bij hel hoogere bestuur, bij onze volks- Voorzeker zal de Veurnaar, hij die alles zoo wel weel en kent, zich verhaasten dit raadsel op te lossen. AQonstig en Geldzuchtig. Waarom kunt gij niet lijden, geeste lijke opstellers van den Veurnaar, dal de zon in ’l water schijnt Waarom weel gij alle feestjes, waar gij niet meester zijl, te beknibbelen? Waarom geeft gij uw misnoegen te kennen telkens dat er in de stad een pen- mngje verleerd wordt waaruit gij geen voordeel trekt Is hel niet uil afjotisligheid en uil geldzucht In ons vorig nummer hebben wij ge sproken over de lijst der bekwaamheids- kiezers, die in den Veto naar verschenen is. Wij hebben gezegd waarom wij deze lijsl niet wilden mededeeleti, waarom wij twijfelden aan de echtheid der opgege- vene getallen, en den Veurnaar verzocht ons te willen laten weten hoe hel moge lijk was dal een abbétje 39,9 punten bekomen had. De I ’em naar rept geen woord over ons artikel en blijft stom als een visch. Dit stilzwijgen is vol beleekenis. Hel bewijst dal wij juist getroffen hebben, dal onze meenitig gegrond is, en toont cens le meer, hoeveel geloof men mag hechten aan hetgeen de Veurnaar wekelijks aan zijne lezers opdischt. De belgische priesters noemen zich overal de vrienden der armen .Maar zijn hel wel vrienden der armen de inil- lionairen die het geld afbedelen die voor den armen bestemd is De Veurnaar komt nogmaals voor den dag mei eenen openlijken aanval legen ons armbestuur en daarenboven mei eene bedekte sneuve of geestigheid, zeer ge schikt om de kwaadsprekendheid van de kwaadwillige pilaardibben aan le moe digen. Ga m’aar voort, Veurnaar, gij speelt in de liberale kaarthoe meer en hoe grover gij aanvalt, hoe liever wij hel hebben. Nog de bekwaamheidskiezers en de Veurnaar. De Fewniaar beantwoordt ons schrijven over den souper der bekwaamheids- kiexers, met een artikel dat noch kop noch staart heelt, en zeer wel gelijkt aan de sermoenen, die men, in eene onzer kerken, door eenen vermaarden predikant hoort razen. In dit artikel beweert de Veurnaar dal wij hel zingen van hel geuzenlied hebben willen verschoonen. Daar is niets van, Veurnaar. Jndien wij over dit feesl ge sp, oken hebben, dan was het alleen, om te doen zien hoe belachelijk uwe beknib belingen, hoe leugenachlig uwe beschul digingen waren. Wij zullen het overige van hel artikel van den Veurnaar onbeantwoord laten, omdat hetzelve slechts de herhaling is der scheldwoorden die wij wekelijks legen de liberalen, in den Veurnaar aan treffen. Welaan, heilige mannen, wij willen u slof geven lol nieuwe beknibbelingen, tol nieuwe aanvallen. Verleden zondag hebben er zonder uwe permissie l.°in den Appel een dinélje, en 2." in bel hotel de France, een soupéije plaats gehad. Daarenboven zullen er wel haast nog ecu koppel smulpartijtjes plaats hebben, weeral zonder uwe permissie. In den tap is hel ook elk voor zijn' geld en zij doen er een goed teugje; in de congregatie moet de porte-monnaie ook gesladig voor den dag komen; maar, zegl cens, heilige schrijvers, voor wie zijn daar de profijten? Zijn ze voor onze neringdoeners Neen, niet waar? Want deze welen door ondervinding dal er aan de zwarte vreemdelingen niet veel te verdienen is, en dal, indien zij mei die gelukkigmakers moesten leven, de helft van onze ambachtslieden, herbergiers en winkeliers verplicht zouden zijn elders hunnen kost le gaan zoeken. St. Nicolaas en rijkdom der belgi- sche katholieke priesters. Onze geestelijken maken mei veel be slag in hunne gazel bekend, dal men, Ier gelegenheid van den St. Nicolaas, voor 700 Ir. kleedingslukken in de katholieke scholen uitgedeeld heelt. Hel is niel noodig, llceren. daar zoo op te boffen, want bel is genoeg gekend dat de geestelijken in ons land schatrijk zijn. Sedert eenigen tijd is er zelfs niemand meer dio er aan twijfelt. De belgische katholieke priesters be zanen kloosters en scholen voor mil- lioenen, en sedert vier jaar hebben zij nog voor milliocnen kloosters en scholen gebouwd; die scholen en kloosters kosten hun jaarlijks milliocnen voor onderhoud; jaarlijks zenden zij milliocnen naar den Paus, en niettegenstaande, de bisdommen de zaak Dumont-Bernard heelt het be wezen loopen over van do milliocnen, en in de dekenijen en in de pastorijen is er nooit geld le kort. De belgische priesters, paters en non nen, al pollers voor den zelfden pot zwemmen in geld; en nochtans ziet men ze geheele dagen schooien. Wel groole sukkelaars moeten hel zijn deze die zulke schooiers met eenen God bewaar u niet durven wegzenden Want, met aan zulk volkje aalmoesen te geven, wat doel men? hel water naar de zee dragen. De Veurnaar deell in zijn nummer van woensdag laatst, de lijst mede der per sonen van de gemeenten van hel kanton Veurne, die een diploom van bekwaam heid voor hel kiesrecht bekomen hebben. Ditmaal geeft de Veurnaar hel getal punten niel, bekomen door elk der ge diplomeerden, maar duidt slechts dezen aan die 40 punten bekomen hebben. Zij zijn, volgens hel Ixugenaarlje, ten gelalle van vier. Wij zijn verwonderd onder dit getal den naani niet aanlelrcffen van den ge leerden professor, die in hel exaam nevens eenen koewachter gezeten was. Wij welen noglans dal de man naarstig gewerkt heeft, want volgens men ons verzekert, was hij nog bezig mei knoeien, wanneer zijne geburen reeds sedert een half uur vertrokken waren. Wal zullen de leerlingen van dien ge leerden professor denken als zij vernemen dat hun bekwame leeraar, in een een voudig kicsexaain, hel maximum der punten niel heeft kunnen bekomen Veurne, 15 December. De loting voor de lichting dernatioir.de milicie voor 1884 zal plaats hebben op de volgende tijdstippen Te Dixmude en le Woumen, den 25; le Handzame, den 2G; te Alveringhem, den 28; le Nieuport, den 29; le Veurne, <len 30, en te Loo, den 31 Januari 1884. erfenissen. De sleutel van den hemel kan nooit te duur betaald worden. Eene andere exploitatie komt tegen woordig zeer in de mode, namelijk de lijfrent. Bij stokoude lieden gaan de geld duivels hunne bemiddeling aanbieden, ten einde hun, gelijk zij zoggen, een ge- ruslcn ouden dag te verzekeren. Onroe rende goederen, actiën en obligation geven toch zooveel last, en werpen tegen woordig nauwelijks 3 of 3 i j renten af. Waarom niel liever eene lijfrcnl? De in trest zal zelfs tol 5 en 5 1/2 beloopen, en hel geld wordl op uwen schooi gebracht. Zoo overhaalt men lieden van 70 lol 80 jaar; de geestelijke speculanten betalen vier, vijf jaar den intrest, hel oudje trekt ervandooren de gansche fortuin is voor een appel en een ei ingcpalmd Wij kunnen niet genoeg de aandacht der familien op al deze afpersingen ves tigen. Meer dan eens zijn de erfenisroo- verijen door onwettige middelen beko men, en kan de jusiicie de wettige erfge namen in hun recht stellen. - - - De brand van het Paleis der Natie en de katholieke pers. De Courrier de Rruxelles, hel orgaan der ultrmoniaansche partij, heeft gevon den hoe de brand in de Kamer van Repre sentanten is ontslaan, en beweerde dezer dagen, in oenen artikel, met welken heel de belgische drukpers hel eens isorn den spot le drijven, dal de brand van hel Par lementsgebouw eene straf is des hemels, en verwekt werd door de hand Gods. Overal wordl dit artikel afgekeurd en gelaakt, zelfs door rechtzinnige kalho- I Heken, en geen enkel groot orgaan der katholieke partij durft hel overnemen. Integendeel, vindt men kleine klerikale vuilbladjesdie, gewoon zijnde hunne lichl- geloovige lezers om den tuin te leiden en hunne diepe scherpzinnigheid te toonen, zich verhaasten zulk atmzalig nieuws aan de sukkelaars op te disschen. Zoo is het dal de Courrier, hier te Veurne, eenen navolger heelt gevonden. Den heiligen Veurnaar is van liet gevoe- I Jen van het ultramontaanse!! blad en schaamt zich niel, in zijn nummer van woensdag lesl, de volgende ongerijmde en uitzinnige regelen te drukken: Wal zegt gij daarvan, lezers, is hel niel goed gevonden? En zijn de geestelijke schrijvers van den Veurnaar geene fijne xaddsï Wie zou ooit hebben durven denken •dal God, die de oneindige goedheid is, .een brandstichter is geworden en zich wreekt op onschuldige, onnoozele stee- neu muren die niet plichlig zijn, alswan- neer hij de mannen die de zoogenaamde schrikkelijke godslasteringen hebben uilgcbraaklongedeerd laai! Wel, Veurnaar, waar zijn toch uwe zinnen Mei genoegen stellen wij tegenover de zoo ongerijmde als God lasterende laai van den Veurnaar en de Courrier, de vol gende regelen van ceti ander klerikaal blad, hel Journal de Hruxelles: Dal is niel de taal van een door dweep zucht, door fanalism verblind man, maar de taal van een goed burger, van een echt Kristen. Ook de Uien Public drukt zich nagenoeg uil cn zegt dat al de Belgen tegenover deze ramp hand aait hand moeten gaan. Tot slot vragen wij aan den Veurnaar zooals het blad van M. Malou bet vraagt aan de Courrier: Verbetering aan de haven te Nieuport. Men weet dal de haven van Duinkerkc en de haven van Vlissinghe eene erge concurrentie doen aan de havens van Oostende, Gent, Antwerpen, dal zij den doorvoer der koopwaren, voor Duitsch- land en aanpalende landen bestemd, van Belgie afkoeren, cn bijgevolg, dal zij veel schade toebrengen aan onzen zeehandel en aan hel product onzer ijzeren wegen. Om die concurrentie te bestrijden, is men algemeen van gevoelen dal hel hoogstnoodzakelijk is eene welingerichte haven te maken langs onze zeekust voor schepen van grooten diepgang, welke meer ’en meer voor hel vervoer, zoowel van reizigers als van koopwaren, ge bruikt worden. Er is voorgesleld geworden eene nieuwe haven le maken te Heyst met een ver- bindingskanaal naar Brugge. Hel schijnt ook dal er pogingen aangewend worden om de haven van Oostende, die nu zeer ondiep en gevaarlijk is, in eene haven van eersten rang te herscheppen. Maar, hel graven van de haven Heyst- Brugge zou eene uitgave vereischen van 25 a 30 millioen, en hel verbeteren der haven van Oostende zou ion minste, zegl men, 50 a GO millioen kosten. Wat meer is, er wordl ernstig gevreesd of de voor- Dc Moniteur van zaterdag behelst de lijsl der leerlingen-omlerwijzers en leer- lingen-ondcrwijzeressen uil de normale scholen cn[afdeelingen van den Staal, die, na hel uitgatigsexaam afgelegd en een diploma van bekwaamheid bekomen le hebben, in hel lager onderwijs kunnen benoemd worden. Onder de gediplo meerden vinden wij de volgende: Normale school voor onderwijzers van Rrugge. Diploma van 2‘ graad: Joseph Gustaaf, van Handzame; Billiau Camille, van lloogsiaedeJacquarl Désiré, van Nieuport; Willaerl Napoleon, van Dix mude; Blonlrock Edmond, van Coucke- laere; Dumoulin Edmond, van Dixmude; Morel Alois, van Keyem. Diploma van 3” graad: Vercamer Alois, van Vinchem; Samoey Hippoliel, van Alveringhem; vertegenwoordigers en senaleurs, indruk maken en de zaken met meer overleg en meer ernst doen beschouwen. Lokale be langen moeten hier van kant gesteld worden, enkel hel algemeen belang mag in aanmerking worden genomen. Onze overzeesche maalpostdiensl, onze door voer of transilhandel zijn bedreigd, en om ze le redden moeien er aanzienlijke havenwerken verricht worden. Waar moei men, volgens recht en rede, deze werken uilvoeren? Voorzekerder waar zij in hel algemeen belang hel nuttigst zullen zijn, waar zij hel best dienen zullen om mei goed gevolg de zoo le vreezet» concurrentie van Duinkerkc en Vlissinghe legen le werken. Ook zegl hel sledelijk bestuur van Nieuport zeer gegrond Wal wij vragen, en wal wij meenen hel rechi en den plicht le hebben in den naam van hel openbaar welzijn le eischen, is, dal de Staal de eerste werken uilvoere, welk aan de schepen zullen loelaten, zich van onze voortreffelijke reede le be- dienen, reede welke in den huldigen slaat tol niets dient. Zoodra de feiten zullen gesproken hebben, hebben wij hel betrouwen, om niel le zeggen de volle verzekering, dal de voorrang onzer reede zal erkend zijn, en zoo er andere onkosten noodig zijn zullen noch Staat noch nijverheid aarzelen deze le doen verrichten, maar integendeel handelen zoo als zij hel gedaan hebben le Anl- werpen en le Oostende. Die eersle werken waaronder de vlotkom, worden enkel begroot op drie millioen franks, zoo dal bij de reeds gestemde kredieten er slechts 1,750,000 franks zouden le voegen zijn. Ongetwijfeld zal er aan bevoegde per sonen een omstandig verslag gevraagd worden op hel verloog des gemeenle- raads van Nieuport. Wij wenschee dat dil verslag gunstig weze en dat de lof lijke pogingen der liberalen onzer zuster stad den besten uitslag mochten bekomen. Wij wenschen hel zoo wel voor haar als voor gansch hel arrondissement, wam veel, zeer veel, zou hel stichten van eene welingerichte zeehaven le Nieuport lot den bloei en voorspoed onzer streek bij dragen. gestelde werken, zoo wel le Oostende als te Heyst, ten volle hun doel zouden bereiken. Deze aanzienlijke uitgaven, alsmede deze onzekerheid doen hel gouvernement nadenken, aarzelen en wachten. Onlangs heefl hel sledclijk bestuur van Nieuport aan den Minister van linanlien en aan den Minister van binnenlandsche zaken gelasl met den dienst van bruggen cn wegen, een uilgebreid verloog ler hand gesteld, waarin er vooreerst ge vraagd wordl dat de vlotkom, voor de welke er reeds kredieten zijn gestemd, zonder verwijl zou uitgevoerd worden, en waarin er vervolgens omslandiglijk bewezen wordl, dal Nieuport onder menige opzichten, en bijzonderlijk onder hel opzicht van hel algemeen welzijn van Belgie, vei re de voordeligste plaats is van geheel onze zeekust om er eene goede zeehaven lot stand le brengen. Dadr, wordl er in gemeld verloog ge zegd, bestaal er eene allerschoonste en diepe reede met gemakkelijke toegangen, daar is de verzanding en bijgevolg hel zoo kostelijk baggerwerk niel le vreezen, diiar zal de haven van natuurlijke voor- deelen genieten, welke men nergens op de belgische kusi zou kunnen slich- ten, zelfs len prijze der langdurigste ei> kostelijkste werken. Dil merkwaardig verloog zal voorzeker Nu trekt gij zeker den neus op; nu zegl gij zeker met afjonsl: voor den brouwer item zoo veel op 'l bier. Niel ai voor den brouwer, afjonsli- gaards, want als er feesten gegeven worden in de gilden of in bijzondere herbergen, is ook item zoo veel voor den wijnkoopman; item zooveel voorden herbergier; item zoo veel voor den win kelier; item zoo veel voor den beenhouwer en den bakker, enz. enz. iedereen leell er meè. Er zijn bijna geene feestjes in Veurne, ten zij deze in den lap en in de congre gatie, of ze worden door de geestelijke schrijvers afgekeurd. Hebben er gildelëesten plaats, T zij in den Koot zangerskring,'t zij in Rhelorika, 'l zij in Cecilia die heeren vinden die feesten slecht,en stellen alles in werk om ze le doen mislukken cn om er de burgers, groole en kleine, van af te houden. Wordt er, zonder hunne tusschen- komst, in eene herberg een dinélje of soupéije gegeven zij schreeuwen er nog veel meer op. Ja, lezers, volgens onze zwarle meester- makers zouden er in onze stad geene andere vreugdebijeenkomslen mogen zijn dan kwezelaars- en kwezelparlijljes, mei de beide geslachten op behoorlijken af stand van elkander, wel le verslaan. I I ■ja—gari werd tot in den grond, den avond voor een dans feest, waarvan al de toebercid.-elcn waren ge maakt - en Htreeknieuw Dc brand van het paleis der Natie is oen I groot verlies voor Belgie. - Is het geeuo straf i Belgie zondigt als volk, als natie: en wet- I ten worden gelicht tegen God, Kerk, bisschop pen, priesters en goede katholieken. Van hoe veel schandigo aanslagen togen godsdienst en Kerk heelt dit palois niet getuige geweesthoe dikwijls hebben <lo muren niet weórgalmd van <lo schrikkelijksto godslasteringen met eene helscho furie uitgebraakt t - Voor de natiën is gceno eeuwigheid. - Zij worden dus op deze aarde gestraft. Wij konnon do oorzaakdozorramp nietjzij is geheel natuurlijk: maar hoe natuurlijk zij weze, God is de meester der natuur; niets gebeurt eigontlijk bij gevalalles is geschikt en gebeurt volgons da wil dor Voorzienigheid Is het eene straf die do Belgische natie donderdag overviel, zij is maar al te wol verdiend. Maar zij is zwaar. - Mochten de oogen opengaan van deze dio schuld in t' kwaad hebben 1 - - Tegenover - pijnlijke omstandigheden mag er gcone meerderheid of gooms minderheid meer bestaan. Het land moet niets moor kennen dan do vertegenwoordigers der natie en bestati- gen dat zij het allen eens zijn om de middelen op te sporen, ten einde zooveel mogelijk datgene te herstellen, wat men eene geschied kundige en vaderlandscho ramp mag heeteu. - Het Baleis der Natie zal, en weldra, uit zijne puinen oprijzen, omdat do natie vertrouwen stelt in do toekomst. Het Huis van iedereen is verwoest. Aan 't werk Geene medewerking zal voor zijne heropbouwing ontbreken. Maar laat ons liet vooral ruim en groot maken, opdat nooit een burger er zou afgewezen worden en allo belangen er altijd gemakkelijk toegang zouden hebben - Wolko misdaad hadden dan do zoo clericalo Provincieraad van West-Vlaandoren on M. do ridder Ruzette, gouverneur dier provincie, ge daan, om den brand te verwekken van het pro vinciaal hotel, dat door do vlammen vernield

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 2