VAN VEURNE I I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ft ft I’ I Kiezerslijsten voor 1884. I B 1 a g A.' tssr». ZATERDAG <s SEPTEMBER 102 Kt k at a c 11 t. die o ft Liberalen, aan ’t werk Op menige plaats vormt men zich stellig een valsch gedacht van liet kies- examen. Er beslaan eene menigte lieden die zich inbeelden hel niet te kunnen onderslaan, en nochtans, indien zij zich van nu af alle avonden onderwierpen aan een werk van korten duur, zouden zij gemakkelijk in de maand October kunnen, gelukken. Duidelijk lezen en schrijven, ziedaar de twee- voornaamste punten zonder welke raeii er natuurlijk niet kan aan denken zich aan te bieden. Er zijn bur gers, werklieden en landbouwers die sedert lang geeno pen meer in handen genomen hebben. Dal zij alle dagen, ge durende zekeren lijd, eenige regelen af schrijven, de gewoonte zal terugkomen en zij zullen deze moeilijkheden over winnen. Twee maten en twee gewichten. Niets is er, sinds eenige jaren, in do katholieke wereld meer in voege geko men dan het gebruik van twee maten en twee gewichten. Van den een- voudigsten dorpspastoor tot den praal zuchtige» prelaat, overal worden de voorschriften van den godsdienst aange wend naar de eischén der klerikale poli tiek. Ja, de paus zelf alhoewel hij zich onfeilbaar noemt heeft aan dien in vloed, niet kunnen wederstaan. Even als $en winkelier die aan zijne weeg schaal eenen goeden doorslag geeft wanneer het zijne vaste klanten geldt, zoo ook handelt de Kerk in het belang van sommige landen Wal zij in een klein koninkrijk als Belgie uil al hare kracht verwerpt en als slechte waar aan ziet, keurt zij goed in groote en machtige landen, als Engeland en Frankrijk. Nie mand zal het dus zonderling vinden dat men de opperhoofden van hel Valikaan aan winkeliers vergelijkt. De Kerk is immers toch maar een winkel in T groot. Dit zullen wij bewijzen. ■A A »e Eene onduidelijkheid in de art. 38 en 39 der nieuwe kieswet, heeft aanleiding gegeven tol twijfelachtige en tegenstrij dige uitleggingen nopens de bedoelingen van den wetgever, ten opzichte der per sonen, die geene getuigschriften van schoolbezoek zouden kunnen toonen. De minister van binnenlandsche zaken heeft gedacht hierover eenige uitleggin gen te moeten geven in een omzendbrief. Tot ons spijt, moeten wij zeggen dat die omzendbrief ten minste zoo'oubcpaald is als de bedoelde artikels zelven. Zoo zegt de omzendbrief dat de per sonen, die het bewijs der studiejaren niet zouden kunnen leveren, gemachtigd zullen wezen, gedurende de vijf eerstvolgende jaren, zich voor dit examen aan te bieden. En onmiddellijk daarachter verklaart de minister dal men de wet verkeerd Zou uitleggen met te denken dal artikel 3 medebrengt dal men zich niet moet be kreunen met de getuigschriften. Het schoolbezoek vóór het exaam en beves tigd door schoolgetuigsclirillen of ten minste door getuigschriften van nolorië- teit is, van nu af, de regel, zelfs voor het overgangstijdperk van vijf jaren. Dit wordt klaar aangeduid door artikel 38. Schaft het volgende artikel? dezen regel af? In geenen dcele. Hij neemt alleenlijk, bij uitneming, de personen lot het exaam aan, welke hel bewijs der zes of vijf jaren studie niet zouden kunnen leveren, dit. wil zeggen, die in de onmogelijkheid zouden zijn getuigschriften van school bezoek of van noloriëleil, voorzien bij artikel 38, neer te leggen. Stellig, wil de minister zeggen, zoo denken wij ten minste, dal gedurende het vijfjarig overgangstijdperk elkeen zich tol hel exaam mag aanbiedenzelfs zonder de getuigschriften wesquieslie. Maar voor velen zal de zaak niet helder zijn, juist door dal herhaald inroepen van de getuigschriften, op eene wijze, die nu cens kan doen denken, dal zij er noodig zijn, en dan niet. Het eenvoudigste ware, geweest in eenige woorden, zonder verwikkelende aanschrijvingen, te bepalen, dat elk per soon, die geene bewijsschriften bezit, zich niettemin tot hel examen mag aan bieden. De jury zal immers met hel meeste gemak de bekwamen van tusschen de onbekwame» welen ie onderscheiden. Wij gelooven dal de hèele quaestie eigenlijk daarop neèrkomt,en dal zulks in den geest der wel ligt. Daarom raden wij. eiken persoon, die door zelf-onder- richt of anderszins zich ten naasten bij in staal gevoelt om de proef te onder slaan, zich maar tol hel examen aan te bieden. Inderdaad, wttl zagen wij hier niet met deslemming der nieuwe schoolwel?.... Onze ministers warén noch min noch meer dan de zendelingen der hel!... Onze brave onderwijzers waren in eens geuzen, vrijdenkers, lieden zonder geloof noch zeden, wolven in schapenvellen die ge stadig als wilde dieren rondzwierven om de schoone ziel van het kind aan den schoot der Kerk te ontrukken Onze ofiicieële scholen waren buizen van ver derf, holen des duivels, voorgeborchte» der hel, en wal weet ik meer!.... In een woord, al wie zijne genegenheid voor het nationaal onderwijs door woorden of daden uitte, was een ketter, een afval lige, een godsloochenaar. Maar gij moet weten dat Belgie een klein land, een gering stipje op de wereldkaart is. Belgie wiérd dus door den Paus in de weeg schaal gelegd en te licht bevonden. Leo Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n miner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Beklanten 50 centiemen den regel. Men schrijft, in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle inededcelingè», artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Men moet ook kunnen cijferen, is te zeggen de vier regels kennende optel ling, de aftrekking, de vermenigvuldi ging en de deeling. Dit zal ook wel door velen vergeten zijn, doch op weinigen lijd leert men dal terug onder de leiding van eenen versta nd igen persoon. Wat de andere vakken betreft, het zulleri algemeene quaestie» zijn waarop men zal moeten antwoorden. Men raad plege een onderwijzer en hij zal zeggen dal hel wel gemakkelijk is de noodige kennissen op te doen om te gelukken. Om hel examen te ondergaan is eene voorbereiding noodzakelijk; men wachle dus niet zich aan hei werk te stellen Het welgelukken hangt van onzen wil af. Willen is kunnen. Hoeveel werklieden zijn er in onze provincie niet die kiezer zouden kunnen worden iudien zij hel wilden. Men hebbe moed en wilskracht, hel zal wel gaan. Men moeide Universiteilniel gevolgd heb ben om zoo een examen te ondergaan. Het is vooral tolde afgevaardigden dor liberale association dal wij ons hier wen den, om hen uil te noodigen den kring hunner werkzaamheden uit te breiden en de bekwaamheidskiezers op te sporen. De nederige werkman zal gelukkigen Her zijn, kiezer te worden en hij zal zich door het werk niet laten afschrikken om tot dezen uitslag te komen. Dat onze vrienden al de liberalen tot het stemrecht oproepen, aan ’t werk om de zegepraal van ons vaandel te verzekeren. 57/ JAAR. Hel Kol legio van Burgemeester en Schepenen der Stad Veurne, In uitvoering van den Minislerieclen omzendbrief van 23 Augusli 1883, ver zoekt De inwoners behoorendc tol de rang schikking vermeld in artikel 1 en 40 der nieuwe kieswet, zich ten Sladhuize le begeven, vóór den liOctober 1883, voor zien van fitels welke liunne bevoegdheid bestaligen; evênzco de inwoners waarvan gewag gemaakl wordt in art. 2'derzeïfde wet, tusschen den 1 September en den 13 October, de schoolgetuigschriften in te dienen, door schoolhoofden van openbare' onderwijsgestichten afgeleverd; of ge tuigschriften van openbare bekendheid bewijzende dat zij de-school bezocht heb;. ben, in óvere.ensi,em(fiii)g niet de bepalin gen vajj.arl. 38 der wel. Veurne, 3 September 1883. De Burgemeester en Schépenen, 1. OLLEVIER. Bij bevelde Sekrelaris, I. DE CAE. Rolitiek Overwicht. De plechtige begraving van den graaf van Chainbord heeft maan dag te Gorilz plaats gehad. Zijn stoffelijk overschot werd van Frohs- dorf tol aan de stalie van Wolkeis- dorf door duizende personen le voel vergezeld. In de statie werd de lijkwagen ontvangen door de geestelijkheid, de leerlingen der scholen en de wacht van Neustadt. Ma een korte godsdienlige plech tigheid verliet een expresstrein Klein-WolkersdoiI' met hel lijk en liok rechstreeks naar Gorilz. In den trein bemerkte men den hertog van Panne, den groothertog van Toscanen, de heeren dé Hlacas, de Charette en de leden van hel huis van den graaf van Chambord. Naden lijkdienst in de hoofdkerk van Gorilz werd hel stoffelijk over schot overgebracht naar hel Fran- cieskamer klooster. De confereiicien der hongaarsche en ooslem ijkschc minister shebbën voor uitslag gehad de aanvaarding der maatregelen, door den heer Tisza voorgesteld. Men heeft be sloten eenen goiivernements-com- missaris in Creatie le benoemen, d e zoowel hel burgerlijk als hel militaire gezag zon uitoefenen. De keus der ministers zou voor dien post gevallen zijn op baron von Homberg, ruiterij-generaal. Servie is in volle kieswoeling: er bevinden zich drie partijen tegenover elkander de progres sisten, de nationaal- liberalen en de radicalen. De piogressisten zijn thans aan hel bewind en schijnen veel kans le hebben om in de aan staande kiezingen nog hunne macht le zien aangroeien. De politiek van hel tegenwoordig kabinet, dal zich van den russiseben invloed heeft vrijgemaakt, en naar een verhoud met Oostenrijk en Duilschland overhelt, wordt door de meerder heid der lands beschouwd als de aankondiging van eenen duurzamen vrede noodzaaklijk aan de ontwik keling van Servie, dal nilgepul is door de pogingen, die het heeft dienen aangewenden, om zijne onafhankelijkheid te verzekeren. Het engelsch bezeliiïigslegcr in Egypte zal waarschijnlijk gedurende de maanden October en november lot 51)00 man verminderd worden. Tal berichten over Tong King, Hue en China, allen even onrust wekkend, uitgezonderd de aan komst van markies Tseng ie Parijs, om de ohderbandelingen lot be houd van den vrede voort le zeilen mei M. Challemel-Lacour. Te Hoiig Korig wordt een oorlog tusschen Franklijk en China als onver mijdelijk aanzien, waanneer niet Frankrijk leruklrekl, en de onbe duidende versterking die bel [ranselt gevernement voornemens is le zenden, kan niet opwegen legen de overmacht der regelma tige chineesche troepen. Deze zijn niet gewapend met houten sabels, zooals de verdeligers van Huë, hunne kanons zijn geene oplegpot- len, maar de uitrusting is geheel nieuw, geweren en kanons zijn volgens hel laastste nieuw stelsel, de munitie even’goed. Een derde artikel in dé Norddeut- sche AUgemeine Zeiltuig Ijetrekkelijk de verhouding lusscher;;Frankrijk en Duilschland, antwoordt op de bestatiging' n van de Débals. Het artikel strekt om le bewijzen dal in alle kwesties van builenlandschc politiek sinds den laalsien oorlog, Duilschland altijd goedwillig is geweest voor Frankrijk, alsook dal dit zal blijven voorlgaan, zoolang de republiek ’t gepast zal oordeelen hare belangen te beperken binnen degrenzen van wettige verhouding. Duilschland, zegt /hel artikel, is vredemaker en vredehouder, de leus van hel keizerrijk is Verde diging geene uitdaging! Prins Alexander van Bulgarie heeft een manifest uitgevaardigd, waarin wordt gezegd dal de zaken op duurzamen voel zullen worden gevestigd. Om zoo spoedig moge lijk daarin le voorzien, is eene commissie benoemd, aan welke de taak is opgedragen om, met medewerking der ministers, eene grondwet te ontwerpen. Zoodra hel ontwerp is, zal eene vergadering worden bijeengeroepen, die in last zal hebben daarover le beraad slagen. ADVER im j DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT 4- 28 5- 0(5 7-32 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 5-35 8-06 8- 28 9- 02 (>-00 10-20 12-18 12-39 1-05 I 0-20 7-46 10-11 10-32 10-58 DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 21352231 kiesliervorniing. NIEUPORT 7-11 8-57 11-25 2-02 4-09 5-48 7 14 9-06 7-36 9-30 11-50 2-27 4-42 6-13 7-32 9-28 7- 18 9-50 12-00 2-40 4-53 6-20 8-26 9-36 8- 13 10-23 12-23 3-13 5-18 6-15 8-48 9-54 11-00 3-08 11- 39 3-47 12- 17 4-24 3-23 7-10 5-35 9-31 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-57 3- 43 9-08 4- 11 Vertrekuren van tien ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent naar Brussel en Bixniudo naar Vieuporl. 5- 54 11-00 3-08 5-07 6-08 6- 32 11-39 3-47 5-37 6-39 7- 12 12-17 4-24 6-14 7-15 9-38 3-23 7-10 9-15 9-28 8-50 11-05 5-35 9-31 10-44 10-44

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 1