VAN VEURNE fl NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Kiezerslijsten voor 1884. .J A A K 15 SEPTOIBIR i«N5. zaterdag mnifer 10 c. J de beer B£ II': fit I C EH T. lea. van Genl nam* Brussel cn Dixniudc uaai* Xicuporl. kwaainhéid van den kandidaat op drij der leervakken hel schrijven, lezen en de taalkennis (vlaanischof iïansch, volgens keus). Voeg daarbij liet cijferen (de 4 grondregels waarmede nog 3 punten kunnen verworven worden, dat maakt er 20 voor de vier eerste vakken. Is hel dan zoo moeielijk nog 4 punten te bekomen voor de vier andere vakken, te welende vaderlandsche geschiedenis, de aardrijkskunde, de zedeleer en de malen en gewichten? Ons dunkens moeten die 4 ontbrekende punten alleen mei hel laatste leervak kunnen behaald worden, want wie kent tegenwoordig de malen en gewichten niel? En T is te veronder stellen, dal de meesten op de drij andere vakken toch ook eenige punten zullen behalen, zoodat zij er op de vijf eerslge- noemden wel eenigen mogen verliezen. Men ziel dus, dal het exaam niets in zich heeft, dal van aard is om af te schrikken en er zich aan te onlirekken. Wij hebben hel gezegd, de klerikalen zullen er zich in massa vóór aanbieden, zou het dan voor de liberalen geene schande wezen als zij achterwege bleven? De Moniteur van woensdag behelst in twee talen, een langen omzendbriel, door den heer Minister van Binnenlaud- sche Zaken aan de heeren Gouverneurs der Provincies gezonden, en bevallende de onderrichtingen des Gouvernemenis over de eerste toepassing der hervormde kieswet voorde provincie en de gemeente. Wij kunnen dal stuk, welk verschei dene bladzijden van den Moniteur beslaat, niel opnemen, doch deelen hieronder hel gedeelte mede, dal op dit oogenblik hel belangrijkste is, daar hel betrekking heeft op het niel kunnen leveren van hel bewijs van schoolbezoek om tol bel exaam ie worden loegelalen. Ziehier hoe de heer Minister zich daar over uildrukl In mijnen omzendbriel van 31 atignsit, heb ik als voorbeeld en met uitdrukkelijke verklaring dat de opsomming niel beper kend was, eenige gevallen van toepas sing van hel art. 3!) opgegeven. Het is ónmogelijk al de gevallen te voorzien, welke zich kunnen voordoen en waar over de bevoegde rechters overigen uit spraak zal hebben le doen. .Men mag echter in hel algemeen zeggen, dal de onmogelijkheid om te bewijzen zal voorl- i komen of van omstandigheden, welke het i schoolbezoek zullen belet hebben of ten gevolge eeaer volstrekte onmogelijkeid i van zich de stukken aan te schaffen, welke hel art. 38 als bewijsstukken aanneemt. Wal van belang is en aan iedereen voldoening geven moet, is dal de wel zóó worde uilgevoerd, dal niemand le klagen hebbe willekeurig en onrechtvaardig bui ten het examen gesloten te zijn. Dit doel zat op de breedste wijze bereikt worden wanneer, gedurende dit eerste tijdstip van overgang en onmiddellijke toepas sing, men met voorbehouding van alle rechten, en onder beding van lateronder- zoek door de bevoegde rechtsmacht, lot hel exaam overgaat der burgers, welke hunne studiën geëindigd hebbende vóór het in werking treden der kieswet, zullen verklaren hel bewijs niet le kunnen leveren der vijf of zes studiejaren weder- zijdsch door hel art. 2 vereischt. Ik voeg bij den tegenwoordigen om zendbrief een voorschrift van verklaring in dezen zin opgesteld. De bewoordingen ervan zijn letterlijk aan artikel 39 ont leend. Krachtens de termen van het arti kel 41, letter B, eindigt op -13 October aanslaande het termijn voor de inlevering der getuigschriften, welke overeenkoms- Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Oostslraat, G, le Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle inededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uilerlijk tegen Vrijdag middag toe le zenden. Hel College van Burgemeester en Sche penen, verzoekt 1" De burgers behoorende tot de rang schikking vermeld in artikel 1 en 40 der wet van 21- augusii II. xóór 14 October aanstaande, de titels welke him recht daarslelleii om op de kiezerslijsten voor Provincie en Gemeente ingeschreven le worden, T zij door hunne bevoegdheid of bewijzen van wetenschappelijke kennissen, ten Sladhuize le brengen, of door eeuen anderen persoon te doen afgeven. 2" De burgers waarvan gewag gemaakt wordt in art. 2 derzelfde wel, de getuig schriften door schoolhoofden van open bare onderwijsgestichten afgeleverd of getuigschriften van openbare bekendheid, bewijzende dal zij de school bezocht heb ben, in overeenstemming met art. 38 der wel, lusschen den 1 September en den 13 October in le dienen of door tusschen- komst van eenen anderen persoon te doen bestellen; alsook een uittreksel van hunnen geboortenakt zoo zij niet te Veurne geboren zijn. De getuigschriften van schoolbezoek moe ten behoorlijk gelegaliseerd worden door de (leineeuteoverheden der plaatsen waar de bezochte gestichten gelegen zijn. Veurne, 10 September 1883. De Burgemeester en Schepenen, L. OLLEVIER. Bij bevelde Sekrelaris, I. DE CAE. I De kieisexaani. I Verscheidene malen reeds hebben wij 1 onzen liberale vrienden onder het oog gebracht, hoe noodzakelijk, hoe dringend liet is gebruik te maken van al de voor- deelen die de nieuwe kieswet verleent, en telkens riepen wij aan T werk aan werklaat u niet vooruit ioopen door de klerikalen, die stellig niel werkeloos blijven. Wij herhalen nogmaals onzen oproep, want kiezers maken en aanwerven, bij middel der bekwaamheid, is thans een plicht in het belang van hel openbaar welzijn. Wij zijn hel, wij liberalen, die steeds geroepen hebben om die wel te bekomen; de wel is er nu en thans zijn wij verplicht met lijf en ziel te werken, dat zij voor immer ons de zegepraal ver schafte en verzekere. Wij moeten des le meer waakzaam wezen en op onze hoede zijn, daar de klerikalen zich overal, in steden en dorpen, ernstig inl ichten, om hunne aan hangers van de voordeelen der nieuwe kieswet le doen genieten er naar het exaam le leiden. Wel is waar, de klerikalen hebben hel meest en hardnekkig de nieuwe wel be vochten, omdat zij weten dal het onder wijs onvermijdelijk hunnen definitievee ondergang moet na zich slepen. Wil die legenwei king zeggen, dal zij geen voordeel zullen willen halen uil de wel Dit te denken zou eene groole dwaling zijn. Integendeel, zoo lievig zij de wet bevochten hebben, nog vuriger zullen zij werken, om bij middel dierzelfde wet weer aan hel bewind te geraken. In groot getal zullen zij zich aanbieden om hel exaam te doorslaan. Daar mag men zeker van zijn, want de klerikalen werken ter eere Gods en om eeti stoel in den hemel le verdienen. Zij zullen zich niel laten afschrikken door hel exaam. Dal kunnen wij niet genoeg onder het oog onzer politieke vrienden brengen en ook hun niel gedurig genoeg aansporen, om zich niel door onze tegenstrevers le laten verrassen cn overrompelen. Hel zou waarlijk eene grove fout, eene politieke misdaad wezen, indien zij de klerikalen het grootste voordeel lieten putten uil eene liberale wel, die ondanks hen door de liberalen voor de liberalen werd gemaakt. Een heilige plicht, een plicht van echte vaderlandsliefde is hel voor alle liberalen, die niet voor de eene of andere reden vrijgesteld zijn van hel exaam, dit exaam le ondergaan. Maar velen zijn misschien bang, om zich aan dien eisch der wet te onder werpen. Wij vinden die vrees ongegrond, want het exaam zal uiterst gemakkelijk zijn, en ziehier daarvan hel bewijs. Het exaam gebeurt schriftelijk cn de kandidaten zullen ondervraagd worden over acht leervakken; voor elk dezer vakken kunnen zij 5 punten behalen: dus in geheel 40. Hel is echter niet noodig al die 40 punten te behalen, want wier er 24 be komt, zal hel kiesrecht verwerven. Art. 24 der wel zegt Op het geheel der leerstoffen, zegt de wel, zoodat men niel 3 van de 3 punten voor elk vak moet behalen, maai drij vijfden op al de leervakken te tarnen. Welnu, alleen met hel dictaat, welk men zal moeten schrijven, zal men reeds 13 punten kunnen winnen, want dit dictaat zal liet bewijs leveren der be llet Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; Voor Stad: G maanden, fr. 3-23 Een jaar, fr. G-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-73 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n miner 10 c.“ Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Beklamen 30 centiemen den regel. "Vertrekuren van den ijzerenweg Duinkerk», Veurne, ken, zou er overigens niets beletten l*olit.ick Overzicht. De kiezing voor een lid van de fransebe Kamer der afgevaardig den, in vervanging van den beer Tirand, die zondag le Parijs heeft plaats gehad, heefl geenen uitslag opgeleverd. De drie kandidaten, welke tegenover elkander stonden, blijven in balloleering. Volgens de cijfers der eerste stemming is hel echter le denken dal de heer Forest zal gekozen worden, daar hij hel grootste getal stemmen be kwam. De heer Despalys. de kan didaat der monarchisten, verkreeg 2041 stemmen; zijne twee republi- keinsche tegenstrevers behaalden samen 6220 stemmen, le weten de heer Forest 5269 en Hiélard 2951. De president der fransebe repu bliek heefl de benoeming onder- leekend van den heer Palenólre. tot gezant bij den keizer van China, liet is naar alle waarschijnlijkheid de aanslaande week dal de gezant van China bij de fransche republiek le Parijs zal terug zijn om de j onderhandelingen rakendeTongkin Er kan in die provincie niet le le hernemen. Hel schijnt dal hel »ellJk plaats zijn voor ons be punt, hetwelk hel meest lot moei- schermschap en voor de rechtspie lijkheden aanleiding geeft, de gmg van C. onzijdige landstreek is, gelegen 'al* iseng lusschen Tongkin en China. De heer Challemel-Lacour zou vol strekt die voorwaarde verwerpen en la ne /runraise geeft hem gelijk. Een dergelijk grondge bied, zegt dit blad, zonder meester, zonder gewapende macht, zonder wel, zou de schuilplaats zijn van al de roovers, die misdaden zouden kunnen plegen, zoowel in hel noorden van China als in hel zuiden van T Iïansch grondgebied, zonder dal de cbincesche manda rijnen of de fransebe generaals hen zouden kunnen slraflen. China vreesl dagelijksche aanraking mei onze kolonisten, onze handelaars, onze bestuurders, onze soldaten en onze inlandschc bevolking. Hel kan ongelijk hebben zich aldus le willen opgesloten houden, maar stellig heefl hel dit recht, dat wij geenszins liet wisten. Volgens la Uépublique /ranfaise en het is le denken dal dit de gedachte van den heer minister van builenland- sche zaken leruggeefl, bestaal er een ander middel om op dil punt genoegdoening aan het gouverne ment van Peking le geven. Het ware voldoende om door een be paald verdrag vaslleslellen, dal de overtocht dei grens langs weder kanten verboden is, uitgezonderd op een éénig punt, bij voorbeeld de Hoode Stroom, op welke de ruilingen zouden gebeuren en China hel eenig douanen bureel zou plaat sen, voor den invoer geopend. Om zich te beter aan den invloed van den builen le kunnen onlirek- dal China langs zijne grens, doch op zijnen eigenen grond eene landstreek zou aanduiden, waarop hel verblijf van vreemdelingen zou verboden zijn. Dil is een policie- inaa.lregel, welke het nemen kan, zonder iemand le moeien raad plegen. Wat hel vraagstuk van b'enheer- schappij belieft, door China in Annam geëischt, Frankrijk schijnt besloten alles loeleslaan, wal met zijne waardigheid overeenstem!, maar indien de markies van Tseng voor zijnen vorst wezenlijke rech ten wil op Annam of enkel op Tongkin, dil ware, eene geheel andere zaak. Wij zijn besloten, volstrekt besloten, zegt la Hépubli- que frangaise, om Tongkin le be zetten, om hel le doen gelden. Hel kan zijn dal wij grenzen aan onze bezetting stellen, maar wij zullen die grenzen Hekken, gelijkvormig onze belangen en zonder ons tegen over niemand le verbinden, dal wij die niel zullen overschrijden. Er kan in die provincie gelijk plaats zijn ging van China. Indien de markies van Tseng van die waarheid niel overtuigd is, dan zal men hem kunnen verslaan; neemt hij dil aan, dan zullen de ondei handelingen spoedig lol goed einde kunnen ge bracht worden. X.' 405 NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUIN KERKE 5-35 8-06 8- 28 9- 02 »er, dat »er- »ll» ge- I °ok 6-08 6- 39 7- 15 9-28 10-44 3-02 6-07 8- 57 9- 08 11-50 2- 59 3- 43 4- 11 an din ge lin ils- do >ak be- >elo Ka der .'er- 'kt-l deu den Hen Hen run. i DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 6- 20 7- 46 10-11 10-32 10-58 7-11 8-57 11-25 2-02 4-09 5-48 7 14 9-06 7-36 9-30 11-50 2-27 4-42 6-13 7-32 9-28 7- 48 9-50 12-00 2-40 4-53 6-20 8-26 9-36 8- 13 10-23 12-23 3-13 5-18 6-15 8-48 9-54 Ust I en alle atnt ll>ij (reu I er Uen nien »ls her- I <le •net I ‘•■ig- I1..U* 'ken 'Utv- ge- ---ii i I»»- De kie^hei-voi-ining. ■T- Er zullen aan elk der acht vakken van liet exaam vijl' punten worden toegoschroven. Nie mand zal worden aanvaard, indien hij niet ton minste do drij vijfden van liet tiiaximuiucijfer der punten op het geheel der leerstoffen 24 op 40 bekomen heeft. - 5- 54 11-00 3-08 5-07 6- 32 11-39 3-47 5-37 7- 12 12-17 4-24 6-14 9-38 3-23 7-10 9-15 11-05 5-35 9-31 10-41 9-00 10-20 12-18 12-39 1-05 11-00 3-08 11- 39 3-47 12- 17 4-24 3-23 7-10 5-35 9-31

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 1