professor in het Gollegie le Bergen. x. Eene waarschuwing aan de geestelijkheid. Minister Bara heefl eene circulaire aan de provintie-gouverneurs gezonden, waar in hij aanbeveelt de pastoors, wier kerk fabrieken weigeren rekening te doen aan de overheid, hunne pastorijen le doen vei laten of alle subside als schadeloos stelling voor woning le weigeren. Hel is le hopen dat, door eene kracht dadige handeling, er een einde zal komen aan de oneerlijkheden, waaraan vele kerkfabrieken zich overleverden, ten einde de wereldlijke overheid te beletten klaar le zien in de kerkrekeningen, om alzoo, daar waar zij maar konden, door de ge meentekas het te kort le doen dragen. Inlusschen, verwachten wij dal eerlang de wel op de samenstelling der kerk fabrieken zal gewijzigd worden. Bij koninklijk besluit van 9 dezer, is hel burgerlijk kruis van 1' klas verleend aan den heer Alfclaere, heel- en vroedkundige te Oudenburg, en hel burgerlijk kruis van 2’ klas, aan den heer de Gheldere, ge neesheer le Gouckelare, als belooning voor de diensten die zij bewezen hebben tijdens bel heerschen van smetzieklen. Zondag lest, om 11 ure voormiddag, had de uitreiking der prijzen plaats aan de leerlingen der sledeiijke knechte- school en tier school van volwassenen. De plechtigheid badplaats in deschouw- burgzaal waar een talrijk publiek aan wezig was, en waar dc leerlingen voor afgegaan van onze ijverige harmonie S'° Cecilia en gevolgd door Sladshoverheden, Openbare Beambten en menige andere Notabele ingezetenen, zich stoetsgewijze hadden naartoe begeven. Hel schoolfeesje bestond uil gezangen en declamaties die allen opperbest uit gevoerd werden en veel genoegen deden. Levendige en welverdiende toejuichingen begroetten de verschillige voorstellingen. Daarna spak de heer Brunein eene puike redevoering uil. Hij handelde over hel verplichtend onderwijs. Een-icder heeft met veel aandacht de schoone redevoe ring van den heer Brunein aanhoord en door warme toejviebingen zijne belang stelling doen blijken. Onmiddelijk begon nu de uildeeling der belooningen die bestonden uit nuttige boekwerken en schoone kleurstoffen; als ook uit de volledige cosluimen aange kocht met de opbrengst van hei legaal Behaeghel en een schoon zilveren eerme taal door den heer Burgemeester Ollevier geschonken aan den verdienslelijkslen leerling der adullenschool. De goede uitvoering van dil school feestje heefl nog eens le meer bewezen, dal de kinderen uil onze ofliciëele ge meenteschool eene degelijke opvoeding ontvangen en een goed onderwijs ge nieten. Onzen lof dus aan de moedige onderwijzers Brunein en Lemahieu, die opperbest hunne moeielijke laak begrij pen en volkomen de achting der ouders I waardig zijn. Zij hebben meer dan eens I bewijzen gegeven dal de opvoeding der I Veurnesche volkskinderen hun waarlijk I nauw ler harte ligt en zij dezelve voor- I bereiden, om later als nuttige en werk- I zame leden der samenleving op le li eden. I Eer zij aan hen. XIII dacht dat een hevige strijd der geestelijkheid onze ministers zou doen terugdeinzen hebben. Er moest dus assolumenlu segreto gewerkt worden en daarom moedigde bij onze onstuimige priesters aan overal twisten tweespalt te zaaien. Een burgeroorlog alleen kon Belgie redden; hel moest dus in een bloedbad gezuiverd worden, want de Kerk visch.l zoo gaarne in troebel water. De <loo<le liund. Uit Brussel wordt aan het Organe de Mons gemeld, dal bij de heropening der Kamers door eenige representanten een wetsvoorstel zal worden neergelegd, be treffende de doode hand. De ontdekking der millioenen in hel bisdom van Doornik en de veronderstel ling dal er in de andere bisdommen ins gelijks millioenen met den hoop verbor gen zijn, die zij niet mogen bezitten, maakt die wel noodzakeiijk. Overigens hel is meer dan lijd, dal er door eene wel een einde gesteld worde aan de schraapzucht en de geldinpal- merijen der geestelijkheid. Uitslag van de eerste jaarlijksche paar- denfeest, gehouden te Lampernisse, op 27 augusli lesi. Ongeveer honderd paarden zijn te koop gesteld geworden mol verhandelingen aan vaste prijzen. Hekroonde paarden. Ruinpaarden, gezegd 18-maanders. le prijs voor een baaide paard aan M. Deceunynck Emeri, ie Lichlervelde; 2C prijs voor een id. aan M. Bouckaerl Konstant, ie Beveren, bij Roeselare. Murriepaarden. 1* prijs voor een baaide paard aan M. Anseeuw L., teGits; 2* prijs voor een id. aan M. Vanhoulle Eugeen, Ramskapelle (Veurne.) Deze feest belooft veel voor de toe komst. Wij herhalen het dus luid op De kerk js een politieke winkel geworden. Al wat ile hedèndaagsche geestelijkheid nog uit voert is niet gelijk men het ondervindt, pil zuivere liefde voor den godsdienst, jnaar wel ten voordeele der klerikale politiek. De godsdienst is slechts de dek- maiileiom dil doel le bereiken. De religie der prjpters bestaat niet in het aan bidden en vereeren van hel Opperwezen, maar wel in eene onophoudelijke worste ling om klerikale slrooimannen aan hel bestuur dps lands ie hebben, die voor hunne belangen zullen zorgen. Laat p dus, lezers, niet langer af schrikken door banvloek, hel, weigering der absolutie en andere dwangmiddelen. Alles wat zij doen is uit stoffelijken in trest. En indien de priesters zelf met een gerust gemoed zoo onbarmhartig melden godsdienst omspringen, ja zelf met de voeten treden, waarom zoudi gij dan, in de School- en kieskweslcn niet naar de vrije inspraak van uw gewéten handelen? Luistert niet naar hunne woorden, maar ziel naar hunne werken en denkt steeds dal er in de Kerk ook twee malen pn twee gewichten in gebruik zijn! --- liet onkruid. Men weet dat hel onkruid in alle gron den woekert en ondanks alle pogingen die men aanwendt, hel moeilijk, bijna onmogelijk is om het uit le roeien; wal met hel onkruid gebeurt dat beeft ook plaats met de jesuieten. In de landen waar zij weggejaagd zijn, daar komen zij allijil terug, zelfs lalrijker dan vroeger en dit onder alle voi men. Hier is ons land, dat hel luilekkerland der geestelijken en jesuieten mag ge noemd worden, heeft dal order, dal ver- dertlijk is, overal waar hel zich vertoont, eene buitengewone uitbreiding genomen; dit blijkt uil eene kalaloog, door de jesuieten zelven, dit jaar, le Brussel, uit gegeven. Die kalaloog beval eene opsomming van geheel de order dal in vijf provinciën is verdeeld, te weten: Italië, bevattende Rome, Napels. Sicilië, Turijn, Venetië en wordt door 1558 jesuieten bediend. Duitschland, bevallende Oostenrijk- I Hongarije», Belgie Gallicie, Duitschland en Nederlanden wordt bediend door 2876 jesuieten. Frankrijk, insgelijks de fransche bezet tingen bevallende, is met 2798 jesuieten geplaagd. Spanje, met Mexiko, bezit 2933 je- i suielen. die deze landen belieerschen en uitbuilen. I Engeland, met de Vereenigde Staten I van Amerika, lellen 1894 jesuieten. I Dal maakt le samen 11,058 jesuieten! I Hel is niet veel als men weet wal in- I vloed die fameuze Compagnie in geheel I de wereld uitoefent. Maar wij moeten er I bijvoegen dal zij in hun werk geholpen I worden door de burgerlijke jesuieten en I hunne dagbladen, die met duizenden bij I dat order zijn aangesloten. I In 1879 lelde hel onder der jesuieten 10,229 leden; in 1880, 10,494; in 1881, I 10,792. Men ziel dal het getal steeds ver- I meerden van degenen die tegen de bur- I gerlijke macht oorlog voeren. I Belgie komt in deze label voor mei 800 I Icilen; die in de verschillige sleden ver- I deeld zijn; waar zij bij middel van hunne I collegiën en andere onderwijsgestichten. I hunne verdertlijke leerstelsels versprei- I den. I Men ziel dat de vertakkingen der disci- I pelen van Loyola zich geheel bel land I door verspreiden en hel onkruid overal I voortkomt. Onder de jesuieten, wier namen in de I kalaloog gedrukt staan, bevindt zich de I zoon van M. Malou, in 1842 geboren en I in 1869 bij dc jesuieten aanvaard. Hij is iclïoort<- cencr prlimctt. De prinses Stephanie, dochter van den koning en van de koningin der Belgen, echtgenoot van den erfprins van Oosten rijk, heefl zondag morgpnd, om 7 ure 43 m. hel leven aan eene prinses geschonken. De moeder en hel kind zijn welvarend. De doop heeft plaats gehad woensdag 5 september. Een latere depeche meldt De prinses Stephanie heeft een goeden dag doorgebracht, zij heeft eenige uren geslapen. De jonge prinses ziet er kloek uil en I hare gezondheid laat niets te wenschen. Stn<I* en Blrceknleuws. Veurne, 8 September. Bij beslissing van 31 Augusli 1883, heeft de bestendige Deputatie van den provin cialen Raad beslist in aanbesteding le brengen de manceuvcrs der draaibruggen geheelen: llullebrug, Kellenaeisbrng, van Loo, van b'orthem, van Oeren, Kortewilde, Gasthuisbrug en Koosebrug, gelegen op de Loo vaan, gedurende eene pacht die aan vangen zal den 1 October 1883 en eindi gende den 1 October opvolgende. De aanbiedingsschrillen zullen, onder dubbelen omslag, moeten gestuurd wor den aan den Heer Hoofd-ingenieur Be stuurder der Bruggen en Wegen, te Brugge, bij aanbevolen brieven, in de post besteld, den 15 September 1883, ten langste. Bij koninklijk besluit van 19 augusli wordt de nijverheidsdekoralie van 2" klas verleend aan Karei Boussemaere, oud 78 jaar. gehuwd, kalkbrandersmeeslerknechl te Merckem, die reeds 5i jaar in dienst IS van hel huis Syoen (kalkovens van Lang- wade onder Merckem.) llgeineene tijdingen. De minister van openbare werken brengt ler kennis der belanghebbenden dat de plaatsen van treinwachter, te ver* leeneu in de vlaamsche provinciën voor- laan door mededinging worden verkregen volgens een programma, door den Moni- teur afgekondigd Eene eerste mededinging voor derge lijke bedieningen zal plaats hebben in dc drie maanden van dil jaar. Hel Staatsblad zal le bekwamen tijde den aanvang dier medeginging, hel aan lal openslaande plaatsen, alsook den tijd, waarin dc inschrijvingen geschieden bekend maken. Een zoogenaamde Pollet beeft den voorlaatste» zondag tijdens de koersen van Oostende, hel hazenpad gekozen met eene som van 2200 fr. die hij van ver scheidene wedders ontvangen had. Bij de aankomst van hel paard Maria moest hij 5600 fr. storten. Hel schijnt dal zijn wezenlijken naam Hendrik Blomme is, van franschen oorsprong: zijne mede plichtige is een genaamde AH. Ripault, insgelijks van franschen oorsprong, koffie- huisbediende, zonder plaats. Den 24 oogst, om 6 ure ’s avonds, bevond zich de genaamde Michiel Van Muilen, oud 12 jaar, wonende bij zijne moeder le Zandvoorde, alleen thuis. Hij speelde met eene pistool en ontving de lading van een schol in volle borst. De dood was ©ogenblikkelijk. Hel schijnt dal er ernstig kwestie is van hel inzamelen der koepons bij hel uilgaan der statie; men verzekert zelfs dal, naar alle waarschijnlijkheid, dil ont werp kort zal in voege gebracht worden. Op deze wijze zullen dc talrijke bedriege rijen, diedagelijks opde biljetten gepleegd worden, verdwijnen en wij zullen iedere» dag geene namen meer te melden hebben van ongelukkige treinwachters,die onder weg gedood zijn. Men meldt uil Blankenberge, 3 sep tember De ooslendsche visscherssloep Mathilda-Maria, n’ 81, is ten 10,45 ure len oosten der haven, gestrand. Al hel touwwerk der sloep is verbrijzeld en dc ekwipagie verkeerde in hei grootste ge vaar. Hel is le midden der toejuichingen van de talrijke baders, ter plaatse der iamp gesneld, dal hel redderspersoneel er in gelukte hel leven le redden van zes personen der ekwipagie van de Mathilda- Maria. De ongelukkige» waren krachte loos. Eene omhaling gedaan op hel strand heefl 400 Ir. opgcbrachl. Wal dc sloep betreft, zij is erg beschadigd. Men heefl niet veel wild verkocht in de hallen van Brussel, len gevolge van de le hoogc prijzen. De groote aankoms ten uit den vreemde zullen de prijzen doen dalen. Uit Duitschland komi bijna al hel wild dal deze drie laatste dagen verkocht is. Men heefl patrijzen verkocht van 2-75 lol 3-75 hel sink. De hazen werden verkocht van 6 tol 7 fr. 25. De snep werd verkocht van 6 lot 9 fr. De grootstee aeebok werd verkocht voor 60 fr., kwakels kosten 1-10; leeuwrikken 20 tol 25 fr. hel 100. Uil Frankrijk, Engeland, Duilsch- land, enz., wordt gemeld, dal hel goede weder op eene gewenschte wijze de inoogsting van de vruchten loegelalen heeft. In Frankrijk is reeds heel de oogsl binnëngeschuurd. Voor Engeland en Doch richten wij onze blikken naar Frankrijk. Dt'tar ook heefl men de wet op heilager onderwijs grondig veranderd. Bij ons wierd de priester vóór en mi de uren der klas in de school loegelalen om er den godsdienst le onderwijzen. In Frankrijk integendeel werd de priester zonder genade uil de ofliciëele onderwijs gestichten gesloten. Maar.... Frankrijk is eene machtige republiek. De paus zou niet gaarne in nmeielijkheden leven met zulk eene natie waar men er maar aan stonds met grove schreden doorgaat. Eu wal bemerken wij’... Verre van gelijk bij ons de Ministers en wetgevers aan te randen, zien wij den hoogmoedige» Leo XIII ootmoedig het hoofd voor de Fran sche Republiek nederbuigen In plaats van de schoolwet met onsluimigheid le bevechten en zijne politieke priesters tegen den Staal en het volk op le ruien, smeekt hij toch zoo schoon om aan Frankrijk dezelfde schoolwel als in Belgie le willen toepassen. In Belgie bevecht hij de wel van 1879 en in Frankrijk beveelt hij ze aan!.... Zijn dal nu de «onver anderlijke wetten der Kerk Een eenvoudig voorbeeld zal onze lezers klaar doen inzien hoe de Kerk gerust en vrij met den godsdienst ontspringt. Verbeeldt u allen een huis, eene twee woonst, op de uiterste grenzen van ons land gelegen en waarvan de eene woonst aan het Belgisch grondgebied en de andere aan den Franschen bodem behoort. Aan de kinders van hel Belgisch huis gezin mag de onderwijzer den godsdienst niet aanleei'en of hij is voor eeuwig ge doemd. Aan de kinders van de Fransche familie moet hij den catechismus onder wijzen ol hij is ook voor eeuwig in den ban. De Belgische huisvader is een ketter, een ongeloovige, een banneling der Kerk wanneer bij zijne kinders toe last naar de oflicieele school te gaan en ei' hel godsdienstig onderwijs le volgen. Men ontzegt hun de sakramenlen, men •weigert hen de laatste vertroostingen op zijn stei l bed, men wenschl en voorspelt hem allerhande plagen, men roept den vloek des hemels in over zijne velden, over zijn huisgezin, over zijn vee, in een woord men vervolgt hem in zijne stoffe lijke en geestelijke aangelegenheden. Zijn gebuur woont slechts een stapje verder, maar... hij woont op Frankrijk!., llaile-ladtiar houdt de banvloek op, ja, die huisvader zou integendeel de grootste doodzonde bedrijven, hij zou een godsloochenaar wezen indien hij zijn kind belette den godsdienst in dc ofliciëele scholen le volgen. En hel kind!... gaal het nu naar de Belgische school,'lis een kleine duivel!., gaai het acht dagen later langs de andere zijde der grens naar eene Fransche school, hel wordt in eens een engel!.... Langs den eeuen kant der grens dood zonde wanneer men den catechismus leert!.... langs den anderen kant dood zonde wanneer men hem niet leert. Dus breede mauwen en groote gewichten voor machtige landen; smalle mauwen en kleine gewichtjes voor geringe natiën. M.' de Uitgever, Sedert hel erin richten onzer graan- mei kt, bij de welke de granen per honderd kilogramen moeten verkocht worden, is er bijna elke week door de koopers geklaagd over de onregelmatig heid der stuks die ter merkt gebracht worden en die somwijlen 10 a 15 kilos verschillend zijn. Dil maakt eene moeie lijke berekening voor den kooper die dikwijls verschillige parlien aankoopt en wanneer dezelve in zijne magazijnen aan komen eene verwarring bijbrengt. Men vraagt zich af: waarom wordt het vast gewicht der stuks granen niet geregeld Dit is toch gelijk voor de verkoopers, dewijl den verkoop per kilogram ge schied. Hopen wij, in het belang van hel alge meen, en voorden bloei onzergraanmerkl, dat ons stadsbestuur die mei len achteren blijft, wanneer hel verbetering geldt, deze mocielijkheid voor de koopers zal veranderen; hel is le zeggen, dal bij zonderlijk de stuks tarwe ler merkt zouden moeten gebracht worden aan hel gewicht van 83 kilos zuiver graan. Dil zou veel gemakkelijker en regelmatiger zijn en niemand zou hier bij verliezen. En daar de lijd aankomt dal onze graan merkl mei den nieuwen oogsl meer en meer zal bevooraad zijn, zoo is hel hoogst tijd dil le veranderen. Deze opmerking hel verleden jaar zonder gevolg gebleven zijnde, verhoop ik, M.r de Uitgever, dal hel van dezen keer meer weerklank zal vinden, aan gezien de gegrondheid ervan algemeen gekend is. Aanveerd Mijnheer, enz. Veuene, Aug. 1883. Inn© ling. ■-rnm.iirrwm,,, m,i i n ITT t—T-TnTMtKWi-.iiil I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 2