VAN VEURNE jb i I NIEUWSBLAD VOOR.VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT i n B -’G L" - ZATERDAG 4 AEGI S I A.' 59 7 rplicJit onderwijs goede trouw te ziet). en BRUSSEL GENT VEURNE Gil WELDE DUINKERKE 9-02 NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT 6- 20 Men schrijft in bij den drukker-uilgever, Oostslraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingcn, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. op hel verplicht onderwijs en op de regeling van den kinderarbeid had neder- gelegd. Doch, hel leit is daar, en liet overtuigt ons ecus le meer van den onbedachtvti geest, die bij een groot deel van hel kiezerskorps heerscht, van welk deel do heeren Janson, i'éron en hunne medegezinden de uitvloeisels zijn. Hel had ons meermaals verbaasd en pijnlijk getroffen, hoe daar, op de kies- vergaderingen luchthartig werd gespro ken over de macht van hel klerikalisme, en men er den spot dreef met hel geen zij noemden de hersenschimmen der provinciekiezers, wanneer wij hun toe riepen hoe moeilijk hier toch onze strijd was tegen den verpletterenden invloed der papen; voor de Brusselsche liberalen schijnt het klerikalisme gesmolten als de sneeuw voor de zon. Nog eenige buitensporigheden, als die waarvan de zitting van verleden zaterdag hel tooneel leverde, zullen de Brusselsche politiekers, eilaas! al spoedig gewaar worden dat hel klerikalisme iets meer gebleven is dan een vogelschrik hel is en blijft een gevaarlijk monster, welks gapende muil gereed staal om onze vrij heden te verslinden, en levens onze kost baarste overwinning uil de laatste dagen wij bedoelen het verwereldlijkt lager onderwijs. Laat ons hopen dat de stemming der zes hun enkel als een voorbijgaande dwaling zal moeten aangerekend worden, en zij zich zullen overtuigen hoe onver mijdelijk lucht en eenheid zijn op de groote oogenblikken van hel politiek leven. Intusschcn zal de dag van 21 juli leeren hoeveel werkzaamheid, hoeveel goede verstandhouding wij in onze gele deren moeten handhaven, willen wij ver hoeden dal ons land, voor langen tijd misschien, in handen van het klerikalisme zou vallen. In de tegenwoordige omstandigheden, nu de schoolstrijd als T ware nog maar begonnen is, ware de aankomst van een klerikaal ministerie, hel grootste der ongelukken. Vertrekuren van <!en ijzerenweg van Duinkcrke, Veurne, Gt'n! 5- 54 6- 32 7- 12 9-38 11-05 naar Oriigsei en üïxmmle 5-50 7-35 9-51 -- ESe Kninei*. De verhoogin'g der rechten op den azijn en de azijnzuren art. 2 van het ontwerp des Gouvernemenls welke bestreden werd door de heeren Eéron en Jottrand, werd dinsdag door de Kamer verworpen met 75 stemmen tegen 57 en 1 onthouding, niettegenstaande al de pogingen door den heer Minister van financies aangewend. Er bleef niets meer over van het ont werp dan de nieuwe rechten op den cacao, die met eenige wijzigingen waren aangenomen bij de eerste stemming. Maar bij de stemming over hel geheel werden zij verworpen met 67 stemmen tegen 48 en 16 onthoudingen. De Minister van financies verwachtte 200,000 fr. van den cacao en 800,000 fr. van den azijn, dus te zamen een inillioen in ronde cijfers. Na de verwerping der rechten op cacao en azijn was 31. Keren van meeiiiiig, dat er geene dringendheid meer bestond voor de andere belast ingsentwerpen en stelde hij voor, dat de Kamer aanstaanden dins dag de discussie zou beginnen over hel ontwerp tol kieshervorming. De heer Minister van buitenlandsclie zaken heeft zich aangesloten bij dit voor stel, welk ondersteund werd door M. Van der Kindere, bestreden door de heeren i'irmez, Miilou en Jacobs en ge wijzigd door M. Goblet. Ingevolge de vraag van dezen laatste, die werd aangenomen met 62 stemmen legen 56, zal de kieshervorming worden Seitar.l. De Senaat heeft, het korter getrokken dan wij wel meenden met de wet welke de vrijstelling der normalisten en semina risten van den militairen dienst afschaft. M. Lammes heelt nogmaals de behoefte gevoeld om zijne verontwaardiging lucht te geven. Dit bewijst dal de clericalen goed getroffen worden door hel wetsont werp. Die lieden zijn overigens altijd verontwaardigd wanneer de wel hen op denzelfdcn voel dan al de burgers wil stellen. Zinspelende op het wetsontwerp belrekkelijk hel verplichtend onderwijs, riep M. Lammens uilw ij zullen de boet, ja zelfs het gevang onderslaan, maar gij zult de ziel van de katholieke kinderen niet hebben. Wij vragen ons af wal de ziel der kin deren ie doen heeft met de verplichting van te leeren. De Senaat dreef de ketterij zoover naar M. Lammens niet te luisteren en het wets ontwerp is aangenomen geworden met 35 tegen 27 stemmen. Na over hel lot der seminaristen beslist te hebben is de vergadering overgegaan lol de bespreking van het wetsontwerp op den alcool. De Senaat hoeft maandag met 36 tegen 29 stemmen het wetsontwerp, de rechten op den alcool verhoogende aangenomen. Vervolgens kwam liet wetsontwerp op den tabak ter spraak. I>e algemeene be- Woensdag beeft de Kamer aanvang ge nomen met de discussie over hel wets ontwerp, waarbij de belasting op de huurwaarde, de dienstboden en de paar den wordt verhoogd. Er ontstond eenc tamelijk lange dis cussie, waaraan de heeren Janson, Jacobs, Woeste en den heer Minister van finan cies hebben deel genomen. M. Janson verklaarde nog ecus, dat hij tegen al de voorgestelde belastingen stemmen zal. Hel art. 1, belrekkelijk de verhooging van de belasting op de huurwaarde, en waarvan M. Graux 1 millioen verwachtte, werd verworpen met 66 stemmen legen 64. De heeren Couvreur, Crombcz, d’An- drimonl en Warnant, der linker zijde, en de heeren Cornessc, De Becker, .Meyers en Van Wambeke, der rechter zijde, waren afwezig. Waren zij tegenwoordig geweest, hel zou niets aan de stemming veranderd hebben. De belastingen op de dienstboden de paarden werden integendeel aange nomen, echter met deze wijziging, dat men 10 fr. voor ééne meid zal moeten betalen in plaast van 20 fr., zooals het Gouvernement voorslelde. Op voorstel van M. De Vigne heeft de Kamer besloten de 2de stemming le doen plaats grijpen na de stemming over het ontwerp belrekkelijk de roerende waar dijen, waarover de discussie heden begint. Men denkt heden gedaan le hebben met al de belastingsontwerpen. De discussie over de kieshervorming is vastgesleld op aanslaande dinsdag. Men denkt dat die discussie op 4 dagen zal kunnen ten einde gebracht worden, wel le verslaan als de rechter zijde geene slokken in hel wiel steekt. Doch dan moest de linker zijde den moed hebben dit le beletten. K'olïtiek Overy.ieiil. De fransche Senaat heelt met 144 Stemmen tegen 129 hel gehcele van hel wetsontwerp optie rechter lijke hervorming aangenomen. Het fransch {.o.iveri einent heeft on- middelijk het door den Senaat aangenomen wetsontwerp terug naar de Kamer gezonden en ge vraagd dal de afgevaardigden hel nog zouden goedkeuren, aleer den zittijd te sluiten, opdat de minister van justieie In l rechterlijk per soneel gedurende de vacantien zou kunnen hei inl ichten. Hel wetsont werp werd naar de rechterlijke commissie gezonden. De Standard van Londen heeft van zijnen berichtgever uil Hong kong eene depeche ontvangen, die de lijding der overwinning van de Fransclien in Tong King bevestigd. Volgens dien berichtgever zouden Danst he troepen den 19 juli uit Nam I)inh getrokken zijn om hunnen iianval te doen. De helft der bezet ting zou in den nacht op eene jonk zijn scheep gegaan en zou, hel kanaal volgende, ongemerkt op de achterhoeden der Annamieten ge komen zijn, die zij des amleremlags morgt tuis zou verrast en ver nietigd hebben. Het cijfer der verliezen van tien vijand, door de depeche van kolonel Badcnsaan hel fransch gouvernement opgegeven, zou oaiiwkeui ig zijn. De policie van Petersburg heeft dezer- dagen verscheidene belan gi ijke letleii derotnwcnlelingspar tij aangehouden. Zij heeft insgelijks een schr ift aangeslagen, waarin lol oproer werd aangeliilst. In de rus- .sische provincie Orenberg worden de eigenaars overal door de Kirg- liissen lepaard geplunderd, waarna hunne woningen worden in brand gestoken. Het plaalselijk bestuur is machteloos om tlie buitensporig heden te beteugelen. De betrekkingen lusschcn Rus land en Servie wordén meerei) meer gespannen. Servie tracht zich van tien i iissischcn invloed te ontdoen en zou stem bij Oostenrijk willen zoeken. De uitdrijving van tien meli'opolilaan Michel, verdacht een agent van Rusland te zijn, was een eerste slap op dien weg. Nu heeft het gouvernement van koning Milan de volledige sluiting bevolen van hel Servisch klooster le Moscou, omdat de metropolitan!) van die laatste stad er heer en meester wilde over zijn. De russische dag bladen eischen nu krachtdadige maatregelen, opdat de Servische kerk zich aan T gezag der russische synode niet zou kunnen onttrekken. Celcwayo’s dood is een harde slag vooi tie Engelsche regeering, omdat hij een nieuwe, sterkspre- kende veroprdeeling is van de door haar gevolgde koloniale poli- De stemming van 21 juli. Nog altijd worden bittere overwe gingen gemaakt nopens de handelingen der zes Brusselsche volksvei legenwoor- digers, in zake van het wetsontwerp op de belastingen. Wij hebben wel te zoeken welke uit komst zij zich konden voorstellen van hunne handelwijze; maar hoe wij hel, zelfs met de welwillendste inzichten, draaien of keeren, wij komen immer tot hel droevig bewustzijn dat hunne oppo sitie alleen zou uitkomen oj> den val van hel liberaal ministerie, op de lieröp- treding van een klerikaal kabinet. De zes Brusselsche vertegenwoordigers zouden waarlijk mei eene ai te groote politieke kortzichtigheid moeten behebt zijn, opdat zij zelven hiervan niet zouden overtuigd zijn geweest, en van dien kant be schouwd, wordt hunne houding heel en ganseh onverreclilvaardigbaar tegenover de liberale partij. Zij wilden dus moedwillig, met voor bedachten rade, hel land in handen der klerikalen werpen; zij wisten het, want de klerikalen waren ter zitting van zaterdag allen op hunnen post, terwijl er liberalen ontbraken; zij wilden het, daar zij bij eene tweede stemming, hoewel verwittigd, volhardden in hunne oppo sitie. die, zonder de wijzere houding van den heer Guillery, bijna stellig de om verwerping van het ministerie zou heb ben veroorzaakt. En op welke ellendige qnaestie zetleden zij dus de toekomst van hel land oj> hel spel? Op de genever-qnaestie, op tien drank van den arme gelijk een der zes zich niet schaamde te zeggen Men mocht verhopen dal de ongezonde politieke geest uit liet N.ivalorania nooit in ons Parlement zou zijn binnenged ron gen; thans zijn wij ontgoocheld, wij welen met welk gevaat lijk element wjj er te rekenen hebben. Do brusselsche progessislen, zoo onbeduidend als getal sterkte, als ongevaarlijk door do over drevenheid zelven van hunne doeleinden, zijn eene macht geworden door hunne aanspanning met de klerikalen! Dit ernstig feit is van aard om de be zorgdheid op te wekken van allen, die hel met den zegepraal van het libera- lismus ernstig meenen. Zulk gruwelijk verbond zagen wij sluiten oji een oogeii- blik, dat het ministerie, na zijne echt vooruitstrevende voorstellenoj> (ten steun dacht te mogen rekenen van heel het liberale leger, om met eene grooterc zedelijke macht dc doorzetting van zijne volkslievendc ontwerpen te verzekeren. Wij kunnen het bijna nog niet geloovcn, dat het liberalen waren, die als vijanden zijn opgestaan tegen het ministerie, dat, bijna daags te voren, het wetsontwerji lick. Met den ongelnkkigen zwarten monarch is meer gesold tl.in noodig was, maar op al die aarzelingen en weifelingen werd de kroon gezel, toen men den Zoeloe-koning in zijne waardigheid herstelde, maar hem levens de macht ontnam om die waardigheid tegenover zijne talrijke vijande:) le handhaven. Wij willen gaarne aannemen, dal de Engelsche regeering hare handel wijze tegenover Celewayo de beste liedoelingeii heeft gehad, maar hel verwijl van zwakheid kan zij niet ontgaan. En men weet hoe spoedig de tegenstanders bereid zijn, om in eene dergelijke staatkunde een ge brek aan goede trouw te zien. nam* I^tienport. In hel begin der zitting heeft M. T’Serslevens het verslag neergelegd der middensecliedie hel ontwerjj op do roerende waardijen heeft onderzocht. 57/ JAAR. Ucl Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: l'oor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Ecu jaar, fr. 6-00. Voor (laiixfh Helf/ie: 6 maanden, Ir. 3-75 Ecu jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n miner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Beklamen 50 centiemen den regel. K DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 4- 28 5- 06 7- 32 8- 0 6-08 6-39 9-28 10-41 11-00 11- 3.1 12- 17 3-23 5-35 5-35 8-06 8-28 3-02 6-07 8- 57 9- 08 5-07 5- 37 6- 14 9-15 10-44 3-08 3- 47 4- 24 7-10 9-31 11-50 2- 59 3- 43 4- 11 -WW», on 7- 46 10-11 10-32 10-58 9-00 10-20 12-18 12-39 1-05 10-H 10-45 7-11 8-57 11-25 2-02 4-09 5-48 7 14 9-06 7-36 9-30 11-50 2-27 4-42 6-13 7-32 9-28 7- 48 9-50 12-00 2-40 4-53 6-20 8-26 9-36 8- 13 10-23 12-23 3-13 5-18'6‘-15 8-48 9-54 besproken, na de stemming over het ontwerp dat wijzigingen toebrengt aan de personeéle belasting.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 1