BOEKHANDEL liarkl van Veurne, per IOO kiloM. VOOR 1884: en ordinaire Kantoor- almanakken. Almanakken om te ont bladeren, met vaderlandschegedenkdagen, fraiiHclio en vlaamscho. Galondriera Menu. Almanakken voor porteinonnaie. 3 -a- 20 00 5 23 00 18 00 ;i 20 00 -h- 20 00 5 23 00 24 Oct. 22 00 5 25 00 -5- -a- 19 00 h 20 50 -a- 17 00 a 19 50 -a- 18 00 5 20 00 I Q L. VANDEN KEIICKHOVE, Ooststraat, 6, Veurne. nnoonPREis, per 1 i/ti kilo, Bruin brood, 50 cent". Halfwit 62 ccntimcn. Veurne, 3 November. Zondag 11 November, om 6 ure ’s avonds, tweede veriooning door de maatschappij van Rbetorika. Zij zal bestaan uit de volgende stukken 1. Brij oude hanen en eene jonge hen of het wonderbaar ei, blijspel in een bedrijf; 2" De Vrouw van Egmont, drama in drij bedrijven; 3" De Paraplu van P. Krammers, blijspel in een bedrijf. In Rechterlijke kromjk. De korrek- tionele Rechtbank onzer stad, heeft de volgende veroordeelingcn uitgesproken. Op de lijst dor gezwooi-nen voor den naasten zittijd der Assisen onzer pro vincie staan MM. E. Wools, sokrelaris, Dixmude. Vaudewoude-Vanhoulle, Caaskerke. moet men volgen om koopwaren van Antwerpen naar Charleroi per water te vervoeren. Geschiedenis. Welk is de bijzondere zending der BurgerwachtUil welke burgers is zij zamcngesield. Zedenleer.Welke zijn de wederzijd- sche plichten der broeders en zusters? Rekenkunde. Ecu koopman in graan koopt 115 zakken rogge legen 18 fr. 25 c. den zak, en 87 zakken tarwe tegen 20 fr. il.n zak. Hij verkoopt het geheel voor •5205 fr. 60. Hoeveel heeft hij gewonnen op dien koop Metriek stelsel. Een rechthoekig stuk grond heeft eene oppervlakte van 32 aren en eene lengte van 100 meiers; welke is deszeifs breedte Aardrijkskunde. Welke Stalen grenzen aan Belgie? Noem de hoofdslad van ieder dezer Staten Geschiedenis. Geef twee merkwaar dige feiten aan van den strijd dtr Vlaam- sche gemeenten legen de Koningen van Frankrijk (XIV* eeuw). --- - Bij koninklijk besluit van 30 October 1883, is M.r J. De Busschere, instructie- rechter te Veurne, substituut van den prokttreur des konings benoemd bij de rechtbank van eersten aanleg te Dender- moiide, in vervanging van M. Durulle, lol andere bedieningen geroepen. Bij koninklijk besluit van den 25 Octo ber, is de heer K. Ltiyssen, verificateur van 1.* klas van hel enregistrement te Brugge, tut inspecteur van 2de klas be noemd. Algemeene tijdingen. Vrijdag morgend is te Rousselare een begin van brand ontstaan in hel magazijn van den heer Henri Carbonez. De brand is ontstaan door chicoreiboonen die men te vroeg op elkander had gego ten, en wederom vuur genomen hadden. De brand werd nog al spoedig gedoofd, I dak en houten vloer zijn erg beschadigd en de algemeene schade bedraagt 1500 franks. Een derde persoon, werkman te I El lgcm, is aangehouden beschuldigd I van medeplechlighcid in de zaak der mis- I daad, gepleegd in den nacht van 17 lol 18 I dezer, in gemelde gemeente, op den per- I soon van Lodewijk Jonckiieêre - Een schrikelijk ongeluk is donder- I dag morgend te Moescroen voorgevallen. I Een koopwarentrein van St. Ghislain te I Moescroen verliet die laatste statie om naar Si. Ghislain terug te keeren, toen de I genaamde Gandry, treinwachter, op de I loopbank van zijnen wagon wilde sprin gen, toen de trein reeds in gang was. On- I gelukkiglijk viel Gandry en rolde onder de wielen. De helft van den trein reed I hem over de beenen. De ongelukkige is I vrijdag ten 2 ure, in hel hospitaal van I Moescroen overleden. Gandry woonde te I St. Ghislain; hij laat eene weduwe achter I met twee minderjarige kinderen. Staatspoorwegen. De Staalspoor- wegeu hebben in juli 1883 fr. 47.068 50 I meer ópgebrachl dan in juli 1882. De opbrengst voor de zeven eerste I maanden van 1883 zijn fr. 1,888,168 meer 1 dan in 1882. Gedurende de gansche week zijn de I belgisclte markten uilermalen kalm in I alle gratiën gebleven en de verkoopingen I bepaalde zich bij de dringenste behoeften I der verbruiking; de prijzen dor verschil- I lende voortbrengslen neigen naar afslag. 1 I De bloem blijft altijd zonder verandering I I in de prijzen en werd gezocht voor de on- I I middelijk verbruiking. De roggebloem I slaat op en blijft weinig of niet gevraagd. I I Hel onderzoek, betreffende de zaak I I van de misdaad van Molenbeek, is nog I I niet geheel geëindigd. Verleden zaterdag I I werden talrijke getuigen gehoord en in I I tegenwoordigheid gebracht van den be- I lichte Xavier. Men meldt uil Leuven dat de gezónd- I toestand van Armand eh Leon l’clizer zeer goed is. Leon houdt zieb sedeH I eenigen tijd vooral bezig met papieren I zakken te plakken en Armand mctschrijf- I werk. I Uit Midden Afrika. De Indépen- I t/mire zegt dat builen de drie belgisclte officiers, de becrcn Becker, Braconier en Van de Velde, die onlangs van den Gongo zijn terug gekeerd, ook een genaamde M. Alexander Delcoinuncs, een Belg, die I reeds tien jaar eenen belangrijken handel drijft op den Gongo, te Btussel was. De heer Delcommunes heet ginder Mifouinou I Mala Ngounou, of den groolen Nijlpaard- dooder. Hij bewijst belangrijke diensten aan expeditie, door hel ter hulp komen aan zieke landgenooten, die hij als broe ders onthaalt. I)e heer Becker en Braco nier denken spoedig naar den Congo le nig te keeren, zooals de heer Van de Vel de, die klein in persoon is maar een man met eene groole wilskracht. Hij bezit hel volste betrouwen in den uitslag der on derneming en spreekt er over, den Congo op te gaan lol aan de uiterste standplaats, ais ware dit de gemakkelijkste zaak der I wereld. De heer Van do Velde verhaalt over de lekkere keuken daar ginder, waartegen de restaurants van Brussel niet kunnen opwegen en hij rangschikt de negers vol gens hunne kleerdracht. Aan de kust zijn de inboorlingen gekleed en niet veel waard: maar hoe verder men hel binnen land ingaat, hoe geringer het kleedsel wordt en hoe beter de personen, zoodal dc beste diegenen zijn welke zelfs geen gebruik maken van het vijgeblad. Dc heer Van de Velde is naar den Congo vertrok ken met eenen jongeren broeder, onder officier bij de artillerie, maar deze heeft ongelukkig niet kunnen weerstaan aan hei regenseizoen en is overleden te Vivi. Hel weder aan den Congo is echter enkel ongezond in het regenseizoen, zeer heel en zeer nat levens, maar van I april tol 30 september is het klimaat zeer gezond. Do jury van Jodoigne, die hel kies- exaam van het kanton l’etuwelz, in Hene gouwen, onderzocht, heelt zijne werk zaamheden geëindigd. Op 75 examen- aileggers zijn er 56 aangenomen. Volgens een luiksch blad, zijn de herten, die sedert den Fransch-Duitschen oorlog zich in de bosschcn der Ardennen Dc aanbesteding d«r veranderingswer- ken aan de onderwijzerswoning en aan de schoolzalen der gemeenteschool voor knechtjes onzer stad, alsook degene voor hel leveren van nieuwe meubelen voor deze school hebben verleden woensdag ten stadhuize alhier plaats gehad. De begroetingen beliepen •1." Voor hel l“u lol fr. 9125-21. 2." - 2,ta lol 2108-00. Voor hel eerste lol waren er vier sou- missien ingediend en voor hel tweede alleenlijk twee. Hel eerste lol werd toegewezen aan I’. Leper, te Slecnkerke, en aan de ge broeders Bulseraen, te Veurne, mits de som van fr. 8028-00. Hel tweede lol werd toegewezen aan de gebroeders Bulseraen, vooi noeiml, en aan B. Vanden l'lassehe, te Veurne, mits de som van fr. 1888-88. 51 O cl. Tarwe 21505 25 25 id. nieuwe-k- Sucrioen 19 00 5 20 50 ld. nieuw-a Haver 17 00 a 1900 ld. nieuwe-«’t- lloonen Nieuwe Erwten begonnen te verloonen, daar nu builen- I 1 gewoon talrijk geworden. Vooral inden L omtrek voor S. Hubert, de stad die naai den berschermheilige der jacht genoemd is. Men is genoodzaakt een aantal van deze dieren te verdelgen; bij de jacht partijen worden dit jaar groote getallen gescholen en zelfs de hinden vonden geene genade meer. T Is te hopen, dal dit vorstelijk wild er niet geheel wordt uit geroeid. Er zijn in Italië 1558 paters Jezuïe ten, in Duitschland, Oostenrijk, Hongarie, Belgie en Holland 2165, in Frankrijk en zijne koloniën 2798, in Spanje en Mexico 1933, in Engeland en Amerika 1895, te zamen 10,349. In 1870 was het cijfer 10,529, in 1880 10,494, in 188110,798. in 1882 11, 058. Hel rijkste volk ter world, zoo schrijft een amerikaansch blad, zijn de Crouw-Indianen. Deze stam bestaal uil 800 gezinnen, te zamen 3000 personen. Dezen zijn eigenaren van 6,500,000 acres land ongeveei'2,600,000 hectaren). Vooris bezitten zij 11,500 paarden. Als men nu de acre op 1 dollar en een paard op 20 dollars waarde schat, en daarbij 800,000 dollars die hun van de Vei eenigde-Slaten I toekomen, dan bedraagt hun gezamenlijk vermogen 7,530,000 dollars of 2510 dol lars per hoofd. De haas. De baas komt voor in geheel Europa, noordelijk lol Schotland, en hel zuidelijk Scandanivie. Hij wordt echter op de hooge gebergten, die min of I meer afgebroken van dc Pyreneën lol aan I de Kaukasus loopen, zooals in hel hooge I noorden van Europa tot Kamschalka en I in hel algemeen in alle poolstreken van I het noorden, door eene andere soort, den I sneeuwhaas, vervangen; die, wel is waar, I veel overeenkomst met onzen gewonen I haas heeft, maar zich daardoor ohder- I scheidt, dat zijne ooren een weinig korter zijn, de staart geen zwart vertoont, en hij I in den winter wil wordt, wal inlusschen I in Ierland en het zuidelijk Scandinavië 1 niet hel geval is. Onze haas, die in menigte over geheel I Nederland verspreid is, biedt, naannaie I der verschillende landstreken die bij be- I woont, allerlei afwijkingen in grootte en I kleur aan, zelfs de aard van den grond 1 waarop hij leeft heeft hierop en vooral op I den smaak van zijn vlèesch invloed: van I daar de onderscheiding in hei-hazen, I duin-hazen, en grasbuiken. De volwassen rammelaar weegt gemid- I deld 3i,2iol4 kilos, de kleur van zijn I zacht, wolaclilig haar is grijsachtig bruin, I op den rug donkerder en onder den buik I wit; het uiteinde der ooren en het boven- I deel van den korten staart zijn zwart, op I de schouders en de zijde is de kleur bijna geheel ros. In hel loopen zet bij de ooren op en wipt tusscliwnbeidc met den staart. De moerhaas is grooler en zwaarder; hel lijf meer gerekt, de kop en dc ooren langer; de laatste hangen, wanneer de haas in zijne rustplaats ligt, bij de schou derbladen neer; terwijl die van den ram melaar in de gedaante eener V op den nek leggen; dc kleur is meest grijsachtig en mist hel rosse op de schouders en de zijden, wal zich evenwel bij zeer oude moerhazen vertoont; onder hel loopen legt zij de ooren gewoonlijk op den nek neder. Dc jonge haasjes, die ziende geboren en slechts weinige dagen gezoogd wor den, zijn met licht grijze wol bedekt en na verloop van negen maanden geheel I volwassen. In het laatst van december beginnen de rammelaars, wclkei aantal tol dal der moerhazen als 3 lot 1 staal, de laalslen op te zoeken, en spoedig, daarna heeft de paring plaats waarbij dikwerf hevige ge vechten voorvallen. Op plaatsen waarzeer vele hazen zijn, ziet men somtijds op het midden van den dag de rammelaars de moerhazen vervolgen en, wanneer zij die uit liet oog verliezen, hel spoor, evenals een hond, snuffelende volgen. Hel voedsel van den haas beslaat uil graan, kool en andere veldgewassen, gras, heide en duinkruiden. Bij strenge winters voedt hij zich met bladknoppen, en schilt soms de stammen der jonge vruclitboomen. Wanneer de hazen evenwel niet in te groot aantal voorhanden zijn, komt dc geringe schade, die zij aanrichten, niet in vergelijking met hel voordeel dal zij door hun vleesch en hunne vellen opleveren; ook worden de achterpooien als gereed schap door de goudsmeden gebruikt. Bij de Romeinen slond de haas hoog in aan zien; deze schonken hem den voorrang boven alle viervoetige dieren. In de jagerstaal worden de oogen van den haas, «spiegels», de ooren «lepels», de kop bolde haren wolde poolen loopersde staart «pluim» en hel bloed «zweet» genoemd. !*4. voordeclige prijzen. i Holloway's Zalf en Pillen.. Fistels, aam beien. samentrekkingen of opstroomingen der huid, worden spoedig verzacht en eindelijk ge nezen door deze onwaardeerbare Zalf te gebrui ken, na vooraf goed met warm water te betten. Meuschcn, die aan deze geescls des lichaauis 4Q q.'l 11,13 G'-J lötnd- en Streeknieuu Schoolboeken en Behoeften. j Verders alle soorten van Dl tikwerken aan H w 4G lijden, behooron hen dadelijk in hunnen voort gang to stuiten, want dezo is bedriegelijk elt gaal stiel vooruit. Indien Fistels lang ongehin derd voortgaan, verzwakken zij niet alleen het zenuwstelsel, maar veroorzaken den ondergang des levens. Hoe eerder Holloway's onschatbare middelen gebruikt worden, des de zekerder is de goede uitslag er van, maar toch behoeft nie mand te wanhoepen; hopelooze gevallen zijn ook verdwenen, en lijders vsn renen pijnlijken dood gered. Bij opstroopingen van het vel be werken een paar toepassingen van doze heelen- de Zaif eene genezing, terwijl de Pillen, daarbij gevoegd, vooral teer gunstig vrorken, om samen trekkingen, enz to ontspannen waar zij zich ook bevinden en hoe lang zij ook geduurd hebben. ZITTING VAN 2 NOVEMBER. Gullinck Alois, schippersgast te Steenkerke, 26 fr. boet, voor misbruik van vertrouwen. Plancke l’olydoor, dienstknecht te Reniughe, 8 dagen gevang en 26 fr. boet, voor belcodi- gingen jegens den veldwachter van Mcrckem in bediening. Gryson Marie, wed’ Frans Timmerman en Timmerman Eugenie, visscherinnen te Adin- kerko, elk 100 fr. boet, voor jagt met stroppen. Verheo Lueiaan, smokkelaar en Boidin Adela, i i'btg' Jules Maton, werkster, beide te Watou, den ln1 maand gevang en 26 fr. boet, voor diefte van aardappelen: de 2Jc) 15 dagen gevang en 50 fr. boet, voor verheling. Verheo Lueiaan, smokkelaar; Iluyghc Frans, werkman; Vanacker Desirö, werkman, en Boi- din Adela, allen te Watou, de 2 eerste elk drb maanden gevang, voor diefte met braak: de 2 laatste elk 15 dagen gevang en 26 fr. boet, voor verheling. Quillacq Louis, brouwer te Duinkerke, 1* 100 fr. boet, voor jacht zonder vvapendragrecht: 2“ 100 fr. boet, voor geweigerd te hebben zijn wapen aftegeven. Colpaert Hendrik, landbouwerte Westvleteren 2‘J fr. boet, voor smaad. Het is een proef waard. Gedurende vele jaren leed ik aan pijn in de nieren, graveel ena; mijn bloed werd deen, ik wns loom en traag, kon ter nauwernood voort, strompelen ik was een oud versleten man en kon niets vinden wat mij hielp tot dat ik HOI’-BITTKR gebruikte en nu zijn mijn bloed en nieren in goede order on ik benzoo werkzaam als een man van dertig jaar hoewel ik er twee en zeventig tel en ik ben over tuigd dat het ook anderen vnn mijnen ouderdom goed zal doen. Het is waarder do proef van te nemen - Vader PPPÏPIJT aan ('c personen die lijden ten .0 D St 1 u 111 gevolge van overdaad en mis bruiken der jonkheid, aan verslapping der zenuwen, aan vroegtijdige verkwijning, aan machteloosheid enz. Ik wil hun kosteloos een middel tot genezing zenden. Dit geneesmiddel is uitgevonden door eenen missionaris in Zuld- Amorika. Zend enne enveloppe met uw adres aan den Eerwaarden Jozef T. INMAN, station D. Nkw-York, city U. S. A. ZITTING VAN 29 OKTOBER. Burgerstand der stad Veurne. Geboorten. <lcn30. Romanic Debruync, dochter van Amaml eu van Marie-Louise Device, Bewesterpoort. Huwelijksafkondigingen. den 28. Duforct Henri-Joicf, workman, ge boren en wonende te Veurne, weduwaar van Isabella Bossaert, met Cecilia 1‘laetevoct, huis houdster, geboren te Pollinchove en wonende te Veurne. Vandenbussclie Francis, Hielo Louis eu De- saovor Theotlel, vissclicrs te Ooxttluinkerkc, elk 50 fr. boet, voor jaclitdolikt. Demecrsseman Desire, molenaar en Deschry- vci Julie zijne vrouw, te Westvleteren. den 1" 3 uianudcn gevang, voorbedriegolijko bankbreuk en 1 maand, voor eenvoudige bankbreuk; de J1’* 26 fr. boet, om, in het belang van don gciaalden, een deel vau zijn to goedvinden onttrokken te hebben. Huwelijken. den 31. Claerhoudt Oustaaf, klompenmaker, geboren te Veurne, den 30 Mei 1863, met Tliiry Augusta, strijkster, geboren te Veurne, den 16 September 1864. Sterfgevallen. den 24. De Prey Gustaaf-Evarist, grondeige naar, 11 jaren, 9 maanden eu 12 dagen, geboren te Veurne, wed* van Octavia-Anna Maieur, over leden te Sint Joos-ten-Noode Brussel Rogge 18 it 21 Te bekomen Calendrier Commercial Momento'n I en Agendas, enz. Groot assortiment van Registers van alle slach en grootte. Schrijfboeken en Cahiers, geregeld en ongeregeld van alle prijzen. I Portefeuilles, Carnets, Zakboekjes, enz. I Schrijf-, post, gekolcunl-, pracht-, I engelsch-, bloemen-, klater-, toeken-, p muziek- en knrtonpaplcr. Postpapier I I met randversieringen voor felicitatie- I I nieuwjaarbriovon. Vele soorten van I Ij Enveloppen, stalen Pennen, Porte-plumes, toeken Crayons en andere eu Portemines. o 1 Schallien, Touchon en Portes-touches. I I Lak, Ouwels, Gomme, Sandarac. I I Roeden, blauwen en zwarten Inkt. Inkt I Jj om lijnwaad te teekenen, enz. enz. P - t I Schoone keus van gedenkenissen, chromos, I I menuskantbeeldekens met en zonder I I surprise!), décalcoinanies, schoone verf-, I t) passer- en Pennedoozen, •Portemonnaies, cJ O Kerkboeken, Ponuemessen, Inktkokers, I Prenten voor kaders, Loto's, Domino's, I I Prentenboekjes, bijzonder geschikt voor I I Sl Nicolnas en Nieuwjaargcschenken, enz. I Visiet-, speel- en andere Kaarten. Abonnement op Tijdschriften en Dagbla- I deren. Boekwerken van allen aard.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 2