1 Eenen voorbereidenden leergang lol de Een voorbereidende leergang lot de nor- AANVAAR DINGS-EXA AM normale studiën. Du inschrijvingen zullen aanvaard wor den le beginnen van den 20’1*" September in hel lokaal der school, Dyvet: 6, alle dagen van lien uren tol ’s middags. be Gouverneur, DE BROUWER. i Het publiek wordt verwittigd dal, om de vernieuwing loe te laten van den wipper der ophaalbrug van liet Eiutelle- sas, gelegen over de Löovaarl, de dool tocht over die brug zal onderbroken, worden le rekenen van P" lol 9" October inbegrepen voor wagens en peerden en voor de schepen van meer dan 2“'00 hoogte boven de vlollijn. Rechterlijke kronijk. De korrek- tionele Rechtbank onzer slad, heeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. mule studiën is, luidctis ecu ministerieel besluit van 31 December 1881, gevoegd bij de oefenschool der normale afdeeling van Brugge. Deze leergang bestaal uit twee studie jaren. Zullen lol hel eerste studiejaar toe gelaten worden, de jufvt ouwen welke op 31 December 1883 den ouderdom van 14 jaar, en tol het Iweede studiejaar, de jufvrouwen, welke op 31 December 1882 den ouderdom van 15 jaar zullen bereikt hebben. De jonge juffers die zich op normale studiën toeleggen en die verlangen den voorbereidenden leergang te volgen, zul len, op dinsdag 2 October, om 9 ure ’smor gens, eene proef onderslaan over de verplichtende vakken van hel ollicieel programma der eigetillijkelagere scholen. De inschrijvingen zullen in hel lokaal der normale afdeeling genomen worden, Sle-Klaraslraat N" 50. De ouders worden verzocht bij de vraag om inschrijving een uittreksel der ge boorteakte van de aanvraagster le voegen, alsook een geneeskundig getuischrilï be- sialigende dal zij mei goed gevolg ingeënt geweest is of de pokken gehad heeft. Brugge, 19 September 1883. De Gouverneur, DE BROUWER. Bekwaamheidskiezers. Ziehier volgens wetten en de minis- terieele reglementen, de voorwaarden welke vereischl worden om bekwaam- heidskiezer le worden krachtens het kies- ex aam: P Belg zijn van geboorte of genatura liseerd; 2e 21 jaar oud zijn; 3' Niet behooren lol de klassen welke de wel mei onwaardigheid straft; 4' Gehuisvest zijn in de gemeente waar men zich wil doen inschrijven, ten minste den I Augustus 5° Mondelings of bij aanbevolen brief of zelfs per deurwaarder, ingeval van weigering, van hel gemeentebestuur, zijn inschrijving eischen op de lijst der bur gers die vragen om hel kiesexaam le on dergaan. 6* Bij zijne aanvraag lot inschrijving voegen de geboorle-akle van den aanvra ger, het bewijsschrift van schoolbijwo- ning, in de vrije of in de oflicieele school, of wel een uittreksel uit hel stamregister der school, ofwel een akte van bekend heid, onderleekend door vijf burgers en waarvan de olïicieele formuul hier vlogl A kle van bekendheid om aangenomen te worden tot het exaam van kiesbèkwaam- heid. (Art. 6, 16, 17, 18. 19, 38 en 41 B der wet van 24 Augustus 1883.) De ondergeleekenden, meerderjarig en hunne burgerlijke en politieke rechten genietende, bevestigen dat deheer(naam, voornaam, hoedanigheid en woonplaats), geboren le (gemeente) den (dag, maand en jaar), gedurende zes jaren de lagere school heeft bijgewoond, onder hel be heer der wet van 23 september 1842 (of van 1 juni 1879) ol vijl jaren middelbare studiën heeft gedaan onder het regiem der wel van 1 juli 1850, in de school van al de scholen aanduiden indien er meer dan cene is). (Gemeente) den (dag) maand en jaar) (Vijl haudleekcus). Gezien voor wettiging der vijl boven slaande haiidleekens. De Burgemeester (Handleeken)» 7“ Bij gebrek van bewijsschrift, uit treksel uil hel stamregister der school of akte van bekendheid, bij zijne aanvraag voegen de verklaring waarvan de olli- cieele formuul hier volgt Verklaring van gebrek aan bewijsschrift, om aangenomen te worden tol het exaam ia i kiesbekwaamheid. Art. 39 voorloopig der wel van 24 Augustus 1883. De ondergeieekende naam voor naam en woonplaats) geboren le... den... en zijn studiën geëindigd hebbende voor 26 August! 1883, verklaart hel bewijs met te kunnen leveren der jaren studie vereischl door de wet van 24 Augusli 4883, als voorwaarde van aanvaarding lot hel exaam voorzien bij gezegde wet om reden dat (hier de reden aanduiden). Hij vraagt, ingevolge, gemachtigd te worden om zich aan te bieden voor het exaam dal zal plaats hebben van 25 Okto ber tot 1 November aanslaande. (Handleeken). Gezien voor wettiging van het boven staande handleeken De burgemeester, (Handleeken). -- Stn<l- en StrceknleuwM. Veurne, 29 September. De eerste vertooning van hel tooneel- jaar 1883-84, door de maatschappij van Rhelorika, zal ten schouwburgc alhier gegeven worden, op Zondag 7‘ October naast, om 6 t/2 ure ’s avonds. Dezelve zal beslaan uil de volgende stukken 1. u De Weerwolf, blijspel in een bedrijf; 2. ° zieleketens, looneelspel in een bedrijf; 3. " Jaakske met zijn fluitje, blijspel in 2 bedrijven. Ter gelegenheid dezer vertooning wor» den wij verzocht de volgende bekend making mede le deden De loonecllicfhebbcrs worden bericht dat, in hel toekomende de volgend^ maatregelen op den stadsschouwburg zullen gebruikt worden, ter gelegenheid der vertooningen die zullen gegeven wor den door de maatschappij van Rhelorika. 1” De ingang langs de deur in degroole Ooststraal is slechts toegelaten aan de werkende leden der maatschappijen van Rhelorika en S.1” Cecilia, alsook voor de heereii kommandant en ollicieren van hel korps pompiers. 2° Er zullen voor de Galerij voorbe houden plaatsen gegeven worden, aan den prijs van 3 franks. De personen die begecrcn eene derge lijke plaatste bekomen, zullen die kunnen kiezen, op den stadsschouwburg in hel gewoon bureel waar men de kaarten af geeft, alwaar een plan zal berustende zijn: op Vrijdag 5" October en Zondag 7" October telkens van 11 ure voormiddag tot het middag uur, buiten deze uren zullen er geeue voorbehouden plaatsen meer kunnen genomen worden. De voorbehouden plaatsen zullen ge nummerd wezen en zij zullen geleekend zijn met een blauw lint en den naam van den eigenaar, en zullen slechts mogen bezeten worden of wel door den eigenaap zelf of door een lid zijner familie, aan welk hij zijne kaart zou afgeven. In het arresthuis alhier heeft zekeren C. Barra, oud 80 jaren, kostganger in hel oude mannen huis le Merckem, onlangs aangehouden als belicht van moord poging, zich dinsdag in zijne cel, bij middel van zijnen neusdoek opgehangen. dal jaarlijks doordat geestelijk leger ver zwolgen wordt. Eu zij schreeuwen op de nieuwe be lastingen en op de openbare scholen. Als men dat ziel, is hel wel le verwonderen dat men oorlog voert legen hel gouver nement, dat men in stemmingen de laffe kiezers omkoopt; dal handel, nijverheid en landbouw kwijnen en dat Bernard met 5 miljoen over zee trekt? Als men over tuigd is dat in hel aartsbisschoppelijk paleis van Mechelen 15 miljoen in waarden ■in de coffres-forls verborgen zijn 10 miljoen in die van Brugge! 8 a 9 miljoen le Gent 7 a 8 le Luik 6 a 7 miljoen le Namen? Is hel dan tiiel aoodig dat de liberalen nog lange aan hel bestuur blijven, wil men niet dal ons land, even als voor de fransche omwenteling, in een groot klooster verandert. Algemeene tijdingen. Men meldt uit Oostende, 23 septem ber: Hel badsaizoen loopt op zijne einde. Alle dagen vei trekken er een groot getal vreemdelingen. Er zij nog een aantal Russen, Polen en Oostenrijkers die dage lijks een bad nemen. Dank aan het goede weder worden er nog dagelijks baden ge nomen Verleden woensdag klom dit ge tal nog op tot 741. Zoouls meer dan eetis geschreven werd is het badsaizoen dit jaar voordeelig geweest voor Oostende: het getal vreemdelingen bedraagt ruim vijfduizend boven dal van hel jaar 1882. De dieven, onlangs te Oostende aan gehouden, voor hel stelen van juweelen en de portemonnaies ni de bndwagens op hel strand, zijn voor de correctionneele rechtbank van Brugge verschenen. Meest al de belichten zijn kollihuisgarvons zon der plaats. Ziehier de straften door de rechtbank uitgesproken: Henri Robert, vijfjaren gevangenisstraf en boelen; Edi- ciaau Baudinue, twee jaren gevangenis straf eu boeten; Leon Michaud, 18 maan den en boelen; Eugeen Dessy, 14 maan den en boeten; Jaak Dewulf en Alfons Dessaint, werden vrijgesproken. Al de personen waren, sedert den dag hunner aanhouding, inde gevangenis van Brugge opgesloten. Den 22 dezer, ten 5 i/a ure 's avonds, is een landlouper ingedrotigen bij den landbouwer Theoftel Van den Berghe, le Poperinge. Op het gebod van den land bouwer van weg te gaan werd deze met de eene hand bij de keel gegrepen, ter wijl hij hem met de andere op hoofd eenen slag toebracht met een hocweel, waarvan bij drager was. Van den Berghe viel bloedend neder; hij had eene diepe wonde. Op de kreten van hel slachlollër kwamen zijne werklieden hem ter hulp en verlosten hem uil de handen van zijnen moordenaar. De kerel die verklaard heeft zich le noemen Ivo Van Belle, geboren te Wynkel-bij-Selzate, is door de gendar merie aangehouden en ter beschikking van het parket van Upcren gesteld. Een treurig ongeval heeft eene familie uit den Rijsselschen wijk le Kor trijk getroffen. Een paard van den voer man Vanhee, uil genoemde wijk, verliet alleen zijne stalling, die open gebleven was; de vrouw van Vanhee riep de hulp van de geburen, en de heer Joseph Van- dewiele wierp zich voor hel dier om hel terug op stal le brengen doch het dier gaf eensklaps een sprong, waardooor de lieer Vandewiele, die hel bij den kop ge grepen had, onder zijne poolen rolde. Toen men den gevallene opnam, waren hem vijf ribben gebroken. De Indépendance meldt, dal generaal Gratry, minister van oorlog, ziek is en eerlang naar Biarritz zal vertrekken. Naar men beweert zou de ziekte van den generaal reeds eenige jaren oud zijn en zou hij zich thans in eenen staat van lier- valling bevinden, welke hem zou kunnen noodzaken zijn ontslag als minister te geven. De examen voor het vcrleenen van 50 plaatsen van treiwachters in de vlaam- sche gedeelten van het land, zullen bij middel van eenen kampstrijd in den loop van October plaats hebben. De vragen moeten voor den 15 October ingediend zijn. Wij hebben in een vroeger nummerde voorwaarden doen kennen. Een ongeval dat erge gevolgen kon hebben, is zondag de lijn van Land van Waas gebeurd. Twee reizigerstreinen, de eene uit Gent, de andere uit Antwerpen komende, zijn in de statie van Beirvelde op elkaar geloopen. Inde statie van Beirvelde gekomen, j ludie. Gaat waar gij win, in bemei kie de machinist van Gent dadelijk, dat zijn trein op een verkeerde lijn liep. Daar hij in de verte, op die lijn, den trein van Antwerpen zag aangestooind komen poogde hij den frein ol remklink le slui ten. Waarschijnlijk door de al le vlug be weging sprong de remklink aan stukken, zoodal de trein voorlsloomde en de bot sing onvermijdelijk was. De machinist van den trein van Antwerpen, bewust van hetgeen er ging gebeuren, deed van zijnen kant al wal mogelijk was 0111 den (rein le sluiten en den sloom achteruit te werpen. De botsing was zoo geweldig dal van den trein van Gent naar Antwerpen geen enkel rijtuig ongeschonden bleef. Geeue menschen dood is er te betreu ren, en de talrijke reigigers zijn er met den schrik ol met lichte kneuzingen van afgekomen. Het malriaal noglans heeft erge beschadiging ondergaan. Men schrijft hel toéval aan den slechten stand van hel exenlriek 10e. De heer De Cherville, die inden Temps, van Parijs, artikelen over land bouw schrijft, heeft eenige kenteekenet» opgeinerkt die zoo niet eenen strengen, dan toch ten minste eenen vroegen win tel’ vóórspellen. Zoodat wij voor onze lijfrokken, en onze sargien moeten be ginnen zorgen Onze huisvrouwen wenschen eene geinakkelijkke manier le kennen, om bij liet koopen van boter dadelijk te welen of de haar aangebodene werkelijk goede boter is. Dat is zeer gemakkelijk, zegt der l.andivirth. Men steke eenvoudig een volkomen zuiver en volkomen dtoog mes in hel midden van eenen kluit boter. Is ze goed, dau zijn er aan hel mes na hel uittrekken geeue klompjes le zien; het mes is slechts met eene vettige, gelijk matig vaste, een gezonden boterreuk ver spreidende laag bedekt. Bij eenige oefe ning en gewoonte zal iedere huisvrouw hel met tleze wijze weldra zoo ver bren gen, dal elke poging om haar slechte of vervalschte boter in handen le spelen, dadelijk mislukt. Uil Midden-Afrika Luidens eenen telegram tnecgedeeld doorde avondbladen van Londen, is luitenant Van de Velde op hei eiland Madeira aangekomen. M. 4au de Velde was lid der expeditie van Henry Stanley. Hij berichte dal Stan ley een I2lnl neerzeltingen geheel had gereed gemaakt en dal hij eene groote bandi'lstnarkl heeft geopend in Ekwalo- riaal Afrika. M. Stanley beschouwtjde expeditie van M. de Brazza als volslagen mislukt. Hij hoopt in hel begin van 1884 zegepralend terug le keeren. De slaarlstar van 1812, waarvan de terugkeer berekend was op 70 jaren eu 7 maanden, is opnieuw aan hel uitspansel verschenen. Het observatorium van Brus sel heeft ze voor de eetsle maal opge merkt zondag avond, om 9 ure. Zij had het voorkomen eener rondvortnige uebn- lease van 2 graden doorsnede. Haar licht kwam overeen met dal eener ster van zevende grootie. Zij is zichtbaar met be hulp van eenen verrekijker met 4 centi meters opening. Van dag lol dag echter zal baar licht vermeerderen. Opening der leergangenMaandag 8 Oktober9 fis. per trimester. De oefenschool zal bevatten Eenen Kindertuin. Eene eigentlijke lagere school. Eene lagere hoofdschóol. -k'-i. IMIIICIIT. Voorbereidende leergang gevoegd bij de normale al’deeling -roor onderwijzeressen te Burgge. Betalende oefenschool toegevoegd aan de normaalschool van onderwijzeressen te Brugge, ZITTINGEN VAN 52 EN 24 SEPTEMBER. Bamelix Benedikt, landbouwer te Mcrckctn, 2(5 fr. boet of 8 dagen gevang, voor viscliviuigstj d.likt. Leeman Lodewijk, landbouwer te Wonnen* tot dezelfde straf voor zelfde feit, en 5<) fr. boet of 15 dagen gevang, voor geweigerd te hebben do vischtuigen af te geven. Ligneol Karei, herbergier te Morckqm, 26 fr. boet of 8 dagen gevang, voor vixchvangxtdelikt. V u st chelman Modest, werkman tu Bessen, I dagen gevang, voor slagen en wonden. Vanhee Luciaan, smokkelaar te Watou, 15 dagen gevang, voor bedriegelijkc ontvreemding, en 3 maanden der zelfde straf, voor dioftc met beklimming. Desmet Leopold, schipper te Dixmudc, 2(5 fr. boet of 8 dagen gevang, voor slagen en wonden; 5 fr. boet of 1 dag, voor bcleedigingen door daden. Vanhillo Sophia, werkster te I.otnbartzijdo, 5 dagen gevang voor slagen en wonden, en 3 fr. boot of l dag, voor scheldwoorden, Clarys August, visschcr to lihyvelde en Van- hazebrouck Andries, visscher, zonder gekende woonplaats, elk 1 maand gevang en 200 fr. boet of 1 maand, voor jachtdclikt. Dezelfde, elk 8 dagen gevang en 100 fr. boet of 8 dagen, voor zelfde feit. D'Alleinc Karei, werkman te I’opcringho, 15 dagen gevang, voor smaad tegenover een getuige. Vorminck Karei, koopman in visch.te Veurne, 15 fr. boet of 3 dagen gevang, voor slagen en wonden. Declcrcq Karei, gevangene to Veurne, eu Neyrinck Alfons, werkman te Boerst, den 1"2 maal 3 maanden gevang, en don 2“15 dagen gevang en 2(5 fr. boet of 8 dagen, voor diefteu. TJII ITT lil I I» --n- Tr.rCTiri iiniiwnin iLCT-ni-TWiTiBMW Do zegepraal van verdicste en bekwaamheid. Voor ongeveer dertig jaar wax do inensclo tevreden voort to sukkelen onder do zware, onzekere, en dikwijls zeer hodricgelijko behan deling om ceno kwaal te genezen, of in het genot van eene ijzeren gezondheid, welker bereiking voor velen iel» geheel ónmogelijk was. B<j voor beeld, op do kusten van Africa in Oost en West Indie, in do moerassen van zekere oorden, Ame rika in do bovrbzeuo stroken van Canada, ont brak geneeskundige kennis om de gewenschto middelen too to dienen, alsmede de middelen, om het menschelijk stelsel te versterken,, in welke omstandigheden het zich ook. mogt ver plaatst zien, of van welke kwalen het ook het slagtoffer mogt worden. Toon verrees Professor Holloway met zijne eenvoudige en toch bijna wonderdadige genees middelen, wel kor werk olijke uitnemendheid cn welker algemeen gunstige resultaten door en door gewaardeerd werden door do bevolking van Engeland van eiken stand cn de ondervinding van hunnen heilzamen invloed in den vreemde, lievostigdo spoedig het oordeel van hot Britischo publiek. Ten allen tijde is zulk ecu goed succes voldoende gewee-t om berocpsnfjd op te wekken, en ditmaal in hot bijzonder, daar Professor Holloway reeds van het eorsto oogenblik af ondernam om de meeste kwalen te onderdrukken, waaraan alle vlecsch onderhevig is. Een dorgeli.ik vooroordeel viel hem dus ook te beurt. Terwijl hij gezegend werd door diegenen, die hij van den ondergang gered had, eu die gereed waren getuigenis af te leggen van de wcrkskracht zijner geneesmiddelen, werd hij door anderen als algemoene vijand uitge kreten, dien men naar welgevallen zou kunnen stoenigen. Niemand echter kon beter het gewold van zulke aanvallen weerstaan dan Professor Holloway, beschut als hij was door do hetero meaning van helgrootste gedeelte van 'tmcnsch- dom die eerbied hadden voor de middelen, waarmede hij zoo gelukkig elke soort van kwaal in elk klimaat van den aardbol bestreed.Te ver geefs heeft beroepsnijd of onwetend vooroordeel getracht, een sluijer te werpen op zijne methode en zijne middelen: de algemccne stem en do dankbaarheid van het menschdom, zijn krach tiger dan persoonlijke belangen en die stem is het eens, ter gunste van zijn alom vereerde mid delen. Nergens is de faam van Professor Hollo- j way echter heter gevestigd dan in Oost en Vest i.wii» - ...n. ()n/e ()Vl)I.Zeeschu

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 2