VAN VEURNE tb® NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT u 1 SEPTEMBER 1885. 401 ZATERDAG I zou ver- pn |»1U Door hel stemmen der wel op de kies- hervonniiig zullen al de provinciale ra den en de gemeenteraden des lauds ont bonden worden, in mei en October van hel toekomende jaar 1884. Zulks voorspelt een vurigen strijd: voegt ei nog de wetgevende kiezingen hij in Wesl-vhianderen, Brabant, Antwer pen, Namen, en Luxemburg. Be liberale partij moet zooveel gemeen teraden van steden en dorpen trachten machtig te worden als T mogelijk is en zich met veel ijver aan hel nazien der kiezerslijsten toeleggen. Bit is eene ge wichtige plicht die zij niet mogen vcr- waarloozen. liet is te voorzien en zeer waarschij- nelijk dat, door de nieuwe kieswet, de meerderheid in de piovinciale raden van Antwerpen, Namen en Luxemburg libe raal zal worden. Bus het omgekeerde van den tegen- woordigen toestand; nu zijn zes provin ciale raden, van de negen, bisschoppe lijke instrumenten. Maar door de nieuwe kiezingen van hel aanstaande jaar, is hel te verwachten dal er zes liberale pro vinciale raden zullen gekozen worden. Be klerikiale heer Jacobs heeft bet in de Kamer voorspelt en wij zijn niet kwaad overzijne profetie die dilmaal’ne goedeis. Ook is hel te verwachten dal de ge meenteraden der steden Bendermonde, Ninove, Audenaarde, Rouse, Lier, Wer- vick, Kortrijk, Thouroul, enz. enz. libe raal zullen worden. Bal is een goed vooruitzicht. Zulks geeft hoop en moed voor de toekomst, en legt de liberalen de grootste plichten op niets te verwaarloozen om den kleri kale!) vijand een duchtige klop te geven en de Vlaanderen zooveel mogelijk uit de klauwen der geestelijkheid te rukken. Seminaristen en Normalisten. Eindelijk maakt de Moniteur de wel openbaar, waarbij besloten wordt dal de seminaristen en normalisten, die in de loting een slecht nummer trekken, voor taan soldaat zullen moeten worden, zoo wel als de eerste de beste. Be Moniteur kondigt deze wet af in de Men schrijft in bij den drukker-uilgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteckend, als ook bekendmakingen uilerlijk tegen Vrijdag middag loc te zenden. beide talen, opdat Vlamingen en Walen die seffens zouden verstaan. Dat gebeurt nu en dan, zooals nog dezer dagen met de nieuwe kieswet, en wij keuren het ten hoogste goed. Ook ware hel te wenschee, dat men alle wellen en koninklijke besluiten altijd in de beide talen openbaar maakte. Ziehier den tekst der wet, die een schreeuwend onrecht en voorrecht af schaft, welk te lang in ons land beslaan hebben Art. 1. Het artikel 28 der wel op de indicie is afgeschaft. Overgaande bepalingen Art. 2. De ontslagingen, vermeld in art. 28, blijven verworven, in de voor waarde aangeduid in dit artikel, voor de ontslagenen der lichting van 1883 en der vroegere lichtingen. Blijven dezelfde ontslagingen onder dezelfde voorwaarden genieten 1” Degenen, die door hunnen ouderdom behooren lolde lichtingen van 1884en vol gende, zich na hunne middelbare studiën bestemd hebben lol het geestelijk ambt en thans leerlingen zijn in de godgeleerd heid in een door de wet erkend geslicht, indien er voor hunnen eerdienst beslaan. Blijven met de leerlingen in de godge leerdheid gelijkgesteld, de leerlingen in de wijsbegeertedie zich heden aan den geestelijken stand gewijd hebben, zoolang zij hun een en twintigste jaar niet hebben bereikt 2" Degenen die door hunnen ouderdom behooren lol de lichtingen van 1884 en volgende en zich ihans bereiden lot het lager of middelbaar onderwijs van den lageren graad in de Rijksnormaalscholen. Worden hiermee gelijkgesteld degenen die in deze gestichten aangenomen zijn, na met goed gevolg het ingangsexamen te hebben afgelegd óór de maand novem ber 1883; 3° De leerlingendie door hunnen ouderdom behooren tot de lichtingen van 1884 en volgende en in 1883 uil de Rijks normaalscholen zullen komen, voorzien van een bekwaamheidsdiploma, en de genen van welke liet 11. 2 hierboven sprak, wanneer zij dit diploma zullen be komen hebben, op voorwaarde van ge hecht te zijn aan een openbaar gesticht, onderworpen aan hel bestuur of aan hel opzicht van den Slaat. Te rekenen van de aflevering van hel diploma, wordt een termijn van 2 jaren verleend om deze voorwaarde te vervullen. De voorloopige ontslagingen zijn van een jaar. De militieraden verlengen de zelve, indien daartoe aanleiding bestaal, tol wanneer degenen, die ze verkregen hebben, ten volle 27 jaren bereikt hebben in den loop van hel voorgaande jaar. Indiende onlslaging ingetrokken wordt, is degene die ze genoten heeft, vat| dan af, aan den krijgsdienst onderworpen voor eenen milicielermijn, zonder dat zijne inlijving voor uitwerksel liebbc het cijfer van het contingent te verminderen. Wanneer degene die recht heelt tot do onlslaging dan doen gelden, gegrond op de samenstelling insgelijks eene reden tol vrijstelling der familie of op eene lichame lijke onbekwaamheid, waai van de besta- liginggeen lijfsonderzock vereischt. wordt de vrijstelling uitgesproken zelfs van ambtswege, te gelijker tijd als de ontsla- giug. Degene die ze verkregen heeft wordt in geen geval in afrekening van hel contingent gebracht. Wet houdende hervorming der provincie- en gemeentekiezingsn. Zijn kiezers voor de provincie en voor Vertrekuren van den ijzeren weg van men veel goeds zou mogen wachten. Dit is hel gedacht van hel Morgenblad, aan wie wij dit artikel ontleeneu en wel kers maatregel wij in Veurne zouden geern lol stand zien komen. I>e nanstnnnde kiezingen. Hel aanstaande jaar 1884 zal een kies- jaar zijn. Zoo will de nieuwe kieswet. Dus zullen de provincie en gemeente raden in 1884 ontbonden worden. De kiezingen van het toekomende jaar zijn zonneklaar van hel hoogste gewicht, daar alle provincie en gemeenteraadsleden aan eene herkiezing zullen onderworpen zijn en alle burgemeesters en schepenen vernieuwd moeien worden. Hel is hoogst belangrijk de kiezers lijsten van dit jaar mei de grootste nauw keurigheid le waken en op te passen dal er alle man op staat die er recht toe heeft, maar ook dal er van afblijven degenen die er maar door bedrog en ver- valschingen op geraakten. De conditiën van den cijnskiezer zijn hoegenaamd niet veranderd en degenen die door de nieuwe wel bekwaamheids- halve tol de stembus worden geroepen, zullen naderhand op de beslaande lijsten gevoegd worden. Liberale vrienden bijzonderlijk op den builen, houdt hel oog in '1 zeil, T is van hel allergrootste belang. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch België: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n miner 10 c.“ Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. 57/ JAAR. nevens vier personen, door den voorzitter le benoemen. Met hel landsbestuur heelt deze raad zich niet in le laten. De achttien door de regeering le benoemen leden zullen zijn vier Turken, vier Era 11 schen, drie Engelschen, drie Ooslenrijkcrs, iwee Italianen en twee Armeniërs. De Egyptian Gazelle meldt dal de zaken van Soudan niet goed gaan. Opperhoofden aan wie de onderkoning genade had veleend, zijn lenig lol den valschen proleet gekeerd. Uil Calcutta wordt aan de Times geseind, dal le Peshawur hel ge rucht is verspreid, dal de Emir van Afghanistan vermoord is. Hel indische gouvernement had geene bevestiging van dit gerucht ont vangen. Gelijk men verder kan aanlri fl'en, wor den een groot getal personen door de nieuwe wet geroepen, om kiezers voor de provincie en de gemeente ie worden. Deze kiezers zijn in negentien reeksen afgedeeld. De reeks, die de meeste kie zers zal opleveren, zal stellig degene zijn van hel bekwaamheidsdiploma. Hel is voor eiken liberaal plicht ijverig mede te werken, opdat alle cijnsmissende burgers, ilie door hel bewijs van bekwaamheid liet kiezersrechl kunnen bekomen, zich ten behoorlijken tijde doen inschrijven. Wij roepen de aandacht onzer politieke vrienden op de noodwendigheid om 111 deze zaak niets te verwaarloozen. In de eerste plaats doen wij een beroep op de medewerking der leden van onze Liberale Associatie. Zij vooral kan in hel onder havig geval groole diensten bewijzen; bekend met hei kieswerk en de bevolking barer omschrijving, zal het haar gemak kelijk zijn de personen, die hel kiezers rechl kunnen bekomen, le ontdekken, en deze aan le raden zich te doen inschrijven of zich lot hel examen toe le bereiden. Op dit examen roepen wij de bijzon dere aandacht. Reeds hebben wij vernomen dal in andere provinciën, liberale kringen zich met leden van hel onderwijzerskorps hebben verstaan lot hel inlichten van leergangen, waar men een soort van her- halingslessen zou geven over de stollen waarover bij het kiezers-examen zal worden ondervraagd. Hel schijnt ons loe dal zulke maatregel in alle de vlaamsche steden zou kunnen genomen worden. Wel is hel opgelegd examen gemakkelijk en niet van aaid om in bel minste iemand al te schrikken, die eeuig lager ouderwijs heeft ontvangen; maar bij ondervinding, weel men hoe weinig dit onderwijs wordt onderhouden, en bijgevolg hoeveel kennis er van den ouderdom van 12 lol 18 jaar verloren gaal. Daarom zouden herhalingslesscn gedu rende cenigeu lijd veel goeds kunnen slichten, niet alleen met hel oog op de kiezingen, maar zelfs als een pukkel tot aanwinnen van kennis bij hel volk. Onzes inziens, zouden door eene ver lichte en ijverige samenwerking van onze liberale vrienden, van de leden onzer schoolcomiteilen, die zich reeds zoo nuttig wisten te maken, en van de leden van het onderwijzerskorps. wier verkleefd heid nooit taalt, lijdelijke adulten-leer- gangen kunnen ingericht worden, waar- Rolitiek Overzicht. Verscheidene parijzer dagbladen zijn, ter gelegenheid van hel over lijden van den graaf van Chambord, met eenen rouwband verschenen. De republiekeinen verklaren dal hel overlijden van den graaf van Chambord voor hen geene politieke beleekenis heeft en geene verande ring in den toestand der republiek zal te weeg brengen. De graaf van Parijs, de politieke opgolger van den graaf van Cham- bord, zal, naar men meldl, geen manifest uitgeven. Gelijkvormig aan de geschiedkundige overleve ring zal hij ophouden den naam van Oi lcans te dragen en dien van Bourbon aannemen. Voor het overige weel men nog niet welken koningsnaam hij zal kiezen. De titel van Philippe VII, hem reeds door den Gaulois gegeven, was dus voor barig. Eerst den 5 september aanstaande waarschijnlijk zal het stoffelijk overschot van den graaf van Chain- bord te Gorrilz, waar ook zijn grootvader begraven is, worden bijgezet. De prinsen van Orleans zullen de plechtigheid bijwonen, maar bij de begrafenis zal men elke belonging vermijden omdat de weduwe dit uitdrukkelijk verlangt. Sir Edward Malei, algemeen consul van Engeland, werkt aan een verslag over den toestand van Egypte. In dit verslag wordt guns- tiggesproken overdehervormingen ontworpen voor Egypte door lord Dufferin. De vootloopige kampe menten die ie EI-\Verden en ilelouau gevestigd waren, om de engelsche troepen le beschutten, gedurende de smelziekte van den cholora, zijn geheven geworden. Deengelsche troepen zullen binnen eenige dagen naar Cairo terug' keeren. Een groot getal engelsche officieren zullen den 1 september tot 50 november in verlof gaan. De spoorwegbelrekkingen, door den cholera onderbroken, zullen 1111 geheel hersteld worden. Men verzekert dal Rusland van Persie den afstand tracht le be komen van een deel de provincie Bujnard, gelegen ten noorden van den stroom Attrck. De egyptische ministerraad zal cersdaagseen decreet uitvaardigen, ten doel hebbende het instellen van een uil 22 leden beslaande Raad van State, die de wetsont werpen zal opstellen en aan hel kabinet voorleggen. Voorzitter van dien raad zal zijn de ministervoor- ziller en lol de leden zullen be hooren acht ondersecretarissen van staal, 5 rechtsgeleerden der kroon, vier commissarissen der openbare schuld, de oudste ambtenaren van het spoorwegendepar.letnenl, van ,de dojncin.en en van de Paira. ,be- A'.' ADVER le/i. s NIEUPORT BIXMUBE DIXMUDE NIEUPORT {Ost Fen Pile hut Uj er Ken 4- 28 5- 96 •7-32 8-50 5-07 5- 37 6- 14 9-15 10-41 6-08 6- 39 7- 15 9-28 10-44 BRUSSEL GENT VEURNE ghyvei.de DU1NKERKE 9-00 10-20 12-1.8 12-39 1-05 3-02 6-07 8- 57 9- 08 5-50 7-35 9-51 10-11 10-15 11-00 11- 39 12- 17 3-23 5-35 DUINKERKE GllYVELBE VEURNE GENT BRUSSEL 11-50 2- 59 3- 13 4- 11 5-35 8-06 8- 28 9- 02 *er( 'lat Fcr- .«He 'ge- »en de ■«et - !l»n lix. (Jc >ak be- ‘el® Mn- 'ler ‘or. 'kei den den den ®en feu- I l'g‘ ii‘ ’en I1W- go- I I cok 11:1:11* Itruswl en Diximule n:i:n* .’Vieupoi'i 7-11 8-57 11-25 2-02 4-09 5-48 7 11 9-06 7-36 9-30 11-50 2-27 4-12 6-13 7-32 9-28 7- 48 9-50 12-00 2-40 4-53 6-20 8-26 9-36 8- 13 10-23 12-23 3-13 5-18 6-15 8-48 9-54 Duiiikei'ke, Veurne, Gent 6- 20 7- 46 10-11 10-32 10-58 5- 54 11-00 3-08 6- 32 11-39 3-47 7- 12 12-17 4-2t 9-38 3-23 7-10 11-05 5-35 9-31 --veyggKXjf7 - I>e nieuwe kiezer*.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 1