VAN VEURNE l I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 5 1 2'. DEGEWBEB Al/ 1885. ZATEBDAC, 414 openbare verontwaardiging vond i de 1 C De discussie over het ontwerp betrek kelijk de landbouwleeningen is eindelijk woensdag ten einde gebracht. Al de arti kels van hel ontwerp zijn aangenomen. In de laatste dagen hebben wij zonder linge opmerkingen mogen doen; jonge lieden die dikwijls hunne avonden in luiheid oi' slemperijen doorbi achten, zag Het Kiesexamen. Haasten wij ons te zeggen wij zijn voorstanders der nieuwe kieswet. Al die zich niet onderwijs hebben bezig gehou den, zijn hel eens geweest te betreuren dat hel lager onderwijs zoo weinige vruchten voorlbrachl. De leerlingen ver lieten meest allen de scholen op hun twaalfde jaar, en wanneer zij den ouder dom van 20 juten bereikt hadden, hadden zij schier alles vergelen wal zij in de schoot geleerd hadden. De nieuwe wel heeft thans voor de jongens een prikkel daargesleld om de vruchten van hel lager onderwijs niel meer Ie laten te niet gaan; op zijn 21 jaar kan iedereen kiezer wor den als hij de noodige bekwaamheid bezit, en die bekwaamheid sireki zich niel ver der uil dan tol hel kennen der vakken welke in de lagere scholen worden onder wezen; om kiezer le worden moet men dus enkel onderhouden wal men in de scholen geleerd heeft; hij die den wil heeft dil te doen, zal ook lusschen het tijdstip van hel verlaten der school en het kiesexaam zijne kennissen uitbreiden, nuttige hoeken willen blijven lezen, zich in hel schrijven en rekenen blijven oefe nen, hij zal ook iets meer van de geschie denis willen kennen dan hetgeen hem in de lagere scholen werd geleerd; en de jongeling die le voren op zijn een-en- twiuligste jaar alles vergelen had en een domoor was geworden, zal nu, dank aan de nieuwe kieswet, op zijn een-en-lwin- ligsle jaar een beschaafd man geworden zijn, die door zich zelve zal kunnen den ken en zich geene apppelen voor citroe nen meer zal laten in de hand steken. Het Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. G-00. Voor gaiisch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. lleklameii 50 centiemen den regel. I>e Kamer. De discussie over hel wetsontwerp betreffende de landbouwleeningen weid dinsdag in de Kamer voortgezel, zonder eenig incident van belang. .Mei opzei schijnen de leden der rechter zijde de discussie le rekken en te trekken. Op einde der zitting werd een ont werp van buitengewoon crediel neer gelegd, ten beloope van 5000 frank en strekkende 'om de begrafeniskosten van Hendrik Conscience le betalen. men ’s avonds naar de lessen loopen door verdienstelijke onderwijzers ingericbl.om zich lot het kiesexamen voorlcbereiden; in de herbergen en openbare vergaderin gen liepen de gewonelijke gesprekken over hel een of ander wetenschappelijk voorwerp of over gebeurtenissen die mei de Belgische geschiedenis in betrekking stonden en de losbollen van gisteren waren heden in ernstige, en weetgierige jongelingen herschapen. Ja wij herhalen hel, wij zijn voorstan ders van de nieuwe wel en wij brengen haar onze hulde toe. Doch de ondervinding heeft geleerd dal die wet, en de besluiten die hiermede in betrekking slaan, nog voor vele verbe- ringen vatbaar zijn. Wij zullen over eene enkele spreken, ben eenen dag waren de examens zoo moeielijk, dal hel slechts bij uitzondering was dal de kandidaten op al de uilgelülte vragen konden antwoorden en dien len gevolge dropen er een aanzien lijk getal; den anderen dag integendeel waren de gestelde vragenzoogemakkelijk, zoo eenvoudig, dal de eerste schooljongen de beste dezelve alle had kunnen beant woorden en dan ook verkregen incest alle de candidaten hun diploma; hierin zou moeten voorzien worden minste zoo veel mogelijk, ofschoon wij moeten be kennen dat zulks zeer moeielijk zal zijn; de goede en slechte kansen spelen eenen voornamen rol in het menschelijk leven, de eene haalt in hel loten voor de milicie hel hoogste lol uil de bus en is vrij van de soldaterij, terwijl aan den anderen hel laagste nummer bevalt en hij moet sol daat worden; zoo is het ook met de vra gen voor de kiesexamen die gemakkelijk of moeilijk zijn volgens dal zij door het lot worden aangeduid. Doch dal degenen die hel ongeluk heb ben gehad moeielijke vragen le moeten beantwoorden, zich niet ootmoedigen, in de maand April zullen er nieuwe kies examen voorkomen en wanneer zij zich tol alsdan ernstig willen toeleggen op de vakken die hel programma der kiesexa men uilmaken, zullen zijde slechte kansen kunnen trotseren en met gemakkelijkheid hunne diploma’s kunnen bekomen. De Lierenaar). Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooslstraal, 6, te Veurne, en op L, alle postkantoren des rijks. j, Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als- ook bekendmakingen uiletlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. koer suf le schaffen, alsook wets ontwerpen op liet monopool der pelt ooi, fosfoorkens, speelkaarten en op de overziening der tarieven. De egyplische regeering heeft eene nota aan de vertegenwoordi gers der mogendheden gestuurd, waarbij zij verklaart dat volgens hel gevoelen der rechtsgeleerden hel stalu (juo, rakende hel kanaal van Suez, maar kan ge» ijzigd worden door nieuwe concessie der egyp lische regeering. openuare verontwaardiging vond weer galm lol in de Kamers en hel liberaal ministerie zag zich zedelijk lot hel nemen van maatregelen gedwongen. Zoo ontstond hel wetsontwerp dal dezer dagen in de Kamer ter sprake kwam; hel is eene wel welke voor doel heeft weder- spannige wellelijke korpsen te beletten onrecht te plegen langs bestuurlijken weg. Wanneer de klerikalen zien dal men krachtdadig legen hunne misbruiken op komt, wanneer zij vreezen gekorlvleu- geld te worden, dan worden zij zacht gelijk lammekeus. Wij hebben het in de Kamer gezien. Wilde men M. Woeste gelooven, men zou haast denken dat er geene onderwijzers op de betaling hunner jaarwedde hebben moeten wachten, dat men nooit getracht heeft ben uit te hongeren, hen den dienst moe le maken. De klerikale gemeentebesturen,' de per manente deputation zijn onschuldig gelijk hel pasgeboren wicht, en M. Woeste, die de ollicieele meesters bedoelende eens uitl iep: Dat zij er van door trekken was op het punt van uil le roepen dal zij geenen beleren vriend hebben dan... M. Woeste. Men ziel dal de feniks van Aalst, Reyaart de Vos gelezen heeft. M. Rolin-Jaequemyns heelt zich door, die laalstkomende protestation, door die uitbarsting van goede inzichten niet laten verblinden, en zeer te recht deed hij uit schijnen dal de klerikalen zich thans onnoozel toonen in de hoop dal de wel niel zou gestemd worden, om daarna met meer razernij de vervolging, de uit hongering der onderwijzers voort le zeilen. De liberalen in de Kamer hebben er voor gezorgd dat dil niel gebeure en zij hebben hel hun voorgelegde wetsontwerp gestemd. 57/ JA AH. l*olitiek Overzicht. Er hebben zondag in Frankrijk twee kiezingen plaats gehad voor leden van de frausche Kamer der afgevaardigden, in hel ariondisse- menl van Bdley (Ain) en in de kiesomschrijving van Lodève Hé- rault Ier vervanging van wijlen ’de heereii Doselli .Molielen Arrazal. Langs wederkanten was de strijd zeer lievig. Te Belief' werd de heer Giguel, iepublikeinsch kandidaat, mei eene groole meerderheid ge kozen. Zijn tegenstrever was de heer Portalis, intransigent Wal de kiezitig van Lodève belieft, de laatste depi che er over, le Parijs toegekomen, luidt als volgt De heer Gallier, 6106 stemmen; de heer Leroy-Beaulieu, 6607 stem men. Eene balloleering zal moeten plaats grijpen Gallier behoort lol de Union républicaine en de heer Leroy Beaulieu is republikein conservatoir. Eene lijding, die le Parijs mei geen genoegen zal vernomen wor den, komt uil Berlijn loc. De heer llasenclcver, kapitein der admira liteit, is mei de goedkeuring van den duilscen rijkskansclier naar China tei trokken, alwaar hij tol den 1"' april zal blijven om aan de chiiieesche officieren hel gebruik der lorpeilos le leeren. En China del Frankrijk schijnl le willen be oorlogen! Waarlijk, prins von Dis mal ck schijnl er zich sinds eenigen lijd op loc le leggen om de Fran- schen te tergen. Eerst de verheffing van den koniiig van Spanje als kolonel van een zich le Straatsburg bevindend uhlaiienregenienl, dan ue reis van den duilschen kroon prins in Spanje en nu duilsche zee officieren die de Chineezen gaan leeren hoe zijn zich van scheepver- ni< lende spi ingluigen moeien be dienen! De pi uisisclie Kamer der afge vaardigden heell verschillende arl. van bel budjel naar de budjet- commissic lei tig gezonden; de overige arlikelen zullen aan de 2'1* lezing onderworpen worden. De minister van financiën drukte de hoop uit, dal hel wetsontwerp rakende de vermeerdering der inkomiechten op hel hout, binnen koit in hel Parlement zal nederge- legd worden, ofschoon hij er maar in den aanstaanden zillijd de be raadslaging zal van vragen. De onderhandelingen voor hel sluiten van een handelsverdrag lusschen Italië en Zwitserland zijn geëindigd de bijgevoegde protocol moest ondei leekend worden. De heer Tricoupis beeft aan grieksche Kamer hel budjel van 1881 voorgedragen, sluitende mei een tekort van 5 millioen. De rege- oring zal een ontwerp van leening voorstellen, om den gedwongen Het Legercontingent. Hel Icgeicoulingent voor 1884 wordt door den Minister van oorlog, overeen komstig zijne verklariMgen in hel vorige jaar, voorgesteld op 13,223 man. Dil cijfer wordl nootlig geacht len einde, met bel oog op bel aantal dienstplichtigen die gedurende den achtjarigen diensttijd uitvallen, hel effectief san 8 lichtingen, waaruit hel leger bes.aan moet, op 100,000 man le houden. Wel is waar, zegl de minister, heelt de wel van 27 augusli '1883, welke hel voorlicht van vrijstelling van den militairen dienst op Men kent hel stelsel der klerikale ge meentebesturen tegenover de onderwij zers. In T begin, toen du schoolwet pas gestemd was, verkondigden zij luid Jal de schoolmeesters tol bet katholiek on derwijs zouden overgaan. De klerikalen teilen hel bij woorden niet en zeilen zich aan T werk. De ver kwezelde onderwijzers waren gemakke lijk te overhalen, maar er waren ande ren, wederspaiiiiigen, die de pil van de school met God niel wilden inslikken, die kellcrsch genoeg waren om in hel ar tikel 4 der nieuwe wel voldoende waar borgen le vinden voor de zedelijkheid en den godsdienstzin der scholen. Na met vleierijen mislukt te zijn, be gonnen de klerikalen legen die weder- spannigen bedreigingen le richten. En na de bedreigingen, kwamen de vervol gingen, de pogingen tol uithongering. Men ging zelis zoover van de familie der onderwijzers tegen hun op te maken, men liet hen gevoelen dal zij door hunne vei kwezelde bloedverwanten zouden out erfd worden. Maar dil alles hielp niel. Eene menigte onderwijzers, vol betrou wen in de goede inzichten van hel Staats bestuur, liuu geweten boven hunne slol- felijke belangen stellende, bleven de olli cieele school aangekleekl. Dc klerikalen hadden den pijl mis ge scholen. Zij meenden hel gouvernement in hel nauw te brengen, door hel zonder onderwijzers le stellen en zij wonnen niets anders, door hunne hatelijke han delwijze, dan den afkeer en de verach ting van velen die hen tol dan toe ge trouw gebleven waren. Dil riep wraak ten hemel. Welhoe, die sclioolmecslerkens, zooals zij hen noemden, dorsten hunne belofte van ge hechtheid aan het gouvernement vervul len, zij wilden geen handje toesteken om de school zonder God te ruineeren. De klerikalen waren radeloos. Maar, daar kwam uil liet aartsbisdom van Mechelen een bevel; de rechtsgeleerde kopstukken van de klerikale partij Ie comité des jui iscousulles mei een Ma- lou aan hel hoofd, hielden raad en zoo werd gesticht hetgeen zij noemden den wctlelijken legenstand. De beloften, de vleierijen, de bedrei gingen, dc weigering van absolutie, de kerkelijke banvloeken hadden niet ge baat men richtte de bestuurlijke uit hongering in en men kon dan in Belgie hel schouwspel bijwonen van ambtena ren die, omdat zij aan hunnen eed ge trouw bleven omdal zij eene wel des kinds hielpen uilvoeren, vervolgd en uit gehongerd worden door ollicieele korp sen, door gemeentebesturen en provin- vinciale raden of bestendige deputation, men zag die trouwe bedienden maanden lang van hunne jaarwedden beroofd, aan de droevige noodzakelijkheid van schul den te maken want de onderwijzers zijn geene renteniers overgeleverd. Kon dit blijven duren Neen. De I ■I i> e- I. >k NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT n 1<# fi le in at I» 6-35 8-06 8- 28 9- 02 el in :n in n- 4- 23 5- 00 7- 32 8- 50 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 st >n I» at 'O •n sr in Ie k j- lo ii- Ji' DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL su Is r- ie et 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 0-35 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-20 8-51 W4 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-57 3- 43 9-08 4- 11 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE Vertrekuren van «len ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Geut naar Ilrussel en Óïxinutïe naar Vieunort 5- 48 10-46 3-08 5-07 6- 26 11-25 3-47 5-37 7- 12 12-17 4-24 6-14 9-38 3-23 7-10 9-15 11-05 5-35 9-31 10-44 10- 46 3-08 11- 25 3-47 12- 17 4-24 3-23 7-10 5-35 9-31 6- 20 9-00 7- 46 10-17 10-11 - 10-32- 10-58 - zij z.ijn oiiKcliuhlig.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 1