen. En dat ware eene grooiere ramp voor hel volk dan eenige millioenen belastingen. Een feit geelt slof lot ernstig nadenken. Wal zien wij gebeuren? Op het oogenblik dat de kas van het land in geldnood is, zien wij vier a vijf millioenen franks uil y reisje naar Amerika ondernemen. Dit maakt maar een deel uit van den spaarpot van een enkel bisdom, zeggen wij. Men mag aannemen dat al de bisdom men even goed per kas zijn, dus voor de zes bisdommen van land mogen wij den spaarpot der klerikalen op vijf en twintig a dertig millioeu franks berekenen. Is dit niet treffend als men met het oog op deze colossale som bedenkt dat 's lands kas zoo in gebrek is, dat er nieuwe lasten moeten ingevoerd worden; begrijpt de neringdoende burger, de land bouwer en de arbeider niet hoe schaam teloos de tranen en de klachten der kleri kalen zijn, de’ klerikalen die klagen dat alles slecht gaat als de bisschoppelijke beurzen met millioenen franks opgezwol len liggen? Bedenkt toch, gij arbeiders, landslieden en burgers, dal die millioenen uit uwen zak getrommeld werden, dooreene gees telijkheid die rijkelijk uil’s landskas be taald wordt, dal het uw geld is dat bij sommigen onder u, maar meest bij uwe vrouwen en uwe kinderen, cent per cent is afgebaald geworden en dat die sommen eene geestelijke katholieke belasting vor men welke veel zwaarder drukt op onze bevolkingen, dan cene verhooging van eenige centiemen per liter genever en per kilogram tabak. Bedenkt dal de klerikale partij al die schallen weel op ic s apeleti, terwijl een liberaal ministerie aan T hoofd is, vraagt u dus af wal hel dan wezen moei als die lieden meester zijn van de kas des lands, en dan zult gij met ons instemmen dal een katholiek ministerie eene veel groote- rc ramp zou wezen, dan de nieuwe belas tingen, die, indien zij zwaar voorkomen, dan toch moeten dienen in het belang der algemeene welvaart van het land. - ïn de zitting van dinsdag heelt M. F rë re -Or ban tie Kamer, in naani van den Ministerraad, het wetsontwerp neer gelegd, welk eene kieshervorming voor stuit voor de provincie en de gemeente. Dit ontwerp verleent hel kiesrecht, zonder eenige betaling van cijns, aan al degenen die een ambt bekleeden of drager zijn van een diploma, welke doel ver onderstellen dal zij bekwaam zijn eene verstandige stemming uil te brengen. Die burgers, waaraan hel stemrecht wordt verleend, zijn verdeeld in achttien reeksen, JJel arbeidselemont is erin vertegen woordigd door de leden der goedeman- memaden, de gedecoreerden met de nijverheids- en landhouwmedalie, de meestergasten en ploegbazen van kool mijnen, de meestergasten van mijnen die lei; minste 25 werklieden in dienst heb ben. Ook wordt het kiesrecht toegestaan, mits een exaam te onderslaan, aan dege nen die gedurende zes jaren lol den ouderdom van 12 jaar eene openbare of private lagere school, of gedurende vijf jaren den voorbereidenden leergang cencr middelbare school hebben bijgewoond. Die termijnen zijn verminderd tol vijf en vier jaren voor hen die twee jaren een leergang voor adulten gevolgd hebben. Het exaam kan gedaan worden van zoodra men 18 jaar oud is. Groote waarborgen van onpartijdigheid worden voor dit exaam gegeven, zooals men zien zal door den verkorten inhond van hel wetsontwerp welk wij hieronder mededeelen. De aanbieding van dit ontwerp heeft in de Kamer een algemeenen goeden indruk gemaaktbehalve aan de rechter zijde. die door hel orgaan van M Woeste weeral beproefde slokken in ’t wiel te steken, en de zaak op de lange baan te schuiven. Natuurlijk, hel ontwerp is gegrond op de bekwaamheid, en daar houdt de kleri kale partij niet van, maar de Kamer heeft er anders over beslist en het ontwerp verzonden naar de Aliddenseclie, die ge last is met hel onderzoek der verschillige ontwerpen van kieshervorming. Het overige der zitting was totaal van belang ontbloot. De algemeene discussie over bel budjel van openbare werken is begonnen. Wij zullen eens zien, of de klerikale representanten van insparingen zuilen spreken of willen weten. liet Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor ganscli België: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. - Reklamen 50 centiemen den regel. Men schrijft in bij den drukker-uilgever, Oostslraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Al'e mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. f*olitiel< Overzicht. Uit hoofde van de gedeeltelijke vernieuwing der fransche departe mentsraden en van hunne zittijden in augusli aanslaande, zullen de iransche Kamers uitééngaan op hel OOgenblik van het nationaal feest van 14 juli, om op nieuw bijeen te komen den 16 October ten laatste. In het ministerie van hel zee wezen van Erankrijk is hel officieel verslag loegekomen van hel ge vecht, waarin de bevelhebber lli- vière gesneuveld is. Hel was den 19 mei dal hij eenen uilval deed, na eene beleedigende uitdaging. Op oenen nauwen weg gekomen werd hij aangerand door hel vuur des vijands, in de bamboesvelden verdoken. De bevelhebber Rivière viel doodelijk getroffen neer, ter wijl hij een kanon wilde redden, <lat aan h-cl hoofd zijner troep was. liet kanon werd daarna gered en de aftocht gebeurde in goede orde, onder het bevel van den scheeps- luilenanl Marolles. Hel totale ver lies der Franselden bedraagt 4 offi cieren, II soldaten en 18 mariniers gedood; 7 officieren, 24 mariniers en 20 soldaten gekwetst. Al de ge kwetsten werden naar Hanoi terug- gelxacht, doch de doodeu moest men op het slagveld achter laten. De vijand verloor 115 man. De toestand is te Hanoi geruslsellend. Degemecnschappen met Haï Phong zijn vrij. De twee ecrsle versier- kingscompagnien hebben den 27 mei tlaï-Phong verlaten, om zich naar Hanoi te begeren. Een ha- HaiHon en een batterij zijn den ■26 mei uil Saigon vei trokken en rHOesten den 50 aankomen. De be velhebber van N'aw-Dinh telegra feerde, dal bij in slaat was om alle aanvallen af te slaan. Volgens men uil Moscou telegra feert, zou de gezant van China aldaar in een gesprek gezegd heb ben, dal de diplomatische betrek kingen lusschei) Frankrijk en China stellig zullen afgebroken worden, indien Frankrijk je Tojigkjn bleef handelen zonder eene yóorafgaan- delijke overeenkomst met China. De iparkies de Tseng geeft niel aan den goeden uitslag der zending van den heer Tripou. Hel is mogelijk dal (Je wer king van China zich niel onipiddellijk zal opdoen, doch de oorlogspartij zou do chineesche regcering kunnen medeslepen. China is besloten om de verdragen van 1862-1874 te erkennen, indien Frankrijk zich bepaalt om op aan vraag van den keizer van Anmjm lunchen te komen zonder uitslui ting yan het leenheerlijk recht van China. De markies de Tseng gelooft dal China Yunnan voor den fran- schen handel zal openstellen. Hij voegde erbij, dat Frankrijk wel tienmaal meer opofferingen zal I - De licele zitting van woensdag werd in de Kamer loegewijd aan de algemeene discussie over het budjet van openbare werken. Ver van te zoeken naar besparingen, hebben verschillige redenaars nieuwe vragen lot uitgaven gedaan; alleen M. Scailquin wees er op, dat het hoogst noodzakelijk was insparingen te doen, om gedeeltelijk hel deficit te kunnen dekken. Hij deed met cijfers zien dat hel perso neel der spoorwegen al te talrijk was en zelfs vele nullelooze ambtenaars telde. In het Middenbestuur zijn niel minder dan -1,-102 agenten en de werkelijke- dienst lelt er 5,958. Spreker is van meening, dat er een parlementaire enkwest zou moeten ge daan worden, om den toestand te onder zoeken. De Noordcrspoorwcg van Frankrijk, wiens nel bijna even groot is als dit van den Belgischen Slaat, heeft maar 210 hoogere ambtenaren en 991 agenten, dus- in ’t geheel 1101 bedienden voor hel Middenbestuur, waarvoor hij 4,054,037 fr. opbrengt, terwijl Belgieaan zijn leger van ijzerenwegbedienden en ambtenaars 8 millioeu 982 duizend 445 fr. betaalt, dal. is hij de 5 millioeu meer. Zijn deze cijfers van M. Scaiquin echt, iels wat M. Oiin betwist, dan moet gezegd worden dal hel over zijn hout is en er inderdaad reden bestaat lol een parle mentaire onderzoek. moeten doen dan hel veronderstelt, om lot zijn doelwit te komen en besloot met de verklaring, dal eene vriendschappelijke overeenkomst voor beide landen wenschelijk is. De fransche Kamers der afge vaardigden heeft de beraaslaging over de rechterlijke hervorming voorlgezet. Verscheidene voorge- slelde wijzigingen werden verwor pen. De engelsche Gemeentenkainer heeft hel wetsontwerp aangenomen, bestemd om de kieskuiperijen te bestrijden. Het duitsch Parlement heeft in tweede lezing het wetsontwerp, rakende de belasting op het suiker gestemd. De vergadering heeft daarenboven besloten, dat er een ondei’zoek zal gedaan worden op den beet wortelkweek en de suiker- labrikeering. Zij heeft ten slotte in tweede lezing een gedeelte van het budjet van 1884-1885 gestemd. De duilsche dagbladen beweeren dal de vreemde mogendheden pro test hebben aangeleekend, legen de verklaring van den koning, groot hertog vati Luxemburg, rakende de afbraak der vesting van Luxem burg. IN.Sa. ig k r l o' t Jen1 DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT en; de- IS, en 5-35 8-06 8- 28 9- 02 3-08 3- 17 4- 24 7-10 9-31 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 6- 20 7- 46 10-11 10-32 10-58 DUINKERKS GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL •l !n I», n n t- n 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 I- n in- ■lie- Mn. in. dn »k le. tie <n- lét- •r. lell "ti tri- •tb B- ÉS NIEUPORT (Stad) 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 5-53 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-18 7- 18 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 15 10-28 1-13 3-18 5-31 8-52 I)e kamer. fai> jde' i ii"ii iiu.ajfa...-,— -i.a BRUSSEL GENT VEURNE GIIYVELDE DUINKERKE 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-57 3- 43 9-08 4- 11 Vertrekuren vnn den ijzerenweg van Duinkcrke, Veurne, Gent nam- Itrussel en Dixiuu<le nam- Xieiiporl. 5- 54 11-00 3-08 5-07 6- 32 11-39 3-47 5-37 7- 12 12-17 4-24 6-14 9-38 3-23 7-10 9-15 11-05 5-35 9-31 10-22

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 1