juist. van den Veurnaar herinnert ons den vos der label, die zegde dal hij schoone, lekkere druiven, welke hij niet kon krijgen, niet wilde omdat ze le groen waren. Zij zijn ook te giocn geweest voor uwen geleerden professor, niet waar, Veurnaar f)e Veurnaar is niet tevreden omdat wij zijnen geleerden professor wat be- lachen hebben, en hij schijnt zijne lezers te willen wijsmaken dat de man het met inzicht gedaan heeft van hel maximum der punten niet te behalen. Deze bewering Zaterdag heeft in hel gouvcrnemenls- hotel, le Brugge, de aanbesteding plaats gehad voor hel draaien der bruggen, op de vaarten van den Staal, in deze provin cie. Hebben aangeboden voor den dienst der bruggen op de vaart van Nieupoorl naar Duiukerke. Rallevallcbrug. Louwagic, le Slype, fr. 700; Oelecambrug. Provoost, teOostduin- kerke; Ir. 460; Decren, id., fr. 395; Wulpenbrug Boels, te Wulpen fr. 525; Casteleyn. te id., fr. 550; Nieuporlsche- brug, te Veurne, Brunée le Veurne, fr. 400; Yperbrug. le Veurne, Cogghe, le Veurne, fr. 370; Dhondt, te id., Ir. 364; Duinkerkbrug. Fr. Dedullen, le Veurne, niet in regel; Coolman. le Veurne, Ir. 500; Tyberghem (wed-Obyn), le Veurne, Ir. 500; Dhondt. le Veurne, fr. 450; brug le Adinkei ke, Leroy, le Adinkerke, Ir. 500. Stad- en StreoknieuwH. Veurne, 15 December. Op Zondag, 30 dezer, derde tooneelver- looning door de koninklijke maatschappij van Rhelorika. Deze voorstelling zal be slaan uil de volgende stukken: De Ekster* en de Dienstmeid la Pie voleuse drama in vier bedrijven, Het Boerenmeisje, blijdspel met zang in een bedrijf. Algemeene tijdingen. Zondag heeft le Dixinude hel feest plaats gehad ter eerc van de vlaamsche dichteres Mevr. Van Ackere-Doolaeghe. Een album waartoe vele letterkundigen, schilders en toondichters bijdragen heb ben geleverd, werd aan Mevr. Van Ackere aangeboden. Er werd aan de vlaamsche dichteres veel eer bewezen. Een 90 lal personen namen deel aan hel banket, dal ten sladhuize heeft plaats gehad. Hel gerucht is le Oostende fn omloop dat de fransche ooi logsboot la Lionne, die zich een veertiental dagen geleden nog in deze haven bevond, met man en muis vergaan is. Er waren GO man ekwi- pagic aan boord van dil schip. Verleden maandag namiddag heeft men uil de vaart van Kortrijk, te Bossuyl, op het grondgebied Moen, hel lijk opge- En als katholieken aan de priesters aanzienlijke sommen geven, zijn die gillen wel vrijwillig? Worden zij niet bekomen door beloften van belooning met den hemel, of door bedreigingen van straf met hel en vagevuur? Hoeveel rijke katho lieken zuchten er niet onder de drukking der geestelijken, hoeveel oude rijke kwe zelaars en kwezels worden er door die mannen altijd op jacht naar de duizen den en de inillioeuen niet geplaagd en gezaagd, herplaagd en herzaagt? Rechterlijke kronijk. De korrek- lionele Rechtbank onzer stad, heeft de volgende veroordeel ingen uitgesproken. De wachtmcest :r der gendarmerie Cnssiets en eenen gendarm in dienst, zijn er in gelukt na een goed onderzoek, den genaamden Goens Eduard, werkman le Eggewaertscappelle aanlehouden en alhier in liet gevang te brengen, ter beschik kingen van hel Gerecht. Ziehier de reden dezer aanhouding Binst den nacht van den 15 tol 16 dezer maand, rond 1 ure ’s morgens,werd de genaamde Feys Polydoor, le Eggewaerts cappelle, van Avecappelle naar huis gaan de, vergezeld lol op 150 meiers zijner hofstede door gezegde Goens. Dezen laat stee heeft Feys onderweg ontroofd van een bankbriefje van 1000 franken en van rond de drie franken, die in den binnen zak van zijnen jas zallen. Bij zijne aan houding werd hij nog bevonden met hel bankbiljet, maar had reeds hel ander geld verleerd. Gij zegt, heilige schrijvers, dal de libe ralen «vrekken zijn. Ehwel de. liberalen zouden dil woord moeten onthouden en wat minder geld moeten laten winnen aan de zwarte bende door dewelke zij gestadig aangevallen en bespot worden. De zwarte beknibbelaars verwijlen aan de leden van den Koorzangerski ing, van Cecilia, van Rhelorika zij die, ten koste van veel persoonlijke opofferingen, con certen en verlooningen geven welke in grootc sleden niet zouden misplaatst zijn), dit zij toelagen genieten van de stad. Maar zij zwijgen van do Sodaliteit, die jaarlijks van de slad 800 fr. trekt liet is dus niet waar, dat de klerikalen alles met eigen geld verrichten; maar hel is waar dal men hun ook wei zou mogen vragen Mijuheeren, komt dal wel uil uwe giletbeurze, of wel doel gij dal met 7 geld van iedereen zaken, zijn m de nanoen van t>oti en werken met zonder zijne toelating, niets gebeurt eigenllijk bij gevalI Praal voor kiuders en sukkelaars De menschen zijn zoo.liehlgeloovig niet meer dan vroeger. Vroeger, inderdaad, geloofden de menschen aan alle zulke pruilen; zij geloofden zelfs dal de pries ters den brand konden doen slaan, of ten minste den wind konden doen draaien. Wie gelooft daar nog aan Niemand. Als hel brand men loopt om de pompiers of om blusschers en men laat M.r den pastoor thuis. Hel geloof gaat om zeep. De Veurnaar schildert de liberalen uil voor gierigaards. Allen vrekken zeg gen de heilige schrijvers, onder den dek mantel der Chronique. Hoe durft gij, heeren, zoo uitvallen tegen de liberalen, dat is tegen de meer derheid der bevolking, gij die leeft ten koste van den grooten hoop, gij wien hel gemakkelijk op den stoei gebracht wordt, gij die den zwaarsten last aan anderen overlaat, gij die voor geen huisgezin hebt te zorgen, gij die geene kinderen noch op te voeden noch le plaatsen hebt? Gij, die u zelfs met de toekomst niet bekom meren moet, want maakt gij een gal in de maan, hel gat wordt gestopt. Gij, die zelfs in de slechte tijden de beste brokjes eet, dagelijks met een leker glasje wijn be sproeid, wanneer anderen werken en zwoegen, zuchten en vasten. En als de priesters iels lol stand brengen dal duizenden I Is hel wel met T geld der klerikalen Is I Bureel om 5 1,-2 ure; Begin om G ure het niet met 7 geld van iedereen 1 Schooien zij niet overal? En hoeveel persen zij niet af, aan de vrouw builen den wele van den man, aan de kinderen builen den wele der ouders Wat zijn congregatiën en confreriën anders dan middeltjes om geld te slaan En wie durft er weigeren, in den builen, deel te maken van congregatiën of con- frerien, le betalen voor den St. Pieters penning, voor de nieuwjaargilt van den paus, voor de verspreiding van 'l geloof, voor de afkooping der kleine Chinezen, voor de katholieke universiteil, voor de katholieke scholen, enz. enz. De Veurnaar zegt ons ook niet, zooals wij hel hem gevraagd hebben, in welk vak een abbélje slechts een tiende van een punt verloren heeft, maar tracht te bewijzen dat het geenszins onmogelijk is 39,9 punten le bekomen. De Veurnaar heeft ons niet overtuigd, en wij blijven bij het gedacht dal niet een jury, voor eene faut begaan in aardrijkskunde, ge schiedenis, rekenkunde of zcdeleer, op 5 punten ot 50 tienden slechts een of zelfs twee tienden zou afgetrokken hebben. Een laatste woord aan den Veurnaar. In onze twee laatste nummershebben wij gesproken over de lijst der bekwaam- heidskiezers van Veurne, die in den Veurnaar verschenen is; wij hebben ge zegd dal wij twijfelden aan dc echtheid der opgegevene getallen en de redenen doen kennen die bij ons deze meening deden ontslaan. Wij dachten dal de l’cur- naar zich zou verhaast hebben dien twijfel weg le nemen, en ons te bewijzen dal de opgegevene getallen echt waren. Wij heboen ons leelijk bedrogen, de Veurnaar bewijst niets en vergenoegt zich, in antwoord op ons schrijven, le ver klaren, dal de lijst van Leuven komt, dat ze zonder ééne verandering is over gedrukt geweest en ter inzage der geuzen ligt in hel bureel van den Veurnaar Deze verklaring zal menigeen doen lachen, maar niemand voldoen. Waarom, Veurnaar, deze verklaring niet volledigd, en gezegd wie u le Leuven deze lijst heelt afgeieverd? Maar dil zult gij met doen en wel om goede reden, ook zullen wij, Veurnaar, zoo lang twijfelen aan de echtheid der opgegevene getallen, tol dal gij ons eene lijst kunt loonei), ondertee- kend door de leden der jury van Leuven, en voortdurend zullen wij in de meening verkeeren dat deze lijst slechts is uitge geven geweest, om abbéijes op den troon te plaatsen eu liberale gediplomeerden le vernederen. haald van eenen onbekende, wiens dood aan eene misdaad toegeschreven wordt. Men doet icverige opzoekingen. De paardentyphus in hel Noorden van llrugge. Wij lezen in den Land man Een onzer oudste leden M, Delein, van Lapscheurc, is onlangs erg getroffen geworden door eene ziekte, welke in zijne stallen is uitgebroken; in veertien dagen lijds heelt hij vijf zijner schoone paarden verloren door den typhus. Dat ongeval is aan geene enkele schijnbare reden loc te schrijven; de bezweken dieren genoten eene goede gezondheid, zij werden wel gevoed en waren aan welgepaste werk zaamheid onderworpen de stallingen zijn luchtig en gezond, en geen enkel dezer paarden was in aanraking geweest met andere dieren, toen de ziekle is uit gebroken. De spoedigste en besie zorgen zijn van al hel ontstaan der ziekte ver leend, maar de kunst is onvermogend tegenover zulke schrikkelijke plaag, die gewoot.lijk binnen de 24 uren het dier doodt, even als hel geval is geweest bij M. Deleyn. Het is niet de eerste maal dat de paar- deulypnus verwoestingen aanrichl in de omstreken van Brugge; men zal zich herinneren dal, niet lang geleden, dezelf de ziekte ook slachtoffers maakte bij M. Van Made, landbouwer le Lophcm, en dal over een lOtal jaren zij de stallingen van M. Vmide Mocre le Damme geheel ontvolkte. De lijphusis ongelakiglijk eene ziekle, die niet begrepen is onder deze, welke de afmaking der dieren noodzaakt, gevol- gentlijk geen recht op vergoeding geeft van wege den Staat of hel provinciale landbouwfonds. Een smartelijk ongeluk is in de gemeente .Messen gebeurd Dc jong Jules Van de Casteele, die met zijn broeder speelde, had hel ongelukkig gedacht een boven hangenden revolver te nemen. Denkende dal hij niet geladen was, mikte hij naar zijnen broeder. Het schot ging af en hel arme kind werd het I hart doorboord. De dood was oogenblik- I kclijk. De krijgsraad van Wesl-Vlaanderen I heeft maandag uitspraak gedaan in de I zaak van den soldaat van hel 2' linie, die I onlangs op post zijnde aan dc hoofdwacht I van Brugge, ia slaap gevonden werd. I Hierover woedend en spijtig van op liet I rapport te slaan, laadde hij’ zijn geweer I eu dreigde den serganl der wacht te I dooden. De soldaat, Felix Priem genaamd, I is tot drie jaren tuchtstraf verwezen. I In hel verhoor van woensdag heeft I de procureur des kouiugs voorde rechl- I bank van eersten aanleg van Vervieis zijn I oordeel uilgedrukt, in de zaak der vuug- I dij van hel dochlerken van Azmaiid I Pellzer. Zijn Gevoelen is dal hel hof van I assisen van Brussel Armand P; Itzer heelt I doen vervallen van de voogdij en dal dc I familieraad er hem niet meer zou kunnen I in herstellen. De voogdij is eene soort van I openbaar ambt, eu uil de samenvoeging I der art. 19 en 31 van het strafwetboek, I volgt dal de veroordeelde maar bekleed I kan worden mei eene nieuwe voogdij, I na hel eindigen der straf. De rechlbam; I heeft de zaak lol den 2 januari voor de I uitspraak uilgesleld. De gewezen kanonnik Bernard, in I priestergewaad is naar hel nieuw paleis I van jusucie te Brussel gegaan, om te I welen hoe ver hel staal met hel beroep I ingeslagen door hel openbaar ministerie I tegen hel vonnis der correciioimeelc I rechtbank van Doornik, dal hem vrijge- I sproken heeft. Het schijnt dal er nog I eenigen tijd zal verloopen eer de zaak zal I opgeroepen worden. Men denkt dal hel I proces maar rond maart zal gepleit I worden. Na de Dubois en de Godards, zullen nu ook al de Duponts in opschudding I komen. Men meldt dat zekere Alexis Dupont, var. belgischen oorsprong, wedu wenaar en zonder kinderen, die veertig I *l vijftig jaren in Pensylvanie woonde aldaar overleden is en een fortuin achter’ I iaat van dertig millioen frank. i en millioenen kosten moet, is hel wel met eigen geld done afgevaardigden het woord genomen legen b.et politiek programma. Dc heer Laruelle, van Laeken, wil van het program niet welen; de Jonge Garde van Laeken is hel politiek program der liberale Associatie bijgetreden. M. Van Acker, (Meenen) heeft voorge steld le verklaren dal de Hond der Jonge Garden, geen bijzonder politiek program zou hebben en stelt de voorafgaande kwes tie voor. M. Magnet (Luik) bestrijdt dil voorstel. M. Dupureux (Gent) verklaart dal hij persoonlijk de gedachten van den heer voorzitter deelt, maar als er een bijzon der program wordt aangenomen, zal de Jonge Garde van Gent zich uil den Bond moeten verwijderen. M. Smels (Hasselt) verzet zich ook tegen een program. In de provinlie waai de strijd zoo lievig is, moet men met veel voorzichtigheid en gemaligheid le werk gaan. M. De Cae lldefonse (Veurne), diege- zamendijk met den heer Van Acker hel voorstel geteekend heeft om geen bijzon der politiek programma te hebben, treedt de gezegdens bij van den heer Smels, van Hasselt, lu de hoofdstad weet men niet, zegt de spreker, wal moed en zelfopoffe ring er noodig is op den builen, om liet liberaal vaandel lier omhoog le houden eu de domic.alie der priesters te bestrij den. Laat ons elkanderen goed verslaan, zoo eindigt hij, en prqpagande maken zonder programma; aldus handelende, zullen wij hel veel verder brengen en ons strijden zal met den besten uitslag bekroond worden. M. Favresse (Goss lies) bevestigd de woorden van voorgaanden spreker. M. Furnémenl (Elsene) doel een oproep tol dc verzoening. Hij vindt een program noodig om propagande le maken. M. Dupureux (Gent), herhaalt dal dc Jonge Garden progessislen zijn, maar dal zij de meerderheid in de Association der provinlie niet hebben. M. Van Acker (Meenen) zegt dal men niet sterk genoeg is in de provinlie om elkander te verscheuren zooals le Brussel. (Gerucht). Wij moeten vereemgd blijven en ons niet verdeden op program- kwestien. Nog andere leden nemen hel woord en eindelijk sprak de heer voorzitter Paul Janson eene redevoering uil ten voor- .deele van hel progressisten-program. Dc voorafgaande kwestie wordt in stemmen gelegd en verworpen met 61 stemmen legen 38. Daarna wordt hel politiek program dal wij hooger medcdeeleu, aanveerd. I>e Btratre Go<1h! De Veurnaar blijft bij zijn gedachtde brand van hel paleis der Natie is eene straf, ol te minste eene goddelijke ver maning. Ziellier hoe hij zich uildrukt. Du paleis, waar deze laatste lijden zooveel godslasteringen weergalmden is in puin veranderd, gelijk de reeks van schouwburgen die lusschen dil en twee jaren één voor één wierden in asch gelegd. En daar de Kamer voor 't grootste deel maar Tien theater is, zou deze ramp op den bilan der alge bra,ndc comedicn niet mogen gesteld worden De elementen, dc natuurlijke oor zaken, zijn in de handen van God en i Ti.iiirwf m|wci i mraurmrsncgs ZITTINGEN VAN 1.1 EN II ItECEMIlEll. Dobbolaere Pieter, herbergier, te Niouoprt 50 fr. boot of 15 clagcn gevang, voor slagen on wonden, 2“ 20 fr. boet of Z dagen gevang, voor lichte gewelddadigheden, 3' 15 fr. boet of 3 dagen gpvang, voor vernieling van inobiliaire voorwerpen. Vanlandscliote bodewijk, her- bergierszoou, te Nieuport 26 fr. boet of 8 dagen gevang, voor slagen en wonden. Vansteelandt August, landbouwerszoon te Zarren, 50 fr. boet ot 15 dagen gevang. (ihel- dof Karei, werkman te llandzaetno, 8 dagen gevang en 26 fr. boet. Ohcldof August, werk man te ilandzaeme. Oarwig Ilypoliet, Ver meulen Krans, werklieden te Zarren, en De- volder Karei, landbouwerszoon te Staden, elk 26 fr. boet of 8 dagen gevang, al voor slagen en wonden. Jungbluth Karei, visscher te Adinkerke. 1 dag gevang, voor overtreding der zeevaartwot. Booghs Floritnurid, koewachter te Wulvoring- hom, 2 maanden gevang, voor diefto van geld. Dieusart Jules, te Woumen, 26 fr. boet of 8 dagen gevang, voor slagen on wonden. Vaneeuoo Etnicl, Tuytton Desiró, werklieden Boerst, en Ilujghc Hendrik, werkman te Dix- mude, elk 26 fr. hoot, voor diefto. Decraemer Romi werkman te Dixmudc 26 fr. boet, en Vangilluwon Frans, smid te Dixtnudo, ceno maand, voor slagóu en wonden. Voor enge kamers, gebrek aan lucht, oen stilzittend leven, geestelijke en lichameulijku afmatting moet men Hop-Bitter gebruiken. --- Holloicay's Zalf. Pijnlooze geneziug. Zworen, wonden, vorotleriugen, en andero kwalen dio do huid aandoen, kunnen geheeld worden door deze verkoelende en genezende Zalf. Zij hooft den grootsten lof ingeoogst bij monscheu, die jaren lang geleden hebben aan kwade boenen, verzweringen on oude veretterin- gen. nadat elke hoop om ooit weder te genezen reeds vervlogen was. Slechts zij, dio dc ver zachtende werking dezer Zalf ondervonden hebben, kunnen zich een denkbeeld vormen van de verlichting, dio zij bezorgt door de ontsteking to verdrijven en alle pijn te doen ophouden. Telkens wanneer doze Zalf eenmaal gebruikt is geworden, hooft zij hare waarden geopenbaard, en is zij daarom gretig gezocht geworden als het gemakkelijksto en veiligste middel voor allo zweren. Bij zenuwpijnen, rheumatiek en jicht geeft hot zclfdo middel indien het goed wordt aangewend wonderlijke verzachting. -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 2