VAN VEURNE 1 i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT S I 407 J A AH. *n w jl i, EEE --- Betooging ter eere van Mev. Van Ackers, te Dixmude. Ziehier den omzendbrief die deze week werd verzonden Geachte Taalbroeders, Den 2Boclober aanslaande, zal Mevrouw I uit pak ook Poten, Ovalen M Men schrijft in bij den drukker-uilgever, Ooststraal, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleckend, als ook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe ie zenden. verslindenden kanker wordt afgeknaagd. België blijft er niet van bevrijd, en de min gunstige toestand onzer financiën mag grootendeels loegeschreven worden aan die zelfde oorzaak. In Holland slaat hel met de staatskas niel beter; liet te kort is er zelfs nog grooler dan ten onzent, wal niel belet dal daar, evenals hier, ook nog gestadig van verhooging der krijgsmacht wordt gesproken. Wanneer zal hel sein lol eene alge- rneene ontwapening worden gegeven Wanneer zullen de schatten, nu lot ver delging en vernieling aangewend, aan de ontwikkeling der welvaart van het menschdom worden besteed Niemand voorziet liet, en nochtans elkeen wenscht het. Eene enkele mogendheid, namelijk Ooslcnrijk-llongarie, beeft dit jaar hare krijgsuiigaven verminderd. Mocht dit heilzaam voorbeeld navolgers vinden. (Morgenklad Dit punt kan later geregeld worden, indien er de nuttigheid van erkend is. 3" De getuigschriften van schoolbezoek kunnen enkel beslaan in uittreksels van inschrijvingsregisters der gestichten, waai de studiën gedaan worden. Indien deze inschrijvingsregisters niet meer beslaan en men niet door eene akte- van notoriëleil in deze leemte kan voor zien, is, zooals ik hel op Tl september deed uitschijnen, deze slaat van zaken eene voldoende reden, om de onmogelijk heid te staven tot het leveren van het bewijs der studiejaren vereischl door art. 2 der wet van 24 oogst 1883. 4° De getuigschriften van studiejaren moeten afgeleverd worden zonder kosten, evenals de duplicala’s, indien de getuig schriften verloren geraken (art. 20 der wel van 24 augusli 1883). Hel n.' 18 der samengevoegde kieswetten kan niet uit gebreid worden op deze getuigschriften. Maar dit nummer is toepasselijk op de akten van den burgerlijken stand, welke gevraagd worden om te dienen in zake van kiezing. De uit dien hoofde te betalen vergoeding mag dus de taks van vijftig centiemen niel te boven gaan, zooals reeds mijn omzendbrief van 5 October 1881 hel herinnert; Het is onmisbaar hier eenige uitleggin gen te geven nopens de waarde des bepalingen van artikel 1 der wet van 24 augusli jl; in wal de van rechte be- kwaamheids-kiesgerechligden aangaat .1. Land- en tuinbouwscholen. Hel Landbouw-inslituut van Gembloers is een der openbare en bijzondere onder wijsgestichten van hoogeren graad, van welke gesproken wordt in ii.' 4 van art. 1 der wel van 24 augusli jl. De burgers, die, met goed gevolg, hun ingangsexamen tol dit instituut hebben afgelegd, moeten dus ingeschreven worden als bekwaam heids-kiesgerechtigden. II. De eindbepaling van n.' 4 van arti kel 1 der wel van 24 augusli jl. neemt voor het kiesrecht enkel de burgers aan, die met goed gevolg hel ingangsexamen tol de normaalscholen van den Slaat hebben algelegd. De oude aangenomen normaalscholen kunnen uil dit oogpunt met de Staats normaalscholen niel gelijk gesteld wor den, daar de ingangsexamen niet onder een gelijk beheer gesteld zijn. C. De wel houdt zich niet bezig met diploma’s die afgeleverd zijn in buiten- landsche onderwijsgestichten. De middels van onderzoek over de waarde dezer diploma’s over het algemeen niel voor handen zijnde, kunnen zij niel als titels van kiesbekwaamheid aangenomen wor den. D. De woorden in dienst zijnde o/ ge- pensionneerde gemeente-ondei wijzers moe ten uitgelegd worden in den zin der wetgeving van hel lager onderwijs; zij bedoelen dus ook de hulponderwijzers. E. De ambtenaars der bestuurlijke orde van den Slaat, van de provintien en van de gemeenten alsook van de gestichten die er van afhangen, moeten aanzien worden als genietende eene vaste jaar wedde van 1300 franks, indien hel totaal hunner bezoldiging dit cijfer bedraagt, zonder onderscheid of zij is samengesteld uil eene ot uit verschillige jaarwedden. Het overige der circulaire heelt betrek op meestergasten of porions van kool mijnen, enz. Kieshervorming voor de provincie en de gemeente. AANVUL LENDE ONDERRICHTINGEN. Een nieuwe omzendbrief van den heer minister van binnenlandsche zaken is ver schenen. Wij ontleenen er hel volgende aan Het meerendeel der vragen lot ophel dering door mijnen omzendbrief van 11 september 11. uitgelokt, zijn door dit Koninklijk besluit opgelost. De artikels 2 en 12 bekrachtigen hel grondbeginsel dal, om tot het examen aangenomen te wordenhel voor den eersten zittijd volstaat met behalve den aki van geboorte, die den ouderdom van ten minste 18 jaren bewijst, een school- getuigschrifl dat door hel hoofd van een openbaar gesticht is afgeleverd, of een getuigschrift van notoriëleil, ofwel, bij gebreke van die twee getuigschriften, de reden opgevende verklaring voor te bren gen dat de eischer het bewijs niet leveren kan der studiejaren door hel artikel 2 der wel van 24 augustus II. vereischl. De gemeentebesturen hebben dus zich thans niel bezig le houden mei de quasliön van nationaliteit of woonplaats (Ier belanghebbenden, evenmin met de quaslien van geldigheid of waarachtigheid der voorgebrachle stukken; die vraag punten, welke insgelijks vreemd zijn aan de zending der voorzitters van de examen- jury’s, moeten uilsluitëlijk worden voor behouden aan de beoordeeling der over heden gelast met de vorming en de her ziening der kiezerslijsten, na den afloop der examens, op le maken. Dit punt goed vastgesield zijnde, ga ik lol eenige nadere uitleggingen over: 1" Men heeft mijne aandacht gevestigd op moeilijkheden welke, in bijzondere gevallen, kunnen voorlspruilen uil de vaststelling der woonplaats. De oplossing, in deze gevallen, afhangende van om standigheden, welke mij niet genoegzaam bekend zijn, en daarenboven der kies- rechtsmachl voorbehouden zijnde, zoo kan ik enkel verwijzen naar de grond beginselen door de rechtsgeleerdheid bekrachtigd. Door mijne voormelde onderrichtingen van 11 september, heb ik doen opmerken dal de bpkwaamheids-kiesgerechligheden door het college van burgemeester en schepenen in te schrijven op de kiezers lijst, welke van 1 lol 14 dezer loopende maand October zal opgemaakt worden, hunne woonstede, op 1 augustus 1883, in de gemeente hebben moeten. 2" Hel koninklijk besluit van 2 October houdt zich niel bezig met hel examen der blinden. geven. Ook gelooft El Correo dat de afkondiging in hel Staatsblad van de bijzonderheden van hel be zoek van den president der fran- sche republiek aan koning Alfonso hel einde zal zijn van dit fransch spaaiisch geschil. Volgens hel zelfde blad zou de heer Camacho wel kunnen geroe pen worden om mei verscheidene leden der dynaslische en grond wettige linkerzijde deel le maken van een ministerie van verzoening. De nationale vergadering van Bulgarie heeft maandag met eene zeer groole meerderheid de over eenkomsten aangenomen, rakende de rnssische vergoeding en de samenvoeging der spoorwegen. De minister van buitenlaudsche zaken zegde, dat Turkije de handelsver- d ragen heeft opgezegd, doch de regeering verhoopte er nieuwe le kunnen sluiten, gelijvormig de belangen van Bulgarie. De minister denkt dat de mogendheden traps wijze hel stelsel der capitulation zullen wijzigen. - Do vvcreldkanker. In de geschiedenis jis er stellig geen voorbeeld van eene stoffelijke welvaart, gelijk Europa er (hans geniet. En nochtans zit er onder dien mantel van weelde een kanker verborgen, die niet nalaat den denker en opmerker bezorgdheid in te boezemen. Wij bedoelen den last van schulden, waaronder bijna elke Slaat gebogen gaat, een last die nergens verlicht, integendeel, elk jaar zwaarder wordt. Niet alleen zijn hel de staatsbudgetten, die zoo schreeu wend hoog worden opgestuwd; menige sleden zitten in zulke groole schulden, dal voor eene halve eeuw er stalen van aanzien waren, wier budget niet met zulk een groot le kort was bezwaard. De hoofd-oorzaak hiervan is van twec- derlei aard. In de eerste plaats komt de invoering der spoorwegen, die het sein gaf lol de grootste omwenteling, welke ooit in hel leven der volkeren plaats greep. Door de vergemakkelijking en bespoediging van T verkeer werd allengs de naijver der voortbrengende landen tot eeuen ongehoorden graad opgesluwd. Wie in dien wezenlijken strijd om het bestaan niel wilde ondergaan, moest trachten op de wereldmarkt bij den vlugsten, den behendigsten niet achter le slaan. Nevens de spoorbanen, schiep en verbeterde men de straat-en waterwegen, werden de zeehavens op hel vol houden der concurrencie heringericht en ver groot, immers hel eene reuzenwerk wacht steeds op liet andere, wil men op de hoogte van de tijdsbehoeften blijven. Anders is het gesteld met de uitgaven voor de legers, die overal hel grootste deel der staatsinkomsten opslorpen, en nog gestadig in schrikbarende verhou dingen toenemen. Waar dit zal ophouden is onbekend. Duitschland en Frankrijk vergrooten maar gestadig hun leger; de kunst van vernielen doet eiken dag voort gang, en de uitvinding van heden die miljoenen kostte, wordt morgen ont troond door eene nieuwe ontdekking, wier toepassing wederom meerdere mil joenen eischt. De legerkwaal der grooten is besmeitelijk voor de kleinen, en zoo komt hel dal heel Europa door dien alles F I t- ZAJEBDAG 17» OCTOBEIt l*olitiek Overzicht. Frankrijk is niet lang zonder miuisli r van oorlog gebleven. De heer Jules Ferry, minister-voor- ziller, beeft zich na de weigering, van generaal Lewal, tot generaal Gimpeiioii gewen I, die minister van oorlog in T kabinet GaiAbella was, en deze heeft niel geaarzeld om de hem gedane voorstellen te aanvaarden. Ook heeft de president der fransche repshliek reeds de benoeming van generaal Campenou lol minister van oorlog kunnen onderleekenen. Deengelsche dagbladen schijnen thans eeuen anderen loon le willen aanslaan bij het bespreken der zaken van Tongkin. De Times, welke tot hiertoe geneigd scheen (e zijn om de eischen van China le ondersteunen, kondigt nu een arli- kei af, waarin hij China aanraadl zich mol Frankrijk le verzoenen en de regeering van Peking ver wittigt dat zij weldra de toege negenheid van Engeland zou kun nen verliezen, indien zij voorlgaal met iederen dag nieuwe aanspra ken le willen doen gelden en steeds uilvluchtsels zoekt om de zaken op de lange haan le schuiven. Volgens de duilsche dagbladen heeft prins von Bismarck er einde lijk toe besloten om nog wat le wachten mei zijne wetsontwerpen ten voordeele van den werkers- stand. Zoo zou de wel op de verze keringskassen voor den ouderdom niel in den aanstaanden zittijd van den Reichstag voorgedragen wor den. Van renen anderen kant zon de rijkskanselier de hoop koesteren de wel op de vei kering der weik- liedcn legen ongelukken le doen stemmen. Hij zou ten dien einde op de medehulp der gematigde partijen rekenen, hel is te zeggen, op de conservaleui s en de nationaal liberalen der lint Benningsen. Het ontwerp dier wet is reeds bepaald opgcsteld. Voor T oogenblik echter is er nog geene spraak van de bij- eenroeping van hel Parlement. De heer Van Dehlen en vier andere leden der tweede neder- landsche Kamer hebben een wets ontwerp nedergelegd, strekkende om de hulpmiddelen van den slaat te vermeel deren, bij middel eener belasting op de roerende en onroe rende inkomsten. lil Weenen komt hel bericht loc, dat de aanwervingen voor het leger, dit jaar in Croatia zonder tegenstand geschieden. Men meldt uil Madrid, dal de republikcinsche dagbladen hel spaansch gouvernement aanmauen om zich le vergenoegen met de genoegdoeningen van het fransch gouvernement en geen verder ge volg meer aan de zaak der beleedi- gingen van den koning le Parijs te Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. G-00. Voor (/ansch llebjie: G maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n miner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Ueklainen 50 centiemen den regel. Vertrekuren van den ijzerenweg van Duinkerke, ^Venrne, Gent naar Rrussel en Dixmude naar Niëuport. 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 9 X.' I.SS 7». 57/ id L 1. Um,' J 5-07 5- 37 6- 14 9-15 10-4 1 NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT DUIN KERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 5-48 0-26 7-12 9-38 11-05 5-35 8-06 8- 28 9- 02 3-02 6-07 8- 57 9- 08 iii it- eet ij 'ie W 'et en 10- 46 11- 25 12- 17 3-23 5-35 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 3-08 3-47 1-21 7-10 9-31 toporig- Pillen* 'izaken touuw- ijko ge- i(t van Kt. /voll,, <■0 gu. r‘"'4i,l v Iniin- 1 i'i <]e i'uiimk In- 1gan- tonder wor- 1 enkel pinden /Jolen 'li« tien «enen ''ren- en lever "‘>k dat l’ijsver- alia i,!Ue ge. Hs men ?oo als ’"it her- '•lat do 'ks met (-t kost *‘eid en fen allo 111 komt /lat hij jaten t bij er 1 •oktou I 5-50 7-35 9-51 10-11 10-15 ■nan» »rmr»w»weéa ■ïv 0-20 9-00 7-46 10-17 11-50 10-11-2-59 10-32-3-43 10-58-4-11

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 1