VAN VEURNE K E un S F T E t. i s NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT s ’Ji I H O I n ,v.' 594 Jl 1.1 2! zateudag STAD VEURNE. 1 duinkerke ghyvelde VEURNE GENT BRUSSEL Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, le Veurne, on op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle niededeelingeu, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uilerlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Kamer. Dé lang verwachte bespreking der be- laslingsontwet pen beeft dinsdag in de Kamer aanvang genomen. Aan de dagorde stond Verbooging en wijziging der rechten op de sterke dranken», doch vooraleer tot. dit bij zonder punt over le gaan, heelt de Kamer, z.ooals te. verwachten was, eene alge- ineene bespreking over den geldelijken toestand van hei land geopend. Als in leiding werd door den heer Minister van financies eene niet van belang ontbloole mededeeling gedaan. Gezien den vermoedelijken aangroei der ontvangsten van den ijzeren weg, op 2,398.000 franks berekend, en eene som van 500,000 franks, welke op de begroe ting gebracht is voor verliooging van burgerlijke pensioenen en niet gebruikt kan worden, daar hel .ontwerp van ve.r- hoóging dit jaar niet kan gestemd wor den, daalt hel bedrag der nieuwe lasten tol 19,300,000 franks. Diensvolgens verklaarde M. de Minister’ het ontwerp van belasting op den koffiej in le trekken en kondigde hij ook aan merkelijke verzachtingen belrekkelijk de belasting op den tabak aan. Zeer goed nieuws, dat door hel land met genoegen zal vernomen worden. Na deze verklaring werd hel vuur geopend door M. Scailquin, die breed voerig de wezenlijkheid van hel te kort bestreden en de mogelijkheid om er door besparingen in te voorzien, besproken heelt. M. Jacobs is vervolgens op de bres ge sprongen en natuurlijk heeft hij al de vooruitzichten van hel Staatsbestuur als overdreven bestempeld. Hij schilderde hel te kort af als zoodanig klem en onbe duidend, dat het weinig scheelde of hij zou beweerd hebben dal er niet le kort maar le veel in de Staatskas was, doch hij mocht zoover niet gaan in zijne ver loochening van hel deficit, want dan zouden de katholieken aan het volk niet meer kunnen wijs maken dal de oflicieele scholen de ondergang van hel land zijn. Op het einde der zitting heeft de Kamer besloten voortaan van 1 tol 6 ure te zetelen en nog in dezen zillijd de herzie ning der kieswet te stemmen. ISet verplicht onderwijs. De klerikalen zijn maar in hel geheel niet in hunnen schik met het wetsont werp over het verplicht ouderwijs, dal over weinige dagen in de Kamer werd neergelegd. Ze had zoo gelachen, de rechter zijde, tijdens de discussie over het voorstel- Janson; ze had zich zoo vermaakt met de bijlende woorden die lusschen de libe ralen gewisseld werden; doch de vreugde werd grootelijks getemperd toen M. Frère, in naam van het Ministerie, bij wetsontwerp het verplicht onderwijs in Belgie voorstelde. Als naar gewoonte beginnen de kleri kale bladen mol hunne lezers om den tuin le leiden: zij willen iedereen doen geloo- ven, dat verplicht onderwijs, verplichte school beteekenl, en dat hel voorlaan de ouders niet meer zal loegclalen wezen hunne kinderen op te brengen zooais zij verlangen. Zulke wet zou bij de liberalen zelven weinig bijval vinden; deze willen ieders vrijheid eerbiedigen, doch ook ieder tot het vervullen zijner plichten dwingen. Volgens het nieuwe wetsontwerp heb ben dus de ouders hel volle recht hunne kinderen naar de oflicieele scholen of Dinsdag morgen heeft te Alveringhem de begrafenis plaats gehad van M.' Adolf Beernaert, notaris en vlaamsch letter kundige. De plechtigheid was indrukwekkend en ontzaggelijk groot was den stoet van vrienden en kennissen, die den voorlrefle- lijken man en weldoener van Alveringhem naar zijne laatste rustplaats vergezelde. De talrijke vrienden uit Veurne, Dix- mude en andere sleden opgekomen, be wezen dat de achtbare overledene de algemeene achting en vriendschap ver wierf. Hij was echter een braaf en eerlijk man, een goede vader en een vrij- gezinde burger. Op de begraafplaats werden bij het graf de volgende vier redevoeringen uitge sproken. Door den heer De Brauwere, namens de Kamer der notarissen. Als Voorzitter der Notarissenkamer van het rechtsgebied Veurne tevens ais vriend van mijn waarde ambtgenoot Adolf Beernaert, wien een schielijk en onver biddelijk ongeval uit ons midden rukte, breng ik aan zijne nagedachtenis eene laatste hulde. Adolf-August Beernaert werd Notaris te Alveringhem benoemd bij koninklijk besluit van 20" juni 1856 en durende dit zeven en twintigjarig tijdvak heeft hij immer zijn ambtsverrichtingen met vlijt en ijver uitgevoerd en waargenomen. Vriendelijk en minzaam, toegenegen en rechtschapen in alle zijne betrekkingen, door deze hem natuurlijke begaafdheden won bij de bijzondere achting zijner colleges, die hem verschelde keeren als Lid hunner Tuclitkamer kozen, van welke hij laatst verslaggever was, en verwierf ook de openbare achting, zoo bewijzen de menigvuldige en gewichtige zaken die hem werden toeverlrouwd. Van hem'mag ik dan bevestigen dat hij een waarde ambtgenoot was en dat, ia den uitge- Slrekten kring zijner handelingen, hij aan veelen zoo groot als klein en met even- naar de klerikale scholen te zenden, of ze te huis te laten onderwijzen. Doch het Staatsbestuur verplicht de ouders hunne kinderen eeneii zekeren graad van geleerdheid te doen verkrij gen, zooais men in de tegenwoordige tijdsomstandigheden met recht en reden mag eischen. meuten tegen Duitschland gericht, de bezwaren door dit land daartegen ingé bracht, de dicussie in de Kamer en de dagorde van M. Orts, eene klinkende af keuring der bisschoppelijke onvoorzich tigheden, aangenomen door M. Malou en de rechter zijde, en gestemd met eenpa righeid. Dat is het topp.ut der loopbaan van 31. Gravez. Doch men denke niet dat hij werkeloos bleef. De bisschop van Namen was een der onverbiddelijke vijanden der wel van 1879, een der aanhitsers van die beruchte «instructies» welke, volgens M. Malou geenen anderen uitslag konden bekomen dan de Kerk hatelijk te maken hij werkte mede voor de onthouding der geestelijkheid tijdens onze nationale jubel- leesten van 1880; en eindelijk, in de laatste tijden zijn anti-grondwellelijke catechismus, uitgegeven na de gedach tenwisseling nadat Leo XIII de bel- gische katholieken aangeraden had de Grondwet te eerbiedingen en te verde digen, deed zijne woelige vermaardheid nog toenemen. Voor den huidigen Paus was de bis schop van Namen wel wat veel gehecht aan de school van Pius IX. Is liet mis schien daarom dat men hem als coad jutor eenen priester gaf met minder woelige gedachten. Hij scheen die be noeming nog al zonder morren le aan vaarden, doch wie weet of zulks zijn einde niet verhaast heeft Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n miner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. 57/ JA All. Zaterdag 28 Juli, Zondag 29 Juli, Maandag 30 Juli, Dinsdag 31 Juli Woensdag 1 Augusti, Donderdag 2 Augusti, Vrijdag 3 Augusti, Zondag 5 Augusti, Hel is nu èigenllijk niet het verplicht onderwijs maar wel die graad van ge leerdheid, welken de klerikalen het meest den schrik aanjaagt. Art. 3 van liet wetsontwerp zegt: Het verplicht onderwijs beval al de leerstoflen vermeld in art. 5 der wet van 1 juli 1879 op het lager onderwijs. Die vakken zijn De moedertaal, het schrijven, hel rekenen en metriek stelsel, de pralisclie meetkunde, hel teekenen, de aardrijkskunde, de geschiedenis, de natuurlijke wetenschappen (dierkunde, plantkunde, delfstofkunde en natuurkun de of physiek), gymnastiek en muziek. Wij zijn thans eens benieuwd om welen hoc men het in de scholen met God gaal aanloggen om dit programma van het Gouvcinemenl uit te voeren. Met onderwijzers, die vroeger gal lon de café, koewachter of grafmaker waren, zal die taak niet gemakkelijk afloopen. Men ziel, dal hel klerikaal schoolkraam, over een viertal jaren met zooveel ge trommel in hel leven geroepen, op hel punt is gansch in duigen te storten door tiet nieuwe wetsontwerp van het ver plicht onderwijs. Hel volk gaal te slim, le verlicht wor den, en daarin ligt juist dé oorzaak van de wanhoop en den legenstai d der partij gangers van den domphoorn. M. Gravez, bisschop van Namen de fanatiekste, de meest pioiionistische der belgisclie bisschoppen is niet meer. M. Theodoor Gravez, is bezweken aan dc smartelijke ziekte, waardoor hij sedert eenige weken aangetast was. Hij leed aan hel steen, doch niets deed, eene maand geleden, denken dat zijn einde zoo nabij was. M. Gravez weid in 1810 geboren te Sivry, eene kleine gemeente in de pro- vencie Henegouwen en trad bijgevolg in zijn 73" jaar. Hij werd bisschop van Namen benoemd den 20 december 1867, om M. Dechamps le vervangen, die verheven was lot aarts bisschop van Mechelen. Voor zijne be noeming was Mgr. Gravez deken der St-Elisabethparochie van Bergen en onder staalkundige oogpunt had hij nooit van zich doen spreken. Doch de man veranderde gansch van I huid den dag dal hij zijtinen bisschoppe- lijken zetel bekleedde. De toegévoegde deken werd een woelige prelaat, een strijdende bisschop. Geholpen door 31. de Montpellier, bisschop van l.uik, en M. Dumont, bisschop van Doornik, deed hij al wat in zijne macht was om hel bisdom en dc geestelijheid op te ruien tegen de bdgisclie Grondwet en de vrij heden die zij bekrachtigd; hetgeen hem niet belette, misbruik le maken van die verachtelijke vrijheden, die hij aanviel in naam van den Syllabus, als een lijdzaam discipel van Pius IX. Hij randde overigens de clcricalen zoo hevig aan als de liberalen, en hij vond er geen hoegenaamd bezwaar in een elericaa' ministerie in nesten te brengen. Zplks deed hij voornamelijk in 1875; men zal zich het diplomatisch en parlementair incident nog wel herinneren dat zijn oors prong vond op dit tijdstip in de mande- 1 5 Jaar 1WH3. <•11 T id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. D1XMUDE D1XMUDE N1EUPORT 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 1-13 3-18 5-31 8-52 5-54 (5-32 7-12 9-38 11-05 5-07 5- 37 6- 14 9-15 10-22 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE '3 96 90 64 (51 5-35 8-0(5 8- 28 9- 02 I 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 (5-20 7-4(5 10-11 10-32 10-58 3 id. 3 id. 2 id. 2 id. 11-00 11- 39 12- 17 3-23 5-35 3-08 3- 47 4- 24 7-10 9-31 4- 28 5- 0(5 7- 32 8- 50 (I J o t I? 10 ure Li jkpleclit igtieid vati MS.r AL. Beernaert. NIEUPORT (Stad) 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 5-53 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-18 7- 48 8- 15 10-28 Ver! rekuren van den ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent naar fiïrnssel en JLS?xnm<5e naar Aieuport. 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-57 3- 43 9-08 4- 11 I* II O G li V MI M V. Het Kollegie van Burgemeester en Schepenen der stad Veurne, heeft ter gelegenheid der Kermis, liet volgend programma vastgesteld Om 8 ure 's avonds. Het feest zal aangekondigd worden door het geluid der triomfklok. Om 8 12 ure 's avonds op de groote Markt, Volksconcert, door de Koninklijke Maat schappij S.‘“ Cecilia. Om 6 ure 's morgens, luisterrijke Prijskamp van Blinde Vinken, uitgegeven door de Maat schappij DE VINKENIERS, gevestigd in den ANKER, bij P. Eiorine. Prijzen ter waaide van 175 franks. Om 11 uro 's morgens, Muziekaal feest, in den lusthof van M .r Desiot-Vekwaekde, door de maatschappij S.u Cecilia. Om 11 ure voormiddag, Zangfeest, in den Stadsschouwburg, door deu Koorzaugerskring - DE VkREENKIDS VRIENDEN -. Om 4 ure aan de Staticplaats, buitengewone groote Volksspelen. Om 11 lire's morgens, op Stadsschouwburg, plechtige Prijsdeeling aan do leerlingen der Teeken- en Nijverheidsscholen. De werken der leerlingen zullen ten toon ge steld worden den Zondag, Maandagen Dinsdag, op Stadsschouwburg, van 9 ure 's morgens tot 's middags en van 3 tot 5 ure namiddag. In den namiddag. Volksspelen. Om 1 ure namiddag, luisterlijke Ringsteking in rechte lijn met paarden ingespannen, in de Wandeldreef. Een bijzonder programma zal de voorwaarden prijzen bekend maken. lu den namiddag, ter gehucht» de Panne, Dans- en Volksfeesten. Om 5 uro namiddag, door de Maatschappij Mtl.D- en GesPaaRZAAM, in haar lokaal DE Ei.uit, groote Gaaibolling. Prijskamp voor oude Duiven, op Amiens, i itgegeven door de Duivenkriug - St. Esprit - in den Hert, bij Seraphin Zoete. Om 11 uro 's morgens. Concert, in den lust hof van Mev. Oi.i.evier-Rahaiit. Om 11 ure 's morgens, groote Gaaischieting, met de Handboog, uitgegeven door de Maat schappij van den Edelen Ridder St. SebastIaan. 1» prijs, (5 zilv. lepels en vorken, weerde fr. 192 2« 'J <‘o 3« 4« 5« En 10 geprimeerde vogels aan 12 tr. ieder 120 Totaal 632 Om 10 ure 's avonds ter groote Merkt. PRACHTIG VUURWERK. ALGEMEENE SCHIKKINGEN. I. Ter gelegenheid der vermaarde processie der Sodaliteit die haren omgang zal doen op Zondag t9 Juli 1885, om 4 ure namiddag, zullen do besturen der ijzeren wegen buitengewone .treinen inlichten. II. De prijzen der Volksvermaken zullen bij verdere schikkingen aangeduid worden. Dc in schrijvingen zullen geschieden ter plaats. III. Do schoouo lusthof van den heer Despot- Verwaerde, zal op alle de dagen der Kermis voor het publiek toegankelijk zijn. IV. Gedurende de Kermis is het toegelaten Feesten, Danspartijen, Spelen en andere ver makelijkheden te geven, mits afvraag aan liet Schepen-Kollegie. V. Gedurende do Gemeente-feesten zal da Politieklok niet geluid worden. Gedaan ten Stadhuizc, den 4 Juli 1883. Burgemeester en Schepenen, L. OLLEVIER. J3ij bevelde Sekretaris, I. DE CAE. - -- r- -- 35><»o<i van MI. Gravez. j

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 1