rfl ui NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I 1 V.' i s: 5 5!>S ZATERDAG J A Al». Badajoz heb- EJe {lainiteieele toestand. i e heer Minister van financies had aan- 7,000.000 1,000.000 1,500.000 3,600.000 Het invoeren der leerplicht zal dan ook voor ons huidig gouvernement eene groote. eer zijn; wij zullen hierdiypr. de achting eu de genegenheid nog mel-rzien toenemen voor een Bestuur, dal onverpoosd op de baan des vooruilgangs en der volksbe schaving voortstapt. fr. 6,200.006 Wat heilzame gevolgen, die uit de leerplicht zullen voortspruilen, kunnen wij hare tegenstrevers niet voor oogen leggen! De zedelijke kracht van een volk steunt op een goed ouderwijs; het is de duurzaamste waarborg voor het welzijn der samenleving de burger wordt in staat gesteld zoowel zijne réchten als zijne plichten te leeren kennen. En, vooral door hel invoeren van het verplichtend onderwijs, zal geen enkel kind meer mogen gebruikt worden in de fabrieken aan overspannen arbeid, voor dal zijne pliijsieke ki achten en zijne geestvermo gens in bepaalde verhouding ontwikkeld zijn; voegen wij er bij, dal het meer dan tijd is, dal de schandelijke exploitatie van ‘den kinderarbeid ophoudt; als het kind gedurende de schooljaren goed onder wezen is geworden, dan alleen zal er later eene bekwarhe werkman en een goede burger uil opgroeiêu. vooreerst de vrijheid van onderwijs. Is Sterke dranken Tabak Personeele bekisting Roerende waardijn. de leerplicht hiermede in strijd? Voorzeker neen; want door het invoe ren van hel verplicht onderwijs wordt er niet geischt, dal hel kind door den Staat moet onderwezen worden; elkeen blijft, volkomen vrij zijn kind te laten onder wijzen waar hij wil; er wordt slechts gevergd dal hel kind moet onderwezen worden. Ter loops dient er gezegd te worden, dat hel onderwijs onder toezicht van den Staat, veel meer waarborgen oplevert, dan welk ander ook; en dit gedacht zal door eiken weldenkende'n huisvader bijgetreden worden. Kan, bij de thans bestaande inrichting onzer onderwijswet, de leerplicht inbreuk maken op de vrijheid van geweien ?Zeker niet. Door de wet van 1 juli 1879 is de school zoodanig ingericht, dal de gewe tensvrijheid volstrekt gevrijwaard is. Krachtensari. 4 der nieuwe onderwijs wet wordt-het onderricht in den gods dienst gegeven, ’l zij vóór, ’t zij na de gewone schooluren. Met daarenboven het godsdienstonderwijs aan de zorgen der familie en der bedienaars der ver schillende eeredieiislen over te laten, is de Vrijheid van geweien ten volle ge-- waarborgd. Mag de vaderlijke macht zoo ver gaan de kinderen verstoken te houden van een deugdelijk onderwijs en eene goede op voeding? Vlakaf gezegd Duizendmaal neen 1 Het kind heeft recht om onderwezen te worden, en de vader heeft lot plicht hel te onderwijzen. Hel recht van den vader houdt daar op, waar het recht van hel kind begint. De vader mag aan dien plicht niet te kort komen, want onder geen voorwend sel mag hij zijn kroost het geestesvoedsel zoomin als hel lichaamlijk voedsel laten ontbreken; art. 203 in kwestie zegt het hem duidelijk. En nu zal door eene wel hel ouderlijk gezag onder dal oogpunt geregeld wor den. De Slaat en de maatschappij eisclien hei recht, dal hel kind als nuttige en ver plichte burger opgevoed worde. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraal, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook. bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. In zilling van de engelsclie Ge- meeutenkainer heelt de heer Glad stone de ondervraging van den John Morley geantwoord, dal er zich geene verandering opgedaan heel! in de voornemens van hel gouvernement opzichlens Egypte, voornemens die reeds herhaalde malen werden uiteengezet. Aan de vreemde mogenhedeu heelt men geene bepaalden lijd laten kennen voor de onlruiuiingvan Egypte door de engelsclie troepen, maar de mogendheden welen juist welke de inzichten van het engelsch gouver nement zijn. Ons doel, voegde de heer Gladstone erbij, is niet enkel de orde te herstellen, maar ook den lerugkcer van wanorders te voorkomen. Be uilbersling van den cholera heelt hel werk der herin richting vertraagd en de terugtrek king onzer troepen binnen eenen spoedig aanbrekenden lijd belet, doch wij koesteren de hoop, dal bij hun vertrek uil Egypte, zij achter hen een kloeker gebouw zullen nalaten dan dal, hetwelk door Arabi werd omver geworpen. Wij verwachten van de mogendheden geen onbillijk of onverstandig verzet legen te maatregelen, door het gouvernement in Egypte geno men. Eene depechte uil Berlijn meldt, dal bij de balloteering te Kiel voor de kiezing van eene afgevaardigde, in vervanging van den heer llaenel, progressist, wiens kiezing ongeldig was verklaard deze met eene groote meerderheid herkozen werd. De opstand te Badajoz wordt bevestigd. De dagbladen van Madrid melden, dal elf honderd soldaten en burgers er de republiek hebben uitgeroepen. Zij zouden zich mees tergemaakt hebben vaneen duizend tal gcweeren, die zich in de forleres bevonden en te vergeefs gepoogd hebben om de douaniers te over halen zich bij hen aantesluiten. Er zijn twee duizend mannen ter imnnei vervolging gezonden. Hel overige van Spanje is rustig Generaal Blanco is opperbevelheb ber van hel leger in de provincie i.slramadiira benoemd, die in staal van beleg is gesteld. Eene depeche uil Madrid luidt ï>e Kamer. Dinsdag is in de Kamer de algemeenc discussie begonnen over hel ontwerp mi uitbreiding van het kiesrecht voor de provincie en gemeente, bij middel der bekwaamheid of geleerdheid. Op voorstel van M. Janson werd be sloten, da.lde discussie zou mogen loopen over al de voorstellen, die aan de Kamer zijn onderworpen geweest. Er wiiren, weinig leden aanwezig en het publiek in de tribunen was niet talrijk. T Is M. Malou die hëi..yuiir heeft geo pend. Hij deed eéh zeéjr-Jolige redevoe ring,, doprkp'ekt met .yll'éi'hande dingen, dio s'oms belachelijk, kitiderachiig waren en’tot ellendige 'uilslageii.leidden. Dal M. Malou de eersty-het woord heeft genomen is'een góéd teekcn; hel belooft 'misschien dat ér niet veel woorden kramers der rechter zijde zich in de dis cussie zullen bemoeien. Echter verwachl men dat de rechter zijde, uit beleefdheid of dankbaarheid, zich in deze kwestie zal aansluiten bij de uiterste linker zijde, omdat die uiterste linkerzijde zich bij haar heeft aangesloten in de kwestie der nieuwe belastingen. Inderdaad, M. Malou heeft reeds, in Te zamen fr. 13,800.000 Dus 5,200.000 fr. minder, dan het minste cijfer welk de heer .Minister van financies had vastgesteld en geeischt. Laat ons hopen, daar de eenen bewee- ren dal hel deficit niet zoo groot is als M. Grauw' verklaart en anderen dat het niet bestaai, laat ons hopen, zeggen wij, dal hel Gouvernement daarmede zal toekomen, en de handel-en nijverheids- crisis, die in de Staatskas eene geldcrisis heeft verwekt, spoedig een einde moge nemen. Laat ons ook den wensch opperen, dat de politieke crisis, die uil dit alles ont staan is, geene erge gevolgen zal hebben voor de liberale partij en dus ook voor het land zelf. gekondigd, dal er een deficit bestond van 22 millioen frank. Ten gevolge van in spa ringen, beloo- pende tot 3 millioen, viel dit deficit op 19 millioen. Het Gouvernement wilde dit te kort aanvullen, met belastingen te beffen als volgt Sterke dranken Tabak Gacaos eu azijn Personeele belasting Roerende waardijen OPVOEDEN De oplossing dier vraag is wel zoo moeilijk niet. Door dit artikel zijn de ouders verplicht hunne kinderen een onderwijs te verschaffen. De wetgever heeft dus reeds lang uitdrukkelijk be paald, hetgeen lol nu toe nog geene toe passing heelt bekomen, namelijk hel verplicht onderwijs. Edoch, hel Burgerlijk Welhoek beval geene bekrachtiging van dij artikel; het duidt hoegenaamd niets a;|n, dal kan ingeroepen worden legen de overtreders. lu zilling der Kamer van Volksverte genwoordigers van 3 juli 11. heeft de heer Minister van openbaar onderwijs een wetsontwerp neergelegd, dal die leemte gaal aanvullen. Door het stemmen van dit wetsontwerp, zal eindelijk hel artikel 203, hetgeen do ouders vei plicht hunne kinders op te voeden, eene bekrachtiging bekomen. Thans gaan wij loch eens de invoering der leerplicht bekomen. Hel achterwege blijven dezer instelling heeft bijzonder voor oorzaak gehad de groote moeilijkheden, welke er vroeger bestonden, alsook de tegenkanting barer vijanden. Wal betreft die moeilijkheden, zij zijn voor hel ineerendecl verdwenen een ieder van ons weel het, dat hiervoor in de laatste 'jaren de grootste opofferingen gedaan zijn. En wat brengen de tegen strevers der leerplicht in? Zij zeggen: Gij maakt inbreuk op de vrijheid van onderwijs gij schendt de vrijheid van geweten; gij beperkt de vaderlijke macht. Ziehier hoe die opwerpingen gernak- kelijk te weerleggen zijn Nemen wij roLtick Overzicht. De balloteering in het arromlis- sniieiil Nat lonne voorde kiezing van eenen afgevaardigde, in vervan ging van den heer Malrie, ontslag gever, is uitgevallen ten gunste van dei) heer Papina uil, republiekeinsch kandidaat. Hij werd gekozen met 11,-668 stemmen. De heer David, de nieuwe kandidaat def socialisten, behaalde nauwelijks ebn duizenlal stemmen, terwijl de onderadmiraal Lemolhe-Tenet, door de monarchis ten voorgedragen, 5500 stemmen verwierf. lu zilling Te zamen fr. 19,000.000 Alleen het ontwerp op de sterke dran ken werd in zijn geheel aangenomen, behalve met eene wijziging die het aan deel der gemeenten in het Gemeentefonds verhoogt. De belasting op den koffie werd inge trokken en die op cacao en azijn verwor pen. Het amendement-Paiernosier op den tabak zal maken, dat de belasting 2 mil lioen minder opbrengt. De personeele belasting werd aange nomen, zoowel als hel ontwerp op de roerende, waardijen, dal met twee derden werd verminderd. Uit dit alles blijkt dat het gouverne-- ment sléchts zal te beschikken hebben over de volgende nieuwe hulpmiddelen fr. 6,200.000 5,000.000 1,500.000 1,100.000 De opstandelingen van ben hunne standplaatsen vei laten, wanneer zij de voorhoede der troepen zagen afkomen, tegen hen opgezonden. Zij zijn naarde portu- geesche grens afgetrokken, die zij schijnen te willen overschrijden. Marschalk Serrano, generaal Lopez Dominguez en andere leden van de dynastische linker zijde heb ben geprotesteerd tegen den opéoet te Badajoz, en aan hel gouverne ment hunne diensten aangeboden. Generaal Blanco heeft een onder zoek ingesteld, De gouverneur heeft ontdekt dat zendelingen van Zorilla te Badajoz zijn g komen en den oproér bevolen hebben. Oproerige plakkaarten en aan houding .van revolulionmiirs schij nen weeraan de dagorde in Busland. .Niet minder dan 200 politieke verdachten zijn langs bestuurlijken weg verbannen voor 4 lot 5 taar dwangarbeid in Siberië, te Taganrog en Kaïnsk zijn oproerige plakkaarten aangeplakt en te Rossicnie, in Samogitie is een revo- lulionnair, Osschoff, of Vikenti, of hoe ook geheeten aangehouden. Hij ontsnapte echter aan zijne vier bewakers. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Uom- Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch België: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n miner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. A.rtikel van liet Bur- yerlijk wetboek. Dit art. bevat de volgende bepaling: Door het feil alleen vair het huwelijk gaan de echlgenooten Onderling de verbintenis aan hunne kinderen te voedente onderhouden en op te voeden. Wal verstaat eigenlijk de wet door dat 11 ALGISJI I 5-35 8-06 8- 28 9- 02 NIËUPORT DIXMUDE DIXMUDE N1EUPORT DÜINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 5- 54 6- 32 7- 12 9-38 11-05 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 9-00 10-20 12-18 12-39 1-05 11-00 11- 39 12- 17 3-23 5-07 5- 37 6- 14 9-15 10-41 6-08 6- 39 7- 15 9-28 10-41 6- 20 7- 46 10-11 10-32 10-58 4- 28 5- 06 7- 32 8- 4) Vertrekuren vmi <len ijzerenvVeg van Duinkci-ke, Veurne, Gent naai* ÏSriiMHel eu Mixniiule iianr Wienport. 7-11 8-57 11-25 2-02 4-09 5-48 7 14 9-06 7-36 9-30 11-50 2-27 4-42 6-13 7-32 9-28 7- 48 9-50 12-00 2-40 4-a3 6-20 8-26 9-36 8- 13 10-23 12-23 3-13 5-18 6-15 8-48 9-54 3-08 3- 47 4- 24 7-10 5-35 9-31 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 - Ti,,, aüi ---- 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-57 3- 43 9-08 4- 11 -1- I i i

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 1