Gespaarzaamheidskring Vrije IBurgci*H» gevestigd in de Parijsschaal, Duinkerk- straat, te Veurne. Ktu<I- en StreeknieuMZH. Veurne, 8 December. Zaterdag tnorge.n rond 4 ure, zijn de genaamde Hendrik Dcboulle, oud 33jaar Karel Leenaerts, 35 jaar, en K. Ruhben, 31 jaar, visschers te Adinkerke Panne) met eene schuit uitgevaren op gernaarts vangen, en in zee omgekomen. De schuil en hel lijk van Kubben, in de vischnelten verwarreld, zijn op hel strand gespoeld. Leenaerts laat eene weduwe achter met 4 kinderen en Rubben eene weduwe met twee kinderen. Hel lijk van Dcboulle heelt men op de kust van Ghijvelde ge vonden. Id. Id. Upet bi ugge, Duinkerkebruggc, id. van Adinkerke. Niels was verzekert. Het gouvernement was zijn eigen verzekeraar. De schade valt dus alleen op hel land. Men schrijft, zegl men, de eerste oor zaak van den brand toe aan de toestellen van verlichting en verluchting. Men zegl dal de schade lot lien miliioei» zou bcloopen. Bel is moeilijk dezelve op hel eerste zicht zonder overdrijving le- schallen. 3* ld. ld. ld. 4" 5* 6° De Minister van Binnenlandsche zaken brengl Ier kennis dal, op Zaterdag 15 December 1883, 's morgens ten hall' elf ure, in hel Provinciaal Gouvernementsho- tel le Brugge, zal overgegaan worden lol de openbare aanbesteding van den dienst ger beweegbare bruggen op de water wegen loebehoorcnde aan den Staal in de provincie West-Vlaanderen. Onder deze bevinden zich de bruggen op de vaart van Nieuwpoorl langs VeUrne Te zamen 6 fr. Namens het bestuur, H. VERHOEST. Strand van het Paleit* der Vatte te ItriiNHcl. Een afgrijselijke brand is donderdag avond eenige minuten voor 5 uurontstaan, in de Kamer van Volksvertegenwoor digers. De plafond van de zaal der zittingen heeft vuur geval en welhaast was geheel de zaal met rook vervuld. Meu heeft de zitting moeien schorsen. De Kamer is voorzien van bijzondere toestellen die men slechts op de water buizen loe te passen beeft om het vuur Rechterlijke kronjjk. De korrek- lionele Rechtbank onzer stad, heelt de volgende veroordeclingen uitgesproken. liieHexaani. De Veurnaar van woensdag laatst kon digt eene lijst af van de personen onzer stad die hun examen in hel vlaamsch af gelegd en een diploma bekomen hebben, alsook hel aantal punten door elk der nieuwe kiezers behaald. Wij willen deze lijst niet mededeelen omdat wij grooielijks twijfelen aan de echtheid der opgegevene getallen, en wij zeer geneigd zijn te gelooven dal deze lijst te Veurne gefabrikeerd is, of indien zij van Leuven komt le Veurne herzien en verbeterd is geworden, en dat zij alleenlijk moet dienen om de groote bekwaamheid te doen uitschijnen van abbéijes, katho lieke niet gediplomeerde onderwijzers en andere klerikale slimmerikken. Wat bij ons deze meening doet ontstaan, is dat wij welen hoe de klerikalen met cijfers weten te gochelen, en ook omdat er onder de gediplomeerden zijn, die een Het is eene schrikkelijke ramp. Nooit had men zich aan dergelijke gevolgen ver wacht. Ten anderen, werd het gerucht der steeds toenemende uitgebreidheid nog steeds onder hel volk veel overdre ven. Hel is zoo dal het gerucht geloopen heeft dal het Senaat ook afgebrand is. Ver haasten wij ons te zeggen dal dit geluk kiglijk onwaar is. De hoek van hel gebouw is door de vlammen bereikt geweest,, maar daar is hel vuur spoedig kunnen uit gedoofd worden, en heeft men de gebou wen van de hoogere Kamer kunnen be vrijden. Wal hel Kamerpaleis aangaat, hier is- de vernieling volledig, onherstelbaar. Er blijft niets, volstrekt niets van de lokalen der kamer van volksvertegenwoordigers, niets dan de beschadigde muren. Aan hel behoud viel er niet te denken, er bleef slechts over den vuurgloed afle- zonderen die hel ónmogelijk was uil le dooven, en al de pogingen aan te wenden om de twee vleugels die konden behouden, worden, le bevrijden. Rond middernacht id de brand gestild en heeft men hel vuur kunnen meester worden. Al de schilderijen van de Kamer zijn gered. De groote schilderijen in de zalen, der section zijn uit den kader gesneden om le kunnen gered worden. De Journaal de Itru.relles zegl dal hel oorspronklijk schrift der Grondwet ver brand is, alsmede al de handschriften die betrekking hebben op de stichting der belgische onafhankelijkheid. Een lid der Kamer meende het oor spronkelijk exemplaar der Grondwet gered le hebben, maar hetgeen hij gered heeft, is maar een prachtig ingebonden afschrift. Hel was 5 u. 20 in. als het woord ge geven werd aan den heer Tournay voor eene ondervraging, als een licht rook in de tribuun der dagbladschrijvers kwam en deze riepen lol den voorzitter: Er is vuur. Men vei meende dal het schertsen was. Maar eenige oogeiiblikkeu later verdubbelde de rook en de heer voor zitter Descamps was genoodzaakt de zit ting te heffen. Nog niemand der tegen woordige kamerleden gelooide aan brand. Welhaast moest men zich overtuigen. Men zag de vlammen door hel boven venster der ronde zaal. De dagbladschrijvers kwamen beneden en vonden op den trap eene groote wan orde. Zij klimmen naar omhoog eu komen op eenen zolder langs waar zij, volgens eenen deurwaarder, de zetel van den brand kunnen bereiken. Op den zolder was hel donker van den rook; men loopt legen gesloten deuren. Zij komen weer af en koeren in de tribuun terug. De Sun* bunders zijn uilgcdoofd en de zaal der zittingen is door de vlammen verlicht. De ruilen van hel bovenvenster sprin gen cn vallen op den grond; vuurspran- kels vallen op de tapijten en worden dooi de bedienden uilgcdoofd. Er heerschl een ongeloofelijke slank. Rond 5 uur komen de pompiers ter plaats. Zij hebben moeite om boven te geraken. Eindelijk zijn de spuiten geplaatst en men gaal hot vuur overmeesteren. Eilaas! er is geene pres sing. Het bovenste van den koepel is hooger dan de waterbak van Elsene. Men doet de stoomspuit komen maar zal zij daar zijn? In de zaal der zittingen is ook eene spuit in gereedheid, deze.wordt geopend en men besproeit de tapijten. De heer Buis, burgemeester, is daar met den ondervoorziiter Couvreur. Hel vuur last de ovcrwelving of liever hel houtwerk dal boven de zaal is aan en brandende planken en balken komen naar beneden. Dit wordt gevaarlijk voor de nog aanwezige personen. Het vuur is door de gaz van den wind- gever aan hel houtwerk medegedeeld ge weest. Van tijd lol lijd komt eene vlam door het plafond cn /.weeft rond de Sunburners. De gaz gaal springen, zegt men. De personen die aanwezig zijn bekommeren er zich niet mede, zoo groot is de brand boven hun hoofd. Een agent van politie ontruimt de zaal, want 'l gevaar is groot. In de voorkamer en in de salons doel men meubels verdwijnen; men doet de portretten der voorzitters weg. De heer generaal Gratry, minister van oorlog, be vindt zich nog alleen in de gangen. Door de vensters der eerste verdieping ziel men hel buiten opeen gepakte volk. Men werpt zetels en stoelen. Van builen hebben de vlammen eene ongewone uit breiding genomen, iels waarvan bel zich van binnen geene rekening kon geven. 6 uur: Langs den kant van het Park is geheel hel gebouw in vlam, en het minis terie van buitenlandsche zaken is aan getast. De bedienden dragen in hel lokaal van den Kunst- cn Lcllerkring dc bronswer ker, de lafereclen en andere kostbare voorwerpen, die hel Paleis der Natie versieren. Meerder cn meerder hulp komt opda gen, maar de inrichting van den dienst laat le wenschen en er ontbreekt water. Het Park is verlicht zooals in den dag, van aan het Natiepaleis tol aan hel huis des konings. De vijver blinkt en perell onder den weerschijn der vlammen. De wind, die naar Elsene en Sl-Gillis op waait, werpt op groolen afstand de vuurglinslers. De hekken van hel park zijn gesloten. Langs de Leuvensche straal is hel bereik van liet paleis door de politie verboden. Het dak van den koepel is gevallen. Van nu af is de bibliotheek als verloren beschouwd. Al de troepen zijn gecon signeerd. De pompiers van Molenbeek, Sl. Gilles en Schaarbeek zijn ter plaats. De menigte vergroot nog en in geheel den wijk van hel Park is de doorgang ónmogelijk geworden. 6 uur 15 in. Hel vuur breidt zich uil en dit bijzonder langs het ministerie van buitenlandsche zaken en hel Senaat. Deze die nog zouden begceren van dezen kring deel te maken, mogen zich aanbieden in lokaal op Zondag 9,u’l> dezer, om 11 ure voormiddag, alsdan zal de inschrijvende lijst gesloten worden. De eerste vergadering zal plaats heb ben op Vrijdag 14“ dezer maand, om 8 t 2 ure 's avonds, waarin ieder aanvaardende lid zal moeten den volgenden inleg doen.. Yerloopen maand November 3 fr. ld. December 3 aantal punten bekomen hebben dal ons ónmogelijk schijnt. Zoo vinden wij onder andere dat een klerikale gediplomeerde 39,9 punten bekomen beeft, alhoewel iedere feil in hel dictaat reeds een vijfde ot twee tienden deed verliezen. Indien de Veurnaar zoo goed is inge licht zal hij ons ook wel weten te zeggen, in welk vak ditabbélje slechts een tiende van een punt verloren heeft, daar wij niet kunnen gelooven dal voor eene faut begaan in andere vakken de jury slechts een tiende van een punt zou afgerekend hebben. Wij wachten dus uw antwoord, Veur naar. kwaamheidskiezers, die voor het exaam, zich door de liberalen hadden laten voor dragen. Dit avondmaal bevalt natuurlijk den Veurnaar niet, maar geen hij meest beknibbelt is dal op dit feest liet Geuzen lied door een der aanwezigen is gezongen geworden. Deze beknibbeling begrijpen wij waarlijk niet. Welhoe, dagelijks worden de liberalen door dc klerikale gazetten, door dc pastoors cn geheel hunnen aanhang, voor geuzen uitge scholden, en gij zoudl hel nu kwalijk vinden dat liberalen, in hunne leesten, liet geuzenlied aanheffen? Maar zeg eens, Veurnaar, hoe dikwijls heeft de boven zaal van de Café Francais niet reeds weergalmd onder het lied van: 'tongediert der geuzen, gezongen door abbéijes, kerkbedienden en andere pilaarbijters? Zingen van 'l ougediert der papen is eene afschuwelijke misdaad, maar builen van: 'tongediert der geuzen, een loffelijk werk, ja, een plicht voor eiken waren klerikaal. Niet waar, Veurnaar De Veurnaar beknibbelt ook sommige uilgenootligden die wat lang gefeest heb ben. Daarop antwoorden wij dat indien eenige jonge lieden zich wal laat ver maakt hebben, zij zich treffelijk gedragen hebben, en niemand eenige klacht ten bunnen laste kan inbrengen. Zoo handel den in 1881 de klerikale schuimers niet, die deel namen aan de braspartijen, welke, door de klerikale kopstukken, eenige dagen voor de gemeentekiezing werden ingerichi; zoo handelen thans ook sommige klerikale mannetjes niet, die des nachts al vloekende en tierende langs de stralen loopen, de rust der burgers sloren, en voor hunne vecht partijen met moeder Juslilia moeten af rekenen. Wal aangaat de klacht dat eenen pries ter zou beleedigd zijn geworden door drie soupeerders, hierop antwoorden wij met eene uitdrukking die wij in den Veurnaar van woensdag laatst gevonden hebben, en zeggen vlakaf dat deze be schuldiging, eene schoelie van eenen leugen, ja, een kemel is. En inderdaad indien dit feit echt ware dan zou de Veuinaar, geene tien dagen gewacht hebben, om hetzelve aan zijne lezers op le disschen. ’T is dus niets anders dan ecu leugen om beiers wille, voort komende uil de klerikale fabriek van Kop, Liereman en Gie, gebreveteerd S.G. I). G. Wij zegden hooger dal dit avondmaal aan den Veurnaar niet bevalt, maar ’l geen hem nog min zal bevallen is le vernemen dal de uiigénoodigden van hel leest, zich lot eene maatschappij gevormd hebben, dal zij maandelijks inleggen om jaarlijks een klein smulpartijtje te kunnen doen, cn zich eens wel le vermaken. De Veuriuinr vindt nog altijd dat hel kiesexaam belachelijk is, en noglaiis had den de klerikalen er hier in Veurne veel goeds van verwacht, want in eene der eerste lessen vau den kieslecrgang, inge- richl in hei bisschoppelijk collegia, zegde een der .leeraars, dat indien dc leerlingen met zooveel iever voortwerkten de goede uitslag hunne pogingen zon bekronen, en de klerikalen met deze nieuwgebakkene kiezd's er in gelukken zouden de geuzen van bet stadhuis te doen tuimelen! Gij Ik lil u leelijk bedrogen, niet waar, vreemde twistzoekers, want niet alleen zijn er meer liberale dan klerikale kandi daten gediplomeerd geworden, maar dooi de andere bepalingen der nieuwe kieswet is de liberale meerderheid hier te Veurne grooielijks versterkt, cn nog lang zullen uwe slaven wachten eer zij hunnen broek op de schoone zetels van liet stadhuis zullen verslijten, nog vele jaren zullen vcrloopen, eer gij en andere vreemde rallen aan de Veurnaars zult de wel geven. In 1884 zullen onze achtbare gemeente bestuurders niet eene grooto meerderheid herkozen worden, cn dan z.ulleu wij nog ecus uil volle borst roepen Weg met de klerikalen! Leve liberaal gemeentebestuur Rond 5 i,'2 uur is de plafond der biblio theek ingestorl. De heer Goblel-d’Aviella, die in d(> bibliotheek gebleven is tol Ih-i laatste oogenblik, Imel'l eenige kostbare hand schriften gered, alsmede dc gouden medalie geslagen lot herinnering der in huldiging van Leopold I. Dc bibliotheek was de schoonste parle mentaire boekenverzameling van In-el Europa. naar de fransche grens en Duinkerke: 1° Dc draaibrug genaamd Pelikaanbrug; van Wulpen; Nieuwpoorlbrugge, le Veurne, id. le bevechten. Maar in de eerste oogen- blikken ontstond er eene verwarring, die de door de kwesteui s genomene maatre gelen zonder uitwerksel stelde, zonder daarbij le rekenen de buitensporige over drevenheden, die op hunne beurt den dienst kwamen beletten. Men deed de windgevers werken en deze zetten aan de vlammen nog meer kracht bij. Hel bovenvenster sprong en de ruiten vielen op hel tapijt der zaal en de bazaan die de zetel der vertegenwoor digers bekleedt. Weinig school hel of hel tapijt vatte reeds vuur. De brand was van in den be ginne zeer onrustwekkend en de verwar ring duurde voort. Op} de trappen ont moette men alle slack van personen met de beste inzichten bezield maar die meer gerucht maakten dan werkten. De pom piers spoedig verwiligd zijn ter plaats gekomen, maar hebben lijd verloren in hel zoeken van hunnen weg door de gan gen en trappen. Rond 5 1/4 ure waren zij volop aan hel werken. Van op de tribuun der dagblad schrijvers hooide men het gerucht van hel water dal geworpen werd op hel deel van hel gebouw, dat in brand stond ten 5 uur 35 m. Langs den kant der Leuvensche straat ziel men eene verschrikkelijke vlam uit bersten en deze verheft zich boven hel Natiepaleis. In hel beneden gedeelte der stad is hel zicht verschrikkelijk, en brengl een groote toeloop van volk naar den kant van het Park. Al de straten zijn vol nieuwsgierigen. Een roodaclitig licht omringt de Sl. Gu- dulakerk, die in hel midden verschijnt als in een tooverachlig noorderlicht. Men vreest voor de omringende ge bouwen. Men besproeidl met eenen vloed van water hel ministerie van buitenlandsche zaken. I I i AV -- "«KOOft - G)u ZITTINGEN VAN 29 EN 30 NOVEMBER. Verheo Luciaan. smokkelaar te Watou, thans gevangene te Veurne, 6 maanden gevang en 26 fr. boet of 8 dagen, voor huisdiefte. VerheoLuciaan, voorneemt!; Deprez. Xaverius, werkman te Watou, titans gevangene: Debruynu Alois, werkman te Armentiors, den 1" en 3n elk 2 maanden gevang en 2G fr. boet of 8 dagen, voor diefto van aardappelen; den 2“, 15 dagen gevang en 26fr. boet, voor verlieliug. Boidin Adela, echtgte Jules Matton, en Matton Eugenia, werksters te Watou, elk 1 maand ge vang en 26 fr. boot, voor diefto van aardappelen. Verheo Luciaan, en Boidin Adela. voornoemd, do 1" 2 maanden gevang en 26 fr. boet, voor diefto, de 2“ 15 dagen gevang en 26 fr. boet, voor verholing. Verheo Luciaan, voornoemd, 1° 3 maanden gevang, voor diefto van hennen: 2" twee maal 2 maanden gevang on 26 Ir. boet, voor (Hofton van kolen, 3* 2 maanden gevang en 26 fr. boet voor diefto vau aardappelen; 4“ 2 maanden gevang en 26 fr. boot voor diofto van kolen. Verheo Luciaan, voornoemd, en Huygho Krans, werkman to Watou, thans gevangene to Veurne, elk 6 maanden gevang, voor diofto met braak. Vorstraoto Emelia, echtgl“ Deprez, huishoud ster to Watou, 26 fr. boot, of 8 dagen gevang voor smaadwoorden jegens den vrederechter. Verplancko I’ietor, zonder beroep, en Lego-n Hendrik, visscher, beide to Oostduinkorko, elk 26 fr. boet of 8 dagen gevang, voor slagen on wonden. Vanraes Eudoxia, dienstmeid te Zarrcn, 26 fr. boet of 8 dagen gevang, voor huisdiofto. Coppillie laidoer, visscher to Coxyde, 8 dagen gevang en 100 fr. boet of 15 dagen, voor jacht met stroppen. Visage Lodewijk, werkman te Adinkerke 8 dagen gevang en 100 fr. boot of 15 dagen, voor jacht met stroppen. Heethcn Karei, visscher te Lombarzijdo, 100 fr. boet of 15 dagen, voor jacht mot stroppen, en 26 fr. boet of 8 dagen, voor dragen vau oenen valschen imam. Voorons AclüeJ, gevangene te Veurne, 15 dagen gevang en 26 fr. boet of 8 dagon, voor bedriogclijke ontvreemding. Voorons bodewijk, geboren te Wulpen! zonder gekende woonplaats, 1 maand gevang en 26 fr. boet of 8 dagen, voor bedriegelijk ontvreemding. Sinnaghel Winoc werkman te Clercken, 1 maand en 5 dagen gevang voor slagen op zijne moeder: 1 maand gevang, voor bedreigingen door gebaren: 8 dagen gevang, voor vernieling van afsluiting, eu 10 fr. boet of 2 dageu gevang, voor vernieling van meubelen. --

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 2