VAN VEURNE II NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 te VU I .SN 5. ZATERDAG 17 NOVEMBER 57.' JAAR. ;eene scheuring in de ircngen, die pogingen Mel vertrouwen zien wij nu den heden geopende» wetgevende» zittijd te gcmoel; sterk door eendracht, kan en zal de libe rale meerderheid, hopen wij, nogmaals wellen maken, die den klerikale» over moed meer en meer zullen inloomen Ten andere, T is noodig. Deze lerugkeerende beweging kan enkel ter core strekken van de mannen, die bun ongeduld ten gepaste» oogenblikke hebben kunnen doen zwijgen voor hei algemeen belang. Wij hoeven hel niet te herhalen, dal het volhouden der stelsel matig vijandige houding van de helft der brusselsche deputatie legen T ministerie, op een gegeven oogenblik, den politieken toestand onzes lands erg kon verwikkelen. Hel ware volop de oneenigheid in het liberale kamp geweest en als onmiddellijk gevolg de aantreding van een klerikaal ministerie. Men badde volslagen blind en zinneloos moeten zijn, om niet te begrijpen dat de oneenigheid in onze rangen en dit juist bij hel naderen der kiezingen, geen schijn van voordeel aan de progres sisten kon aanbrengen, integendeel dat zij met hunne wenschee, en heel liet liberalisme meteen, misschien voor lange jaren wierden achteruit geslagen. De pogingen, die op dit oogenblik dooi de heeren Demeur, Feron en anderen worden aangewend om de moedwillige doordrijvers of intransigente» reden te doen verslaan en gi liberale partij te b hebben de eer en hel geluk niet te be vallen aan de klerikale pers. Dal is eene radiko-liberale comedic! roepen de sacrislijbladen uil, waarin al hun spijl doorstraalt. Wij begrijpen geer goed; dal onze tegenstrevers niet gaarne eene verzoening Men schrijft in bij den drukker-uilgever, Oosls.traat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekcnd, als ook bekendmakingen ruiterlijk legen Vrijdag middag loc te zenden. Dat de klerikaleu bij hel hooien dier overeenkomst een zuur gezicht trekken, moeten wij niet herhalen. Met de hulp der progressisten waren zij reeds zeker hel ministerie te doen vallen en bij de aanslaande kiezingen boven te komen. Eilaasdie zoele hoop wordt bun nu nogmaals ontnomen De vrede is op den rug der katho lieken gesloten roepen do klerikale gazetten op bedroelden toon uit. Wij be grijpen die droefgeestigheid; zij rekenden meer op de tweespalt in onze gelederen, dan op de werking van een programma. Teekenen des lijds 1 roepen zij. Inder daad, en hel zekerste toeken is, dal de liberalen, van welke kleur ook, hel land hoegenaamd in de handen van de Kerk niet willen leveren, al moest daartoe elk iels van zijne bijzondere bedoelingen ten offer brengen. zien ontstaan tusschen de aanhangers eener zelfde partij, die een oogenblik in oneensgezindheid zijn op eene zekere kwestie en zich, in T vuur der discussie, eenige harde en onaangename woorden naar het hoofd hebben geslingerd T Is ook enkel wanneer de liberalen verdeeld zijn, dal er de klerikaleu kunnen in gelukken ben te overwinnen. Ver deden om te regeeren, is de oude leus van Loyola, welke zijne discipelen en volgelingen nog altijd gaarne in praktijk stellen, en T is ingevolge deze leus dal de klerikale bladen nu zich aanstellen als de aanhitsers der intransigente» en olie op hel vuur trachten te werpen. Doch te vergeefs. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: (I maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor ganxeh llelgie: G maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n.immer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamcn 50 centiemen den regel. De Chronlque, die zich ten allen tijde de verdediger geloond heeft van de radi- kalcn in de Kamer en meer dan ecus de liberalen, met den naam van doctrinaire» bestempelde en ze aanviel, onderscheidt zich nu ook door zich te verzetten legen alles wal eene scheuring in de liberale partij zou kunnen teweeg brengen. Het doel ons genoegen, dat het blad zijne dwaling inziet en met ons zegt: dal eene scheuring in de liberale partij, onmisbaar den terugkeer der klerikaleu aan hel bewind zoude mede brengen en dat is een ongeluk dal men moet trachten ten allen prijze aan liet land te besparen. De geest van vrijheid en verdraagzaam heid, die bij hel volk is dóórgedrongen, is de hooge, de sterke dam, die tegen den priesterlijken overmoed is opgerezen. De Roomschen mogen dien bestormen met alle mogelijke en ónmogelijke program- rnas, te vergeefs Hun verwerpelijk doel einde is gekend, zij hebben zich zelve» onmogelijk gemaakt. De Progressisten te Brussel. De groep der Progressisten van de liberale Associatie van Brussel, heeft zaterdag eene zitting gehouden om te be raadslagen over een voorstel strekkende om eene algemeene vergadering der liberale Associatie te doen beleggen, waarop de politieke gedragslijn zou be sproken worden der twee groepen van de Brusselsche deputatie in de Kamer, namelijk die der 8 en der anderen. M. Lepage vroeg, in hel belang der eenheid van de liberale partij, dal men van dit voorstel zou afzien. Hij heeft liever 8 progressisten en 8 doctrinairs in de Kamer, dan 16 klerikaleu. Wal men wil doen is zeer gevaarlijk. M. Guillery was \an een tegenover gesteld gedacht en wilde kloekmoedig vooruitgaan. M. Feron smeekte, in hel belang der vooruitstrevende partij zelf, geen gevolg te geven aan het voorstel en te wachten lol dat hel Comileil der Associatie moet worden herkozen. Alsdan zal ieder vragen kunnen stellen en interpellaties doen. Ten slotte drukte M. Demeur zich uil als volgt Roept men eene algemeene vergade ring op, dan zal men ons alle acht in eenen ónmogelijke» toestand brengen en er zal gebeuren, dal wij ons alle zestien zullen vereenigen, om ons te verzetten tegen zekere strekkingen van de progressis- tische partij. (Opschudding). De heer Picard wil geen deel maken der Associatie; hij was er vroeger lid van en weigert stelselmatig er terug in te koeren. Er zijn menschee die denken, dat zij alleen kunnen gaan en zegepralen. Zij be driegen zich; nooit zijn de progressisten alleen gelukt. Wij moeten dus vereenigd zijn. Volgens de opstellers van het voorstel moeten wij al de liberalen aanvallen, die niet met ons gaan, al degenen die ons be strijden. »,Dit is onmogelijk. Als de vergadering bel ongeluk had dezen weg mie gaan, zou ik mijne hand van hel spel uitrekken. (Toejuichingen). Dal is eene klinkende, afkeuring der moedwillige handelingen van zekere voor- uitslicvcrs, die zoodanig haastig willen loopen, dal zij zich de boenen kunnen breken on tevens in de kaart spelen der klerikaleu. Niettegenstaande deze verklaringen van MM. Feron en Demeur heeft de vergade ring besloten met 41 legen 37 stemmen, eene algemeene vereeniging der liberale Associatie te vragen. liet sjKianSch Staatsblad kondigt de nota al' van bel fransch gouver nement, waarin hel bezoek ver haald wordt, afgelegd door den president der lïansche republiek aan den koning van Spanje, na de gekende gebeurtenissen te Parijs. De spaansche regeering heefi vollen vrede met de er in voorko mende uitleggingen en alle geschil is hier mede uil den weg geruimd. Gemeld blad kondigt ten zelfden tijde de benoeming van maarschalk Serrano af als gezant te Parijs. TVuttelooze moeite. De klcrikalen zijn hel niet kunnen eens worden over hun programma; de eenen staan voor dat van le Constitutionnel van Hasselt opgetogen; de anderen willen er niet van hooren. In den grond is dal een loutere sa- cristij-lwist, en hebben zij een program ma of niet dal zal toch in den grond niets aan den toestand der twee groote partijen in ons land veranderen. De schermutseling tusschen de oolijk- aards der rechterzijde en de ongeduldi- gen onder de pointus, loopt toch maar over eene kwestie van tactiek. Deze laatste», de geconfijten in zake van ge loof, gclooven nu ook dat, met ronduit in ecus alles in het programma le schrij ven wat Moeder de Kerk verlangt, de lauwheid en ontmoediging zal ophouden, die in de klerikale gelederen schijnt te heerschen; zij denken dal er dan met meerder kracht en ijver bij de aanslaan de kiezingen zal gewrocht worden; de voorzichtige», integendeel, willen zulk spel niet wagen, en denken, niet ten on rechte, dal een volop Roomsch program ma veel eerder de kansen der klcrikalen zou verminderen dan vermeerderen. Dal onze goede vrienden de klerikale», die zoo deerlijk in de prang zitten, al hunne hersens bijeenpakken om er uil le geraken, is een heel natuurlijk ver schijnsel. Doch, die programma-kwestie heeft voor ons, liberalen, til heel weinig be- leekenis. De klerikale» zouden in hun programma de meest gematigde belijde nis afleggen, dal wij er geen woord zou den van geloovcn. Zij zijn vijanden van de burgerlijke macht, en zij zullen hel blijven; zij zagen liever hel spaansch be- hceronder Philips 11 dan den modernen geest die een liberaal bestuur moet lei den, en zij zullen op dit stuk niet ver anderen; zij verdragen maar met tegen zin de vrijheden onzer grondwet, en zul len gcene gelegenheid laten voorbijgaan om die le knollen, te verdraaien, en, zoodra zij het maar zullen kunnen, naai den zin van den Syllabus tc veranderen. Zij moeten geen nieuw programma uit broeien; zij hebben ons volstrekt niets nieuws méde le declcn. Wij herbalen het. tusschen de geestelijke macht uit de slechtste tijden onzer geschiedenis en de tegenwoordige, is er maar dit verschil, dal is, dal zij nu meer aan boeien ligt, dal zij nu niet meer kan wal zij wel zou willen. Hun programma van toen en dat van lieden is hetzelfde en beslaat uil drie woorden lh alleen meester. Wal wij ook weten dal is dat de kle rikale», werden zij ooit meerderheid inde Kamer cn hadden zij niet voor de gevolgen der volksverontwaaidiging ie vreezen, geen oogenblik zouden toe ven, een voor óen de twaalf artikels van hel programma van Hasselt in praktijk tc stellen. l*olitiek Overzicht. De onderhandelingen tusschen Frankrijk cn China zijn thans volle dig afgebroken en zouden bel wel voorlangen tijd kunnen zijn, daarde markies van Tseng verklaard heeft, dat zij maar zullen hernomen worden waanneer de fransclie regeering officieel de bcleediging inlrekl, liem, den chiueeschen gezant, aangedaan, met le zeggen dat zijn gedrag door zijne regeering was afgekemd geworden. Wat de markies van Tseng nu betracht, is Engeland legen Frankrijk op te ruien. Daarom z.)gde hij aan den berichtgever van den Standard, dal wanneer- hel fransch leger lol aan Bac-Niuh opt rikt, en eens de strijd aangegaan, er ook voor de Engel- schen in China geene veiligheid meer zal beslaan. De engelsche staalmannen zullen echter- wel klaar zien in hel spel van den chinecschen diplomaat. De uiterste linkerzijde van de lïaiische Kamer der afgevaardigden is te Parijs bijeen geweest en heeft eenparig besloten aan de regeering vollediger ver klar ingen te eischen over den toestand en de kr ijgsver richtingen in Tongkin; zoo niet dan zal zij legen de gevraagde kre dieten stemmen. De groep, Union i’ópublicaine genaamd, beeft zich verzet tegen alle vereenigirrg van verschillende ambten in eenen persoon, wat wij in één woord vcelamblerij kunnen noemen en waaraan de Franschen in liunne taal den naam geven van cumul des functions. De Union répu- blicaine vraagt ook, tegenstrijdig aan hel wetsontwerp van den heer Marlin-Feuillée, dal de gevallen van onvcreenigbaai heid gelijk zou den zijn voor de afgevaardigden als voor de senateur s. Men meldt uil Berlijn dat dinsdag aldaar de tweede stemming hebben plaats gehad voor de kandidaten voor den stedelijken raad, die hij de eer ste stemming in ballolecring waren gebleven. Er werden geko zen 5 liberalen, vijf consei vateur s en twee kandidaten der workmans* parlij. Men moet nu nog overgaan lol zeven bijgevoegde kiezingen, ten gevolge van kandidaten, die in twee kiesomschrijvingen waren gekozen cn die nu hebben laten welen aan welke zij den voorkeur geven. In afwachting van deze is de uitslag, nu in zijn geheel genomen, als volgt 109 liberalen, 15 conservaleurs en 4 leden der werkmansparlij zijn gekozen. 'Ie Petersburg wordt gezegd, dal de dagbladen aldaar van wege de regeering hel bevel ontvangen hebben zich le onthouden van hel geven van onrustbarende lijdingen, die de goede betrekkingen met Duitscbla'nd zouden kunnen storen. A.' 402 *dve 1 II k 01. DU1NKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 3-08 3- 47 4- 24 7-10 0-31 üok T at to >en aU ier- <lo net 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 5-35 8-06 8- 28 9- 02 st I» u nt 'ij on er en 3-02 6-07 8- 57 9- 08 is- •n‘ en w- go- u 1- IF r- Bl ll 'll >n 'll tu 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7-48 9-50 12-48 2-10 4-53 8-27 1-13 3-13 5-26 8-51 NIEUPORT D1XMUDE DIXMUDE NIEUPORT 8-13 10-23 MS -yx—__- BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE mekt 'TT»—- 6- 20 9-00 7- 46 10-17 11-50 10-11 2-59 10-32-3-43 10-58-4-11 Vertrekuren vnn deu IJzerenweg van Uuinkerke, Veurne, Gent naar Urussel en Itixniude naar IVieuporit 5- 48 10-46 3-08 5-07 6- 26 11-25 3-47 5-37 7- 12 12-17 4-24 6-14 9-38 3-23 7-10 9-15 11-05 5-35 9-31 10-41

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 1