VAN VEURNE I a tl I 1 s NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 57/ X.' 591 i k: 5. ZATEKDAG 25 .51X5 Eg en andere vruchten ca üalen. t It Safe V H Een afzonderlijk ininnm r 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den o **»ii ge<] roogde de olijfolie. Uil Petersburg bericht men, dal generaal Gourke benoemd is lol al gemeen gouverneur van Warschot! en bevelhebber der troepen van hel krijgsdislrict. Volgens de laatste berichten uit Tamalave bezitten de Fransche» de twee voornaamste douanen posten en al de wegen, die naarde hoofd stad der llovas geleiden. Zij be schouwen hun doel als bereikt en denken er geensins aan om naar Tananarive oplerukken. Zij zullen de onderwerping tier llovas af wachten, wal eet lang zal moeten gebeuren. --- l£lei'ik<ml bestuur ISTO-IS. De klerikale dagbladen, die lioglans overtuigd zijn, dal hel bestuur der kalho- lijken van 1870 tot 1878 noodlottig voor liet land is geweest, beweren nu stout moedig weg, dal er, toen zij in 1878 mei eene zoo grooie eenparigheid van hel bewind geworpen werden geen tekort in de Staatskas was en hel de liberalen zijn, die zooveel schulden hebben gemaakt, dal er voor 22 miljoen nieuwe belas tingen noodig zijn. Dal is gemakkelijk gezegd, maar mocie- lijk om bewijzen. Inderdaad, hel is ge kend dal M. Malouin 1870 te Si-Nikolaas zegde, dal ’s landsbudgei van 185 miljoen le hoog was, en de belastingen moesten verminderd worden en toen diezelfde Malou in 1878 hel bewind moest verlaten, beliep dit budget tol 257 I Dal is voor eerst een bewijs dat de klerikalen de belastingen hebben moeten vermeerden om het budgel van middelen en wegen zoo hoog op le jagen. De spoorweg, die onder het liberaal ministerie zeven lol acht miljoen franken winst opleverde, werd zoogoed bestuurd door hel ministerie Wasseige-Malou, dat de spoorweg van in 1872-1873 een tekort van verscheidene miljoenen opleverde, len gevolge der overname van eenige spoorweglijnen, aan slechte voorwaarden, die hel klerikaal bestuur zich had laten opdringen en welke tol op den dag van heden nog voortduurt. Dat is een feit dal de klerikale leden in de Kamer zelven hebben bekend. Maar vermits do klerikale dagbladen er zoo op aandringen dal het model- besluur Malou en C°, geene schulden heb ben achter gelaten, zullen wij wat hun geheugen verfrisschen dooi’ de volgende cijfers aan te halen, die reeds meer dan ecus zijn opgesomd, zonder dat zij zijn kunnen wedei legd worden. Het is officieel bewezen geweest, dat in 1870, toen de liberalen het bewind verlieten er tachentig miljoen in kas was en hel budjet een jaarlijksche boni van 10 tot 12 miljoen gaf. Wat gebruik heeft het klerikaal bestuur van dien schoonen toestand, die nooit een liberaal bestuur geërfd heeft, ge maakt’ Luister: Toen hel klerikaal ministerie in 1878 viel, liet hel aan zijne opvolgers voor 270 miljoen onvollrokken verbintenissen achter en slechts 700,000 frs. in de kas om die te betalen. Zonneklaar is het, bij zulk geval, onmogelijk leeningen te doen zonder nieuwe lasten in te voeren, om in staat te zijn de interresten le betalen, aangezien hel tekort 0,000,000 was op gewoon budgel en de vlottende schuld van 10,650,000 Ir. moest uitgedclgd worden. In acht jarcii tijd hadden de ministeriel) Men schrijft in bij de:i drukker-uitgever, Ooststraal, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Vlaanisclie Ibelangen. De Moniteur kondigt de wet af op het gebruik der Vlaamsche taal, voor hel middelbaar onderwijs in het Vlaamsch gedeelte van het land. Deze wel luidt als volgt Art. 1. In het Vlaamsch gedeelte van het land worden de leergangen der voor bereidende afdeelingen gehecht, in het Vlaamsch gegeven. Hel onderwijs der Fransche taal is er ingericlil op zulke wijze dat de leerlingen bekwaam gemaakt worden om met vrucht de Fransche leergangen der middelbare afdeelingen te volgen. Art. 2. In de eigentlijk gezegde middel bare afdeeling der scholen van dit ge deelte van het land wordt de leergang van Vlaamsche taal in het Vlaamsch ge geven. De lessen van Engelse!) en Duilscli worden uitsluitend in het Vlaamsch ge geven, tot dat de leerlingen in slaat zijn deze studiën voort le zetten, in de taal zelve welke men hun aanleert. Een of meer leergangen van ’t program ma worden ingelijks in liet Vlaamsch gegeven. Het getal der leergangen aldus gegeven zal van twee zijn, te rekenen van de heropening der klassen van het jaar 1886. Art. 3. De bepaling van hel voorgaande artikel zijn toepasselijk op de athenea in hetzelde gewesl beslaande. Art. 4. De benamingen der wiskundige en natuurlijke wetenschappen, alsook der andere vakken van het programma, worden gelijktijdig in T Fransch en in T Vlaamsch aangeleerd. De geschiedkundige en aardrijkskun dige namen worden, zooveel mogelijk, in hel Vlaamsch en in T Fransch te gelijk gegeven. Art. 5. liet gouvernement, na het ge- Overxïciit. Na T wetsontwerp op de beroeps syndicaten aangenomen was, heeft de fransche Kamer der afgevaar digden aan het hoofd harer dagorde hel wetsontwerp op de hervalling van misdadigers gebracht. De heer minister Méline heeft eene talrijke afvaardiging der Land- bonwmaalschappij van hel noorden van Frankrijk ontvangen, die ge vraagd heelt dal de vreemde voort brengselen beroofd zonden worden van de hnn vei leende voordeelen en op den zelfden voel als de fran sche voortbrengselen zouden ge bracht worden. De heer Méline heefl zijne volstrekte medehulp loegezegd. De afvaardiging heeft iu de Kamer en verzoekschrift neder- gelegd, bekleed mei 26,660 hand- leekens. De heer Camhon, gezant van Frankrijk te Tunisis sedert drie dagen le Parijs aangekomen en heefl reeds verscheidene bijeen komsten met de ministers gehad. Ten gevolge dier bijeenkomsten is de tekst van bel wetsontwerp van linancieele en bestuurlijke herin richting van het regentschap van Tunis vasgesleld geworden. Dit ontwerp zal weldra op hel bureel der Kamer nedergelegd worden. Hel schijnt dal dil wetsontwerp den bey van Tunis zal loelalen eene nieuwe leeniug van 120 millioen frank le sluiten, om de bezitters der schuld uil le betalen en aldus te kunnen komen lot de afst’halliug der internationale linancieeie com missie. Die commissie eens niel meer beslaande, zal de invordering der belastingen in hel regentschap op nieuwegrondslagen heringericht worden. De engelsche Gemecnlenkainer is nog aan hel beraadslagen van hel wetsontwerp op hel kiesbedrog. Jn de engelsche Lordskamer heefl lord Granville gezegd, dal hel gou vernement gunstig was aan de af schalïing der onzinnige tegenstrij digheden, die bestaan lusschen de kiescijnsen der burchten en der graafschappen, en over Talgemeen aan de vermindering van den kies cijns. Wat het vraagstuk eéner parlementaire vergoeding betreft, voor welke zich d’heer Chamber- lain le Birmingham verklaard heefl, dil vraagstuk kan in behandeling komen, wanneer hel wetsontwerp van parlementaire hervorming zal beraadslaagd worden, dat de regee- ring voornemens is aan het Parle ment te onderwerpen. De duitsche Bondsraad houdt zich onledig met hel onderzoek van een wetsontwerp, dat lot de andere staten, Spanje uitgezonderd, de larie! verminderingen uitbreidl aan 1 lal ie verleend op de druiven, de d’Anethan en Malou het jaarlijks over schot van 12,196,988 fr. in een tekort van 5,645,202 frs, T is le zeggen dal hun bestuur aan de schatkist een jaarlijks verlies van 18,607.190 frs. laat, zoo men de uitslagen van 1869 met deze van 1878 vergelijkt. Echter zijn de lasten door hon op eene aanzienlijke wijze vermeerderd geworden. In 1869 bedroeg het budjet van mid- 1 en en wegen tot 185,201,172 frs. voor eene bevolking van 5,021,336 zielen, middelmatig genomen 36 frs. per hoofd. In 1877 was dil budget lol 257,455,327 fr. geklommen, of, voor eene bevolking van 5.412,731 inwoners, 47 fr. pei hoofd. Bijgevolg heelt hel klerikaal bestuur de openbare lasten van 11 frank per hoofd doen aangroeien, en ’t is zulke erfenis dat het liberaal ministerie moet ver effenen, want de klerikalen kenden niets anders dan schulden maken, zeker de lusschenkomsl des hemels verwachtende om de galen le stoppen, maar deze is niet gekomen. Ziedaar den loesïand welke hel liberaal ministerie heeft moeten overnemen en als men nu aan de klerikalen zegt dal zij zouden moeten medelielpcn om dal le kort aan te vullen, dan antwoorden zij Doel spaarzaamheden iels dal zij nooit gekend hebben loen zij aan hel bewind waren. En het is niel alleen die miljoenen schulden die hel klerikaal bestuur heefl nagelaten, maar hel heeft daarbij zoovele onrechtveerdige en onbekwame benoe mingen gedaan, dat de dienst in den tijd, daardoor geheel ongeregeld was ge worden. Dat de klerikale bladen dal eens goed overwegen en zij zullen moeten bekennen dat hun opperhoofd Malou de waarheid heeft gezegd loen bij uitriep: Wij hebben niet geregeerd maar enkel geleefd --- -r i -- 311 troebel wnter vissollen. Bij al de moeilijkheden waartegen de liberale partij ten huldigen dage le worstelen heeft, is er thans eene nieuwe en zeer grooie ontstaan, dank aan de jonge vooruitstrevende linkerzijde der Kamer, door haar voorstel tot herziening der grondwet. Men zou waarlijk zeggen dal die voor- uilslrevers in troebel water willen vis- schen, zegt hel Morgenklad. Hel voorstel lol herziening kan en zal lieden niel beter gelukken dan in 1871. Het is een nieuw zaad om tweedracht in de gemoederen, le doen ontstaan, op het oogenblik dat de eendracht en de ver- zoeningsgeest hel noodzakelijksle waren dat men inden school der liberale partij moest betrachten. Men kan nu nochtans niet als voor wendsel inroepen dat hel ministerie te werkeloos bleef, vermits het in do laatste dagen wetsontwerpen van hel hoogste belang beeft neergelegd, onder anderen, liet ontwei p tot kieshervormingdal wel eene bevrediging aan de wenschen der vooruilstrevers mag genoemd wor den. Maar de herziening der grondwet, wie vraagt ze builen eenige meelingman- nen van Brussel En le Brussel zelf, zou zij wel aange nomen worden, indien men moest stem men op de vraag: is grondwetsherziening thans wenschelijk’ Wij twijfelen er sterk aan en deze twijfel is gegrond op de laatste brus- selsclie kiezingen waar de partijgangers der onmiddelijke herziening den voor keur zagen geven aan meer gematigde kandidaten. Wie er nog aan twijfelen mocht dal dc vraag tol grondwetsherziening eene Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Vcor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Vcor gansch Helgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, Ir. 7-00. -t Een afzonderlijk mimim r 10 c.“ Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. Vertrekuren van den ijzeren weg van OninkeFke, 'Vcurne, Gent JAAR. eene overtuiging kunnen vormen bij dc lezing der klerikale dagbladen. Zie maar dc Journal de. liruxelles, het blad van M. Malou. Is het niet om de vooruilstre vers te vleien, is hel niet, om ze vooruit le stuwen dal dil blad zuiver en eenvou dig het algemeen stemrecht roemde, niet de enkele beperking van het kun nen lezen en schrijven 'bij de kiezers’ Dil is beleekenisvol. Dat de liberale vooruilstrevers die vergulde klerikale pil, welke dc Journal de llruxelles hun aanbiedt, maar niet te lichtzinnig inslik ken. Zij en ganseb de liberale partij zou den het duur kunnen bekoopen. Wij beklagen hen indien zij door hunne lichtzinnigheid, indien zij door hun ongepast voorstel, den toestand van hel liberalismus in gevaar brengen. Groot is de verantwoordelijkheid die alsdan op hen zal drukken. Als onze scholen zullen gesloten zijn, als onze vrijgemaakte on derwijzers onder den pantoffel van oen klerikaal ministerie zullen gevallen zijn, als dc klerikale terugwerking als een tempeest over ons land zal woeden, als dc haatdragende vertegenwoordigers onzer vinnige bisschoppen liet bestuur in han den zullen hebben, dan zullen de voor- uitloopende mannen van Brussel veel gewonnen hebben, niel waar’ Doch, wij hopen dat onze brusselsche vrienden in tijds klaar zullen zien, voor aleer den sprong in ’t duister te wagen; wij hopen dat hei liberalismus dat zich van zijne klerikale vijanden beeft welen te ontmaken, door zijne eigene vrienden niet zal verworgd worden. De ondervinding van 1870 is daar om ons le herinneren dal eene scheuring, in den schoot der liberale partij, den terug keer tol het klerikalsmus is. onbehendijieid is, zou zich al spoedig L. H DIXMUDE 3 It t I I uit tok ook foten, DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 3-02 6-07 8- 57 9- 08 5-35 8-06 8- 28 9- 02 ■1-28 5-06 7- 32 8- 50 6- 20 7- 46 10-11 10-32 10-58 12-17 3-23 5-35 naar 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 11-50 2- 59 3- 43 4- 11 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 14 Is meir too als '3 lier- 'lat do met 1 lover k da» "jsver- allo toe ge. Iporig- Pillen*' huiken tenuw- ke ge- •van tvelle Ro- '*••1 iu hutg. 111 <tn i'toiak I bo- •heele Nan- "'iider 1 *»r- •tokel Man to.i.m le tlen. ■'■Her. hen., eu kost- toid en to allo 1 komt dat bij jaren hij er sekten 11-00 3-08 11-39 3-47 r 4-24 1 7-10 9-: 1 DIXMUDE NIEUPORT gwT-",T»S'.^rt 5- 54 11-00 3-08 5-07 6- 32 11-39 3-47 5-37 7- 12 12-17 4-24 6-14 9-38 3-23 7-10 9-15 11-05 5-35 9-31 10-22 EJi-tissel en Dixniudcnaai* IMiewpoi’t. NIEUPORT (Stad) 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 5-53 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-18 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 15 10-28 1-13 3-18 5-31 8-52

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 1