Zie hier den uitslag van hel kiesexamen ■voorwal de stad Veurne alleen betreft: Ingeschreven 130, niet gevraagd voor Te rekenen van den 15" dezer, is een telegraaf bn reel in de brievenpost te Al- veringhem ingerichl. Hetzelve is in de week open van 9 ure ’s morgens tol 12 ure, en van 2 ure lol 7 ure na middag, en des zondags alleenlijk van 2 ure lol 5 ure na middag. Een koninklijk besluit van 30 October lest, benoemd de lieer Ch. Verhelst, te Veurne gehuisvest, als eereopziener van burggen en wegen. katholieken hebben al wonnen.... men weel Welke bekwaamheid De Kamer heelt woensdag de benoe ming gedaan van haar bureel. Deze is hernieuwd gelijk het verleden jaar was samengesteldbehoudens dat M. De Sadeleer, tot secretaris benoemd is in vervanging van M. Pety deThozée, die van de herziening van zijn mandaat had afgezien. Het bureel samengesteld zijnde, heeft M. Thonissen eene ondervraging gedaan over een kiesche quaeslie. Kunnen de onder-otlicicren van hel leger kiezers worden krachtens hel examen, deel nemen aan de kiezingen, of is het stemrecht op geschorst voor dezelfde reden als dat der onder-ofilcieren, kiezers om reden hunner bediening. Hel achtbaar lid heeft hel inzicht Ie kennen gegeven, van een wetsontwerp neder te leggen om hel stemrecht op te schorsen van al de onder-officieren en zelfs van de officieren. De thesis van M. Thonissen werd on dersteund door M. Woeste. Maar deze achtbare leden der rechter zijde werden alras gewaar, dat zij met weinig voorzichtigheid te werk gingen. Inderdaad, de heer minister van finan ciën heeft zich verhaast hun te zeggen, dat het gouvernement niet weigerde de qumstie te onderzoeken; maar hij deed onmiddellijk opmerken dal vele redens, welke men niet zou kunnen doen gelden hebben om het kiesrecht te ontzeggen aan de soldaten, zouden kunnen ingeroe- pen worden om het kiesrecht aan de priesters te ontnemen. Onnoodig te zeggen dat M. Woeste, noch M. Thonissen verder aangedrongen hebben. liieHoxnmon. Hel getal helgische burgers, die zich aangeboden hebben om het kiesexamen af te leggen, beloopt officieel cijfer tol zeven-en-zeveniig duizend. Op deze 77,000 ingeschreven kandida ten, zullen er ongeveer 50,000 zijn die hel kiesrecht zullen bekomen hebben. Wij laten hier eenige gekende uitslagen onzer provincie volgen Tc Brugge2.' kanton, Jury van Rousbruggezijn er van de 368 vlaam sche kandidaten 223 loegclaten. Te Brugge, 3.'' kanton, door Mechelen onderzocht103 loegclaten en 28 mislukt. Te Ypcren is de definitieve uitslag ZOO volgtIngeschreven 359; tegen woordig 331; aanvaard 213. Van die 213 zijn er 88 fransche op 99 en 125 vlaam- sche op 235. Te llarlebcke, op 100 ingeschreven, 72 zijn aanvaard. Te Meenen, onderzocht door Seraing, op 99 fransche kandidaten, 85 zijn aan vaard en 14 verworpen. De vlaamsche Jury van Molenbeek 206 aanvaard en 58 mislukt. Te Rousselaere Jury van Jehay- Bodegnée, 32 aanvaard en 1 mislukt. Tc Passchendaele,Jury van Nandrin, de twee kandidaten zijn aanvaard. Te Meessen, Jury van Diest, van de 169 vlaamsche opstellen zijn er 103 die 24 en meer punten gemerkt zijn ge worden. Te Nieuport hebben van de 102 kandi daten, tot hel examen loegclaten, 27 hel noodig getal punten niet bekomen. Te Thourout, onderzocht door Thiencn, 420 kandidaten hebben het examen ondeogaan, 324 werden aanvaard. Te Poperinghe vlaamsch 92 gediplomeerde en 73 geweigerde. T examen 2, afwezig 7, aangenomen 93, niet aangenomen 28. Iscnberghe, 28 liberalen zijn gediplo meerd op zeven-cn-derlig ingeschreven. Eli katholieken, waarondci twee van 18 jaren, op veertien ingeschrevenen. Twee onafhankelijke zijn ook gediplo meerd. Dit is oenen allerschoonste!! uitslag welk zeer veel beloofd voor de gcmcente- kiezing van 1884. Ja, T is compassie weerdig, voor die ernstige koppen, al dal schrijven en vrijven over de nieuwe kieswet, al die domme en oimoozele vragen, die men gesteld heeft in hel kiesexamen, en niet een enkel vraagsken over den catechis mus, </c allerzaligste leering onder alle wetendheden des werelds Hel valt aan den Veurnaar moeilijk oenen artikel op te stellen zonder er eenige personaliteiten in te mengelen Hij heelt dus goed gevonden van ie spreken van den voorzitter der jury van het kiesexamen to Veurne. Volgens deli Veurnaar is die voorzitter, alhoewel een hevige liberaal, in zijne werkingen onpartijdig geweestmaar toch partijdig geweest, aangezien hij aan liberale kandidaten heeft toegestaan, wat hij aan katholieke kandidaten heelt ge weigerd. Tevens partijdig en onpartijdig.... rijmt dal le zamen De zitting der Senaat werd dinsdag om 1 u. 45 m. geopend. Er werd overgegaan tol de kiezing van het bureel. Worden gekozen: voorzitter: M. de graaf de Selys-Longchamps; on dervoorzitters: MM. de baron de Lab- hevillc on De Wandresecretarissen MM. de graaf de Looz-Corswarem en Ter- celin; bijgevoegde secretarissenMM. Biart en d’Andrimonl; questors: MM. Baliseaux en de Vadder. Dus is het bureel samengesteld zooals hel voorleden jaar. De zitting werd om 4u. 15 m. geheven ca dcSenaat heeft zich onbepaald verdaagd. -- ISe tinnier. De zitting der Kamer werd dinsdag om 1 u. 15 m. geopend, onder hel voorzit terschap van M. Biebuyck, ouderdoms deken. MM. Tournay en De Sadeleer vervulden het ambt van secretaris. M. de Voorzitter verklaart den zittijd geopend volgens de voorschriften der Grondwet. Dc zitting wordt geheven om 1 u. 20. In den nacht van 26 tot 27 October is te Proven dc hofstede afgebrand van K. Hebben, met de daarin bevatte oo<’st landbouwalaam, geit, kledingstukken en menagiegoed. Er schijnt kwaadwillgiheid Vindt de Veurnaar dal hel kiesexamen belachelijk is, van oenen anderen kant toont hij zich zeer voldaan over den uit slag der examens, want, zegt hij, eenige de punten ge en dal om le bewijzen dal hoeveel twee en twee is. Rechterlijke kronijk. De korrek- lionele Rechtbank onzer stad, heeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. Dc Veurnaar en het kiesexaam. De Veurnaar is niet tevreden over hel kiesexamen. Volgens hem is hel eene belachelijke uitvinding, en hij hoopt dal Snocck in zijnen almanak er zal van zeggen, dal bel een kinderspel is voor groote menschen De Veurnaar heeft veel achting en eer bied voor Snoeck en voor zijnen almanak. Soort zoekt soortT zijn twee waar zeggers. schrijvers van den Veurnaar. Al wal zij doen is et listig ’s zondags gelijk in de week; niets is belachelijk, niets is kinder spel voor groote menschen En zeggen, dat die ernstige koppen, dal die groole ver standen leven moeten in T midden van hel zieke menschdoin. Is compassie weer dig! En pcist, zegt de Veurnaar, dat hier le Veurne een zeer geleerde priester, die professor is sedert 18 jaar, moest komen neerzitlen op de banken eener oilicieele lagere school, nevens ievers eenen ongeleerde» koewachter om le bewijzen dal hij weel hoeveel twee en twee is. Vooreerst, de geleerde professor moest niet komen in de oilicieele school, de school zonder God, hij mocht er builen blijven; ten tweede, heeft hel lol hem nevens eenen koewachter geplaatst, hij zat er nevens zijnen evenincuscliten derde, dc geleerde professor zal daar met slecht, integendeel, wam als hij zal geweien hebben, dal zijn gebuur een koewachter was, zal hij zich den lijd herinnerd hebben wanneer hij ook de koeien heeft gewacht, en herinneringen aan de jaren zijner jeugd, wanneer uien met vader en moeder, broeders en zusters pap al uil denzclfden schotel, zijn altijd aangenaam. Ter gelegenheid van hel kiesexamen maakt de Veurnaar den lof van de zelf opoffering van mannen zonder oilicieele titels. Zouden wij wel bedreigd zijn mei de aankomst van propere broerkens En men vindt liberalen, van de ver- slandigsle zelfs, roept de Veurnaar uit, die deze nieuwe uitvinding als ernslig beschouwen en als eenen nieuwen voor- uitgang ophemelen. En de Veurnaar voegt er krijschend bijmen moet waar- lijk medelijden hebben mei hel zieke menschdoin; is compassie weerdig Wal groole verslanden zijn toch dc Veurne, 17 November. Ter gelegenheid van hel Slc Cecilia, zullen dc volgende feesten bij onze har monie jilaals hebben Donderdag, 22 november, om 7 12 ure 's avonds, groot Concert gevolgd door Bal. Vrijdag 23, om 6 ure ’s avonds, boiling voor de vrouwen. Maandag 26, om G ure 's avonds, boiling voor de mannen. Tooneelcritlek. Een aap zal altijd dooi gelijk hij is geicoon Al schonk heai de fortuin een scepter en een kroon. Senaat. ZITTINGEN VAX 8 EX 9 NOVENBElt. Tahon Justina, echlg*» René Visage, huis houdster te Adinkerke, 26 fr. boet of 8 dagen gevang, voor smaad jegens den kantounier Desaevcr. Dowulf Julius on Comptdaor Leonardns, rond- reizende muziekanten te Clerckcn, elk 50 fr. boet of 15 dagen gevang, voor bedticgelijke ontvreemding. Bogaert Emelia, ochtg>« Dos peghel, werkster te ZatTon, 1 maand gevang en 26 fr. boet of 8 dagen gevang, voor bedrieglijke ontvreemding. Gaytan Karei, werkman tp Veurne, 1 maand en 8 dagen gevang, voor slagen, en 11) fr. boet of 2 dagen gevang, voor scheldwoorden. Pieters Arthur, smid te I.oo, 2 maanden ge vang en 50 fr. boet of 15 dagen gevang, voor slagen en wonden. peburchgraeve Bruno, werkman te Veurne, 8 dagen gevang, voor slagen en wonden. Demeersseman Jules, metser te Veurne, acht dagen gevang, voorslagen en wonden. Devreker Amand. timmerman te Woutnen, 2 maal 26 fr. boet of 8 dagen gevang, voor be- driegelijkc Ontvreemding. Vaublaer Eugocu, werkman te Boerst, 26 fr. boet of 8 dagen gevang, voor bedriegelijko ontvreemding. Viaene David, visacher te Adinkerke, 8 dngen gevang en 100 fr, boet of 15 dagen gevang, voor jacht met stroppen. Reybrouck Jozef, herbergier te Nieuport, 8 dagen gevang, voor slagen en wonden, cu 8 dagen gevang en 26 fr. boet of 8 dagen gevang, voor bedreigingen door gebaren. lidips, hun zoon, afschoon nog bitter jon,T. heelt zijn rolletje opperbest uitgevoerd on be loof. een knappe nkteur te worden. Zijn spel was aandoénlijk en menige traan van aandoening "erd algedroogd bij het zien der verschilligo schoono tafereelen van huiselijk gevoel. Wat zoo >|J den kleine Philips behaagde, was zijne vast heid. zijne zekerheid en nog bijzonderlijk eene schoone en zuivere vlaamsche uitspraak, die ons aangenaam in do ooren klonk en een der eerste vereischten is van het toonee). Ter loops zij gezegd, dat altoos op het tooueel do zuivere uitspraak in ernstige aandacht dient genomen te worden. Hoorn de moedige gezel van Egmont.kon zijne rol met beter uitvoeren dan hij het wezenlijk ge daan heeft: hij was deftig en krachtdadig in houding, ui manieren, zuinig in gebaren en wist, maar al te wel de verschillige omstandigheden van lijnen toestand weder te geven. Zijn snel was overheerlijk en droeg de algemeeno goed- keuring weg. A//a<, de bloeddorstige dwingeland die, in do I" eeuw, door moorderijen en halsrechtingen ons duurbaar Vaderland zoo zeer ontvolkte en vernederde, heelt zijne rol vervuld met dit woest en dwingelands karakter, eigen aan eene wan trouwende en kwaadaardige natuur. l.aicreis, kweet zich uitermate wel van ziino taak. Hij heeft de lastige rol van oude en ver kleefde dienaar, niettegenstaande al de moeilijk heden die er zich in opdoen, opperbest en met veel gevoel en kunde weergegeven. Met een uiterst genoegen stippen wij zijn merkbaren vooruitgang aan, en wij durven verhopen dat hij al zijne krachten zal blijven inspannen om ter hoogte der volmaking te geraken. Met moed en volharding zal hij er komen. D' Ziojger, hield zi.di op de hoogte der vorige liefhebbers en beloofd voor de toekomst Het is dc eerste maal dat wij dien jongen liefhebber zien spelen en wij bestatigen met genoegen dat. er bij hem niet alleenlijk goeden wil bestaat, maar ook dat erstofis om een goed tooneellief- hehhcr te kweekcu. De Cipier heeft nauwkeurig zijne taak waar genomen en zijne kleine rol wel uitgevoerd. Vergeten wij ook niet de soldeniers die defti- op post waren, want men zou deze vergetelheid ons ten kwade kunnen duiden. En alzoo heeft eenieder het zijne bijgebracht om den goeden samenhang van het drama te handhaven. Do liefhebbers, die in dit stuk zijn opgetreden mogen uiterst tevreden zijn, waut zij hebben de luidruchtige en wel verdiende toejuichingen der aanschouwer» verworven. Ouder den invloed van het zoo indrukwek kend drama, kou het publiek <lo schouwburgzaal uiet verlaten zoudei nog eens harlelijk te lachen Het blijspel: de paraplu ran 1‘. Kraunners kwam er in voorzien. De samenhang van dit stuk, welk recht boertig is, doen kennen om den afwezigen er een *re- dacht van te geven, schijnt ons te lang en zmu ons kunnen in beredeneringen brengen die den lezer eenigzins zouden kunnen vervelen. M at. meeris. wie weet, of men daar nogmaals niet wat kwaads zou in vinden f Wij hoeven dus slechts te zeggen dat het stuk rap en goed <■<•- speeld werd, en de vertolkii g der verschilli-o rollen te beoordeelcn. Van Krammers spreken, ware overtollig; hi.1 is te goed als tooneclist bekend om lie<7g lof te moeten toezwaaien: nogtnns moeten wPj hem geluk wenschen over zijne keurige en onge- dwongone uitvoering l'apa I.achei'j- speelt mei gemak eu kent goed zijne rol Hij heelt ons nogmaals bewezen dat liet boertig vak hem past eu bij eene go< dc aanwinst voor het tooueel is. Hendrik, Krammers vriend, hebben wij na- nagenoeg hetzelfde te zeggen: hij ook beloofd voor de toekomst eu, indicu den icvrr hem niet faalt, zal hij in zijne rollen ecu zeer knappe speler worden. Ifonderickjc, was ditmaal goed iu zijn schik. Zijne houding, stem, gebaren en manieren pasten zeer w< 1 aan zijnen donderlijken naam; of hij zijne rol wel gespeeld heeft, hoeven wij niet Ie zeggen. Ilij ook zal, met eenigen toeleg, hot verre brengen. Di' Jood en de Ibditie-kommissaris hebben ook hunne ondergeschikte lollen goed vertolkt en verdienen onzer lof. Vergeten wij mevrouw Apcrs niet, zoo in de rol van Sophie, als in alle <le andere. Den bijval van den avond heeft men gmotelijks aan deze bekwame en talentvolle tooueelliste te danken. Dc talrijke toeschouwers hebben de tooneel- lielhebhers naar waarde geschat eu ten slotte door verdubbelde bijgeroepen ten tooncele term- gevraagd. Zou onze vermetelheid niet te ver gaan, met de opmerking te maken dat men zou dienen meer acht te nemen op het grim,•eren Zoo doende zou men vermijden al te grove karika turen voor te stellen. Zalmen in onze opmerking weeral goeno kwadwilligheid vinden I Den uitbuudigen lof Wolken wij heden over hot gohcele der verlooaing ter ueêrschiijven. wil nogtnns niet zeggen dat do vertolking der gewriH'hten die zo uitmaakte, voor geeno ver- betoiingen vatbaar is, integendeel menig ge brek zonden wij kunnen aamliiiden eu grmidigo opmerkingen maken in het lielang eu voordeel van sommige acteurs. Doch, wij zullen er ons van onthouden daar wij ondervonden hebben dat men ouzo inzichten hoe rechtvaardig ook uit vijandschap eu boosaardigheid verkeerd ultlcgd en verdraaid. Wij houden er verders aan te verklaren.dat het do laatste maal is dat wij een verslag over Rl etmikas vertooningeu opmaken. Voïgnnru laten wij deze tank over aan deze die, do dwars drijverij voor doel hebbende, met opgeblazen zeever gewoon zijn de waarheid te verkrachten en overal on in alles eou<- misplaatste superiori teit willen doen uitschijnen. Vooraleer dit ons laatste verslag to eindigen, het moge behagen of niet, wenschen wij do maatschappij van Rhetorika geluk over liaro uitvoering van zondag zij was prachtig. l'.ere aan de liet hebbers en tooneolbcstuurder 1 Immer beter! Zij hunne leus! Ziedaar onzen innigen wonsch, niettegen staande do kwaadwillige opmakingen, de zoo tergende als latte zinspelingen die de groote haat van twistzieke Iwnijders ons berokkend heeft. X. KtntI- <-n r<-<-I<ni<-iiu s. Zondag lest gaf onze Maatschappij van Rheto rika hare tweede vertooning van het tooneeljaar. Deze voorstelling, mij aarzelen niet het te ver klaren. was alleszins puik en heeft ver do laatste overtroffen. Eene massa volk woonde dezelve bij een bewijs dat het vlaamsch tooueel alhier veel aantrek heeft, bijzonderlijk als men het drama opvoerd. Drij oude hanen en eene jonge hen of het icon- derbaar ei was het eerste nummer van het pro gramma. De titel van dit blijspel deed ons ver moeden dat het stuk eigenaardigheden boliolsdo die het publiek wel zou vermaken. Kn inderdaad, het is een liefelijk stukje dat don aanschouwer» niet alleenlijk uitermate bevalt, maai- op eene behendige wijze al het belachelijke doet uitsehij- nen Iler najagingen van vele - oude klekedicven.- Magentas, Kanonscheut mi Klisteerspuit, wnren drie echte typen met karakter kennis, die hunne rol meesterlijk hebben gegeven. Hunne wantrouwigheid die aanleiding gaf tot weder- zijdsche uitleggingen fijn afgemaaid en menige goed kneep bevattende bracht vele van die toestanden hij die het publiek hartelijk deden lachen. Het va» wei te zion dat do speler» plezier hadden iu het vervullen hunner verscliilligo rollon en op do hoogte hunher taak waren, want zelden zagen wij oen blijspel mot moor vuur, met meer goes drift opgovoerd. Ook ontbraken de toejuichingen niet. I.otje, do dienstmeid was overheerlijk. Mot eene bevalligheid Zonder weerga hooft zij hare luimige rol gegeven en veel bijgedragen lot het wclgelukken van het stuk. Jan, de jockey deed ons veel genoegen: met oplettendheid hoeft hij zijne liefderijke rol ver vuld en bewijzen van groeten voortgang gernven. In een woord, dit aangenaam stukje''werd uitermate goed gespoeld on met donderende toe juichingen begroot. Do finale kokm iko werd met dc levendigste blijken van tevredenheid gebis seerd. Hot tweede stuk van hot programma dc Vrouir ran Egmont, i» een ernstig en aandoén lijk vadcrlansch drama, dat menige schoono ta- fereelen bevat en de aanschouwer» tot tranen bewogen heeft. Do schrijver ervan heelt de ver- schilligo toestanden goed weten af te malen om de vaderlandsliefde to doon uitschijnen en aan te prikkelen. De drij bedrijven werden mot even veel gevoel gebaren, houding on natuurlijk spel voórgodral gon. Egmont was door zijne voordracht en hande ling een oprecht gemoedelijk gemaal en tevens den onverschrokken on vrijzinnigen held onzer geschiedenis, die voor zijn vaderland het leven verloor. Hij deed ons nogmaals bestatigen dat vele tooneeltroepon zich z uiden gelukkig achten vertolker» to hebben zoo als hjj. In alle stukken waarin wij hem hebben zien optreden, weet hij zi-'li altijd goed uit den strijd te trekken: doch goeno rollen passen hem heter dan die waarin de tooneclist do govooligo snaar des gemoed» moet doen trillen. Sabina, zijne gemalin, heeft zich op do hoogte harcr rol gehouden en mag zich een groot deel in het goed afloopen van dit gevoelvollo drama toeschrijyen. Zij brachten gezamentlijk hunne verschillige tooneoleu zeer beweeglijk voor.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 2