Ecu jammerlijk ongeluk is maan dag te Boerst voorgevallen. Hel negenja rig zoontje van A. Devisch, werkman in die gemeente, begaf zich legen den avond op weg om zijnen vader af te halen van de hoeve waar deze werkte, toen langs I de kalsijde van Dixmude op Boerst geko- I men, hij eene raap wilde uittrekken op een stuk land. Op dit oogenblik viel er eene zware brank van eenen boom, die sedert cenigen lijd was losgescheurd. De jongen werd er door aan hel hoofd ge- I troffen en stierf ccnige oogenblikken na dien, Men kan zich de smart der ouders I verbeelden bij hel vernemen der zoo I wreede dood van hunnen cenigen zoon. I Ter gelegenheid der verschijning van liet laatste deel der Ypriana, door den heer Alfons Van den Peereboom, werd den schrijver verleden zondag te Yperen I groote eer bewezen. Een banket werd hem in de groote zaal der muurschilderingen op de Halle aan- I geboden, aan hetwelk 300 genoodigden I deel namen. In buitengewone zitting had I de gemeenteraad beslist* dal de plaats waar de heer staatsminister woont, Alfons I Van den Peereboomplaats zou genoemd I worden. Om 12 ure werd den beer I Van den Peereboom, vergezeld van den I heer burgemeester en van den heer Bos- I I saerl, ten stadhuize ontvangen. In naatn I I van al zijne medeburgers, zonder onder- I I scheid van partij, richtte den heer Bos- I I saerl tol den heer Van den Peereboom I I eene welsprekende toespraak, waarin hij I I al de diensten herinnert, door dezen I laalsten aan de stad IJperen bewezen. Hij I I overhandigt hem eene gouden medalie I I met de beeldtenis er op van den schrijver I I der Ypriana en het volgende opschrift I I dragende: 4an den heer Alfons l’nn den I Peereboom, zijne erkentenisvolle vrienden I en kenisseu. I De heer Van Huele, burgemeester, deed I lezing van hel koninklijk besluit waarbij I de beer Van den Peereboom Groot Lint I van hel Leopoldsorde benoemd wordt I en hing hem de leekens dezer hooge on- I I derscheiding om den hals. Zinnelijk bewogen, bedankte de heer I Van den Peereboom den burgemeester I en al de aanwezigen. Dan kwamen kinder-afvaardigingen van I al de gemeentescholen bloemtuilen aan- I bieden, alsmede al de voorzitters der lal- I rijke maatschappijen. In de Hallezaal had I tiet banket plaats. Te rekenen van 15 October tot 20 I november inbegrepen, zal men mogen I gebruik maken van stroppen, gemaakt I van op zijn hoogste twee paardsharen, I in twee gevouwen, om .sneppen te vangen I in de bosschen van eene uitgestrektheid I van ten minste 10 hectaren, gelegen in I de provinciën Henegouwen, Luik, Luxein- I burg en Namen. I Hel gebruik dezer stroppen zal even- I wei verboden zijn, op een afstand van 50 I meters, van den zoom der bosschen van 10 lot 20 hectaren en van 100 meters, van den zoom der bosschen van eene groolere I uitgestrektheid. Gedurende den zeilden lijd, is de loer- jachl op sneppen toegelaten in de kan- I tons Clnmay en Beaumont (Henegouwen) inde provincie Luxemburg alsook in de I deden der provincies Luik en Namen, gelegen op den rechter oever der Sambcr en Maas. Deze loerjacht zal slechts 's avonds mogen plaatshebben, gedurende 15 mi nuten, na liet ondergaan der zon, binnen de bosschen van 10 hectaren ten minste en door de eigenaars van deze of hunne rechthebbenden. Men meldt uil Namen, 30 september: Zaterdag morgend is op den ijzeren weg nabij Theux een ongeluk gebeurd dal menschenlevens gekost heeft. Ziehier wat wij des aangaande in de Union van Ver- viers aanlrcflën Zaterdag morgend, eenige minuten voor 8 ure, werd de statieoverste van Beid onderricht per telegraaf dal koopwaren wagons losgeraakt waren van eene man oeuvreerde locomotief en dat die wagons met groote snelheid de helling afkwamen van Spa naar Theux. En inderdaad, weinige oogenblikken daarna, zag men zeven wagons in volle vaart aangereden komen, geladen met zeventig ton steen kolen en gazkolen; men poogde do vaart der wagons te bedwingen door een veer tigtal mutsaarden op de riggels te wer pen, doch de zware massa vermorzelde die hinderpaal, bonsde, doch kwam terug op de riggels om met evenveel snelheid 1 voort te rollen. De waggons zetten met bliksemsnelheid hunnen weg voort en nu werd met recht I gevreesd dat hij den reizigerstrein zou inhalen, die ten 8 ure 18 uil Verviers vertrekt; de statieoverste van Theux, om die ramp te voorkomen, deed de naald werken, waardoor de ontsnapte waggons op de wisselbaan liepen. Op het uiteinde der wisselbaan staat een sterkgebouwde I stopheuvel of bultoir, waartegen reeds twee rijtuigen geplaatst waren. De riggels zijn ook in dorpen geene uitzondering Liever nemen wij aan, dat moerassige klimaten schadelijken invloed uitoefenen: de prachtige gebitten der Oosterlingen getuigen voor de juistheid van die stel ling; trots alle verwaarlooz.iiig en mis handeling der landen blijven ze als rotsen staan. De zich tatoueerende Dajakkers in de binnenlanden van Borneo veilen hunne lauden af, en drijven spijkers in de deden die zij behouden, zonder eenig gevaar om hun gebit te verliezen. Dal reeds de oude Egyptenaren zich niet konden beroemen op sterke tanden, bewijzen de antieke afbeeldingen van tan gen en andere werktuigen, in gevelstee nen, of de voorwerpen zelf, die men er onder de oudheden vindt. De Grieken hielden Aesculapius voor den eersten landarts. Hippocrates was de eerste, die op wetensebappelijken grond ook vaststaande landen durfde trekken. In de middeleeuwen was hel landen- trekken uitsluitend het werk van rond reizende tandmeesters; de reizende tan dentrekkers die in ons land nu nog op markten en kermissen hunne kunst uit oefenen, zijn daarvan nog hel overblijfsel; ook dorpssmeden en barbiers hebben menigen lijder van oenen slechten land verlost.... of eenen verkeerde uitgelrok- ken! Vergelijkt men daarmede onze tegen woordige landartsen in hunne soms rijk ingerichle huizen, dan erkent men, dat het vak in aanzien sterk vooruitging, als een bewijs dal de slechte gebitten onder het meuschdom althans niet afnamen. De hinderlijke kwaal heeft verschillende oorzaken. Menigeen heeft zich wegens aangezichlspijn door een onkundige vele kostbare landen laten trekken, die hij be houden zou hebben door het gebruik van eenige pillen of droppel door een kundig geneesheer voorgeschreven. Om i humalische tandpijn te bestrijden I gebruikt men allerlei huismiddeltjes; de een doet een stukje knoflook in het oor, I de ander legt eene spaansche vlieg achter I hel oor, honderden en duizenden nemen I hun toevlucht tol de wondermiddelen I van kwakzalvers, onder verleidelijk I klinkend motto: Geene tandpijn meer»! I Jammer slechts, dal die middelen in den I regel alleen geloof vinden bij hen, die I vanzelf hunne pijn kwijtraken maar I hunne genezing aan bel wonderrecept I toeschrijven. Bovendien is het mondlijden I zeer grillig. Menigeen is geholpen met I een huismiddeltje of.... plotseling gene- I zen bij hel binnentreden van de wachlka- I mer des tandmeesters; want de zenuwen I spelen eene voorname rol Wij weten, dat moeder Natuur den I mensch twee malen in zijn leven een gebit I schenkteersl de melktanden, die in den I regel zes maanden na de geboorte acliter- I eenvolgens te voorschijn komen, tol er 20 I aanwezig zijn, in elke kaak 10. De tweede I reeks komt eerst in hel 6' of 7" levensjaar I ten gctalle van 16 in elke kaak, als: 4 snijtanden. 2 hoek- of hondstanden, 4 I kleine en 6 groote maaltanden ol kiezen. I De laatste of achterste land, de zooge naamde tand van versland komt gewoon- I lijk tusSchen het 16" en 24" levensjaar, somtijds later en sommigen nooit, gelijk ook bij sommige menschee nooit het versland komt. I Aan iederen land onderscheidt men: de I kroon, den wortel en den lusschen beide deden liggenden hals, die door hel tand- vleesch omgeven wordt. Elke tand bevat eene holle, die zich door een haarfijn I kanaal in den wortel voorlzel. In de land- I holle ligt hel tandmerg, eene weeke zelf- I standigheid vol vaten en zenuwen. De tan- I den beslaan uil drie zelfstandigheden: I hel tandbeen, hel glazuursd of email en het cement of de bastzelfslandigheid. Een der voornaamste oorzaken van hel bederf der tanden is de caries, (beenbe derf), welke begint met de beschadiging van het glazuurscl; is deze beschutting I verloren, dan wordt hel tandbeen hoogst gevoelig waarvan de gevreesde pijn liet gevolg is. Men krijgt zoogenaamde holle landen, de landen breken af, zoodat er van het schoonste gebit ten slotte slechts een afzichtelijke bouwval overblijft. De aanvallen van voorbijgaande pijn, kunnen veroorzaakt worden door hard bijlen, aanraking door koud water, liet gebruik van warme, zoele, zure of zoute spijzen, enz., wat een kenmerk is dal de kroon der tanden of kiezen is aangetast, welk gebrek zich vooral bij hel vrouwelijk i geslacht, met name bij de zenuwachtige I gestellen voordoet. Eene derde soort van tandpijn is te wijlen aan ontsteking van hel tandmerg, waarvan verzweringen het gevolg zijn. i Dikke aangezichten, eene vierde soort, komen voort uil aandoening der wortels, evenals hel zoogenaamde langer worden der landen. i Aantasting van hel tandmerg kan be streden werden door hoogst voorzichtig I gebruik van zuiver karbolzuur als pijn- i stillend middel; men verzadigt een stukje watten met dit vocht en doel het in de i holle kies, maar di age zorg dat hel bijtend van die baan werden in allerhaast met zware stukken hout bezaaid. Doch te vergeefsde zware waggons sneden de stukken hout door, verbrijzel- deu de twee rijtuigen, wierpen de bulluirs omverre, zetten hunne dolle vaart voort langs de baan van Oneuxaan den over- gang dier baan liepen de waggons van de riggels en kwamen terecht op hel huis van den baanwachter, dal tol aan de kle- dering in puin gelegd werd. Dit alles was in een oogwenk gebeurd. Doch de gevolgen van dit ongeval waren verschrikkelijk. De baanwachter, die den nachtdienst had gehad, lag te bed; zijne I vijl kinderen met zijne nicht bevonden zich in hel huis. Allen werden onder de lading begraven. De reddingswerken, I onder de leiding van den statieoverste van Theux, begonnen onmiddelijk. Eersl trol men hel lijk van den baan wachter, van zijne twee kinderen en van I zijne nicht aan; twee andere kinderen I werden terzelfder tijd opgehaald met erge I I wonden aan de beenen en aan het hoofd; I na lange opzoekingen, ontdekte men ein- I delijk het levensloos en bijna onkennelijk I I lichaam van hel vijfde kind. Ziehier de namen der gedooden: Be-I I macle-Diimont, 45 jaar en half; Theresia I I Remacle, 7 jaar en half; Clementine I I Binnacle, 22 jaar, nicht van den baan- I wachter. Zijn erg gewond Jos. Remacle, 13ja:ir, I I vermorzeld been en wonden aan het I I hoofd; .Marie Remade, 16 jaar, wonden I I aan hel been. De vrouw van den baanwachter heeft I I het leven aan een toeval te danken toen I zij hel gerucht hoorde der waggons, I I dacht zij dal een trein aangestoomd I I kwam; zij ging naar buiten, met de vlag I I in de hand, om zich op haren post te I I plaatsen. De dooden liggen in de wachtzaal van I I eerste klas; de gekwetsten worden ver- I I zorgd in het Hotel Gothan, even als de I I ongelukige weduwe van den bareelwach- I I ter, die half zinneloos is van wanhoop. I Zij kan niet gelooven dat haar man dood I is en wil zich naar destalie begeven om I I hem op te zoeken. De schok was zoo ge- I I welilig dat er van de waggons niets ander I I overblijft dan de wielen en de dwars- I ijzers van den planchet-. Ontvreemdingen in hel postkantoor te I Douai. Verscheidene post-en telegraaf I I beambten zijn aangehouden onder de erge I I betichting van namaking van zegels der I I post- en lelegraafadminislralie en van I diefstal ten nadeele der schatkist. Er is spraak van valsche mandaten, tol aan- I zienlijke sommen beloopende en die in I Belgiein verschillende steden door mede plichtigen afgehaald werden. Deze be- driegelijkc handelingen noodzaakten de verstandhouding van eenen belgischen bediende, den geiiaamden Crabus, be ambte bij den post- en telegraafdienst te Brussel; maar deze, waarschijnlijk ver schrikt voor de gevolgen der daden waar aan hij zich schuldig maakte, ging zijne medeplichtigen aan T parket van Brussel aanklagen; een substituut begaf zich on middelijk naar Douai en ging over tol de- aanhouding van Eduard Galusse, postbe diende ten burcele dier stad, in wiens woonst men vei scheidene valsche zegels vond, alsook verscheidene voorwerpen lol de administratie behoorende; men hield insgelijks zijnen schoonbroeder aan, Lazon genaamd werktuigmaker, van medeplichtigheid beschuldigd. Ten slotte werd Bonnefoy, beambte van den post- en telegraafdienst te Parijs in de statie van Douai aangehouden, op hel oogenblik dal hij uil den trein, welke hem van Parijs aanbracht, slapte in gezelschap van den heer Henri Galusse, insgelijks postbeambte te Parijs; deze, ooggetuige deraanhouding van Bonnefoy, steeg dadelijk weer in den j trein welke voortreed, maar hel parket van Douai telegrafeerde en deze bediende werd te Rijsel bij zijne aankomst in hech- I tenis genomen. Bonnefoy was over epnige maanden ten burcele van Douai bediende. Volgens de fransche dagbladen zouden de vervalschle poslmandaien te Douai, de belangrijke som bedragen van ongeveer IBO.OOOfr. Nog twee der plichtigen, waar onder eene vrouw, zijn te Parijs aange houden. Oxs cbbit. Volgens waarnemingen hebben de plattelandbewoners inDuilsch- land over het algemeen veel sterker en blanker landen dan de stedelingen. Is dal soms hel gevolg vraagt een duilsch geneesheer van liet zwarlbrood dat zij eten? Zooveel is zeker, dal zij jaar in jaar uil, dagelijks hun gebit er door verster ken en zuiver houden. Hebben zij het voor recht misschien hieraan te danken, dal zij geene kunstmiddelen gebruiken om hunne landen blank te houden? Dezelfde vraag dringt zich op ten opzichte van hun hoofd haar. Kale hoofden ziel men in dorpen opmerkelijk veel minder. Het is te betwijfelen, of de boerenstand bij ons te lande, in hel bezit van gebit en hoofdhaar, den stedelingen de loef af steekt. Taudeiooze monden en kalehoofden kandidaat in bet gezamenlijke zijner ant woorden. G. Grondbeginselen der rekenkunde. Eene I vraag over de stoffen van hel officieel programma van de eigenlijke gezegde lagere school, en inzonderheid eene toe- passing, (gemakkelijk vraagstuk) van het rekenen met geheele getallen, en met I tiendeelige. I). Wettelijk stelsel van malen en ge wichten. Eene vraag over de sloffen van I hel officieel programma der eigenlijk gezegde lagere schooi en, meer in hel I bijzonder, eene toepassing of een gemak- I kelijk vraagstuk. E. Moedert aal. De graad van kennis der moedertaal wordt bevestigd door een I eenvoudig dictaat. F. Aardrijkskunde. Eene vraag be- I treffende de algemeene begrippen of de I aanvankelijke aardrijkskunde van Belgie: I grenzen der vijf werclddcelen en der I groote oceanen; voornaamste landen I van Europa; grenzen, groote steden; I korte beschrijvii g van België; zijne be- I stuurlijke verdeelingen. Geschiedenis van België. Eene vraag I over de merkwaardigste feiten der vader- I landsche geschiedenis of over de eerste I begrippen der grondwettige instellingen I des lands. Art. 5. De vragen worden door hel lol I aangewezen lusschen die, waarvan de I lijst door het departement van Openbaar I Onderwijs is opgeinaakl en ieder leervak I in zijn geheel omvat. De vragenlijst zal in den Moniteur ver- I schijnen in de drie talen. Zij zal alle vijf I jaar herzien worden. Voor den eersten zittijd zal hel depar- I tement van Openhaar Onderwijs in de I drie talen eene reeks van drie vragen I vaststellen over elke der stoffen van het I examen. Zij zullen niet openbaar gemaakt worden voor het examen. Eene der drie vragen wordt voor elke stof uitgelot. In de plaatsen, waar verscheidene dagen voor de examens zouden noodig zijn, zal voor eiken dag eene andere reeks vragen vastgesleld worden. In dit geval zal de voorzitter der Jury aan den Minister van Openbaar Onderwijs vóór den 21 October 1883, hel getal dagen doen kennen, welk voor hel examen zal noodig zijn. Tien punten worden toegekend aan bel geschrift met hel lezen bij begrepen cn vijf punten aan elk der andere vakken. Niemand wordt aangenomen indien hij niet ten minste de drie vijfden van hel maximum der punten van het geheel der I stoffen bekomen heeft. (24 op 40). Art. 6. Elke kandidaat, die met de drie vijfden der punten bekomen heeft, zooals voor de aanneming vereisebt wordl, mag binnen de vijftien dagen der kennisgeving, en bij verzoekschrift aan den gouverneur der provincie zijner woonplaats, de her ziening eischen van zijn werk door eene jury van beroep. De jury zetelt tweemaal ’s jnars, in de maand Mei en in de maand October, tor hoofdplaats van het rechterlijk arron dissement, op de dagen die door Onzen Minister van BinnenJandsche Zaken zijn vastgesleld. De eerste zittijd is bepaald op 12 december aanslaande. Art. 7. Na drie vruchlelooze proeven, de herziening bij beroep niet medegeleld, kunnen de afgewezen kandidaten geen nieuw examen meer eischen. - - E3icr en elder». In Frankrijk hebben de geestelijken hel zoo gemakkelijk niet dan in België om de wellen aan te randen, alhoewel onze ge- kruinden zich zoo gaarne als verdrukten aanstellen. Deze week heeft de correctio- neele rechtbank van Sl-Nazaire (Frank rijk) bij toepassing van artikel 201 des strafwelsboeks den abt Philippe Clavier, onderpastoor te Savenay, veroordeeld tot 100 franks boete en de kosten, om in den preekstoel de wellen betrekkelijk hel openbaar onderwijs en de burgerlijke scholen aangeraud en deze scholen Scholen zonder God te hebben be noemd. Indien men de belgiscbe geestelijken in de beurs wilde treilen, wat zouden zij spoedig den loon in den schooloorlog laten zakken. en Sti-ecknieuw». Veurne, 6 October. De eerste vertooning van het tooneel- jaar 1883-84, door de maatschappij van Rhetorika, zal ten schouwburge alhier gegeven worden, op Zondag 7" October naast, om 6 1/2 ure ’s avonds. Dezelve zal beslaan uil de volgende stukken 1. ° De Weerwolf, blijspel in een bedrijf; 2. " zieleketens, looncelspcl in een bedrijf; ‘L° Jaakske met zijn fluitje, blijspel in 2 bedrijven. - ja - 1-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 2