VAN VEURNE I I f s NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT A I NX5. 405 Portugal k r u n 1 t u Onderwijs voor volwassen. Het getal kandidatenkiezers, die de herhalingleergangen hebben bijgewoond, welke tijdens de maanden September en October werden ingesteleld, is bijzonder aanzienlijk geweest. Zij allen, die de ge- gevene lessen volgden, hebben klaar en duidelijk gezien ener kunnen over oor- deelen hoe goed en volledig het onderwijs onzer officiëele lagere scholen thans in gericht is. Het nut der inrichting dier avondlessen is door eenieder bewezen; wij mogen noglans herhalen dat- het onderwijs tijdens de schooljaren genoten, moet her haald en voortgezel worden, zoo men hel vruchten wil zien dragen. De plaats waar dit kan gebeuren is de avondschool; het doel is daar de verkregene kennissen te herhalen, te versterken en er nieuwe bij te brengen. Hel is overbodig te zeggen, dal onderwijzend personeel, met die laak gelast, geene bekwaamheid ontbreekt en zich ook hoegenaamd geene moeite spaart. De verdeeling der lessen, welke inde avondschool gegeven worden, is zoodanig vaslgesleld, daler op den korten tijd, die er beschikbaar is, belrekkelijk veel nut tigs en belangrijks kan geleerd worden. Met een waar genoegen hebben wij reeds de gelegenheid gehad te kunnen beslaligen dal onze school voor volwas senen tamelijk goed bezocht werd, doch het is niet voldoende, want wij treffen nog vele jongelieden aan, die, eens de dag school verlaten hebbende en op stiel zijnde, verstoken blijven van alle verder onderwijs. Die nalatigheid zou moeten verdwijnen en daarom doen wij eenen warmen oproep, vooral aan de werkbazen, opdat zij hunne ondergeschikten zouden aansporen en hiertoe de gelegenheid ge ven om na hel werk regelmatig de avond lessen te volgen. Zij, de werkbazen, zullen aldus aan hunne leergasten niet alleen eenen grooten dienst bewijzen, maarzij zuilen er insgelijks een zedelijk en stof felijk voordeel uit trekken: een goed onderwezen werkman is bij voorkeur een deftig en bekwaam werkman. Wij koesteren de hoop dat onze oproep weerklank zal vinden, en dal wij weldra hel aantal leerlingen onzer adullenscholen zullen zien verdubbelen. Dat de jongelie den geenszins verlegen zijn zich aan te bieden, want zij zullen er slechts makkers vinden van den zeilden ouderdom en stand; De nieuwe kieswet is gestemd ondanks de bisschoppen, maar hoogstwaarschijn lijk zal zij blijven beslaan; hoogstwaar schijnlijk zal die wel, even als veel liberale wellen, door de klerikalen indien zij de kans hebben nog aan liet bewind ie komen geëerbiedigd en behouden worden. Hel stemrecht aan de bekwaamheid vergunnen, is eene nieuwigheid die haren weg zal maken en meer en meer naar waarde zal worden geschat. Het kiesexamen en de Veurnaar. Het mag aan den Veurnaar behagen de nieuwe kieswet en het kiesexamen be lachelijk en partijdig te noemen. Wij doelen zijne zienswijze niet: de nieuwe kieswet, alhoewel voor menige verbeteringen vat baar, aanzien wij als eene goede wet, die veel, zeer veel zal bijdragen lot de ver spreiding van hel onderwijs en bijgevolg tol hel bestrijden van hel domme bijge loof, lot bet verheffen.der lagere standen onder zedelijk en stoffelijk opzicht. ---- De Kamer. De Kamer heeft dinsdag de diskussie voortgezet over de wel op de wijzigingen te brengen aan de provinciale en ge meentewetten. De vorschillige artikels van hel ontwerp werden gestemd. Eene nog al hevige discussie is ont staan over hel bijvoeglijk artikel, door M. Hansseus voorgesteld, en strekkende om den duur der wel te bepalen op 4 jaren. Het bijvoeglijk artikel van M. Hanssens heeft natuurlijk al de stemmen der rechterzijde verworven, en is aangeno men geworden.... dank aan de stemmen der zeven brusselsche dwarsdrijvers, die geene reden hebben om zich over dezen zegepraal te verhoogvaardigen.J De tweede stemming over dil bijvoeg lijk artikel werd verschoven. In zitting van donderdag heeft de Kamer zich bezig gehouden met liet ontwerp be treffende de landbouwcredielen. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleckcnd, als ook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. De Kamer heeft dinsdag de discussie aangevangen der overeenkomst gesloten lussche België, Duitschland, Dcnemark, Frankrijk, Engeland en Nederland, voor liet regelen der vischvangsl in de Noord zee. Het doel dezer overeenkomst is de vischvangsl te onderwerpen aan maatre gelen, lusschen de verschillige mogend heden ontworpen, en de kwaadwillig heden, welke de visschers zich onderling aandoen, te beteugelen. De overeenkomst is beknibbeld gewor den door MM. De Decker en Wilïequet; zij werd verdedigd door den heer mi nister van builenlandsche zaken. De overeenkomst werd gestemd door 46 stemmen tegen 29 en 5 onthoudingen. In den loop der zitting is de Kamer over gegaan tot de tweede stemming van het artikel, dal M. Hanssens voorgesteld heeft, te voegen bij hel wetsontwerp op de bestendige deputaliën. Dit bijgevoegd artikel, dinsdag aange nomen, is beden door 61 stemmen tegen 59 verworpen. vorlrekiircnvan den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne, Gent naar Brussel en Dixmudc naar JVieuport. 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 ZATERDAG 24 NOVEMBER en ook mogen zij verzekerd zijn, dat zij er met de meeste liefde en de beste vriendschap zullen onthaald worden. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: loer Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Relgie: 6 maanden, Ir. 3-75Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n unmer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen don drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. Politiek Overzicht. De heer Challemel-Laconr, mi nister van builenlandsche zaken van Frankrijk, heelt den president der fransche republiek zijn ontslag loegezonden, omdat zijne gezond heid niet langer meer loeliet zijn ambt uil te oefenen. De heer Ferry is lol zijnen opvolger benoemd en de heer Fallières wordt minister van openbaar onderwijs. De onder-admiraal Courbet heelt getelegraf'erd om de aankomst in Tongkin aanlekondigen van de laatste hem toegezonden verster kingen, maar hij vraagt geene nieuwe meer. Gevolgenlijk zullen de nieuwe troepen, die men hem dacht te sturen, hem door de fran sche regeering maar gezonden worden, waanneer hij die vragen zal. Men verzekert dal in dit geval <lc afdeelingsgeneraal Millot naar Tongkin zal gezonden worden, om over de expeditie met den brigade generaal tN'égrierT bevel te voeren. Eene depeche uit llong-Kong van den 19 zegt dal de Chineezen Sontay en Bac-Ninh verlaten heb ben en waarschijn lijk tol geene nieuwe bewering hunner troepen zullen besluiten. De grond is nog te doornat om aan de Fran- schen toe te laten lol krijgsverrichtingen over te gaan. Hel geruht liep te Haiphong, dal op aansteking der mandarijnen van Hua de stad llaï- Dztiong gedurende den nacht van den 12 november was in brand ge stoken en geheel vernietigd was. De fransche Senaat heelt zonder beraadslaging de overeenkomst aangenomen met de spoorwegen van Orleans, van het Noorden en van hel Zuiden. De l toon rede, waarmede de zit tijd der pruisische Kamer geopend werd, zegt dal de linancieele toe stand verbeterd is. Ten gevolge der uitslagen, door het bestuur der spoorwegen van den staal bekomen, sluit hel laatste dienstjaar met een belangt ijk overschot. Het loopend dienstjaar biedtgeene vermindering aan en laat aangroeiende ontvang sten verhopen. Hel nieuw budjet eisclil geenen oproep tol T krediet van den staal; de onevenredigheden lusschen de ontvangsten en de uit gaven van den staal duren echter voort. Zij zijn een gevolg van de gemeentelasten en van de ontoe reikendheid van het loon der ambtenaren. De troonrede eindigt met eene belasting aan te kondigen op de renten, en het voordragen van wetsontwerpen voor den af koop van zekere spoorweglijnen en voor de ontwikkeling van hel spoorwegnet. Zij eindigt met eene uitnoodiging tot de Kamers om de wetgevende werkzaamheden te her nemen te midden van den vrede, waarvan de handhaving meer en 57/ JAAR. meer verzekerd is. Despaansche dagbladen houden zich thans het meest met de reis van den kroonprins van Duilsch- land bezig. De heer Castelar kon digt een artikel in den El Dia af, waarin hij zegt dat hel bezoek tan den duilschen prins in niets den geestdrift verminderèn zal der spaansche liberalen voor Erankrijk en de republiek. Hij houdt de nuttigheid slaande van een wester- vcrboml lusschen Frankrijk, Enge land, Italië, Spanje en Vooruitgang en Vrijheid. Wordt de liberale beweging in de steden van dag tol dag gewichtiger, de gedachten van vooruitgang en vrijheid nochtans planten zich nog met moeite op de gemeenten in. En dit is niet moeilijk te begrijpen Adeldom en geestelijkheid drukken steeds te veel op den landsman en de dorpeling maakt zich een te valsch gedacht van liberaal en priester. De groote fransche omwenteling heeft den inensch met zijn naasten, den slaaf met don meester en den kleinen met den edelen gelijk gesteld. Ongelukkiglijk zijn er twee klassen van lieden gebleven, die schijnen te willen voorlgenieleii der onverdiende voordeelen, waaraf zij tijdens de politieke oniech- tigheid in bezit waren. Beide deze staat zuchtige klassen zien met woede dat de stedeling lier hel hoofd verheft en hunne valsche oogenverblinding onlmarkerl. Hunne overheersching verllauwl even eens in de dorpen op eene gradueele wijze, en ongetwijfeld zou dezelve in dingen vallen, indjen zij geen toevlucht namen tol hatelijke middelen om deze overheersching te behouden. De tandheeren eigenaars van uitge strekte eigendommen, houden onder huirtie macht een overgroot getal landbouwers en handwerkers, op wie zij eenen mach tigen invloed uitoefenen, T zij door de hunne opiniedeelende fanatieken op te maken, zij door hel stilzwijgen op te leggen aan diegenen welke anders en beter denken dan zij zelf! want, een enkel woord van een dezer oppermachtige lyranen is genoeg om lal van eerlijke familien in ellende te dompelen. Ook, bevreesd over de schrikkelijke gevolgen die op hem en den zijnen zouden kunnen overkómen, door hel geven eener vrije slem, ziet men, bij kiezingen, menige dorpeling in de Stembus een briefje neerleggen, tegenstrijdig aan zijn gedacht. Niet min verderfelijk is de invloed der geeslelij kheid. Om zijnen vurigen dorst naar over- heerschiiig te laven, vreest de priester niet, de goede trouw des landsmans te verrassen en tweedracht in Slaat, ge meente en huisgezin aan te prediken. Nu, is het in belang dër religie dal de boer in zoo’n zin moet handelen, dan is liet uit kristelijke liefde; een andermaal is het uit vrees der helsche vlammen, maar, heden is het-bijzonderlijk voor de excom municatie die, enen als het zwaard van Damocles, over het hoofd van gansch hel huisgezin hangt. Gemeene stoffelijke interesten en eene onverzadelijke be geerte naar overheersching doen den heiligen man zoo handelen. Ah wanneer de priesters, eerbiedig voor de wet, hunne tempels niet ver lieten; wanneer zij als trouwe apostels van Kristus op den stoel der waarheid hedendaags maar al te veel weergalm der politieke twisten de heilige plich ten van ouders, echtgenoten en kinders voor oogen legden, dan zouden zij in hel volbrengen van hun edel ambt eene zoete, heilzame vreugde smaken, die zij nooit in het beheer der politieke zaken vinden zullen Zij, de vertegenwoordigers van eenen God van vrede en waarheid, zouden hel voorwerp wezen van den eerbied en der liefde van de bevolking die zich van hen en zelf hunner leeringen beginnen af te wijken en in plaats van binder te brengen aan de geestelijke en zedelijke ontwikkeling der volksklassen, zouden zij zich mogen roemen krachtdadig meege werkt te hebben aan dit voortreffelijk vaderlandsch en maatschappelijk werk. Wil de geestelijkheid van deze afwij king niet terugkomen, zoo is hel niet noodig dat de landelijke bevolking liet juk der fanatieke pastoors verdrage. Al ons streven moet voor doel hebben de buitenlieden aan te sporen hel hoofd op te richten, de oogen te openen, en te lezen in het heilig gewëtensboek aller menschen priester, edelman of burger die te kort blijft aan de plichten jegens zich zelven, jegens hel vaderland, jegens dc samenleving. r it L 5-35 8-06 8- 28 9- 02 NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT it n it u n u n. 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 5- 48 6- 26 7- 12 9*38 11-05 5-07 5- 37 6- 14 9-15 10-44 4 Is BRUSSEL GENT VEURNE GUYVELDE DUINKERKE Id St 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 n R 5 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-57 3- 43 9-08 4- 11 6- 20 9-00 7- 46 10-17 10-11- 10-32- 10-58 - DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 10- 46 3-08 11- 25 3-47 12- 17 4-24 3-23 7-10 5-35 9-31 --

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 1