VAN VEURNE I j NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 1 F] ■U RS R KT !»i t it 1885. ZATERDAG 8 DECEMBER A Wij hopen en weuschen het met baar. A’.r 4iS 57/' JAAR. drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. zal er verheugd, gelukkig om liet budget ,n Je in* Geene zaï er verneugo, gelukkig om wezen. De toestand is derhalve niet zoo zwart als men hem wel wil afschilderen. Het kiesexaam en de soupe Onder dien titel bespreekt de I een artikel, dat wij in ons nui zaterdag laatst opgenomen I handelt levens over liet avr is aangeboden geworden aan ib- ik. IRt on. Ho rn t bij. en er CU, DÜINKERKE GI1YVELPE VEURNE GENT BRUSSEL NIEUPORT D1XMUDE DIXMUDE NIEUPORT icn als er- <lo net ar,. lat llo je ll-50 2- 59 3- 13 4- 11 >ok 1. 10- 46 11- 25 12- 17 3-23 5-35 5-35 8-06 8- 28 9- 02 le It er el im on en en BRUSSEL GENT VEURNE OHYVELDE DÜINKERKE 3-08 3- 47 4- 24 7-10 9-31 3-02 6-07 8- 57 9- 08 ig- 3 li en :w- ge- 7 - j o o 1 ■J In zitting van donderdag is do discussie over dit nieuw ontwerp voortgezet ge worden, en wel namelijk over den titel betreffende de Contracten van vervoer. Deze zitting is rond 4 12 ure onder broken geworden door een geweldige brandramp in hel paleis der natie losge- borsten. Men schrijft in bij den drukkeruitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe le zenden. JS Erf <lecli*oovei*ijen. De burgerlijke rechtbank van Gent beeft uitspraak gedaan in de zaak van den heer Vande Walle legen hel klooster Doorseele eene som geld terugscheidende die zijne tante aan hel klooster had ge geven en hem toekwam. De rechtbank was samengesteld uil de heeren Sautois, voorzitter, Soudan en Desmedl, rechters. De rechtbank beeft aan den cisch van den heer Vande Walle loegegeven en hel klooster Doorséele veroordeeld hem 43,000 frs terug le geven. 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 4S 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-J3 3-13 5-26 8-51 In den loop der zilling van woensdag heeft M. Paternoster eene interpellatie gedaan over den tunnel van Braine-le- Comle, over wiens sterkte onrustbarende geruchten in omloop zijn gebracht. M. Olin, minister van openbare wer ken, heeft geantwoord, dat de vrees ongegrond was, dal de deskundigen den tunnel bezocht en onderzocht hebben en in goeden staal bevonden. Hel Gouver nement denkt er niet aan om dien tunnel af te breken; dat werk zou niet minder dan anderhalf millioen kosten. Er zijn echter studies gedaan over de verlegging van den ijzeren weg, maar dal zal nog niet in de eerste week gebeuren. De discussie werd dan aangevangen over hel handels wetboek. Ziedaai hel vonnis door de burgerlijke rechtbank van Gent uitgesproken in zake van eene erfenis, door een klooster inge palmd. Dat vonnis geeft hel bewijs wat recht de erfgenamen bezitten in geval zij bloed verwanten hebben die hunne goederen aan de kloosters geven. De kloosters zijn onbekwaam die te ontvangen en moeten dus de goederen aan de familie terug geven. Wat in deze zaak van bijzonder belang was, is dal de eischer M. Vande Walle, die de erfenis zijner tante aan hel kloos ter Doorseele vroeg, lot de katholieke partij behoort en men alles gedaan heeft wat mogelijk is om hem van zijnen cisch le doen afzien. Hij heeft nog aan de geestelijkheid noch aan de klerikale kopstukken willen toe geven, daar bij beweerde in zijn recht te zijn. God weel hoevele goederen de kloos ters alzoo onwettig bezitten. De advokalen voor het klooster Door seele waren Mters Cruyl, DrubbePcn Van den Heuvel liet was Mr Sercsia die voor de heer Vande Walle beeft gepleit. ---..i.. 1 -- M. Bouvier beeft dinsdag de aandacht van hel Ministerie geroepen op hel ge vaar, welk er voor België in ligt, dat zoovele kloosterlingen voornemens zijn zich aan te bieden voor hel kiesexamen. M. Tltonissen wil niet, dal de onder officiers en soldaten van hel nationaal leger stemrecht zouden bekomen, zegde hij; welnu, met nog minder recht zouden de leden van liet zwart leger kiezers mogen worden. Na dit incident werd de discussie over hel landbouwcrediet voortgezel, welk ontwerp door de clericale pers wordt afgeschilderd als een polilieken truc, als iels dal niets waard is. Het geheel des ontwerps is uogtai s aangenomen door de 90 aanwezige leden, zoo clericalen als liberalen. naai* Brussel en Stixinude naar Nieuport. 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 trekuren van den ijzerenweg van 9X>uinkerke, Veurne, Gent 5- 4S 10-46 3-08 5-07 6- 26 11-25 3-47 5-37 7- 12 12-17 4-24 6-14 9-38 3-23 7-10 9-15 11-05 5-35 9-31 10-44 Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den K,/' - --J I 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 LJUAllMiy I*oïitiek Overzicht. Voortzetting der bespreking van hel budget van openbaar onderwijs in de lïanscbe Kamer. Hierbij kwam niets nieuws meer voor, zoodal de laatste kapitels zonder wijziging werden aangenomen, buiten 15 kapittels van van schoOne kunsten. 1 it Tong King niels. Hier wordt gezegd, dal markies Tseng hel ant woord van zijn gouvernement heeft overhandigd aan M. Jules Kerry op de laatste nota van Frankrijk, als ook dal de cliineescbe gezant een onderhoud zou hebben gehad met den minister van buitenlandscbe zaken, waarvan men veel goed verwacht. Verder wordt uit Berlijn gemeld dal bel nieuws in buiten- landsche dagbladen, betrekkelijk eene lusschenkomsl van Duilsch- l.md in de aangelegenheden van long King, geheel ongegrond is. Het gouvernement van Duilscldand is geheel builen die kwestie. Door geen der partijen is eene vraag tot bemiddeling. De clericalen in Duilschland hebben besloten een wetsontwerp neer le leggen lol herinvoering der bepalingen uit de Grondwet aan gaande de betrekkingen lusschen Kerk en Slaat die werden alge- scltafl door den Cullurkampl. bil wetsontwerp kan enkel aanleiding geven lot vijandige uitvallen en aanhitsing van den haal tusschen de verschillende partijen, dal is alles. Hel gouvernement van Servie heelt bes'olen dal de tegenwoor- dige Skuplscbina zal worden ont bonden en eene nieuwe Kamer saamgeroepen. Heleinde des jaars, oude stijl, werd genoemd als hel tijdstip voor de nieuwe verkiezin gen. Men verwacht hiervan eene nieuwe Kamer die goed werk zal doen, een welgevend lichaam zoo- als Servie in vele jaren niet meer heelt gehad. De boodschap van president Arthur is gelezen in heide Kamers van het Congres le Washington, in de lageie Kamer is de voorzitter demokraat, Al. Ca» lisle, in de hoogere repuhliekein, M. Vermont, echter enkel pro tempore. Hoofd- zakeiijk wordt daarin gezegd dal Amerika met iedere mogendheid op goeden voel slaat. Zij spreekt over handelsbelrekkingen met Cuba, Porlorico, vraagt nauwere vriend schap met Meziko, rept over Peru, de schuldkwestie van Venezuela, zelfs over den Congo. De burgers van Amerika zijn daarin niet'be trokken, maar er kan noodzake lijkheid bestaan voorde Vereenigde Staten om met de andere mogend heden samen le werken om er de rechten van den vrijen handel le verzekeren. Te oordcclen naar de i uitleggingen der boodschap zal de 5 per cent schuld zijn al'gelost binnen 4 jaar en zal de 4 per cent schuld verscheidene jaren voor den vervaldag in de Schatkist zijn. Het slot der boodschap van den president is vraag voor eene viool, niet om te kunnen wedieveren met de andere zeemogendheden, noch om overwinningen le doen in den vreemde, maar lol verdediging van eigen havens en kusten, tol ophouding der nationale eer, of schoon ook voor geenen oorlog le duchten is. -- - Het algemeen Dudjet. Hel verslag van M. Demeur over hel algemeen budjet van 1884 is verschenen. M. Demeur, die verleden jaar niet wilde gelooven dal het deficit zoo groot was als M. Graux, minister van financies ver klaarde en dan ook met,den groep der 8 bijna gedurig legen de nieuwe belastin gen stemde, erkent thans hel deficit. Hij. en met hem de .Middensectie, is echter van gevoelen dat het nog be slaande tekort di'ij millioen minder is dan M. Graux opgeelï. om de goede reden dat, volgens M. Demeur, de heer Minister de inkomsten, die vermoedelijk zullen ge daan worden, op le laag eijfer stelt. Hij verwacht dal die ontvangsten ten minste eene som van drij millioen meer zullen geven, zoodal het deficit niet 12 maar 9 millioen zou wezen. Des te beter. Liever zouden wij dat cijfer nog kleiner zien. De Eloile is van meening, dat de Mid- denseciie hare schatiingeii niet overdrijft en verklaart niet verwonderd le zullen zijn, als de wezenlijkheid deze vooruit zichten nog zal overtreffen. Hoe bet afloopt, toch zal er een tekort blijven. Waar zal men daarvoor de noodige hulpbronnen vinden, want eens dat de Kamer, ditmaal oveiluigd van het deficit, de beweeringen van de Middensectie aan neemt, zullen er middelen moeten worden gezocht om de leemte aanlevullen. Zal men deze bronnen vinden in be sparingen Hel gouvernement heeft verklaard, dat hel in die richting alles gedaan heeft wal mogelijk was. In nieuwe belastingen Na helgene in den voorgaanden zittijd is gebeurd, valt daar niet aan te denken. Hel gouvernement zal geene tweede maal zulke pi oef willen nemen. Er blijft dus nog enkel toevlucht le nemen tol de leening. Dat is alles wat er overschiet, om de nog beslaande leemte in de staatskas aan le vullen en de uit gaven in evenwicht le brengen met de ontvangsten. Hoe men hel draaie ofkeerc, zeggen reeds de klerikale bladen, toch zullen de belastingen nog moeten verhoogd wor den. Gaarne zouden zij dal zien, maar dat zal niet waar zijn. Er zal hoegenaamd geene nieuwe lee ning moeten gedaan worden. Die leening beslaat; zij beloopt, zooals men weel, tol 146 millioen en zij laat eene beschikbare som, die groot genoeg is om het deficit er mede le doen verdwijnen. De toestand is dus zoo nieuwe leening, geene nieuwe lasten. Wellicht zullen de klerikalen er spijt over hebben, omdat hun daardoor een kiesmiddcl ontsnapt; maar hel land zelf Geestelijke jaarwedden. De Middensectie, gelast met hel onder zoek van het budjel van juslicie, vraagt dat de volgende verminderingen zouden gebracht worden op de uitgaven voor den godsdienst a. Vermindering van 10,000 fr. op de jaarwedde van den aartsbisschop en van 5000 fr. op de jaarwedde van eiken bisschop fr. 35,000. b. Afschaffing der toelage verleend voor de kosten van schalbewaring en secretariaat fr. 25,600. c. Vermindering van 1000 fr. op de jaarwedde van eiken vicaris-generaal fr. 13,000. d. Afschaffing van de jaarwedde der kanunikken Ir. 112,000. Dus eene totale insparing van 185,600 fr. Het is le hopen, dal het Gouvernement ditmaal zich niet meer zal verzetten legen deze vermindering, want dezen worden reeds al le lang, sedert le veel jaren gevraagd. De ondervinding heeft bewezen, dal men er niets bij wint als men loont be vreesd le zijn voor de geestelijkheid. Sprekende over hel lijdelijke der eere- dieuslen zegt de Middensectie nog: De regels der eenvoudigste boek houding worden verkracht; de goederen bestemd voor den godsdienst, de goe deren van den arme worden van hunne bestemming vervreemd. Aan dien onregel- matigen toestand moet diensvolgens een einde worden gesteld. In de laatste lijden heeft een proces doen zien, dal de kassen der bisdommen opgekropt waren met rijkdommen. Niemand weel hoe die rijkdommen werden verkregen, hoe zij bestuurd, hoe zij uitgegeven worden. Hel is de doode hand die hersteld wordt, in het geheim, onwellelijk, ge vaarvol, onder de bescherming van een bisschop, rechtshalve voorzitter van het seminarie waarvan hij hel bestuur heeft, als dusdanig agent van ’t gouvernement waaraan hij van zijn beheer rekenschap geven moet In deze omstandigheden is het waar lijk ongehoord dal die bisschoppelijke kas, welke gedeeltelijk wordt aangevuld ’door echte ontvreemdingen gedaan ten nadeele van het seminarie, is kunnen geslicht worden. Als de bestaande wetgeving niet vol doende is om zulke misbruiken le be letten, dan moet de wetgever ten spoe digste maatregelen nemen. De Middensectie vreest dal die toestand den openbaren rijkdom zal in gevaar brengen en Iaat hooien, dal desnoodig een parlementaire onderzoek hel land over dien toestand zou moeten inlichten. De geestelijkheid zou er vast niet tegen lachen. 6- 20 9-00 7- 46 10-17 10-11- 10-32- 10-58 -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 1