VAN VEURNE I I jWk iiKr NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT fK. ■s I ZATERDAG 15 DECEMBER »<SN5. 57. JAAR. z:il liet voor 1884 voorzien te kort van 12 en. voor 4,823,000 woorden over de kloosterzusters DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL I fr. i 823,000 1,500,000 2,000,000 500,000 liet Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE lieden ter zijde latende, dan nog de internationale beleefdheid Kia Men schrijft in bij den drukker-uilgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. tol 7 miljoen dalen; zelfs wordt verwacht, dat, door zekere voordeelen nog op de leeningvan 165 miljoen van 1883 te ver wezenlijken, hel le kort maar lol 6 mil joen meer zal beloopen. De middensectie heeft, naar ons oor deel, wijs gehandeld door alle nieuwe belastingen, lol aanvulling van dit kort, van de hand te wijzen. Inderdaad, de laatstgestemde belastingen zullen aanvan kelijk niet alles afwerpen wat zij kunnen, omdat, onder anderen in 1883 buitenge woon veel tabak werd uilgevoerd en genever gestookt; maar voor het dienst jaar 1883 zullen zij ten naasten bij die 6 miljoen meer opbrengen en zoo het le kort aanvullen. Natuurlijk zal die uitslag enkel te be komen zijn door het vermijden van wege de wetgeving van alle overdrevene en nutlelooze uitgaven. De midden-seclie herinnert de noodzakelijkheid, en wij hopen dat ministersen liberale volksver tegenwoordigers zich bij dien regel zul len houden. Voegen wij hier nog bij dal de heer De ment' wijst op eenige nieuwe taksen, die men zou kunnen heften, bij voorbeeld, het patent op de advokaten, de kunstenaars en de leden der geestelijkheid. Verder vraagt het verslag wijzigingen aan ons stelsel van belastingen; hel dringt onder anderen aan op de herziening der perso- neele en grondbelastingen, der accijns rechten op den brandewijn en hel bier, van de wetgeving op de douanen, enz. De sectie vraagt daarenboven de alschal- ling der kosteloosheid voor spoórweg- zou- langs dien kant nog aanzienlijke hulpmiddelen te vinden zijn. K>e Kamer. Zoo als was aangekondigd heeft de Kamer zich dinsdag vereenigd in de zaal der zittingen van den Senaat. Men heeft er de 69 zetels der Senators wegge nomen en vervangen door 138 stoelen, zoodal de leden in deze enge zaal op mal kaar gedrongen zitten als ingepakie ha ringen. Maar er moet van den nood eene deugd worden gemaakt en den toestand nemen zooals hij is. Bij den aanvang der zitting gaf M. Dcscampsvoorzitter, diep ontroerd uitleggingen over de brandramp van hel Nalie-Paleis en bracht hulde aan allen die bijgedragen hadden lot redding, vooral aan de twee ongelukkige burgers die er hel leven bij inschoten. M. Frère, minister van builenlandsche zaken en hoofd des kabinets, heeft zich in naam van hel Gouvernement aange sloten bij de woorden van den heer voor zitter en den lol van liet lol'gemaakt. Op zijne beurt heeft M. Nolhomb, na mens de rechterzijde, zich in den zelfden I geest uilgedrukl en verklaard dat er in tegenwoordigheid dezer ramp geene ver deeldheid van opinie meer bestaat. Maar, zegde hij, wij mogen ons slechts herinneren, dal wij de zonen zijn van eene zelfde moeder, die België heel. Die echt vaderlandsche woorden wer den, even als degenen van de hoeren Descamps en Frère, warm toegejuicht. T Is alleen de Courtier de Bruxelles die over dien kaakslag niet te vreden wezen zal. De vei klaring van M. Nolhomb, ten aanschijn van heel hel land gedaan, is eene openbare afkeuring voor den Cour tier, die den brand van liet Nalie-Paleis eene strafte Gods heeft genoemd. Achter dit incident vereenigde zich de in geheim comiteit, waarin M. om in den Senaat te Vcrtreikaaren vaii den ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent 5- 48 10-46 3-08 5-07 6- 26 11-25 3-47 5-37 7- 12 12-17 4-24 6-14 9-38 3-23 7-10 9-15 11-05 5-35 9-31 10-44 Kamer Frère voorstelde blijven zetelen, tol dal de lokalen der Kamer zullen herbouwd zijn. Die vraag werd bestreden door de him. Malou en Beernaerl; deze laatste is van oordeel dal men zou kunnen zetelen in het Paleis van Schoone Kunsten als men er eenige veranderingen aan toe bracht. Eene Commissie werd benoemd, om te onderzoeken wat moei gedaan worden. Bij hel hernemen der openbare zitting ontstond een lang debat over de nood wendigheid om het scheikundig labora torium gevestigd nabij en onder de koninklijke Museums en Bibliotheken, te doen verdwijnen. M. Jacobs heelt gevraagd dat het ver slag van liet onderzoek, gedaan door de kwesluur, betreffende de brandramp van hel Nalie-Paleis, zou worden openbaar gemaakt. Er is besloten, dat de discussie over het algemeen budjel enkel nn de Kers- misvacanlie zal aanvangendoch in af wachting voorloopige credielen te stem men voor drij maanden. Woensdag heeft men de discussie voor gezet over de contracten van vervoer, die verleden donderdag voor hel ontslaan van den brand werd onderbroken. Politiek Overzicht. De beraadslaging over de kre dieten voor Tongkin is maandag, in de fransche Kamer afgeloopen. Zij mag eene overwinning voor liet ministerie genoemd worden. De Kamer aanvaardde met 581 stemmen tegen 146 hel eenig art. van hel welsonlwep, rakende ge melde kredieten, zooals hel minis terie hel had voorgedragen. Daarbij werd eene dagorde van vertrouwen in de regeering aangenomen met 515 stemmen legen 206. De woordenstrijd was nog al hevig geweest. De lieer Jules Ferry, hel gedrag van het ministerie verdedigende, zegde onder ande ren De vijandige houding van China dagleekent van den 17 no vember. Is dit eene reden om ons programma te verander en Zult gij afzien van Sonlay, voor welke plaats de bevelhebber Riviere s'ierf Wat ons betreft, wij willen niet. Wij zijn bereid de onderhan- delingen voort le zeilen op de grondslagen, die China kiezen zal onder degenen, die wij hel aan bieden. Om met goeden uitslag le kunnen onderhandelen, moei Frankrijk slerk en vastberaden zijn. Men denkt dat de stemming van de kredieten voor' de expeditie in Tongkin eenen gunstgen invloed op de onderhandelingen tusschen Frankrijk en China zal uitoefenen. De chineesche gezant zal er dooi' lot de over tuiging komen dal de o ring is en hij er door geene kuiperijen zal kunnen in slagen om hel tegenwoordig fransche ministerie omver le werpen, in de hoop dal In t zou vervangen worden dooi" een nieuw, dal de fransche loepen uit Tongkin zon lenig roepen en aan China al de genoegdoening zou geven, die hel vraagt. De opperbevelhebber der fran sche expeditie heeft hevel ontvan gen om op Bac Ninh en Sonlay le rukken, zonder zich over de tegen woordigheid van chineesche troe pen in die twee steden te bekom meren. Die troepen hebben, volgens Frankrijk, geen recht om zich aldaar le bevinden en op China zou de veranlwoordlijkheid der gebeurtenissen vallen, die uit een gevecht zouden kunnen voor t vloeien. De fransche Kamer der afge vaardigden heeft zonder wijzigin gen al de artikelen van het oor- logsbudjel aangenomen. De Allgemeine Norddeutsche Zei- tung maakt, rakende hel bezoek van den duilschc kroonprins ie Rome, de volgende opmer kingen Dc vriendschappelijke betrek kingen tusschen de twee mogend- iV 416. Tc zamen fr. Indien., gelijk le denken is, die 5 miljoen door de schatkist worden ontvangen, zoo naai' ftlicnport. 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 Erfenis-rooverij en. Voor acht dagen repten wij eenige Ij vcroordeeling van de van Doorczecle lol terug gaaf eener aanzienlijke som, die dit klooster zich onrechtvaardig uil de nala tenschap eener non had aangemaligd. Een bewijs lé meer van dc zedelijke waarde, dat het onderwijs, door die nonnen ge geven, kan aanbieden. Thans willen wij ons een oogenblik ophouden bij dc zuchi onzer kloosters, om zich door alle middelen, en hoofdza- kclijk door testamenten immer groolere rijkdommen le verschaffen; al de kloos terlingen leggen belofte van armoede af, maar die belofte is, als l’ware, maar de dekmantel van hunne nooit le verzadigen hebzucht. In de scholen, aan zoovele kloosters gehecht, worden de eerste lokslrikken gelegd voor degenen, die ccns hun leven achter de kloostermuren zullen gaan slijten. Nadal de onderwijzende paters en nonnen den geest der jeugd lot dc vol- komensle dweeperij hebben afgericht, achten zij eerst hun werk voltrokken, wanneer zij de jonge lieden tol hel aan trekken der kap hebben overhaald, en lol hunne slachtoffers kiezen zij dan bij voorkeur de zonen en dochters uil be- goede fa mi lien. Eens zooverre, mogen de familliën vaarwel zeggen aan de fortuin, die hunne gekloosterde bloedverwanten bezitten of eens mochten bezitten. Negenmaal op tien zijn deze bij hun overlijden zoo arm als Job. Geen wonder, de zwarte geld duivel is lijdelijk met den pot gaan vlie gen. Te weinig denken dc ouders na op de gevolgen die het zenden hunner kinderen naar kloosterscholen kunnen hebben. De zaak van Doorezcele staal nicl alleen; dagelijks moeien zulke inpalmingcn ge beurenvan waar zouden anders de miljoenen in debisdomen komen?—maar, spijtig genoeg, de beroofde verwaarloos zen of vreezee gewoonlijk hunne rechten te doen gelden. Niet alleen hel bezit der kloosterlingen gaal gewoonlijk in de doode hand over. Eveneens, men weet hel, is de tegen woordigheid der biechtvaders bij het sterfbed van begoede gcloovigen een bestendig gevaar met hei oog op dezer zou eischen dal de kroonprins, twee herhaalde malen door Italië reizen de, den vorst van dil land een bezoek brengt, en de kroonprins, eens te Rome zijnde, zoo is hel natuurlijk dat hij insgelijks den tweeden soeverein gaat bezoeken, die erverblijflen vreedzame betrek kingen mei ons onderhoudt, hel is le zeggen de paus. Indien hij het niet deed, dan zou men hieruit kunnen besluiten, dat er eene oneenigheid tusschen hel kiezer lijk huis van Duilschlaud en hel Vatican» bestaal, wat in strijd met de feilen zou zijn. Maar het bezoek ran den prins aan Leo XIII is niet meet ingegeven door bijzondere beweegredenen dan zijn bezoek aan koning Hiiinbrechl. IL t engelsch Slaalhlad kondigt de protocol af, den I december le Madrid onderteekend, en eene handelsovereenkomsl tusschen bei de landen bel rellende.. De twee regeeringen verbinden zich om zonder uitstel te onderhandelen over een regelmatig handelsver- drag, dal ten zelfden' tijde eene consulaire overeenkomst en een SCheepvaarlverdrag behelzen zal. rcizen en post-verzendingen, sleftïg Uil Madrid komt de verzekering den er langs dien kant nos aanziei loe, dal de verzoening lusschen het ministerie en de Sagastaparlij bijna een voltrokken feil is. De heer Sagasla zal niet stemmen ion voordode van het algemeen stem recht maar hij zou het na de slem- qëiïbare deëk^emëlde rëgeë- ’«ing der Cortes aanvaarden. *b I.cïimIh Gelilmiddeleii. Voor eenige weken werd voorspeld dat 's lands budgel voor 1884 zou aanbieden een aanzienlijk lekoil, dal, volgens de maligste ramingen, ongeveer 12 miljoen franks zou bedragen hebben. Dil vooruit zicht was genoeg om de klerikale dag bladen mei vreugd te vervullen. Oordeelt eens, wal troef in hun.spcl bij de kiezin- gen van juni 1884! Dil le kort van 12 miljoen zou enkel door nieuwe belastin gen kunnen aangevuld worden, en het misnoegen, hierdoor bij de bevolking ver werkt, moest wis en zeker de deuren van de minisierien voor de klerikalen openen. Die lachende vooruitzichten zijn nu den bodem ingeslagen. Hel verslag van den heer Demeur over 's lands algemeen budget is verschenen. Daaruit leeren wij dal de geldelijke toe stand, zonder waarlijk schitterend te zijn, toch zoo erg niel is als sommige wilden doen gelooven. Gelijk men weet, hadden velen dc ramingen van ontvangsten, door minister Graux gemaakt, beneden de vermoede lijke wezenlijkheid geschat. De midden- seclie deelt die zienswijze. Zij slelt als meerdere ontvangst Op de douanen Op de accijnsen Op de spoorwegen Op een en ander nani* Brussel en Oixinude e 9-00 >3 4 l NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 ost on •Ho nit “011 oi- len I 5-35 8-06 8- 28 9- 02 Ook n. len nis ier- <lo liet «r, lat er- illo Ku il I» in ló ik ïo ti er Ir- iel •n en en On in- 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 '|R- en‘ ion iw- go- 10- 46 3-08 11- 25 3-47 12- 17 4-24 3-23 7-10 5-35 9-31 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 6- 20 9-00 3-02 7- 44* 10-17 11-50 6-07 10-11 - 2-59 8-57 10-32 - 3-43 9-08 10-58-4-11

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 1