VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 3 10 NOVEHIJEIÏ f SN5. ZATERDAG drukregel. Reklameir 50 centiemen den regel. bedienden onlusten aanleiding gegeven SE Het Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; Foor Stad: 6 maanden, Ir. 3-25 Een jaar, Ir. G-00. Voor gaitxch [telg ie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, Ir. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den onlusten aanleiding gegeven te hebben, en namelijk (eMaiz.on, bij Valenza. Er werd aldaar (nsschen soldaten en kiezers gevochten; een soldaat werd gedood. Volgens El Liberal zal de be raadslaging der koninklijke bood schap in de spaartsche Kamer looped over de opschorsing der openbare vrijheden door liet mi nisterie Sagasta, over de reis van den koning in Duitscbland en in Frankrijk en over den militairen opstand van Badajoz en van Séo d’Urgel. De lijdingen uit verschillende streken van Servië zijn nog al onrustbarend. De districten Zaït- char en Techei narcke zijn in staal van beleg verklaard. De boeren van dit laatste district hebben den bergpas van Tchistabroditsa als mede de hoogten van Lukovo bezet om de intrede der troepen te be letten. ie Calcutta is het officieel bericht loegekomen, dat de opstandelingen, die Mascale hadden aangerand, zijnen uiteen geslagen. De sultan vervolgt (hans de vluchtelingen, met de Arabieren, ter zijner hulp gezonden. Geen engelsche onder daan heelt verliezen geleden ol' stond bloot aan slechte behande lingen. -- -- Eene noocligo verandering. De kieswet van 2i augusli 1883 heeft twee nieuwe klassen van kiezers inge voerd, namelijk degene die door hun ambt of hunne titels rechtshalve kiezers zijn en degenen die door een exaain be wijs van bekwaamheid Hebben geleverd. In de groote sleden en volkrijke ge meenten zal het kiezerskorps hierdoor merkelijk aangroeien, en zullen niet alleen honderden openbare bedienden en be ambten maar ook werk- en ambachts lieden hel stemrecht bekomen hebben. Met hel oog daarop, heelt de gemeente raad van St-Jans-Molenbeek de aandacht geroepen op eene omstandigheid, die in de haast der discussie over de kieswet uil hel oog is verloren en wel waard is in aanmerking te worden genomen. Volgens de Belgische kieswet moeten de kiezers, op den dag eener verkiezing, zich allen op hel bepaalde uur bevinden op hel slembureel hunner wijk, waar de lijst der ingeschreven kiezers afgelezeu wordt eu eenieder na hel allezen van zijnen naam, lol de stembus wordt toe gelaten. Is de aflezing dezer lijst afgeloopen, dan kunnen de kiezers, die nog niet ge stemd hebben, en op dat oogenblik in het lokaal aanwezig, nog van hun kies recht gebruik maken, maar daarna wordt de stembus gesloten en naar een ander bureel gebracht, waar terstond de ope ning der briefjes plaats heeft. Op deze manier liep tot hiertoe eene kiezing doorgaans op eenigc uren af. Voortaan zal dat hel geval niet meer zijn of kunnen zijn. Ouder hel oud stelsel gebeurde hel wel eens, dal vele cijnsbetalers door hun werk of hunne bezigheden verhinderd waren te gaan stemmen; dat getal was echter niet aanzienlijk. Nu de nieuwe kieswet talrijke ambte- Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraal, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Een moedige burgemeester. Gedurende het scbooleakwesl heeft de geestelijkheid op den builen zich een weinig ingehouden, liet schijnt echter dat die schijnbare kalmte maar vuur onder de assche was, en dat de uitvallen legen de openbare school op nieuw be gonnen zijn. De burgemeester van Estinnes-au-Val (Henegouwen), schrijft hel volgende briefje aan de Eloile Zondag, 4 november, preekte de pastoor van Eslinnes-au:Val tegen onze gemeentescholen. Hij zegde dal men daar leerde godlasterer. en de religie ver achten. Ik heb hem onderbroken en ons oiiderwijzerskorps, welk hij belasterde, verdedigd. Op onzen builen is de geestelijkheid altijd zoo hevig. Aanvaard, enz. (Geleekend) Ladeuze, burgemeester. Hel ware te wenschee, dat allo burge meesters op den builen zoo moedig waren; hel blaffen der pastoors en onderpastoors zou gauw een einde nemen. De bezoldigingen onzer onder wijzers. L'it verschillige plaatsen vernemen wij dal, door den onwil der klerikale ge meentebesturen, de officiëele onderwij zers nog geenen cent bezoldiging hebben ontvangen. Hel schijnt dal in de eerste zittingen van de Kamers hel gouvernement, zal maatregelen voorstellen om de betaling der jaarwedden van de onderwijzers le draagt, staat hel volkomen vrij de arme lieden lastig te vallen om hunnen laatsten cent af le schooien. Ziedaar een klein overzicht hoe de klerikalen de vrijheid en Godsdienst ver slaan. Vrijheid van onderwijs, bestaal volgens hen in de totale afschaffing van hel staats onderwijs, T is le zeggen in de afschaffing van hel onderwijs der kinderen des volks, immers het klerikaal princiep, vraagt zoo weinig mogelijk geleerdheid en, nog beter, volstrekt geene. Het is trouwens eene doodzonde de redevoeringen zijner tegenstrevers le lezen; ware dus vee! eenvoudiger, om niet te zondigen, van niet le kunnen lezen. Bestond er geen officieel onderwijs, T ware welhaast gedaan met de zucht naar geleerdheid en de koeierscholcn verdwenen in korten lijd, want de kleri kalen klagen gedurig over de lasten en de onkosten welke het openbaar onderwijs veroorzaakt; nooit leest men een woordje lof en eere voor den algemeenen zucht lot leeren. Zij spelen schoolmeester tegen wil en dank en trachten zoo weinig mogelijk de kinderen te onderwijzen. Doch zij moeten meè met de eeuw die eenen geleerden mensch in groote achting houdt. Te lande en bij al diegene die van verre of van bij van de vuige kwezelaars afhan gen het schoolonderzoek heeft het overvloedig bewezen worden al de middelen ingespannen om de kinderen uit de gemeente scholen af le houden belof ten, gunsten, bedreigingen, vervolgingen, de hemel, de hel, den eigenaar, al T ge weld en de dwang wordt in werk ge steld om het officieel onderwijs le bevech ten. Echter, deze vijanden van het onder wijs weten slechts met onnoozele kinder- verlclselkens hunnen haat leslaven. Het is de beredenering die ze le recht vreezee voor de toekomst. l>olitiek Overzicht. De fransche Kamer der afgevaar digden heeft de beraadslaging der gemeentewet voortgez.elmet 515 stemmen legen 155 werd de wijzi ging van den heer Paul Ben in aanmerking genomen, strekkende om de schikking allescliaffen, waar bij onroerende gemeente goederen bestemd worden voor den kerke- lijken dienst. De heer Lacroix ontwikkelde zijn ontwerp van ge meentewet, strekkende om de cigenzelvigheid aan de stad Parijs le verleenen. Hij bestreed alle ontwerp van sectiënverdeeling en beschuldigde de regeering, dal zij de gemeenten aan het middelgezag wijde onderwerpen. De heer Jules Ferity ontkende zulks. De heer Lecroix stelde vervolgens vast, dal het eerste ontwerp voor de afschaf fing van de policie-pi efectmir van Parijs, dagleekent van 1870 en uitgaat van den heer Ferry. Hij spreekt nog van ontwerpen in dien zin, sinds dien voorgedragen door de hoeren Henri Brisson en Heris- son en besluit tot de noodzakelijk heid om de stad Parijs de proef van de vrijheid te laten doen. De redevoering van den,heer Lacroix werd gecsdrif'tig toegejuicht. .Men verzekert dat hel cijfer der kredieten voor Tongkin, die door de fransche regeering zullen aan gevraagd worden, <Jc som van 9 millioen frank zullen, bedragen. Volgens den /ïniesjzal dechinee- sche regeering aan l’rankrijk eene jiola sturen, waarbij zij hare ver wondering nildrukl, rakende de «lepeche van den heer Tricon, de gezegden van deze logenstraft en volledig de daden van den markies van Tseng goedkeurt. Hel omslag van tien hertog van Fernan A'unezals gezant van Spanje te Parijs is thans officieel aange nomen. j Sedert eenigen tijd wordt er een stilstand opgemerkt in de onder- handelingen lusschen Pruisen en hel Valkaan. .Men schrijft dit toe aan den raad van zekere invloed hebbende |>eisonagien le Berlijn, volgens welke Pruisen genoeg zou gedaan heblien om de curie le be vredigen en nu moest afwachten of deze zich op hare beurt ver zoenend zou loonen. De kiezingen voor de vernieu wing der gemeente en provinciale raden van Portugal hebben zondag laatst door gansch hel rijk plaats gehad. De uitslag er van is nog niet gekend; hij is overigens maar van een ondergeschikt belang, daar alleen de kiezingen van Lis sabon een poliek karakter hebben. De stembussen werden des nachts door de policie en door kiezers be waakt. De kiesverrichlingen schij- jien in verscheidene plaatsen tol naars, bedienden, onder-officiers en ambachtslieden van allen aard heeft toe gelaten tot hel stemrecht, zal dat getal achterblijvers onberekenbaar groot zijn, als men de uren der kiezing niet ver andert, want voor zeer velen zal liet onmogelijk wezen zich naar de stembus te begeven, als men stokstijf aan hel stelsel der naamoproeping houdt. Inderdaad, hel is onmogelijk aan te nemen dat op een dag van kiezing alle ambtenaars en bedienden van openbare en private diensten de bareelen enz. en de arbeiders te gelijk de werkhuizen zouden verlaten om zich naar de stembus le begeven cn hun politiek recht uil te oefenen. Alle diensten cn werken zouden dan zoo lang moeten stil liggen, en zeer dikwijls zouden daardoor botsingen ont staan lusschen de bazen eu hunne gasten en lusschen de oversten eu hunne onder- hoorigen. Vele kiezers zouden aldus kun nen gesteld worden in het geval van te moeten eene keuze doen lusschen hunne broodwinning eu de uitoefening van hun burgerrecht. Dal is iets, wal de wetgever zeker niet bedoeld heeft. Alen heeft nieuwe soorten van kiezers ingevoerd, men moet hun das de gelegenheid verschaffen, om hun gebruik van hun recht té kunnen laten maken. Dal is hel wal bet gemeentebestuur van Sl. lans-Molenbeek bij wijze van petitie aan de Kamers vraagt. Het vraagt, dal de kieswet in dezen zin zou worden yeranderjl, dal men wel de naamafróeping zou behouden, voor degenen die den lijd heblien om le gaan stemmen wanneer zij willen, maar dal men ook eenigc uren jou laten voor degenen die geen tijd hebben gedurende hunne werkuren. Voor dezen zou men bij wijze van poll kunnen le werk gaan, dal wil zeggen dat zij zouden stemmen wanneer zij lijd hebben, zooals dit in l’rankrijk en, gclooven wij', in Holland gebeurt. Ons dunkens is de vraag van hel Molen- beeksche gemeentebestuur zeer gegrond en wij twijfelen er niét aan dal de Kamers er zuilen aan [begeven. Geene lieden op de wereld bazuinen met meer geschal en gekletter uil dal zij de voorstanders der vrijheid in alles en voor allen zijn dan de klerikalen; doch bij T minste onderzoek ziel men klaar en duidelijk dal de vrijheid, gelijk zij de zelve begrijpen, niet anders is dan baat volle en onverdraaglijke dwinglandij. Mol bewijs van ons schrijven, willen wij onze geëerde lezers eens voor oogen leggen hoe de klerikalen de twee bijzon derste onzer vrijheden verstaan en be seffen, namelijk de vrijheid van gods dienst en de vrijheid van ouderwijs. Vrijheid van Godsdienst bestaal, vol gens de klerikalen, in de volledige poli tieke overheersching der overdrevene loomschgezinde geestelijkheid en in de vervolging eu uitroeiing bij middel der inkwisilie reclitiiispanningen waarvan hel zoo gebaatte schoolonderzoek zoovele vertelt, van alle andere religiën. Ver volgens de priesters en de nonnen vrije lijk, door dweepzuchtige en kwezelaars streken, de erfenissen te laten roovender dutsen, tol de groote schade der naasl- bestaanden. De paters en broerkens laten kiezer worden en garde-civiek niet. Alwie builen de gratie des pastoors sterft wordt in den hondenboek gedolven, alware hij zoo katholiek als den Paus zelve. Aan alwie een rok van non of pater 57/ JAAR. A'/ 401. DUIN'KERKE GI1YVELDE VEURNE GENT BRUSSEL NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT BRUSSEL GENT VEURNE OHYVELDE DUIN'KERKE 4- 23 5- 06 7- 32 8- .70 5-35 8-06 8-28 0-02 5- 48 6- 26 7- 12 9-38 11-05 10- 46 11- 25 12- 17 3-23 5-35 5-07 5- 37 6- 14 9-15 10-44 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 I Verlrekureiiviin «Jen i jzercaiweg van Duinkerk», Veurne, Gent naar BSru^el en l*ixinu<le naar Dilcuport. 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-18 2-10 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 3-08 3- 47 4- 24 7-10 9-31 6- 20 9-00 3-02 7- 46 10-17 11-50 6-0/ 10-11-2-59 8-5/ 10-32 -- 3-13 9-08 10-58 - 441 -i - Klerikale vrijheid.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 1