f i I VAN VEURNE a A 1 I i 1 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT SL o d 11 ZATERDAG 22 DECEMBER f<s.vr>. 57/ ’l Zijn eigenlijk die Hoogere Kamer, BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUIN KERKE worden, om in gevallen van gemlheid bij de hand te zijn. sCHCL- ii De jaarwedde der Hoogere Geeste lijkheid. De voorstellen der midden-sectie, ge last met liet onderzoek van hel budget van juslicie, strekkende om de jaarwed den der leden van de hoogere geestelijk heid te besnoeien, doen natuurlijk de clericale dagbladen kreten van veront waardiging werpen. Integendeel, zijn de meeste liberale dagbladen voor dezen maatregel zeer gunstig gestemd. Bijzonder wordt opgemerkl de taal van de Vérité van Doornijk, een blad dat ge kend is om min of meer betrekkingen met minister Bara te hebben. Ziel hier wat hel schrijft Wij behooren lol degenen in weer wil van onze verslaafdheid aan het mini sterie die geheel en al liet voorstel der midden-sectie bijtreden. En indien de regeering die niet aanvaardt, indien het voortgaal, gelijk het silils twee jaar doel, met die voorstellen te bestrijden, dan zullen wij tot haar zeggen Des te erger! Des te erger, want dit ware beza digdheid ganscli voor niet. Niets zal do geestelijkheid ontwapenen. Indien zij soms terugdeins!, dan is het alleen uit krijgslist, om nadien met meer hardnek- digheid weer*aan te vallen. Eu vervol gens, de liberale denkwijze isopgewonden door, en vermoeid van de onbeschoftheid en «ie toenemende stoutheid der clericale aanleiders en vraagt dal de regeering in deze zaak krachtdadig zou handelen. Er is hier geene spraak van aanslag op deze of gene vrijheid. De Staal heeft hel recht zekere jaarwedden te vermin deren, naar gelang van het daarvan ge maakt gebruik. Hij heeft het recht degene af te schallen, die door geene welteïijke bepaling zijn vastgesleld. Indien het ministerie thans terugdeins! in de oefe ning dezer rechten, dan zal men hel, en te rechte, van wankelmoedigheid beschul digen. Reeds wat verzwakt door de jong ste oneenigheden, zou de eendracht der liberale partij er nog meer door lijden. Immers, het is noodig dal de regee ring, door eene kloeke daad al de fraction der partij rond zich schare en degenen logenstrafte, die haar van zwakheid en besluilenloosheid zouden beschuldigen. Wij meeueii dal de Vérité den wensch van de groote meerderheid der liberalen uitdrukten hopen ook dal het ministerie ditmaal niet zat terugdeinzen voor ecneii maatregel, die, hoe streng hij schijne, én door de houding der geestelijkheid zelve én door de aanhoudenheid waarmede hij door de liberalen wordt gevraagd, geheet en al gewettigd is. De Kamer. Aan de dagorde van vrijdag II. was de kwestie van het contingent des legers voor 1884. De rechterzijde was razend, omdat het Gouvernement het cijfer van het contin gent heeft vastgesleld op liet verschrik- lijk cijfer van 13,323 man. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement, inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: 6 maanden, IT. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Itelgie: 6 maanden, fr. 3-78 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamcn 50 centiemen den regel. Congres der Jonge Garden. Het congies der Jonge Liberale Garden van hel land, heeft zich zondag vereenigd in hel Hotel Continental, te Brussel. Dit congres zal, gelooven wij, niet veel bijdragen tol versterking dezer nochtans zeer nuttige instelling. Zooals het meer gebeurt op congressen, werd hel doel hier geheel en al gemist, ten gevolge van het voorstellen cens programs dat, ons dun- kens, niet tot de bevoegdheid der jonge garden behoort. Dit program omvat de volgende punten: a) Herziening van art. 47 der Grondwet; b) Leerplicht en regeling van liet werk der kinderen; c) Herziening der militiewetten; d) Scheiding van Kerk en Staal, en als onmiddelijke maatregel, herziening der wetten op de kerkfabrieken; e) Wel op de doode hand der kloosters; /j Inrichting van het beroeps-onderwijs ij) Studie der maatschappelijke kwes- lien. De voorstelling van dit program lokte eene hevige woordenwisseling uit. Ver scheidene afgevaardigden van provincie steden teekenden er verzet legen en deden uilschijnen dat de laak der jonge garden bestaat in het reiken van eene behulpzame hand aan de liberale association en niet in het vormen van programs. Tijdens de discussie hebben verscheid aldaar het godsdienstig onderwijs aan de kinderen te geven. En wat zien wij Hij verstoot die kleinen, en stelt alles in hel werk om ze van den godsdienst afkeerig te maken. De onzijdige school zal de jeugd van hel calholicismus aftrekken zoo luidt hel verwijl onzer klerikalen. Indien het zoo is, wel danis helde schuld van de priesters zelven, en van de pries ters alleen. Loopt de ziel des kinds ge vaar in de school, de tegenwoordigheid des priesters is er des te noodzakelijker. Iedere pastoor, iedere onderpastoor zou hel zich ten plichte moeten rekenen als missionnaris op te treden om er die kleine ongeloovigen hel geloof te verkon den. Men prijst hemelhoog den helden moed der geestelijken die hun leven toe wijden aan hel bekeeren der Roode Huiden, der inwoners van Midden-Afrika, van China, van Japoniën, en men spreekt luide over het aantal bekeeringen die zij verwekken: hel zijn zooveel zielen aan de duisternissen der hel onttrokken, zooveel zielen voor den hemel gewonnen. Maar de ziel der kleine Belgen die, volgens hen, in hel ongefoof opgekweekt worden, is zij dan minder belangrijk dan deze dier woeste volksstammen De priesters houden staan dal hunne waardigheid hun hiel toelaat in eene school te komen alwaar zij niet als ge- zagvoerenden worden onthaald, en inlus- schen vermaledijdcn en kwellen en ver volgen zij zonder einde of genade. Maar wachten ook de missionnarissen tol dal de Groole-Witte-Beer, of de kiezer van China of van Japoniën hun officieel ver zoeken binnen deze Stalen te komen 'l Vreezen zij dal hun gezag vermindcrc door de onverschilligheid waarmede de openbare macht hen aldaar bejegent, of door het slecht onthaal dal hun afwacht Hierover bekreunen zij zich weinig, naar hel schijnt. Onze priesters alleen zijn zoo teergevoelig opzichtens dit punt. Hunne zending geeft ons hel recht te zeggen dal zij enkel door persoonlijke beweegredens bewogen zijn, dal zij weinig den gods dienst achten, dal zij enkel handelen uit hoogmoed, uil ambitie, uit eenen geest van overheersching. Daar, en daar alleen is hel peerd gebonden. i zijn eigenlijk die eenige mannen meer niet, die de woede der klerikalen opwekken. Zij willen zich wreken, omdat de Seminaristen niet meer vrij zijn van den soldatendienst, omdat de almoeze- niers des legers zijn afgeschall, omdat de onderofficiers nu kiezers zijn. Ziedaar waarom de rechter zijde in massa tegen hel cijfer des contingents stemt. De heeren Woeste, Malou en Nolhomb, hebben beurtelings de grieven der oppo- c:>;« o J en de drill- afschuwelijke dwingelandij van het libe raal ministerie bekend gemaakt. M. Frère heeft zegepralend al de drog- redens dier heeren wederlegd en bel gedrag der rechterzijde bloedig geschaad- lang wil opoftéren in het voordeel soldatendienst kan afkoopen, iets voor noeg zijn. uil Wij willen eene politieke stemming uitbrengen, en hebben wij de meerder heid, dan zal den I januari niet hel leger worden ontbonden, maar wel hel minis- rie. De leider der rechterzijde liet dus den aap uit de mouw komen. T Is de zucht naar de ministerporlefoelie die hem drijft! Dat was genoeg om degenen der linker zijde, die tegen het contingent meenden te stemmen, van gedacht te doen veanderen. Zelfs M. Arnould stemde voor. Heel de linker zijde stemde dan ook voor hel contingent, behalve de hoeren Robert en Feron, die met de rechter zijde hebben gestemd. M. Demeur ont hield zich. De andere leden der uiterste linker zijde waren afwezig. MM. Thonissen en de Pilleurs, der rechter zijde, stemden voor het contin gent, dal aangenomen werd met 63 stem men tegen 46 en 5 onthoudingen. T Is een echte zegepraal voor het Gou vernement en eene duchtige les voor de rechter zijde. Hel gedrag van MM. Robert en Feron, in deze omstandigheid, wordt algemeen afgekekeurd. Als zij hun politiek testament hebben willen leekenen met zoo te han delen, zegt de Gazette, dan is liet goed; maar als zij, na deze stemming, zich nog voor hel kiezerskorps van Brussel wil len aanbieden, dan loopcn zij gevaar hunnen congé te krijgen. Dal zullen zij in juni ondervinden. De Kamer is voor onbepaalden tijd in vacantie gegaan, na bij iottrekking de Commissie te hebben samengesteld, dil op Nieuwjaarsdag den Kouiug zal gaan geluk weuschen. Waar het paard gebonden is. Hel inzicht onzer klerikalen nopens de school wel’wordt van langsom duidelijker. Politiek belang is hunne eenige drijfveer. Zij meenden de katholieke bevolking schrik aan te jagen met de officieele school af te schilderen als eene bron van goddeloosheid, en vaarden legen haar uil met een ongehoord geweldde onder wijzer is Lucifer in persoon, en de scho lieren zijn zooveel kleine duivels; hel zijn scholen zonder God meesters zonder geloof enz., enz. En nochtans de ziel van hel kind, die ziel welke zij ongeschonden en onbezoedeld willen bewaren, levert hen in der waarheid niet de minste be kommernis. Hel gebeurde bewijst ons zulks op klare en onloochenbare wijze. De school staal voor den priester open, en hij is vrij Politiek Overzicht. De fransche Kamer der afgevaar digden heeft de nieuwe kredie ten van Tongkin beraadslaagd. De heer Lockroy laakte de inschrij ving dier kredieten op hel budjel van T zeewezen. Generaal Campe- non, minister van oorlog, verde digde die inschrijving en herinnerde dal de vroegere kredieten in de zeilde voorwaarden werden ge stemd. De heer Jules Ferry beschuldigde zekere dagbladen, nat zij de repu bliek wilden doen voorkomen als onbekwaan om hare ondernemin gen ten einde te brengen. Met de nieuwe voldoendu versterkingen zal men besluilvol hel beoogde doel bereiken, doch men zal de perken niet overschrijden, door de Kamer gesteld. De heer minister kondigde vervolgens aan, dat de regeering van 11 ué met den verte genwoordiger van Klankrijk onder handelt. Admiraal Courbet rukt op Sonlay. Alen mag de regeering in vollen oorlog niet dwarsboomen. ill gij eene regeering, die slaalsch onder alle ondervragingen bukt, kiest dan eene andere. De lieer Jules Ferry besloot met de verkla ring, dal er niets in de staatkunde van liet kabinet verander.i was. De artikelen van hel wetsontwerp, alsook Lel geheele, werden aange nomen met 512 stemmen legen LSD. De Kamer aanvaardde vervol geus al de alikelen der linancien- wel, uitgezonderd vier artikelen, die voorbehouden blijven. Uit Home wordt getelegrafeerd, dat gelijk vormig het overeen ge komen ceremonieel, Algr Jacobini, ju naam van hel Valicaan, zich dinsdag, naar hel duilsche gezant schap heeft begeven, om een eerste bezoek bij den duilsclnn kroonprins afteleggen. Deze laatste is vervolgens paus Leo gaan be zoeken. Zij zijn drie kwart uur samen gebleven. Alen zegt dat hel onderhoud zeer hollelijk is geweest. De duilsche kroonprins werd in ’l Valicaan met de eer der vorsten bewezen, omdat hij beschouwd werd als de vertegenwoordiger van zijnen vader, den keizer. Bij gelegenheid der beraadsla ging van hel budjel van openbaar onderwijs, heeft de ilalaansche Kamer eene stemming van ver trouwen in hel kabinet uitgebrachl met 158 slem men legen 6 en 82 onthoudingen. De zwitsersche Bondsraad heeft van de fransche regeering eene nota ontvangen, dieren einde sl'elt aan hel geschil, rakende de ve sterkingswerken van Savooie. De bulgaarsche Kamer heelt maandag hel voorstel der regeering gestemd, betreffende de wijzigingen aan de grondwet toe te brengen Men schrijft in bij den drukkeruitgever, Ooststraal, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekcnd, als ook bekendmakingen uiterlijk togen Vrijdag middag toe te zenden. .1 AAR. A’.' 417 inrichting eener I’ samengesteld uil 45 ledenen van eene Kamer der afgevaardigden van 100 leden. Volgens men uit Londen bericht zoo er binnen kort een engelsce voelvolksregemenl naar Kgyptu gezonden worden om er de buzet- ting te gaan versterken, een ander &11O,C11UCI regemenl zou naar Malta gezonden sitie, de rampen der geestelijkheid raai ministerie bekend gemaakt. m. r ----6- redens dier heeren wederlegd en het gedrag der rechterzijde bloedig geschand vlekt, omdat zij een groot nationaal be lang wil opofferen in het voordeel van een 50ta! seminaristen, die men van den waar de bisschoppelijke kassen rijk ge- Toen protesteerde M. Malou en riep t NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT DUINKERK E GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 5- 48 6- 26 7- 12 9-38 11-05 5-07 5- 37 6- 14 9-15 10-44 5-35 8-06 8- 28 9- 02 <?.wa I 3-02 11 -50 6-07 2- 59 8-57 3- 13 9-08 4- 11 ---i- i ui pi 1 naar Druasel en Dixniudc 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 6- 20 9-00 7- 46 10-17 10-11- 10-32- 10-58 - rUictipoi-E 7-03 9-05 12-02 2-U5 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 "Vorlfek^iren vnn <Ien ijieerenweg van Diiinkerkc, Veurne, OeuL 5-48 10-46 3-08 4- 23 6-26 11-25 3-47 5- 06 7-12 12-17 4-24 7- 32 9-38 3-23 7-10 8- 50 11-05 5-35 9-31

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 1