VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT l M L h. I ZATERDAG 2a ALGUSTI drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL Daarna werd de zittijd gesloten ver klaard en ging de Senaat uiteen, onder het roepen van Leve de Konimj Liberalen werkt De kieswetten hervormen, dat is heel wel, de hervorming toepassen, er voor deel uil trekken, dal is beter. Zoo schrijft de Flandre libérale terwijl zij de aandacht der liberalen vestigt op den nieuwen toe stand die uit de stemming der hervor ming spruit. Indien wij allen op onze twee oorcn blijven slapen, mei volle vertrouwen in de hervorming berusten, dan mogen wij verzekerd zijn dat zij legen ons zal koereu. De klerikale partij zal niets verwaar- loozen om hare manschappen aan ie werven. Zij heeft de gewoonte niet hel bij woorden te laten en zij kent de gan- sche.de groole waarde eener aandachlige herziening der kiezerslijsten. 01’ wij zullen haar voorbeeld volgen, of wij zullen met verwondering zien dal den nieuwen kiezers, gevormd door eene op het bekwaamheidsprinciepsteunende wel, tegen ons zullen stemmen. Dat alle liberale vereenigingen, dat wij allen ons dus bezig houden met de nieuwe toestand waarin wij treden. Dat allen die van rechtswege kiezer zijn, zich laten inschrijven of bij de bevoegde be sturen aangegeven worden. Dat allen die bekwaam zijn een exaam te ondergaan, zich aanbieden. Dal allen die over hunne bekwaamheid twijfelen zich tol eene latere proef voorbereiden. Laat ons eene groole poging wagen. Hel is noodig. Men magovertuigd wezen dat onze tegenstrevers niets zullen ver- waarloozen. Met hunne bewondereus- waardige inrichting, met hunne pastoors en onderpastoors en hun onderwijzend personeel, zijn de katholieken bijzonder goed ingericht om jaarlijks een groot getal nieuwe kiezers te maken. Wij herhalen het: wij moeten waken en Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brievenbehoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, l'r. (1-00. Voor ganseh Belg ie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n miner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den --- Het derde der grondbelasting. Wij begrijpen heel goed de woede onzer tegenstrevers over de stemming van het voorstel des hoeren Lippens; inderdaad, de afschaffing van hel tiers- foncieris voor vele gemeenten hel zekere voorleeken, dal bij de eerste kiezing, hare klerikale raden zullen den berg afzakken. Gelijk wij reeds zegden, was hel voor naamste argument, waarmede de rechter zijde hel voorstel bestreed, het onrecht, dat hierdoor zou gedaan worden aan hel landbouwend deel der bevolking; door bel verdwijnen van dit derde, zou het niet meer evenredig in hel kiezerskorps vertegenwoordigd zijn. Wat er gegronds kan liggen in die op merking, wordt in groole male uil den weg geruimd door de nieuwe kieswet, waarbij de bekwaamheid in ons kies- wezen eene aanmerkelijke plaats gaat innemen. Zoo oppervlakkig gezien, zou die plol- selijke wegvalling van 12 a 13,000 lande lijke kiezers voor eene nog al krasse daad kunnen beschouwd worden; maar, wij hoeven ons hier minder te bekommeren met dat cijfer, dan wel met de verstandelijke waarde, die er achter kan zitten. Welnu, hel is zeker dat het kiezerskorps door de bedoelde afschaffing in het geheel niets aan zulke waarde zal verliezen. Volgens de nieuwe kieswet, zullen de vroegere /iers-foncier-kiezers, evenals elk ander meerderjarige burgers, zich voor den jury mogen aanbieden tot hel be komen van hel bekwaatnheids-diploma tot hel kiezersschap. Zouden wij gelukkig zijn te hooren dat vele van die grondlaslen-deelers bij het examen tol kiezers goed zijn ge keurd, tevens zullen wij toejuichen bij hel wegvallen van de onbekwame», want stellig moeten onder die ongeleerden de meest bekrompen menschen le vinden der natuurlijke wetenschappen, van de gymnastiek en den zang. Er blijven derhalve slechts acht vakken voor het kiesexaatnlezen, schrijven, rekenkunde, de grondbeginselen der fran- sche ot vlaamsche taal, de ganseh eerste beginselen der zedeleer, de aardrijks kunde, de geschiedenis en de grondbe ginselen van bel metrisch stelsel. De examen zullen plaats hebben van den 23 October lol den 1 november. Hel departement van openbaar onderwijs zal voor elk der exaamvakken eene reeks van drij vragen vaststellen; voor elk der vakken zal de voorzitter der jury eene der drij vakken uitloten en aan de kandi daten dictceren. Voor de toekomst zal ecu vraagboek worden opgemaakt over het geheel van elk studievak. De trekking der vragen zal gebeuren door de zorgen der jury, in openbare zitting en in het bijzijn der kandidaten. Men zal drij vijfden der pun ten moeten behalen; er zullen vijf punten worden toegekend aan elk der acht vak ken. De kandidaat zal diensvolgens 21 punten van de 40 moeten behalen, om een bekwaamheidscerlificaat te bekomen. De punten voor bel lezen zullen blijken uit het schrijven van den kandidaat der gedicteerde vragen. De werken der kandidaten van een kanton zullen onderzocht worden dooi de jurij van een ander kanton, door het lol aangewezen tusschen de kantons eener zelfde taal. De naam van den kandidaat zal enkel na hel examen gekend zijn. Daarin ligt een aantal waarborgen, die de jury boven alle verdenking moeten stellen. werken indien wij willen dal de kiesher- vorming vruchten drage. De nieuwe kieswet beval eene bepaling waarbij al de meerderjarige burgers van 25 October lot den 1 november aanstaande zullen toegelalen worden tot het examen vcreischl voor hunne inschrijving op de kieslijsten voor de gemeente en de pro vincie en dal zij aldus zullen kunnen deel nemen aan de ue provinciale en gemeen telijke kiezingen van het aanstaande jaar. Moeilijk is hel examen niet’. Al wie een meer of min regelmatig geschrift heeft, al wie eenigszins zonder fouten schrijven en weg kan met de vier regels der cijfer kunst en daarbij eenig begrip heeft van hel stelsel van maten en gewichten, van de aardrijkskunde des lands de na tionale geschiedenis is geen noodzakelijk punt is zeker van hel onderzoek te kunnen doorslaan. Hel is de taak der liberale vereenigingen den tegenzin le overmeesteren welke som mige personen tegen het examen zouden kunnen hebben, doch hel bijzonder initia tie! moet de association bijslaan en al de personen tot onze denkwijze belioorende, opsporen en aansporen opdat zij hunne kiesrechten zouden erlangen. banier der Zwarte mochten hebben laten Waarschijnlijk is dit l*olitiek Ovei*ziciit. De uitslagen der balloteeringen voor de departementsraden in Kl ankrijk, die zondag hebben plaats gehad, zijne eene nieuwe bekrach tiging van den repuldikeinschen zegepraal den eersten dag der kie zingen behaald. De republikeinen winnen in kiezing en balloteering le zamen 159 zetels. Er hebben 149 balloteeringen in 67 departementen plaats gehad. Ter gevolge dezer balloleeringen beschikken de republikeinen thans over de meerderheid in tachtig raden, dat is in de acht negenden der departementsraden. Volgens den Temps lu bben de chineesche diplomaten, welke bij de europeesche mogendheden hun Luid vertegenwoordigen, hunne verbazing le kennen gegeven over de houding hunner regeer ing tegenover f rankrijk. Naar hunne ineening behoorde zij het zenden van krijgsvolk van Sonlay en Nam- Ninh na te laten, daar deze maatre gel verwikkelingen zou kunnen ten gevolge hebben welke voorkomen moeten worden. Zij moeten zelfs zich lol die regeering gewend hebben vooreerst, met de opmer king dat in Europa die militaire beweging als eene daad van vijand- I nomen met 34 stemmen tegen 28. schap zou kunnen beschouwd 11<««int worden, daar zij volgens hel ge bruik bij beschaafde natiën alleen dan kan geschieden wanneer eene oorlogsverklaring gedaan is; ten tweede, met het dringend verzoek hel ver trek van bedoelde troepen te beletten niet alleen, maar ook de soldaten terug Ie r oepen die zich onder de Vlaggen aanwerven. bericht juist, want de Temps ont vangt nu en dan olïicieuse mede deelingen. Indien nu de stap, waartoe bedoelde diplomaten zijn overgegaan, niet baat, dan zou be weert de A7.Y' Siècle, op de fran- sche regeering de plicht rusten niet langer le dulden dat China op dezelfde wijze blijft handelen, maar dit rijk verplichten eene keuze le doen tusschen onbewim pelde vijandschap en vrede. .Men mag aannemen dat China, gedwon gen zich le verklaren, wetende hoe het in Europa beoordeeld wordt, bovendien door Kusland en Japan bedreigd, zich niet gaarne aan de gevolgen van een geschil met Frankrijk zal blootstellen. Het hof van Hué zijnertijds zal te wel be seffen hoe zwak de hulp zal zijn, welke het van eene bondgenoot als hel in verlegenheid verkeerende China bekomen kan, en dus tegen over Frankrijk van den nood eene deugd maken. De i\'eue Freie Pressc ontvangt eene depeche uit Conslantinopel, meldende dat de bekrachtiging van het verdrag van Londen betrekke lijk de Donaukwestie verdaagd is. Het is Turkije dat zijne bekrach tiging weiger t zoolang de voorbe- houdingen die hel gedaan heelt b liekkelijk Belgarie ni< t do<»r de andere mogendheden zullen erkend zijn. Hel staatsblad van het duitsche keizerrijk kondigt de decreten al’, waarbij de Bondsraden legen den 27 en hel Parlement legen den 29 augusli bijeengeroepen worden. Men heeft hel gerucht doen loopen dal hel sp iansch gouverne ment, ontevreden over de weige ling van Frankrijk om BuizZorrilla uit le drijven, hel voornemen zou gehad hebben om een verbond met Duitschland le sluiten. Dit gerucht schijnt geheel en al van grond ontbloot te zijn. Verleden zaterdag heeft de Senaat de discussie over hel wetsontwerp tot kies- hervorming voorlgezet en ten einde gebracht. De rechter zijde heeft beproefd bij middel van amendement het tiers fonder weer in leven te roepen, maar dit werd verworpen met 33 stemmen legen 28. Het geheel des onlwerps werd aange- toekomende kiezers. Wij denken dat hel niet ongepast zal zijn in korte woorden uil te leggen, hoe de nieuwe kieswet werken zal. Om de inschrijving der nieuwe kiezers te vergemakeljjken en hen loelelalen deel te nemen aan de kiezingen, die zullen plaats hebben le beginnen van 1" Mei 1884, richt de wet eene dubbele volledige herziening in van de kiezers lijsten, de eene strekkende om de burgers te doen inschrijven die kiezers worden door het ambt welk zij bekleeden of dooi den wetenschappelijken titel die zij be zitten, de andere om de inschrijving te bekomen der kiezers, die door hel exaam hunne bekwaamheid zullen bewijzen. Van den 1 tot den 14 October aan slaande zal men de lijst opmaken der burgers die kiezer zijn door het ambt, welk zij vervullen, of door den welen- schappelijken titel, dien zij bezitten. Die burgers zijn degenen die voor komen in eene der achttien klassen, ver meld bij art. 1 van de nieuwe wet. De andere klas der kiezers bevat de burgers die kunnen bewijzen dat zij de school hebben bijgewoond, zooals de wet hel voorschrijft, en hel kiesexaam heb ben ondergaan. Van het schoolgaan moeten zij de be wijzen leveren. Daarom zullen zij van 1 september tol 13 October, aan hel Sche- penencoliege de stukken moeten zenden, waaruit hel bewijs van hun schoolgaan blijkt. Voor deze volledigende herziening van dit jaar zullen er, buiten de schoolcerli- llcalen afgeleverd door de bestuurders van openbare onderwijsgestichten, enkel getuigschriften van noloriteit aangenomen worden, die bewijzen dat de aanvrager zes jaren lagere studiën heeft gedaan onder de wetten van 23 september 1842 of van 1 juli 1879, of vijf jaren middel bare studies onder de wet van 1 juni 1830. De certificaten van notorileil moeten onderleekend zijn door vijf personen, die in ’t bezit zijn van hunne burgerlijke en politieke rechten. Om kiezer te worden moeten de aldus ingeschrevene burgers de 3/5 der punten behalen in een geschreven exaam, loo- pénde over de leerstoffen die als ver plichtend zijn aangeduid door art. 5 der wet van 1 juli 1879, met uitzondering der grondbeginselen van de teekenkunde, van de kennis der meetkundige vormen, 37/ IA AR. A.' 400 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 3-08 3- 47 4- 24 7-10 0-31 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 5- 54 6- 32 7- 12 9-38 11-05 5-07 5- 37 6- 14 9-15 10-44 len Sis ler. Os 'act 11-00 11- 39 12- 17 3-23 5-35 5-35 8-06 8- 28 9- 02 '11» Ba lin, lis- de 'at he al e »h- iev ter- Jeb Je» den, leu, lea, tea. on Hie bi) toft or- tea W’. •er, dnt let- ‘He ’Be. 7-11 8-57 11-25 2-02 4-09 5-48 7 14 9 06 7-36 9-30 11-50 2-27 4-42 6-13 7-32 9-28 7- 48 9-50 lë-dO’O 2-40 4-53 6-20 8-26 9-36 8- 13 10-23 12-23 3-13 5-18 6-15 8-48 9-54 k*n Se- »ok v M-ï, NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT -,L I! I ---- 11-50 2- 59 8-57 3- 13 9-08 4- 11 6-08 6- 39 7- 15 9-28 10-44 Ibe Senaat. 'Vertrekuren van den ijzeren weg van lluinkerke, Veurne, Gent naar Etrusse! en Idixniucle naar TCieupora 6- 20 9-00 3-02 5-50 I 7- 46 10-20 11-50 6-07 7-35 10-11 12-18 2-59 8-57 9-51 10-32 12-39 3-13 9-08 10-11 10-58 1-05 4-11 10-45

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 1