Rechterlijke kronijk. De korrck- lionele Rechtbank onzer stad, heeft de 10 8 10 10 10 10 10 12 Dinsdag 29 Mei, rond B ure ’s avonds, is de stalling der hofstede van M. Van- eecke, landbouwer te Reninghe, met a wat cr in was, afgebrand. De schade wordt op 1630 fr. geschat. Deze hofstede is de eigendom van M. Cardinaal, rente nier te Brussel. Niels was verzekerd. Een koninklijk besluit van 12 Mei lest, benoemd onze inboorling M.r Justin Quartier, als bestuurder der middelbare Staatsschool van Audenacrde. Woensdag is in de secties der Kamer de discussie over de ontwerpen van be lastingen begonnen. In tie eerste sectie verklaarde M. Féron zich tegen de ontwerpen. Met 10 stemmen legen 8, gegeven aan M. Gallier, werd hij lol verslaggever benoemd. De ontwerpen werden verworpen, be halve degenen op de sterke dranken en tie roerende waardijen. In de 2° sectie heeft men een verslag gever benoemd voor elk ontwerp: le ont werp, loerende waardijen, M. Tesch; 2° personeele belasting, M. Dupont; 3“ sterke dranken, M. Gigol; 4e tabak, M. Bergh; 5' kollie, M. Neujeau. Er werd over de ontwerpen niet ge stemd. In de 3* sectie werd M. Ballet benoemd lot verslaggever. Hij is voor de ontwer pen, waarvan de drij eersten verworpen werden met gelijke stemmen. In do 4“ sectie is M. Arnould, die de ontwerpen vijandig is, verslaggever be- De leden van het belgisch konsulair lichaam; De magistraten, griffiers, konsulaire rechters, leden der werkreebtersraden, notarissen, kandidaat-notarissen, avoué’s; De professors der universileilen, de leeraars der atheneums, colleges, nor maalscholen; De leeraars aan de academiën van fraaie kunsten en muziek-conservaloriums; De lagere onderwijzers; De ambtenaars der bestuurlijke orde van den Staat, die eene jaarwedde van meer dan 1800 frank genieten (de ambte naars van ’s Konings huis en van de Wetgevende Kamers worden gelijk ge steld met de bedienden van den Staal); De officieren van hel leger en die van de burgerwacht na 3 jaar graad; De bedienaars der eeredienslen, die eene jaarwedde van den Staal genieten; De gedecoreerden met hel Uzeren Kruis en met het Herinneringskruis van 1830, met het burgerskruis en de burger lijke medalie en met de krijgs-, de nijver heids- en landbouwdecoratie; De laureaten der vijfjarige prijskampen der hoogeschoolwedstrijden, der wed strijden voor de lagere scholen,, der wedstrijden voor de schoons kunsten, voor toonzelkunst, de kunstenaars die de gouden medalie verwierven in de officiële tentoonstellingen; De leden der verbetei ingsraden van het hoogeren middelbaar onderwijs, van den hoogeren gezondsheidsraad, de commis sion van statistiek, van landbouwkunde, de leden der besturende bureelcn van de Slaatsgeslichten. Art. 2. Al wie gedurende zes jaar lang, tol den ouderdom van 12 jaar, een volle digen leergang van eene openbare of private lagere school, of een voorbe reidenden leergang eener middelbare school hebben gevolgd, worden toege lalen tot een examen van bekwaamheid. Die termijnen worden verminderd op vijf en vier jaar voor degenen die twee jaar lang den leergang voor volwassenen hebben gevolgd. Om zich voor ’t examen aan le bieden, moet men achttien jaar oud zijn en een behoorlijk gewettigd getuigschrift ver- toonen, vaststellendc dat men de school heeft bijgewoond. De examen geschieden ieder jaar in April en September in de hoofdplaats des kantons. Hel examen geschiedt schriftelijk. De vragen worden uitgeloot. Aan ieder der acht lakken van liet examen worden vijf punten toegekend. Om toegelalen te worden, moet men de 3/5 van het geheel der punten vereenigen. De jury bestaal uil drij leden de kan tonale opzichter van hel lager onderwijs, een leeraar eener staatsmiddelbare school en een hoofdonderwijzer van eene pri vaatschool. De aangenomen kandidaten zullen diplomas ontvangen op vertoon waarvan zij zullen ingeschreven worden. De niet aangenomen kandidaten kunnen voor eene jury van beroep de herziening van het vonnis vragen. Na drij vrnchleloozc pogingen kunnen .de afgewezen kandidaten geen examen meer eischen. Groepen van 25 kiezers kunnen oenen getuige bij de jury afvaardigen. Bij overgangsmaatregel, kunnen de per sonen die hunne studiën geëindigd heb ben tijdens de afkondiging der wet gedurende vijf jaar getuigschriften ver lootten vaststellende dat zij op volledige wijze scholen hebben bezocht, ingericht door de wetten van 1842 en van 1850, zulks ten einde lot het examen toegelalen le worden. Hel diploma van universileitslccrling en dit van gegradueerde in de letteren worden gelijk gesteld met hel diploma hierboven aangeduid. volgende veroordcclingcn uitgesproken. noemd. Hel eerste werd verworpen met gelijkheid van stemmen en 3 onthoudin gen. Maar deze stemming moest werden vernietigd, omdat een lid der rechter zijde zich van sectie bedrogen had en in dc 4' was komen stemmen. Eene nieuwe bijeenkomst had plaats, en de uitslag is niet veranderd, daar MM. Arnould en Scailquin, die zich onthouden hadden, alsdan tegen gestemd hebben. In de 5" sectie werd M. de Moreau, der rechter zijde, lot verslaggever benoemd en de ontwerpen werden er allen ver worpen. De klerikalen hadden in deze sectie de meerderheid. De 6° sectie heeft drij verslaggevers benoemd MM. T’Serstevens voor dc roerende waardijen en de personeele belasting; Bergé voor dc sterke dranken, en Giilieaux voor den tabak, den kollie en de azijnen. Dc discussie heeft nog al lang geduurd. M. Malou heeft talrijke aanmerkingen ontwikkeld. M. Buis protesteerde tegen het artikel welk eene belasting legt op de stadstolen. Hij vroeg dat men de dragers dezer loten niet zou treffen, ofwel dat de renteniers van den Staat eveneens zouden worden getroffen. De middcnsecties der vijf ontwerpen zijn als volgt samengesteld: le ontwerp (roerende waardijen MM. Féron, Tesch,Ballet, Arnould, de Moreau en T’Serstevens. 2' (personeele belasting) MM. Féron, Dupont, Ballet, Arnould, de Moreau en T’Serstevens. 3°(sterke dranken): MM. Féron. Gigot, Ballet, Arnould, de Moreau en Bergé. 4° (tabak)MM. Féron, Bergh, Ballet, Arnould, de Moreau en Giilieaux. 5“ (koffie, cacaos, azijn): MM. Féron, Neujeau, Ballet, Arnould, de Moreau en Giilieaux. 100 Niemand is aanneembaar indien hij niet ten minste 3,3 der punten heeft ver kregen voor elk vak, aangewezen in n” 1, 2, 3, 6, 7, 8, alsook 25 der punten voor nr 5 {gesproken fransche taal). Bet maandgeld der voorloopige trein wachters is bepaald op 90 franks. Indien zij, na zes maanden dienst, be wijzen van ijver en bekwaamheid hebben gegeven, kunnen zij voor goed worden aangenomen met een jaargeld van twaalf honderd frank, voor zoover de toestand der kaders het loelaal. Denzelfden dag, in den morgend, beeft men hel lijk van Gesar Vandenberghe, oud 70 jaar, bakker te Bevercn, bij Rous- brugge, uil hel water getrokken, waar hij toevallig zal in verdronken zijn. De onge lukkige gaf sedert ecu paar jaar teekens van krankzinnigheid, en was binst den nacht opgestaan en al ronddwalen zal hij in het water gerocht zijn, waar hij de dood gevonden heeft. De labakkoopmans le Brussel, hebben beslist den tabak 80 centiemen per kilo op te slagen. Integendeel zijn er koopmatis in Antwerpen die verklaren dat zij aan denzelfden prijs hunnen tabak en sigaren blijven verkoopen. Bet plan bestaat le Parijs in 1885 eene nationale tentoonstelling te houden en men wil in 1889 eene wereldtentoon stelling inl ichten, die dus zal samenvallen mot hel eeuwfeest van de omwenteling. Hel toilet der parijsche dames is duur, maar hel toilet van de parijsche hoofdslad zelve kost ook eene niet onaan- zienlijke som. Voor hel dagelijks reinigen van dc stralen wordt toch niet minder dan 5,243.000 fr. per jaar uitgegeven. Er werken 820 vagers en 2010 helpers en helpsters, onder leiding van 186 opzich ters. De helpers verdienen 30 centiemen per uur, de vagers ontvangen een loon van 100 fr. en de opzichters van 125 fr. per maand. Bel onderhoud van de stralen kost 8.502,000 fr. en van de plankieren 1,263,200 fr. per jaar. Bel schoonmaken en onderhouden van de parijsche straten kost dus jaarlijks ruim 15 millioen frank. Eene nijverheid waarop wij de aan dacht der exporten chimisten roepen is die der nieuwe aardappelen. Men kent deze belangwekkende fabricatie waarover men reeds meermalen gesproken heeft, en waardoor bedorvene oude aardap pelen welke niemand meer wil eten, door verscheidene kundige bewerkingen in nieuwe aardappelen veranderd worden en welke men ten allen prijze koopt; maar hel voortbrengsel, ecus gereed gemaakt valt in deeg, of heeft zulk een aardigen smaak dat de eenvoudige eters zeggen: «Bij G od! wal zijn de nieuwe aardappelen dit jaar toch slecht. Volgens de klachten van verscheidene huishoudsters zou de nijverheid waarvan wij spreken in 1883 uitermate heerseben. Veurne, 9 Juni. Den Zaterdag 7 Juli aanslaande, zal alhier den jaarlijksclien prijskamp van Beeslialen plaats hebben, uitgegeven door het Stadsbestuur en de Maatschappij van Land- en Hovingbouw. Bel programma zullen wij in ons toekomend nummer tnededeelen. ItiKHelioppcliJk. schandaal te Doornik. Mgr. Dumont, die reeds bijna 4 jaren met hel grootste geduld wacht dal men hem recht late wedervaren, zendt aan dc Eloile den volgenden brief: Heer Bestuurder, In haar nummer van 2 juni maakt de Etoile een brief openbaar van den slot maker Pilate. Daarin lees ik namelijk deze walge lijke bekentenis, waarvan de schrijver zelfs de beteekenis niet schijnt te be grijpen Men heeft mij in hel bisdom doen roepen in de laatste dagen der maand november 1879 om twee sloten en eenige platte grendels le plaatsen op de deuren der bureelcn. Men wilde zekere voor- zorgsmaatregelen nemen, omdat men vreesde er een man te zien binnen drin- gen, die tamelijk zonderlinge manieren van doen had en die zottigheden kon begaan. Hoe groot ook de verachting zij, die mij door deze lage en leugenachlige aan tijgingen wordt ingeboezemd, toch denk ik dal, gezien zulke buitensporige stout moedigheid, hel uur aangebroken is om openbaarlijk bescherming te vragen aan de beteugelende juslicie. Na mijne woning, waarvan de Grond wet mij de onscheidbaarheid verzekerde, den 28 november 1879 overrompeld le zien worden dooi' lieden waarvan de slot maker Pilate het werktuig was, en zulks om zich met geweld meester te maken van de titels, papieren en waardijen die er zich bevonden, ben ik geduldig en kalm gebleven, volle vertrouwen stellen de in de rechtbanken van mijn land en van haar eene snelle en noodige her stelling verwachtende. Het duurt lang voor dal men mij die herstelling gunne, en met recht mag ik thans verwonderd zijn over de onver klaarbare traagheid van hel parket in mijne zaak. VVelhoe! de feiten, koelbloedig be kend door Pilate, werden echt verklaard door het beroepshof van Biussel reeds den 29 juli 1880, dal is sedert bijna drij jaren!!! Die feiten stellen twee stellige delicten daar: schending mijner woning, ontvreemding van mijne titels, papieren en waardijen. Van die delicten werd het parket verwittigd zij werden bij bet parket aangeklaagd door mij, door arres ten, door de openbare bekendheid. De plegers dezer delicten zijn gekend, te beginnen van dengene die er de opstoker van was tol den laatste zijner medeplich tigen. Zij zijn in BelgiëEn nogtans schijnt hel parket onmachtig om tegen hen te handelDat is zonder weerga! Welke is de uitslag van deze zonder linge houding? Men ziet liet: de schaam teloos- en vermetelheid mijner tegen strevers groeit aan naarmate dat zij zich zakerder wanen van de straffeloosheid. Na in mijne woning door den slotmaker Pilate de deuren te hebben doen open breken van de kamers die ik mij had Men schrijft uil Brugge: Eergisteren nammiddag is een ongeval in onze statie gebeurd. Men was bezig met eene stelling at le breken; dc genaamde Hendrik De Fever, werkman Ier statie, oud 33 jaar, is door eenen balk getroffen die van de stelling afviel en werd een been gebroken. De ongelukkige is ter verpleging naar Sl Jans-liospitaal overgebrachl. De Fever werd hel slachtoffer van zijne bezorgd heid voor den toeziener van hel werk; daar hij hel gevaar vermoedde slootte hij zijnnen meester achteruit, maar hij werd zelf door den balk getroffen. Stephanie Goslure, oud 52 jaar, huishoudster le Meenen, is op den zolder harer woonst opgehangen gevonden. Zij was krankzinnig en bad reeds driemaal in liet zothuis gezeten. - Men leest in La Gazette: Bel gou vernement heeft dinsdag zijn wets ontwerp neergelegd, aangaand» de kieshervorming. Men verwacht thans het welsontwet p op hel verplichtend onder-, wijs, door de Meuse aangekondigd. En wij zijn thans in slaat le verzekeren dat het wetsontwerp, waarbij de nationale reserve wordt ingericht, nog in den loop van dezen zittijd zal neergelegd worden. Er is spraak, zegt de Indépendance, van binnen kort de vrijwilligersschool der infanterie af te schaffen, die weinige jaren geleden te Leuven ingericht werd. Hel schijnt dal dit gesticht, waarvan de inrichting veel gekost heeft en waarvan hel onderhoud zeer kostelijk is, onder liet krijgskundig oogpunt niet oplevert wat men er van verwacht heeft. Den 5 juni was hel 52 jaar geleden dat prins Leopold van Saksen-Coburg doorliet Nationaal Congres tol koning van België gekozen werd. De labakkoopmans 5" id., 6" Schrijfkunst 7" Rekenkunde. Dc 4 regels. Berekening van den ruimte-inhoud. Metrisch stelsel van maten en gewichten 8" Aardrijkskunde van Belgie 9u Duitsche of Engelschc taal (Bpunten voor elke taal) 10 10° Bestuurlijke bekwaamheid 10 Vlaamsche treinwachters. Wij roepen de bijzondere aandacht onzer lezers op het onderslaande bericht dat den 19 mei laatsteden in het Staats blad Moniteur beige) verscheen, en waarvan hel onloochenbaar gewicht voor de Vlamingen in ieders oog zal loopen: Ministerie van openbare werken, bestuur van Staatsspoorwegen. De minister van openbare werken brengt ter kennis der belanghebbende dal de ambten van treinwachter, te begeven in de Vlaamsche provintiën, voortaan door mededinging worden verkregen volgens hiernagaande programma. Het staal aan dc kandidaten vrij zich naar keus of in hel vlaamsch of in het fransch te doen ondervragen. De vakken van het exaam zijn aldus be paald: punten 1" Vlaamsche taal, geschreven spelk. 2° id., id., stijl 3" id., gesproken 4’ Fransche taal, spelkunst en stijl gesproken voorbehouden en waarvan ik do sleutels had, geeft men dien man de pen in de hand en dicteert hem nieuwe beleedi- gingen tot mij gericht; men beroemt zich op de gepleegde inbreuken. Ondragelijke toestand, waaraan een einde moet worden gesteld. Slachtoffer der ergste en hatelijkschc delicten, be taamt hel niet dal ik langer lol mikpunt blij vc der smaadredens van degenen die de delicten pleegden. Is als belgisch burger dat ik ge rechtigheid vraag, en gij zult denken als ik, dal degenen, die hel gerecht in handen hebben, geen oogenblik meer le verliezen hebben om te doen zien dal in Belgie niemand, hoe hoog geplaatst, straffeloos den spot mag drijven met de strafwetten, die de woning en de rechten der burgers beschermen. Aanvaard enz Geteekend) y Edm. J. DUMONT, bisschep van Doornik. Villers-Perwin, 4 juni 1883. Onbehagelijk gevoel. tiet wonderbaarste en zekerste succes wordt door liet Hop - Bitter verkregen in gevallen waar personen ziek zijn en wegkwijnen voortkomende uit een gevóel van ombehagen en zonder dat iemand weet wat hem eigentlijk scheelt voordeelige patientien voor doctors Het Hop - Bitter geneest hern van af de eerste dosis en gaat daarmede voort tot dat de gezondheid en de krachten geheel zijn teruggekend. Sectie*. Beraadslagingen over de belastingen. ZITTING VAN 31 MEI. Xnndewalle Kan 1, vrije onderwijzer en koster te Bovckerke, 2 boeten: eene van 50 Ir. of 16 dagen gevang, en de andere van 26 fr. of 8 dagen gevang, voor slagen en wonden. Oillebert Désiró, schipper to Nieuport, acht dagen gevang, voor slagen en wonden toege bracht aan zijne wettige vrouw. Holloway's Pillen. Ongeregeldheden van Maag en Darmen.Deze Pillen werken niet zulk eene beslissende kracht, en toch zoo zachtjes, dat meuschen van het meest zwakke, gestel ze kunnen innemen met alle vertrouwen van good te slagen. Zij bevatten geen grein kwikzilver, of andere schadelijk bestanddeel, daar zij geheel on uitsluitend zijn samengesteld uit zeldzame planten. Zij zijn daarom even Veilig als krachtig hij alle ziekten, en als huis-middel kan niets van alles wat tot nu toe uitgevonden of ontdekt is, met hen vergeleken worden. Met deze onschatbare Pillen voor zich- en de gedrukte verklaring, die aan elke doos bevestigd is, behoeft men geene andere genees kundige hulp in elke gewooue ongesteldheid. en SlrccknieiiwH.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 2