VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ft I u 1 p- ZATERDAG 27 OCTOBER LSN5. ^n. zijn van waai aan vreemd f "ok u. 9 i’ 'l|„ Re hn iix- do •'ik toen uls hep. tost 1 «n tflu »iut ''ij feu Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Öostslraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. U Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als- ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Wanneer de klerikalen met zulk pro gramma mochten lukken in eenig kiesar rondissement, waar eene groep van vrr- standige menschee, samenwoontdan zouden wij waarlijk voor goed wanhopen van de toekomst van ons land. Het ware de werkelijke ovcrheerschiug van de Kerk op den Staal, de aanstelling van den priester lol heer en meester zoowel in hel openbaar als in het familieleven. Het programma der klerikalen komt ter goeder ure. Hel kan niets anders dan medewerken tot hel toehalen der banden van eenheid onder ons, eenheid, waaraan sommigen in de liberale partij zoo weinig belang schijnen te hechten. Hel clericaal programma, mei zijne onbeschaamd stoutmoedige eischen, met zijne bedrei gingen legen den modernen geest, loont al te klaar door wat gevaren onze burger lijke instellingen zouden zijn bedreigd, iudien de paflpschen ooit weder aan hel roer kwamen, en dal zullen wij ver hoeden. Gelukkiglijk brengt hun programma zelf hen eerder verder dan dichter bij hun doel; nooit, maar nooit, zullen zij het kiezerskorps in dien Roomschen koek doen bijten Het kind is drie eeuwen te laat geboren. 'U Gij weel, waarde lezer, dat vader Cals ergens zegt: Elk meent zijn uil een valk te zijn.Welnu, in de familie van hel nieuw geboren kind, dat Programma heel kan men die gewone zwakheid der ouders weer opmerken: Zij meeiien dat elkeen op hunne vrucht gaal verzot zijn gelijk zij zelven, dal elkeen er zal voor knielen. Belachelijke, echt naïeve begoocheling van wege de klerikalen Hun uil, verschooning, hun program ma, is in onze oogen gansch eenvou dig eene verzekering voor ons, dal zij bij de aanstaande kiezingen eene geweldige nederlaag zullen bekomen. Dal zulk programma in de sacristijen gesmaakt worde, dal is mogelijk; maar wal w ij ook welen, dal is, dal de ver lichte Belgische bevolking—-wij bedoelen het gedeelte waaruit en waarom hel Politiek Overzicht. he fransche Kamer der afgevaar digden heeft dinsdag namiddag den zittijd geopend: zij heeft hare dagorde vastgesteld deeerste zaak, dier er werd opgebrachl, op aan vraag van den heer minister Wal deck-Rousseau, is de gemeentewet. Een voorstel van den heer de Baudry-d’Asson, strekkende opdat er alle dagen zitting zon gehouden worden en opdat er eene zitting zou voorbehouden blijven voor de ondervragingen, werd verworp< n. Be heer Tirard legde zijn oveiziene ontwerp van budjet neder. Het groi.lsle getal der afgevaardigden schijnen besloten hel kabinet te ondersteunen. liet Geelboek of vei loog, werd in de beide Kamers uitgedeeld. Er woidl in gezegd dat de onderhan- delingen met China niet geslaagd zijn, ten gevolge den altijd aan groeiende eischén van China, dal de ontruiming van Tongkin door hel fransche leger vroeg, alsmede de bepaling der grens ten zuiden van den Rooden Stroom. Hel ver loog drukt de hoop uit, dal de aan komst der versterkingen weldra de bevrediging van Tongkin zal ten gevolge hebben en China er toe zal brengen om den toestand dui delijker in te zien. In den franschen Senaat heeft de heer Le Royer, voorzitter, den lof der overleden senaaleurs ge maakt. Be heer Méline legde er in naam van den heer Waldeck Rous seau, hel wetsontwerp neder, ra kende de association. D’lieer Raynal legde de overeenkomst met de spoorwegen neder, door de Kamer in den voorgaande!) zittijd goed gekeurd. Be Senaat heeft zich lol donderdag verdaagd. Be budjelcommissie heeft den heer Tirard gehoord, die baar den slaat der ontvangsten voor de twaalf laatste maanden heeft mede gedeeld. Be minister verwierp alle vermindering der sommen, op zijn budjet voorbehouden voor du aflossing der schuld. Na hel vertrek van den minister heelt de commis sie niettemin, met 16 stemmen legen 10, het voorstel Bouvier aan genomen, waarbij de vermindering tier aflossing werd voorgesteld. Men meldt uit Berlijn dal hel handelsverdrag met Spanje dinsdag is bekrachtigd geworden; hel zal tien dagen daarna kracht van wel hebben. Be keizer van Oostenrijk heefl de vereeniging gemachtigd in twee afdeclingen van ruiterij der rege- menlen, die zich in Gallice bevin den en lol hel 1“ en 2'10 leger korps behooren. Be zetelplaatsen der twee aldeelingen zullen Lem berg en Jaroslaw zijn. De ilaliaansche minister van hel Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Eoor Stad: 6 maanden, Ir. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch lielgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n .miner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. liberalisme bestaal eerst en vooral die paapsciie vodderij met eenen spotlach zal bejegenen, en dat dan liet kiezers korps, bij de eerste de. beste gelegenheid, kort recht zal oefenen over de twaalf be- leedigingen, die in vorm van de twaalf artikelen waaruit hei klerikaal program ma bestaal, aan oude fierheid als onaf hankelijke, vrije burgerszijn toegebrachl. T Is de Conslitutionnel van Hasselt, die mol hel programma is afgekomen. Wij deuken eene daad van goed liberalisme te stellen, met te zorgen dal hel klerikaal programma de meest mogelijke rucht baarheid bekome, 'l Is prachtig waler op onzen molen. Ziet hier dil stuk 1° Herstelling der betrekkingen met den II. Stoel. 2" Afschaffing der wet van 1 juli 1879 op liet lager onderwijs. 3" Oplossing van de schoolquaeslie door hei princiep van de gemeentelijke zelfre- geering, gecombineerd mei liet engelscli stelsel. (Hierdoor wordt verstaan dal daar waar eene kloosterschool en eene ge meenteschool is, de subsidien zullen ver deeld worden volgens hel getal leerlingen. 4“ Afschaffing van hel ministerie van openbaar onderwijs. 5° Stemming eener wel, de oprecht heid van het kies-regiem herstellende. Uitbreiding van hel stemrecht binnen de palen der Grondwet. 6“ .Maatregelen van decentralisatie; de gemeenten en provinciën hare volle vrij heid leruggevcn, volgens den geest der Grondwet. De schepenen door den gemeenteraad benoemd. 7° Herstelling der vrijmaking van de geestelijken in mililiezaken. 8’ Herstelling der onrechlveerdig af geschafte geestelijke jaarwedden. 9’ De zin der wetten die de eerediens- ten beboeren, zal definitief vastgesteld worden, en maatregelen zullen genomen worden om den terugkeer der verkeerde en kwellende uitleggingen le beletten. 10“ De stichtingen van hel onderwijs en der liefdadigheid zullen aan hunne wet tige bestemming worden teruggegeven, ingevolge den wil der bezetters. 11" Eene wel die aan al de eerediensten de vrijheid der begraafplaatsen waar borgt. 12“ Vermindering der belastingen, door hetalsciiaUcii van aile onnoodige uitgaven. Vertrekuren vnn den Ijzerenweg v«n Diiinkcrke, Veurne, Geul nam- ItruHisel en Dixnmdc NI EUPORT D1XMUDE DIXMUDE NIEUPORT admiraal bij zijn besluit gebleven. Het spaansche dagblad El Pro (jresso verklaart dat, iudien de tegenwoordige leden der Cortes weigeren hel algemeen .stemrecht en de hervorming der grondwet le aanvaarden, hunne opvolgers dit zullen doen en dil zonder de mede hulp dei' samensniellers. Berichten uil Tanger, 20 Octo ber, luiden dat de sultan van Ma- rocco er in toegestemd heeft om aan Spanje het grondgebied Veni op de Atlantische zee af le slaan. De dagbladen vair Hong-Kong gewagen van eene fransche expedi tie legen Bac-A'inli. De expeditie heefl vastgesteld, dal de forten ge wapend war en rnet Kruppkanonnen en dal hun stormloop le veel moeilijkheden zou aanbieden out le kunnen beproefd worden. ---- Het katholiek Programma. De bm ing heefl wel wat lang geduurd, maar hel kindje is er, en zijne ouders mogen er te vrede over zijn. De nieuwge borene doel eerc aan de familie, want bet heeft al de karaktertrekken behouden van den doorluchtige» slain, gelijk ons die bekend is van uil de XVI' eeuw, van bloe diger gedachlcnisse. Immers, liet is volop eene spruit uil den door de Kerk zoo betreurden «goeden ouden lijd Kan hel groeien en dijen, hel kind zou zijnen vader, den Geest der on verdraagzaam heid, bijzonder lief wezen, en aan zijne moeder, de II. Kerk, al aan brengen wal zij maar wenschee kan, en wel voornamelijk haar eeuwig doel de oppermacht over allen, de straffeloosheid voor hare misdaden en hel vurigst be geerde van alles: slroomen van geld, overvloed van rijkdom eu wellust. 01' de familiehoofden le vrede zijn over de geboorte van hel kind Uien Public, C.ourrier de llruxelles, Patrie, enz. allen gelijkhelfen zij een Alleluia .'aan. Zij druk ken hét aan hun harte, beschouwen het met tranen in de oogen en zeggen verheugd (ol elkander: Dal zal een klepper zijn! Is de Verlosser, want hij is op hoofd gemerkt, niet alleen met het kruis, maar met hel merk der schranderheid en der onfeilbaarheid! zeewezen, admiraal Aclon, heefl onlslag gegeven, om redenen gansch bijzonderen aard, de staatkunde geheel is. Niellegeslaandc hel j aandringen zijner colleges is de 37/ IA AR. nanr Niciipoi-t. Samenkomst der vorsten van Neder land en van België. De samenkomst der beide koningen wordt door de dagbladen van hel land als eene gelukkige gebeurtenis begroet en, zonderling verschijnsel, onder degene die zich daarover het geestdriftigs! uit laten, behooren vooral de dagbladen, die meer dan cens bijna van landsverraad spraken, toen de ylaamschgezinden, die sedert jaren zoo ijverig werkten om de gemoederen langs beide grenzen op die gewenschte toenadering voor te bereiden, meermaals gelegenheden uitlokten om met onze laalgenooten uil het Noorden le verbroederen. 1 Een dagblad van Antwerpen zegt le De Vlamingen, vooral de letterkun dige wereld, hebben sedert jaren alle grenzen uitgeveegd en wij zijn terug gekeerd naar onzen ouden broederstam wij kennen geen verschil van volk wii kennen geen grenzen; wij zijn en blijven onder leitcrkundig- en laalopzicht, Neder landers. Uit deze eenheid, welke wij allijd be tracht hebben in onze kongressen, moest ecus de sterkte der twee deelen van Nederland voorkomen, sterkte zelfs onder staatkundig opzicht. Het scheen dat er reden waren om het oogenbhk van openlijke verbroedering Hl hel oog der wereld te vertragen het ijs is nu gebroken en zoo als de koning der Belgen zijne intree deed te Amster dam, zal koning Willem - bij, een Biusselaar van geboorte binnen kort ui april 1884, ook zijne intree doen in Brussel. Dat is ons aller wensch. r ju'clien b'j het verheugend ten. Wel weten wij dat de eigenlijke invloed der koningen bijna overal van zijne macht heeft verloren. Maar de hui dige samenkomst krijgt een gansch bij zonder karakter, doordien Willem UI en Leopold 11 grondwettelijke koningen zijn, en dezen doorgaans geene betoogingen zouden doen, die niet strooken met den algemeenen geest van hunne natie. Wat gevolgen de samenkomst der beide koningen kan hebben, is ïiog niet te voor zien. Doch over het algemeen verwacht men er hier in België veel goeds van vooral onder het opzicht van de ver gemakkelijking en de uitbreiding van het handelsverdrag met Holland en zijne koloniën. De engelsche en duilsche dagbladen spreken ook over die ontmoeting, en wenschen beide landen geluk met deze toenadering. In een voornaam duilsch blad wordt gezegd dat hierin voor België en Holland ook dit groot voordeel ligt, dat beide volkeren gezamenlijk eene ge duchte legermacht zouden kunnen te been brengen, in geval van eenen vijan- delijken aanval, iets wat met genoegen zou gezien worden door Duitschland, dat het grootste belang beeft bij de onschend baarheid der hollandsch-belgiscbe grens. Bij dien vromen wensch, dien wij van harte zouden willen bijtreden, vergeet het duitsch blad, iets dal van gewicht is, namelijk de aan België door de mogend heden opgelegde onzijdigheid. In de toe komst zou die onzijdigheid, die ook hare voordeelen heeft, toch wel cens eene zware keten aan ons been kunnen zijn. Een paar onderstellingen toont dit duidelijk Een vijandelijke aanval gelijk tijdig legen België en Nederland behoort tol de onwaarschijnlijkheden. Wanneer Belgie aangerand zou worden, zon Hol land ons zeer wel kunnen bijspringen; maar, is daar wel op te hopen, wanneer Belgie van zijnen kant den zelfden weder dienst niet voorop kan verzekeren Belgie zou stellig een gevaarlijk spel A'/ 469 ;-e ADVE n J4 BRUSSEL GENT VEURNE OHYVELDE DUIN KERKE 'M 'U. ft 'lat h»p. •llfr fee- 10- 46 11- 25 12- 17 3-23 5-07 5- 37 6- 14 9-15 10-4 I Ir» el» »n- tev sr- k«l ku kn ka «o tl 'en- 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 5-35 8-06 8- 28 9- 02 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 5- 48 6- 26 7- 12 9-38 11-05 DU1NKERKE GllYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 1 <lo ’'iet er ten «R- kii‘ ken ttw- gc- 3-08 3- 47 4- 24 7-10 5-35 9-31 D.’ 1 '8 3-02 11-50 6-07 2- 59 8.-57 3- 13 9-08 4- 11 6- 20 9-00 7- 16 10-17 10-11 - 10-32- 1'0-58- 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4.37 0-35 7- 48 9.50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 1