Gespaarzaamlieidsltriiig 'Vrije Burgers, en en if stemmen belrckkelijk de inrichting eencr maatschappij van buurl-ijzerenwegen. Gebruik van den halfjarigcn intrest van het legaat Behaeghel, tol hel begu.ns- gevestigd in de Parijsschaal, Duinkerk- siraal, te Veurne. Bij verzoekschrift in de Kamer toege komen, hernieuwt de gemeenteraad van Ooslvleleren zijne vraag voor het leggen van eenen Jjzeren weg van IJperen naar Veurne. 58gemeenten, waaronder Westvleteren, Crombeke, Nieuport, St. Jooris, Loo, Leisele en Hoogstade, verzoeken de Kamer zonder uitstel een wetsontwerp te Rechterlijke krouijk. Dc korrek- tiouelc Rechtbank onzer stad, heefl de volgende veroordeelingen uitgesproken. Dezen kring zal worden voortgezet, onder hel zelfde bestuur en onder dezelfde voorwaarden van vorig verbond. De personen die zouden begeeren er van deel te maken, mogen zich aanbieden op Zondag toekomende, 24e’ December, van 11 lol 12 ure voormiddag, mits later aanveerding door de Commissie. Namens het bestuur, 11. VERHOEST. hebbende, werden uitgeroepen tol leden van het midden-comilcit. De onderstaande kandidaten behaalden hel volgende geslal stemmen ligen van kunsten wetenschappen binnen de stad Kind- en StrccknieiiWH. V.eurne, 1 December. Bij ministerieel besluit van 27 novem ber zijn leden benoemd voor den jury van beroep in het rechterlijk arrondissement Veurne, voor het jaar 1883. Voorzitter: M. Brycx, vrederechter; bijgevoegde voorzitter, M. Mantez, ge- meente-onlvanger. Secretaris: M. Beynaert, kantonale opzichter te Dixmude; bijgevoegde secre taris, M. Vernicuwe, kantonale opzichter te Thiell. Lid M. Pinte, onderwijzer te Veurne; bijgevoegd lid, M. Van Necke, onder wijzer te Coxy de. Algcineene tijdingen. Op de lijst der gezworenen voor de 2" serie van het 4" kwartaal 1883. van het hot van assisen van Weslvlaanderen be merken wij MM. S. Delanote, landb. Rousbrugge- Haringc en R. Patlyu, grondeigenaar, Handzame. Woensdag avond begon te Brussel de groole match op den billard lusschen de hoeren Daly.atnerikaanschen kampioen en Garnier, kampioen van Belgie. Zondag avond is de prijskamp afgeloopen. Tol bijna op het laatste oogenblik was hel gevoelen verdeeld, over den uitslag. Dit oogenblik scheen de overwinning voor Duly en het volgende voor Garnier, en zoo ging hel voort tot 2839 punten voor den eerste en 2865 voor Garnier. Einde lijk klonk hel uil den mond van den op- leller 3000 punten voor M. Garnier, die zijn getal bepaalde met eene laatste serie van 133 punten. M. Daly is echter niet voldaan over die nederlaag. Hij vraagt revanche, die zal plaats hebben te Lyou. De inzet is weer 5000 fr. en elk der twee spelers heelt onmiddelijk 500 fr. gestort als pand. De dag waarop de strijd begint is nog niet vaslgesteld. Antoine Glesse, de belgischen fran- sche dichter, heelt op hel banket der Grande Harmonie verteld, dal hij op 67 jarigen ouderdom ontdekt heeft dal hij geen Belg is. Hij werd geboren te ’s Gra- venhage van eenen Iranschen vader, die hem naar Bergen bracht als hij zes maan den oud was. Sedert dien heefl hij die stad niet verlaten, bij heelt er gelol en is burgerwacht geweest. Antoine Glesse heeft aan de Kamer van volksvertegen woordigers eene vraag lol groole natuura- lisalie gezonden. Een nieuwe Aardappel. Bijna al de landbouwbladen van hel land hebben gesproken over de groole hoeveelheid aardappels, welke wij verschuldigd zijn aan hel zoo gunstig verloopen jaargetijde. Gin de waarheid te zeggen hebben allen hunne tevredenheid doen kennen over dien bijna buitengewonen overvloed, iets wal wij sedert jaren niet meer gezien hadden. Als de landbouwers elkander nu ontmoeten is er seffens spraak van de aardappels en geven zij hun genoegen te kennen dal de landen hel dubbel doel be reikt hebben, te weten hoeveelheid en hoedanigheid, want hel valt niet te ont kennen dat op den goeden uitslag van den aardappel thans alle goede landbouw gesteund is: zonder hem lijdt alles, is alles weerhoudende sledclijke zoo wel als de landelijke bevolking doet mets dan kwijnen; dil bewijzen de jaren 1844 en 1845, treuriger gedachtenis, toen door de aardappelziekte er bijna geene dier Een nieuwe aartsbisschop. De Kien Public zegt uil Rome de tijding ontvangen te hebben der benoeming van Mgr Goossens, bisschop van Namen, tol aartsbisschop van Mechelen. Mgr Pieter Lambrecht Goossens werd geboren le Perck, den 10 juni 1827 cn is gevolgen- lijk 56 jaar oud. Hij werd den 24 juni laatst als hulpbisschop aangesteld bij Mgr Gravez bisschop van Namen, welken hij den 17 juli daarna, dus nauwelijks vier maanden geleden, als bisschop op volgde. Zijne waardig verklaring of precomsalie tot aartsbisschop zal plaats grijpen in het Consistorie, dal omtrent Kerstdag aanstaande te Rome zal ge houden worden. CecilinfccKtcii. Onze belangrijke koninklijke harmonie maatschappij heefl, verleden weck, haar patroonfeest op eene prachtige wijze ge vierd. Hel concert, op Ceciliadag gegeven, was schitterend en dioeg de goedkeuring weg van hel talrijk en schoon publiek welk hetzelve bijwoonde. De harmonie stukken, die elk deel van het concert openden, werden met veel levendigheid en kunde gespeeld. Hel deed ons genoegen te zien hoe de muzie kanten met eene heiligen iever tol de kunst bezield zijn, en zich de leus herin neren willen is kunnen. Mej. Migeon, eerste prijs van het con servatorium van Gent, heelt niet weinig bijgebracht tot den luister van dit schoone avondfeest; met eene aangenaame en zoetluidendestem begaafd, wist zij de aan dacht van het uitgelezen publiek tol zich le trekken. Zij verwierf eenen builenge- wonen en verdienden bijval mei het uit voeren harer verschillige arias. Wal kun de Wat lieve en harmonische toptienHel is vooral in dc uitvoering der thema en Variaties van Proch dat zij is uilmunde; met eene bijzondere juistheid en een weg slepend gevoel, heelt zij de moeilijke voca- lisaties welk dil stuk beval weergegeven. Met eenen ontzachelijken bis werd de uit voering van dil gewrocht begroet en de toejuichingen waarmede de bevallige zangeres begroet werd schenen geene einde le zullen nemen. Gehoord leenende aan den algemeen wensch, vergaste Mej. Migeon ons nog met eene zeer lieve ro mance van Rupés, welk zij even kundig voordroeg. Een schoone bloemtuil werd haar aangeboden ter aandenken van dezen genoeglijken avondstond. M.r La Kaye, laureaat van hel conser vatorium van Luik, is een uitmuntende cornetist. Met een waar talent heeft hij zijne verschillige muziekstukken voorge dragen. Wal ervarenheid in bel spelen De behendigheid en de zuiverheid van zijn moeilijk spel, hebben hem de leven digste toejuichingen verworven. Hel her haald handgeklap moet dezen artist genoeg bewezen hebben hoe zijn talent naar waarde is geschat geworden. Kortom, hel concert was prachtig en heelt ten uitersten voldaan. Het bal, dal daarop volgde, was zeer levendig. De boiling voor de dames, die des anderdaags plaats had, was schitterend en werd door 62 dames en juffers bijge woond. De talrijke en schoone prijzen werden goed betwist. Ook dezen avond stond was zeer vermakkelijk. De boiling voor de mannen van maan dag lest, was allcrlevendigsl. 70 leden namen er deel aan cn niet minder vrolijk werd deze oprechte broederlijke ver gadering doorgebracht. In een woord, overal succes op groole schaal. Onze hartelijke gclukwcnschingen aan de heeren inrichters van zulke schoone feesten; hel welgelukken derzelve zal hun nieuwen moed geven cn hun aan sporen om ons menigmaal met zulke ge noeglijke avondstonden le vergasten. x. heft voor seminaristen cn onderwijzers, ten gevolge dat er minder vrijstellingen zullen worden verleend, maar dit ver schil zal zich, tengevolge van de over gangsbepalingen, eerst na verloop van eenige jaren doen gevoelen. De minister heeft daarom gemeend het ten vorigen jare aangegeven cijfer te moeten hand haven. vruchten te bekomen waren, en de mcnsch geen ander voedingsmiddel had dan brood en gort. Dit jaar is het geheel anders; dat voed sel zoo onmisbaar voor den arme als voorden rijke, is ons door den Hemel in overvloed geschonken als een weldoende mannaook mag Belgie zich verblijden van ruimschoots aan alle cischen te kunnen voldoen, want men mag er geen zins aan twijfelen dal de overvloed van aardappels bel welzijn en den rijkdom van geheel een land uilmaakl;zij dienen tol voeding van geheel het dierenrijk zonder eene enkele uitzondering, omdat zij alleen al de verlangbare en onmisbare hoedanigheden in zich vereenigen. Al de vervangingsplanlen welke men lot nu toe schijnt gevonden te hebben, blijven verre ten achter legen die onschat bare vi ucht, welke thans eene oprechte levenskwestie is geworden. Wij mogen ons dus gelukkig achten over dien zoo gunstigen uitslag, en ter wijl wij de zoo eerbiedwaardige hoeveel heden aauteekenen welke de verschillende soorten van aardappelen ons gegeven hebben, is er, zegt men, eene nieuwe ver beterde soort bijgekomen, welke nog weinig gekend is, die door haren kolos- salen naam alleen eerbied zou moeten in boezemen, en die voorzeker ongeloovige uitroepingen en verwonderingen zal ver wekken door hare overgroote opbrengst en, naar men ons verzekert voor aliijd de wereld van hongersnood moet bevrij den. De gemilde opbrengst der aardappelen voor 1881 was, volgens de provinciale landbouwcommissie van Weslvlaanderen. van 11,550 kilos per hectare; in 1882 bereikte men maar 9,321 kilos, alle soor ten erin begrepen, terwijl dil jaar men ongetwijfeld op eene gemiddelde op brengst van 16 tot 17,600 mag rekenen. Maar de aardappel, wille olifant ge naamd, welke wij hierboven bedoelden, en die in dil jaar voor de eerste maal is ingevoerd geworden door de Continentale Holbouwmaulschappij van Gent, ver schuldigd aan de zorgen der gebroeders Daniels, overtreft alle verbeelding in zake van opbrengst. Nooit, ja nooit heeft men een zoo hoog cijler daarover hooi en uit spieken, nooit, is eene weldaad met zoo veel geestdrift kunnen onthaald worden, want onverschilliglijk geplant in zwareu kleigrond of in zandigen inageren grond, is de opbrengst van die kostbare knobbel geweest van 30 tol 40,000 kilos per hec- laar, dal wil zeggen dat elke roede, oude maal 50 tol 60 kilos heelt opgebraclil, of 15 lol 20,000 kilos per geniet onzer streken. Dal men dus oordeele over de toekomst van zulkeu aardappel, die ge roepen is eene veel belatigi ijker rol te spelen dan die van den oogst der beelen of der wortelen, want, als hij geplant wordt volgens ai de regelen der land bouwkunde, mogen wij veronderstellen dal de vrucht tol 50,900 kilos per heclaar zal opbrengen. Landman Trekt up Onlangs ontving een be roemd homeopalisch geneesheer van Parijs, hel bezoek van een Amerikaan, uil Amerika gekomen om hem le raadple gen. Na hem gedurende vijf minuten onder zocht te hebben, nam hij eene ilesch en ze den Amerikaan ouder dc neus brengende, zegde hij Trekt dc neus op. T Is goed, gij zijl genezen. Hoeveel ben ik u verschuldigd, vraagt de vreemdeling. Duizend frank antwoordt de ge neesheer. De Amerikaan haalt met veel kamte ecu bankbriefje van 1000 Ir. nil den zak, brengt hel onder den neus van den dok tor en zegt Trekt de neus op 1 Goed, gij zijl betaald. En hij ging dc deur uil. Dc veertien bovenstaande kandidaten, dc vcreischle meerderheid verworven Liberale Associatie van Brussel. Zie hier den uitslag van den poll voor ■de herkiezing van hel Middencomiteil der Liberale Associatie van Brussel. Getal stemmers, 2,357; ongeldige brief jes, 76; geldige stemmen, 2281; ver- Geen hunner heeft het vereischte getal stemmen bekomen en diensvolgens is M Eugene Robert gevallen. Deze uitslag werd begroet met loojui chingen, gemengd met eenige uiijouwin- gen, geschuifel en eenige kreten van: Leve Robert De uilcijfering van M. Robert is van groote betcckenis. Hel is eene waar schuwing aan de inlransigcnlen, welke zegt dal zelfs te Brussel de meerderheid van het kiezerskorps niet is voor de poli tiek, die alle oogenblikken hel liberalism in gevaar brengt en zelfs de medewerking harer klerikale tegenstrevers aanneemt. Laat ons hopen dal die waarschuwing tot les moge strekken en geene jammer lijke gevolgen na zich slepen. Laat ons hopen dat overwonnen en overwinnaars hand aan hand zullen blijven gaan, zooals M Janson zegde, om de gemeenschappe- lijken vijand, hel klerikalism, le bestrij den en machteloos te maken. Uitslag van het kanton Veurne. Adinkerke. Ingeschreven 32; niet gevraagd 1; afwezig 5. Aanveerd 16; geweigerd 9. En 1 die goed geantwoord heelt maar zijn werk onderteekend. Alverinyhe.ni. Ingeschreven 22; af wezig 3. Aanveerd 16; geweigerd 3. llulscainp. Ingeschreven 16; afwezig J. Aanveerd 12; geweigerd 1. Coxyde. Ingeschreven 14; afwezig 2. Aanveerd 8; geweigerd 4. Ei/gewaartscappelle. Ingeschreven 10; met gevraagd 1; afwezig 2. Aanveerd •b; geweigerd 1. llouthem. Ingeschreven 49; afwezig Aanveerd 38; geweigerd 9. St. Jaxobscappelle. Een ingeschreven en aanveerd. Leysele. Ingeschreven 71; afwezig 5. Aanveerd 45; geweigerd 21. Moères. Twee ingeschreven en aan veerd. Oostkerke. Twee ingeschreven aanveerd. SI. Hickiers. Twee ingeschreven aanveerd. Steenkake. Ingeschreven 12. Aanveerd 9; geweigerd 3. tinehem. Ingeschreven 9. Aan veerd 5; geweigerd 4. II ulueringhein. Ingeschreven 21. Aanveerd 15; geweigerd 6. eischic meerderheid1,142. fr. 100. fr. 280 Court S.* Étienno, arsenicaal water, ziet advertentie. 50 50 50 30 Ik verklaar <lat ik door het gebruik van Hop- Bitter geheel bevrijd ben van bezettingen en pijnen op do borst. Wed" Smith, Zeeuwscho Korenmarkt, Antwerpen. Holloway’s Pillen.. r»i Zalf. Deze wonder lijke middelen zijn nu in allo doelen der wereld zoo zeer gewaardeerd, dat zij eenen volmaakten huisschat uttinaken. l>o gevaar! ij kste zweren, wonden, kwade beenen, en alle soort van huid ziekten, waartoe zoo vele behandelingen tever geefs zijn aangewend, bezwijken dadelijk voor hunne kracht; zij werken met zulk een wonder dadige kracht op hot geheele stelsel, dat zij be paald als een nieuw natuur-verschijnsel op het gebied der heelkunde kunnen beschouwd wor den. Om deze reden zijn zij door alle nieuwe prac tici» aangenomen en gebruikt geworden, nadat alle andere middelen geenen goeden uitslag hadden kunnen oploveren. De Pillen geven veer kracht aan de maag, vernieuwen de vertering»- organen, zuiveren het bloed, en geven kracht aan het geheele gestel, terwijl de Zalf met zeker heid alle uitwendige wouden geneest, onverschil lig hoe hopeloos de gevallen ook mogen schijnen ZITTINGEN VAN 22 EN 23 NOVEMBER. Gryspcerdt Louisa, naaister, te Dixmudo, 8 dagen gevang en 26 fr. boet, voor schennis der zeden. llauden Gustaaf, werkman te Veurne, 16 da gen gevang, voor slagen op zijnen vader; 2G fr. boet, voor vernieling van afsluiting, en 10 fr. boet, voor nachtgerucht. Niville August, werkman te Vladsloo, 2Gfr. boet, voor slagen en wonden. Vandoorne Pieter, werkman te Steenkerke, 8 dagen gevang, voor slagen en wouden. Dcruyter Eugenia, werkster te Clercken, 2G fr. boet, voor bedriegelijke ontvreemding. Prinsier Evariste, werkman te Wulveringhcm, 20 fr. boet, voor smaad jegens den veldwachter. Bossaert Theotlel, dienstbode te Watou, 1 maand gevang en 2G fr. voor ontvreemding. Polletoort Eugenia, huisvrouw Pringier, te Wulveriughem, 8 dagen gevang, voor slagen. I.ermeuez Hendrik, daglooner te Cortemarck, en Vanslimbrouck Leoi.ardus, landbouwer te Werken, elk 20 fr. boet, voor slagen. Butaye Karei, werkman te Beteren, 50 fr. boet of 15 fr. dagen gevang, voor rondleuren van wild. Note Jan, werkman te Oostduinkerke, 100 fr. boet of 15 dagen gevang, voor jachtdelikt. Deprez Robert, koopman te Bovekerke, 20 fr. boet, voor onvrijwilligen manslag. Viaeue David, visscher te Adinkerke, zes maanden gevang, voor slagen en wonden. M. Jones Weber Eugene Robert Pago Louis Robert Kierstein 1. " Aan de Maatschappij Su Cecilia, 2. ° Aan de Tooneelmaatscliappij - Arm in de Beurs en van Zinnen Jong 3. ° Aan hot Behaeghelsgcnootachap 4. » Aan den Koorzangerskring 5. ° Gestort in de spaarkas Te zamen 1,873 stemmen. 1,860 1,843 1,761 1,716 1.731 1.703 1,694 1,312 1,350 1,203 1,284 1,215 1,199 1,140 1,112 1,096 1,046 939 230 Kiesexninen. M. Lepage bekwam Charpentier m Reinau Lopautre m Van Eluwyck 1*. Duatili Vatican)))» linpena o llaussen» Jul. Hoste RichaM ETick Dumont Menunan

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 2