VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 ZATERDAG 5 NOVEMBER drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. zeer Aardrijkskunde. Zedenleer. voordooien duur en voor de Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Relgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den •T! Welke zijn de zedelijke van het sparen Rekenkunde. Een wever, die betaald wordt tegen 1 fr. 20 den meter stof, beeft op 23 dagen 110 fr. 40 c. gewonnen. Hoeveel meters stof weeft hij gemiddeld per dag Metriek stelsel. Hoeveel llesschen van 70 centiliters inhoud kan men vullen mét i hectoliters 34 liters wijn. Aardrijkskunde. Welken reisweg I L Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraal, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. i’oSiisek Ovei-zictit. De openbaarmaking der diplo matieke bescheiden, die de Fran sche regeering meende te moeten verheimelijken, maar die de Chi- necsche gezant Tseng, ter zelfver dediging en rechtvaardiging, heeft laten wereldkundig maken, kan in Frankrijk geen dieper indruk en ontroering hebben teweeggebracht dan in Engeland. Men ziet aller eerst en ongelukkigerwijze beves tigd hoe juist de opvatting was. welke Jules Ferry onder de phra- smis rangschikt, wier schoone woorden ten eenenmale in strijd zijn met hunne daden. Toen de Fransche minister zijne rooskleu rige beschouwingen ontboezemde aan den goedgeloovigen Parijschen correspondent der Daily Kews, meende men, dat eene waarschu wing legen de onvoorwaardelijke aanneming der zoetvloeiende minisierieeie theojieen niet over bodig was. Luttel kon men echter denken, dat op liet oogenblik zelf, dat Jules Ferry den correspondent verzekerde dat alles in oide was ol' in orde komen zou, de onderhan- delingen met China integendeel in een hoogst onaangenaam, neen hachelijk, stadium verkeerden, hetwelk hoegenaamd geen uitzicht leverde op eene spoedige en bevre digende schikking. De openbaarmaking der stukken door den maikies Tseng laat dien aangaande boegenhamd geen twij fel beslaan. Waarom de Fransche Regeering die bescheiden achter gebouwen licefl, ligt voor de hand. Zij wilde dc schoone rol blijven spelen en Frankrijk in onkunde laten nopens de houding der Chineesche Regeering. De HépubHyuc braitfaise betoogt heden hoe de openbaarmaking van stukken door den Chinecschen gezant ge schied is in strijd met diplomatieke gebruiken. Hoe dit in ernst kan worden volgclioiitlen, is niet recht duidelijk. Maikies Tseng zou met meer recht beweren, dal de achter houding zijner belangrijkste nota’s en brieven, die de onderhandelin- gen in daarjuist licht plaatsen, in strijd is met diplomatieke en wel- levendheids-eisehen. lladde Tseng gezwegen, dan zou bij niet alleen een bewijs van zwakheid hebben gegeven, maar willekeurig hebben medegewerkt tol de mystificatie der Fransche Regeering. Dat de zaak in Engeland veel opzien heeft gebaard is zoo natuur lijk mogelijk. Uit dc af'gekondige stukken blijkt, dat een oorlog tus- schen Frankrijk en China thans nauwelijks kan worden vermeden. China verklaart de Fransche voor stellen ten eenenmale onaanne melijk. Hel houdt vast aan de theorie, dat de suzereini.lcit over i dat daardoor alleen vooruitgang kan maken. De drukpers is een machtig wapen, maar alleen kan zij alles niet. De woorden moeten gevolgd worden door daden; wat is een oproep als de vrienden daar niet zijn om uit te voeren, om in de politieke strijden te zegepralen. De eendracht van allen is noodig, kan niet gemist worden bij de macht en de listen van den vijand. Werkt, liberalen, de tijd is daar; van geen slapen mag meer kwestie zijn, in de sleden en in de dorpen. Belangrijke strijden zijn aanstaande, op I op! die het wel meent met vaderland en vrijheid schaart u allen rond het liberaal vaandel. De onverschilligheid is de dood, de strijd, geeft nieuw leven aan het bloed, verstaalt de krachten Vrouwnop voeding. De klerikalen haten hel officieel onder wijs in T algemeen; doch zij 'nebben in het bijzonder eene hekel legen de uitbrei ding van hel officieel ouderwijs voor meisjes. Behalve in een klein getal steden, was dc opvoedig der meisjes tot in 1879 groolendeels in handen der geestelijke gestichten. Was dit, op weinig uitzonde ringen na, de regel voor hel lager onder wijs, veel meer nog gold dit voor hel middelbaar onderwijs. Hel is op dit ter rein dal do Kerk er het meest aan hield almachtig te blijven en het monopool ie bewaren. Wel houdt zij er aan de volks klas, den werkenden stand in hare klau wen te hebben, doch hel is van daar niet dat de meeste prolijljes komen. Het is de burgerij en dc aristocratie, waar zij het meest op speculeert. Hel ccnige middel om tot haar doel te geraken is, lot haar uiisluilelijk voordeel, de opvoeding der kinderen van den adel en van de burgerij, en vooral deze der meisjes in han den te houden; want, door den invloed welken deKcrk op de jonge meisjes uit oefent en welken zij lop haar bewaart, wanneer zij echlgcnooten en moeders worden, door dezen invloed, zeggen wij, houdt zij de huisgezinnen onder haar juk en bijgevolg verzekert zij zich de geld middelen ter bevrediging barer onver- zadelijkc bcloelten. Hel middelbaar onder.wijs voor meisjes op volledige wijze door don Staal inge richt, zal aan den invloed der geestelijken een feilen slag toebrengen. Het is vol doende een blik in 't ronde te werpen om tot de vrijzinnigste famifien belioorende, hare studiën in een klerikaal geslicht doen of gedaan hebben. Hel is moeilijk, wanneer men de ouders hun gemis aan logiek voor oogen legt, te bevestigen dal dit verwijt volkomen op de gezonde reden steunt, want het is gekend dal in meest al de sleden van Belgie er veel te weinig vrij zinnige onderwijsgestichten voor meisjes beslaan. Wanneer men eenen liberaal bet verwijt doet dat hij zijne dochter bij de nonnekens plaatst, valt hel hem ai te dikwijls gemakkelijk te antwoorden dal dc door hem bewoonde stad geene be hoorlijke. meisjesschool bezit. Het is dus dringend noodig dat bet gouvernement bijzonderlijk deze zuak ter harte neme en pogingen aanwende om het middelb;:;.ii' ouderwijs voor meisjes uit te breiden en te volledigen. Wan neer het deze taak zal vervuld hebben, zal het aan hel land ei: aap dc liberale partij oenen onschalbaren dienst hebben bewezen, want deze hervorming zou mis schien meer bijdragen tot de versterking onzer partij dan vele andere pogingen op cea ander terrein in het werk gesteld. - 57/ JAAR. Annam niet kan worden opgege ven, om te worden vervangen door Fransche rechten. Hel pleit nog steeds dal er eene onzijdige strook koine lusschen het Fran sche en Chineesche gebied, maar die strook moet liggen in Tonkin zelf, niet in eigenlijk China. Een en ander schijnt veel in strijd le zijn met hel Bonióe-lraclaat, doch aangezien Frankrijk dit verdrag niet wilde bekrachtigen, is China niet gehouden aan de daarin ver- cv vatte voorwaarden. Hel is ondenkbaar, dat Frankrijk zich zal kunnen vereenigen met hetgeen thans blijkt le zijn hel mi nimum der Chineesche vorderin gen. En daarom is hel ónmogelijk de gevolgtrekking te vermijden, dal wij een Franco-Chineeschen oorlog van onbekenden onberekenbare gevolgen d< ur heliben. Hel is niet le veel le zeggen, dat Engeland, wel bekeken, veel meer belang heeft bij de qnaeslie dan Frankrijk. De Fransche belangen in China zijn mager en sentimen teel, maar de Engelsche zijn stof felijk gewichtig. Een oorlog moet die ten zeerste henadeelen. Men moge in Frankrijk er over lachen, stoffelijke belangen eencr groole natie zullen altoos eene groolere rol spelen dan sentimenteele. Hel. komende conflict, dal Frankrijk moedwillig heeft iiilgelokl, zal niet bijdragen lol grooter vriendschap pelijkheid lusschen Londen en Parijs. Integendeelalles kan daar uit geboren worden, zelfs een groole Europeesche oorlog. En dat alles om Tongkin De politieke onverschilligheid. De politieke strijders zijn hel leven der volkeren; zij die onverschillig geworden zijn moeten als verbasterde natiën aan zien worden en zijn rijp tot slavernij. - -- Eene der kwalen van onzen tijd, wij vast te stéllen hoeveel jonge meisjes hebben hel dikwijls gezegd en wij ge- looven het nooit genoeg te kunnen her halen, is de onverschilligheid in politieke zaken. Voortgebracht door eene onver standige zelfszucht, zet zij zich voort als een kanker tot al de klassen der samen leving. In Wést- en Oost-Vlaanderen vooral heeft zij vruchten gedragen; wij kennen vele politieke vrienden die door hunne onverschilligheid, door hunne zwakheden en toegevendheid dc oorzaak zijn van de langdurige heerschappij der klerikalen in deze provintien. Dus men kan baar niet genoeg be strijden die noodlottige onverschilligheid, dat domme het is mij al wel, ik trek het mij niet aan. Maar gij naoogt alles aan anderen niet overlaten. Dal is Uwe eigene belangen, uwe vrijheid verkoopen; gij moet een werkelijk deel nemen aan de beweging der wereld. Wat is een mensch voor wie alles onverschillig is? Een karakterlooze Het is een plicht le strijden voor het welzijn der openbare zaken van gemeen te, provincie en Staat. tiet is een plicht te strijden vooi het onderwijs, de beschaving van het volk, A.’ WO Kiesexamen te Veurne. In ons nummer van 30 October 11. heb ben wij bekend gemaakt, dat er 392 vra gen waren ingekomen om het kiesexamen te mogen atleggen. Op die 392 vragen zijn er enkel 4 ver stoeten geworden. Van eenen anderen kant, werd een tolbeambte, die in de pro vincie Luxemburg voor hel kiesexamen i was ingeschreven, bemachtigt dit examen te Veurne te ondergaan. Zoo dat het ge tal kandidaten beliep tol 389. Deze kandidaten zijn op vier verschil- lige dagen voor de Jurij geroepen ge worden, en alleenlijk 30 dus min dan 8 op 100 hebben de hun toegestuurde uitnoodiging niet beantwoord. Dc kiésexamens zijn te Veurne zeer regelmatig en in de beste orde afgeloo- pen. Ziehier de vragen welke, boven het dictaat, aan de kandidaten werden ge steld Zedenleer. Is hel voor de kiezers eene zedelijke verplichting te gaan kiezen? Rechtvaardig uw antwoord. Welke zijn de plichten der kiezers Rekenkunde. Een werkman wint 4 fr. 25 c. per dag en verleerd 16 fr. 25 per week. Hoeveel zal hij op het einde van ’t jaar gespaard hebben, zoo hij 300 dagen per jaar arbeidt. Metriek stelsel. Hoeveel vierkante meters zijn er in eene are? Hoeveel aren zijn bevat in eenen rechthoekigen grond van 104 meters lengte op 25 meters breedte Aardrijkskunde. Noem de provinciën waar men doorreist, als men per ijzeren spoorweg van Oostende naar Aarlen (Arlon) begeeft. Noem ten minste vier steden waar men langs komt. Geschiedenis. Welke vreemde over- heerschingen heeft Belgie opvolgelijk ondergaan, sedert hel einde der regeering van Karel V, tot hel tijdstip der nationale onafhankelijkheid 1830) 7 Zedenleer. Geef drie voorbeelden aan van plichten door den volgenden grond regel voorgeschreven Bemin uwen evennaaste als u zelven, en doe aan iemand anders wat gij wenscht dat u geschiede. Rekenkunde. Men wil 18 meters 75 centimeters laken, van 12 fr. den meter, omruilen tegen lijnwaad van 4 fr. 50 c. den meter; hoeveel meiers lijnwaad zal men bekomen? Metriek stelsel. Een waterbak heelt 6 kubieke meiers inhoud; zeg: 1" hoeveel hectoliters; 2" hoeveel liters hij kan in houden Aardrijkskunde. Noem vier groole ijzeren-spoorweglijnen die van Brussel uitgaan. Geschiedenis. Sedert wanneer is Belgie een onafhankelijke Staat gewor den? Wie is de eerste koning van het onafhankelijke Belgie geweest? eenige voorname feilen zijner regeering aan. iKJia. -MSB ii it t a Geel t k kil i- u l- r t i NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT BRUSSEL GENT VEURNE GIIYVELDE DUIN KERKE ZITTING VAN 27 OCTOBER. I it n n n 3-02 6-07 8- 57 9- 08 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 11-50 2- 59 3- 13 4- 11 5-35 8-06 8- 28 9- 02 DUINKERKS GIIYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 11- 25 12- 17 3-23 5-35 10-46 3-08 3-47 1-24 7-10 9-31 naar Brugse! en I)i\inude 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 Vertrekuren van den ijzereirweg van Duinkerke, Veurne, Gent 5- 48 10-46 3-08 5-07 6- 26 11-25 3-47 5-37 7- 12 12-17 4-24 6-14 9-38 3-23 7-10 9-15 11-05 5-35 9-31 10-44 6- 20 9-00 7- 46 10-17 10-11 - 10-32- 10-58 - -bh—«wiwjii— naar ÏVieuport. 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 ZITTING VAN 25 OKTOBER. ZITTING VAN 26 OCTOBER. r

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 1