VAN VEURNE I - iï BE F NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 I» A'/ ZATERDAG 20 OCTODER I «So. drukregel. Reklainen 50 centiemen den regel. drie per 408 liê Verplichtend onderwijs. Al de landen welke liet algemeen stem recht niet door hel verplichtend onder wijszuilen doen voorafgaat), zullen slechte vruchten van deze hervorming inoógslen. Hel voorbeeld in Frankrijk bewijst het. De lusschenkomsl der onwetenden in openbare zaken is voor de beschaving zoo gevaarlijk als die der barbaren. De redelijke, onderwezen, gematigde lieden, aldus tegen den dwang der massas niet kunnende worstelen, bekommeren zich geenszins meer met de openbare zaken, en onmachtig den vloed te weer houden, laten hem alle hinderpalen weg ruimen en stroom worden. liet is hel algemeen stemrecht dat, door vier volksbesluilen, zooals hel onlang.' Ie Temps deed opmerken, Louis Napoléon lol hel voorzitterschap der Republiek verhief, den aanslag van den 2 december bekrachtigde, het Keizerrijk maakte, en, in 1870, het verding der natie met den akeligen gelukzoeker vernieuwde. Zijn deze vier schelmstukken niet toereikend om hel onontwikkelde algemeen stem recht te veroordeelen Het is nochtans op dezen weg, waar een groot en edel land gevallen is en waar het steeds spartelt, dat zeker geluk zoekers België zouden willen medeslepen. Maar het redelijk gedeelte der bevolking, zij die, immer vooruit willende streven, nochtans niet blindelings in de duisternis zich den nek willen breken, hebben be grepen dat het kiesrecht de belooning van hel onderwijs moest zijn en dal het niet mocht uitgeoefend worden door de onwetenden die, door zich zelven niet kunnende oordeelen, in handen der par tijen slechts een gewetenloos werktuig worden. De aanstaande zittijd zal in ons land heb verplichtend onderwijs zien invoeren. Hel zal de dageraad van hel verlicht algemeen stemrecht zijn, maar die dage raad duurt langer dan diegene die ons dage lijks stoffelijk verlicht, en zij zal volledig worden als diegene die lijden aan ver standelijke blindheid de oogschil der onwetendheid zullen afgerukt worden. -- Kiesexaarn. Bij koninklijk besluit van 16 October is er bepaald als volgt Art 1. De minister van binnenlandsche zaken kan de voorzitters der jurys voor het kiesexaarn machtigen om avondziltin- gen te houden, in de kantons waar zij zonder hinder kunnen plaats hebben. De kandidaten welke zouden belet zijn het kiesexaarn te ondergaan op hel uur bepaald bij art. 3 van het koninklijk be sluit van 2 October laatstleden, zuilen dit te kennen geven aan het gemeentebestuur hunner woonplaats, tijdens hunne aan vraag lol inschrijving. Voor den eersten zittijd zal deze in lichting gegeven worden, ten laatste den 22 October, aan den voorzitter van de kantonnale jury. Indien liet getal der aanvragers ten minste 2a bedraagt, zal de voorzitter er kennis van geven aan den minister van binnenlandsche zaken, die uitspraak zal doen. De voorzitter zal, desnoods, deze aan vragers verdeden in verschillende klas sen, ingevolge art. 12 van hooger be roepen besluit. Hij zal onmiddellijk van die bijzonderste maatregels kennis geven aan den minister van openbaaronderwijs. Art. 2. De voorzitter der jury zal zich eenen of twee surveillanten toevoegen voor iedere zaal van hel exaam. Elke surveillant zal eene vergelding ontvangen, van zes frank voor elke exaam-zitting. troepen voetvolk en ruiterij naar Porto vertrokken om de rust le herstellen. lil Weenen komt liet bericht toe dal de gendarmerie te Stern berg talrijke socialisten ontdekt heelt, die in de laatste, lijden op roerige geschriften hadden ver spreid en socialistische plakkaten hadden aangeplakt. Er werden 16 huiszoekingen gedaan en soneu aangehouden. Een telegram uit Agram meldt dat in tegenwoordigheid van den commissaris des gouvei nements, van cetie compagnie soldaten en bij hel spelen van muziek de wapenschilden, die opschriften in twee talen hadden, afgenomen werden van de twee gebouwen van hel bestuur van financiën en ver vangen werden door wapenschilden zonder opschrift. Uil Kaapstad komt de lijding toe, dal koning C> lywayo zich aan den engelschen resident onderworpen heeft en hij zich thans le Nalal be vindt. Zijne vijand zou dus zege pralen en de arme Cetywayo, op de vlucht gedreven, zal op nieuw hel genadebrood der Engelschen moeten eten. Het fortuin der geestelijkheid. Onze lezers zullen al dikwijls hebben hooreir spreken over de tienden eene bekisting, die in den goeden ouden tijd door den landsman moest betaald worden ten voordooie onzer onbaatzuchtige moe der de Roomsche kerk. Wij willen er nog het een en hel ander over bekend maken. Er waren tijdstippen in hel jaar, die bijzonder aangewezen waren voor de lichting der tienden Elk feest bracht zijnen last bij. Op Allerheiligen mocht de boer liet tiende voor zijne winler- vruchleu aan M. den pastoor of aan M. den overste van liet dorpsklooster af slaan. In den nacht van 1‘aschen werd hel tiende geheven op hel hooi, de schapen, den visch en de bijen. De geestelijkheid stelde zich niet te vreden met hel tiende op de beesten, die de hofstede deden leven; zij legde het ook op de voortbrengselen dezer dieren: de eieren der kippen, de wol der scha pen, de melk der geit of der koe. De bootnen waren zelfs van dezen last niet ontslagen. Zoohaast zij volgroeid waren, mochten de afhakkingen niet verkocht worden zonder afstand van een tiende aan die goede moeder de heilige Kerk. De kerk had niet alleen recht op de vruchten, maar ook op het zaad der vruchten. Hel tiende was dus voor den onge- lukkigen landbouwer eene bron van stoornis, van lérgihg, van plundering. Ook, toen de fransche omwenteling bet tiende afschafte, was het eene onme telijke ontlasting voor den landbouw, die zich tot dan toe als verlamd had gevoeld onder de klauwen van de zwarte geeste lijke hebzucht. Deze hebzucht toonde zich even hate lijk in andere omstandigheden. Zij strekte zich uil lot de lijken der menschen, bij zoover dal de geestelijkheid dikwijls de begrafenis weigerde aan degenendie vergeten hadden in hun testament iels aan de kerk te laten. Zeer dikwijls, toen liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement, inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gausch Helyie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n miner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den Men schrijft in hij den drukker-uilgever, Oostslraai, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag midclag toe te kenden. --- Kiesexaarn te Veurne. Wij hebben vernomen dat er voor het rechterlijk canton Veurne 392 vragen om het kiesexaarn te mogen ondergaan zijn ingekomen. Al de gemeenten van het canton, ter. uitzondering van Lampernisse, Nieucap- pelle, Oereu en Oudecappelle, leveren kandidaten. In Veurne zijn er 130, in Leyseie 71, in Houlhem 49, in Admkerke 31, in Wuiveringhem en Vinchem 30, in in Alveringhem 22, in Bulscamp 16 enz. Men weet dat hel kiesexaarn Donderdag aanslaande begint. de kerk gevraagde som te betalen, bleef hel lijk verscheidene dagen zonder graf put. En men denke niet dat dit oen onbe paald recht was, dat in sommige dorpen van den goeden ouden lijd bestond. Neen, in 1505, te Parijs, beloonde de advokaat des konings Dat eene welstellende vrouw in de parochie Sl-Germain overleden was, dal de onderpastoors weigerden haar te begraven tot dal men het testament der overledene zou verloonen en dat de onderpastoors der andere kerken eveneens handelden. En de advokaat voegde er bij dat wan neer een arme duivel overleed, die niet genoeg had om te betalen hetgeen de pastoors vroegen voor den grafput, zij hem niet wilden begraven en er eene omhaling moest gebeuren lol hel bijeen brengen der som door hen vereischl. Hel parlement verbood de begrafenissen uil te stellen; doch later bracht de bis- schop van Parijs een besluit uit, mede brengende verbod van begrafenis zonder zijne toestemming dergenen, die zonder testament achter le'laten, naar de andere wereld gingen. Wal de armen betreft, zij hadden te wachten lot dal hunne nabestaanden bij middel van aalmoesen de som bijeenge bracht hadden, door de geestelijkheid bepaald. Men verkondigde op den preekstoel en men plakte aan dc poort der kerk de kerkverbaiiuing uil van den overleden? in een veld begraven door zijne bloed verwanten, die de overdreven som niet wilden betalen welke door de kerk werd geeisclil. Zulke misbruiken zijn thans niet meer mogelijk; doch wanneer men ziet wat de klerikalen le Si. Denijs bij Kortrijk in zake van kerkhoven beproefd hebben, wanneer men ziel met welke onverschil ligheid, mol welke onbeduidende cere moniën de geestelijken den armen mensch naar zijne laatste rustplaats brengen, wanneer men opmerkt dal zij integendeel al de praal hunner ceremoniën ten loon spreiden wanneer hel er op aankomt zelfs een vrijdenker te begraven, wiens familie eene vette som aan de kerk wil betalen, dan moet men tol de overtuiging komen dal de geest van vraat- en geld zucht, die vroeger onze geestelijkheid bezielde, lol de hedendaagsche priesters is overgegaan. Alle dagen kan men zich daarvan over tuigen en levens kan mer er uil leeren dal hel fortuin der geestelijkheid, dal haar door de revolutie Ontnomen werd en dal zij inroept om haar recht op hel genieten ceder jaarwedde van den Staat te bewijzen, onrechtvaardig en schan delijk door list en dwingelandij verkregen en aan de burgerlijke maatschappij ont futseld werd. a>olitiek Overzicht. Hel is dinsdag aanslaande dat de zittijd der fransche Kamers geopend wordt. Men mag zich aan gewich tige beraadslagingen verwachten. Hel ministerie zal zijn staatkundig gedrag te verdedigen hebben tegen over de aanrandingen der uiterste linkerzijde, die alle mogelijke pogingen zal aanwenden om liet af breuk le doen en zijnen val te be werken. Eene depeche uit Hong K ing meldt dal de Zwarte Vlaggen zich te Bac Ninh samentrekken hel is rondom dit punt dal naar alle waarschijnlijkheid de ernstigste gevechten zullen geleverd worden <-n de fransche expeditie tot hare onlknooping zal komen. De ge zondheidstoestand der fransche troepen is goed; de admiraal Cour bot maakt toebereidselen |voor de ontvangst der versterkingen, die hem uit Frankrijk toegezonden zijn. Ten gevolge van onderhandelin- gen lusschen helfransch ministerie van btiilenlandsche zaken cn de spansche kanselarij heeft de fran- scheregeering erin toege.steiml dal hel kabinet van Madrid aan al zijne diplomatische agenten hij den vreemden eenen omzendbrief zou sturen, rakende het gebeurde op 2!) september laatst, de redevoe ringen die uitgesproken worden, zoo door den president der lïan- sclie republiek als door den koning van Spanje, dc gewisselde verkla ringen, enz. De zeer aanslaande verzending van dien omzendbrief mag beschouwd worden als hel bepaald einde van wat men bet spaanscli liisschengeval genoemd heeft. In Portugal evenals in Spanje beslaat er eene republiekeinschc partij, die van lijd lol tijd wal be weging maken wil. Zoo melden nu telegrammen van de porliigeesclie grens, dal er drieduizend poitu- geesche boeren in de omstreken van Valenza de Mino in opstand zijn gekomen onder hel geroep van Leve de republiek 1 Men heeft er troepen op afgezonden. Verscheidene soldaten en boeren werden gekwetst in hel gevecht dal geleverd werd. Hel inadridsch dagblad Et Dia deelt cenige bijzonderheden mede over bovengemelde wanordens. De oproer is begonnen te Conro, nabij Valenza de Mino, bij gele genheid eener begraving. De boe ren, bij hel luiden der noodklok te wapen gesneld, zouden eene troep soldaten verdreven hebben, die naar Parades waren afgetrok ken, alwaar zij zich verschanst hebben. El Dia bevestigt ook dal de porlugeesche boeren riepen Leve de republiek Er zijn nu 57/ JAAJt. il' 1 NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT en. He f»t Mj. "t er en. DU IN KERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL •1-23 5-06 7- 32 8- 50 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE! DUINKERKE 10- 46 11- 25 12- 17 3-23 5-35 5-35 8-06 8- 28 9- 02 'olt I» in k ik k li er ir- :<sl en en. en en in- lat lt‘U als ep. <U bet lg- Hl* en w- 5-50 7-35 9-51 10-11 10-15 de familie onvermogend was om de door 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-10 4-5.3 8-27 8- 1.3 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 --to-oto-c-c- 6- 20 9-00 7- 46 10-17 11-50 10-11 10-32 10-58 J 3-02 6-07 2- 59 8-57 3- 43 9-08 4- 11 Vertrekuren van den Ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent naar llrussel en Dixmudenaar NUieuportt. 5- 48 10-46 3-08 5-07 6- 26 11-25 3-47 5-37 7- 12 12-17 4-24 6-14 9-38 3-23 7-10 9-15 11-05 5-35 9-31 10-44

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 1