VAN VEURNE 'l I A ri I 8 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I Al.' 57/ .5 A A Si. 418 i<SN7>. ZATEIiDAG 29 DECEMBER aanleiding te geven De discussie over de wel op de pro- vinliale en gemeeiile-qoinptabiliteit, heeft zoolang niet geduurd als uien er zich aan verwachtte. Na de verwerping van een amendement, door M. Van Vreckein aangeboden, is hel wetsontwerp, vrijdag aanvaard met 34 stemmen tegen 31. Daarmede zullen de klerikale besten dige deputation en gemeenle-besturen het zoo gemakkelijk niet meer hebben om te weigeren de jaarwedde te betalen van hunne onderwijzers en onderwijzeressen, zooals zij het tol hiertoe gedaan hebben. De wet op de vischvangst in de Noord zee is met eenparigheid aanvaard. Daarna is de discussie begonnen over hel contingent van het leger. De rechter zijde verklaart zich legen hel wetsont werp, niet dat zij tegen hel leger is, maar omdat de seminaristen, die in lol vallen, verplicht zijn zelf te dienen of eenen plaatsvervanger te stellen. Van de onder wijzers, die zich insgelijks in het zelfde geval bevinden, wordt geen woord ge sproken. Hel zijn alleen die ongelukkige seminaristen, waarvoor miljoenen in de bisdommen beslaan om ze een plaats vervanger te koopen, die medelijden ver dienen. De heer Frère-Orban heeft eene kracht dadige redevoering uitgesproken en hel contingent is gestemd met 32 stemmen legen 8 en 13 onthoudingen. De Senaat heeft nog hel wetsontwerp gestemd met 33 stemmen legen 15 dat de vrederechlerskatilons Antwerpen, Boom en Conlich wijzigt. De vergadering is tot nadere bijeen- roeping uiieengegaan. De Kamer. Verleden maandag is de Kamer verga derd geweest in het lokaal van den Senaat, om te beraadslagen waar zij zich zal vestigen in afwachting der her- bouwing van haar lokaal. Men kent de besluiten der Commissie, die voorstelt, om gebruik te maken van het aanbod van den Senaat; de Kamer heeft verleden maandag deze besluiten en derhalve hel vriéndelijk aanbod van den Senaat aangenomen, en zal in hel Senaatslokaal blijven tot dat zij weer zitting zal kunnen nemen in hare vroe gere zaal. Dat is het best wat zij doen kan, want Verplichtend onderwijs. M. Wagener is verslaggever benoemd van hel wetsontwerp over hel verplich tend onderwijs. Op voorstel van een barer leden, M. Delhouugne, heeft de middensectie be sloten verschillige vragen aan den heer minister van openbaar onderwijs te stellen vooraleer de algemeene bespreking van hel ontwerp te sluiten. Religievervolging! dit is wederom het liedje dat de klerikale gazetten aanheffen. Waarom? Och arme! de middensectie der Kamer stelt voor besparingen op hel budget der eeredienslen in te voeren en, hoe schrikbarendde jaarwedden der bisschoppen te verminderen en deze der kanonikken af te schaffen. Zoo zaaien, zoo maaien! Reeds vijf jaren lang doet de geestelijkheid dconder- wijzers eenen overzoenlijken oorlog van alle dagen aan; geen laster, geen hoon, Men schrijn in bij den drukker-uilgever, Ooststraal, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Hel Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. G-00. Voor gansch België: G maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. Bij de opening der zitting werd lezing gegeven van een brief van den gezant van Holland te Brussel, meldende dal hel Neerlandsch Gouvernement ter be schikking der Kamer stelt een exemplaar van al de officieele uitgaven van dit land, om hare bibliotheek te helpen herstellen. Ook werd gemeld, dal de heer Maliy- Verhulsl een exemplaar aanbiedt der Grondwet dragende de eigenhandige handteekens van den voorzitter en de secretarissen van hel Nationaal Congres. Beide mededeelingen werden zooals ligt te deuken is, warm toegcjuichl. geen smaad, geene vervolging wordt hun gespaard. Zelfs heeft een Woeste in de Kamer durven tiildonderen «datzijhenen gaan »’l is te zeggen dat duizenden acht bare huisvaders zonder brood noch be slaan zouden moeten ronddolen, omdat zulks aan eene meestermakende geeste lijkheid behage. En later nog heeft Malou een stelsel voor de gemeentescholen in de wetgeving ontwikkeld, dat gelijk zou slaan met de uithongering van hel onder- wijzerskorps in honderde gemeenten. En nu wil de middensectie dat de Slaat zoo mild en vrijgevig niet meer zou zijn voor de bisschoppelijke kassen. Het zou verbazend zijn, ware hel anders. Onver zoenlijk toont zich de geestelijkheid, en zij zou zich als martelares uitgeven, om dat men haar niet met volle handen in de schatkist late putten. Ah ah de bisschoppelijke kassen zijn rijk genoeg, die kunnen millioenen over zee laten reizen, dit getuige de monseigneurskas van Doornijk. Schreeuwt niet van religievervolging voor eenige (luizende franks, gij dorps- dwingenlanden, die zoo menig treffelijk huisgezin tol aan den bedelzak loe ver volgt. builen liet profijt dat daaraan verbonden is, is hel zeker dal de Kamer nergens zich beter zou hebben kunnen vergaderen. Ook zal men nu wat haastiger te werk gaan om de Kamer te herbouwen. De heer Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bekend gemaaktdat de Kamer volgens het vroeger plan zal wor den herbouwt, doch vergroot, in vooruit zicht der vermeerdering van hel getal der representanten. De zaal alleen zal kunnen herbouwd zijn tegen de maand november 1884, zoo- dal de volgende zittijd reeds daar zal kunnen worden gehouden. Maar om dit doel te bereiken, zal er moeten te werk gegaan worden bij middel van aanbeste dingen uil der hand; op die wijze kan hel werk gegeven worden aan aannemers, waarvan men zeker is dat zij den noo- digen spoed aan hunne werken zullen bijzellen. De voorstellen van den heer Minister werden aangenomen, op voorwaarde dal de plans eerst zullen worden voorgelegd aan het bureel der Kamer en aan de Commissie, die zich met de kwestie der installatie heelt bezig gehouden. De herbouwing der zittingzaal alleen zal zoo wal 1 millioen 200 duizend'fr. kosten. In den loop der zitting werden inter pellaties gedaan door M. Jamme, over de overslroomingen der Maas, en door M. de Moreau over eene middelbare meisjes school, die te Namen zal worden ge bouwd. Eene derde interpellatie werd gedaan door M. Féron, over hel begraven van eenen vrijdenker te Turnhout, in den verdoemden hoek. De heer Minister van Binnenlandsche zaken heeft geantwoord, dal hij de wel zal doen eerbiedigen. Ten slotte heelt de Kamer beslist in vacanlie te gaan tol den 15 januari. Daar liet russisch bndjel ieder jaar met een nog al groot te kort sluit en men niet gemakkelijk meer nieuwe leeningen kan aan gaan, zou de russisclie regeering eindelijk ernstig voornemens zijn om besparingen inlevoeren; voor al het oorlogsbudjel zou aanzienlijk worden verminderd; daar de poli tieke toestand nu geheel vreedzaam is, zijn er geene buitengewone wapeniningen meer noodzakelijk. Om hel aangroeien van uitgaven in gemunt geld bij den vreemden tegen te gaan, uitgaven welke wel driemaal de hoeveelheid goud overtreffen, door de mijnen van Siberië opgebracht, heeft de russi- sche minister van financiën de wijze belissing genomen geene spoorwegverleeningen met waar borg der regeering meer loete- slaan. Klerikale gazetten beweren dat kardi naal Dechamps niet genoeg heeft achter gelaten om de onkosten zijner begraving te betalen, en dat men een deel zijner bibliotheek heeft moeten verkoopen om aan de noodige som te geraken. Prullenprullen T oud liedje van priesters, paters en nonnen: altijd zijn ze arm, altijd zijn ze van alles ontbloot, altijd hebben zede ondersteuning noodig, om van honger niet te vergaan, van de welhebbende fraaie menschcn Was het niet hel zelfde deuntje met den paus? Hij ook was van alles beroofd, en priesters in den stoei der waarheid dierven er bij voegen, dat hij lag te zuchten in een donker gevang op nat strooi, dat hij enkel een korst vinnig brood kreeg om zijnen honger te verza digen, en een glas modderig water om zijnen dorst te laven. Nu weel ook iedereen dat dit alles boerenbedrog was, nu weet men, dat de pauzen Pius IX en Leo XI11 altijd in het schoonste paleis der wereld hebben ge woond, en dal er nergens meer rijkdom en meer weelde te vinden is dan in het valikaan. Wil men klerikale gazetten gelooven. men zal veel prullen weten te vertellen. De Veurnaar veroordeelt in zijn laatste nummer alle genootschappen, hetzij letterkundige, hetzij muziek, hetzij land bouwkundige waar de liberalen aan het hoofd zijn. De opstellers van het heilig blad geven hierover hunne zienswijze zeer onbe wimpeld te kennen, en sluiten hun sermoen met de volgende vermaning, zoogezegd tol de brave dorpelingen gerichtOp uwe hoede voor genoot- schappen en sociëteiten, die welken naam zij ook dragen eenen geus aan het hoofd hebben Onze priesters opstellers bevestigen dus, wat wij over eenige weken ge schreven hebben, te weten dat zij vijan dig zijn aan alle maatschappijen en genootschappen waar zij niet heerscheti en geen voordeel uit trekken, dat zij vijandig zijn aan den Koorzangerskring, aan Cecilia, aan Rhelorika, en zelfs aan de Land bouwmaatschappij. En dat zijn de mannetjes die Vcurno zouden willen besturen. Waren zij meester in de stad, al wat liberaal is, ofeenigzins Overzicht. Wanneer dezer werk de fransche Senaat de beraadslaging begon van liet bndjel verklaarde de heer Bocher dal hij en zijne vrienden geen deel aan de beraadslaging zullen nemen, daar zij aan de meet dorheid de gansche verant woordelijkheid willen laten der haastige stemming van het bndjel; er greep gevolgenlijk geene alge meene beraadslaging plaats en de Senaat ging onmiddelijk tot de bespreking der artikelen over. Met 201 stemmen tegen 51 her stelde de vergader Lig de jaarwed de van30,000 fr. voorden aartsbis schop van Parijs, welke jacawedde door de Kamer was verminderd geworden. De Senaat herstelde vervolgens gedeeltelijk het krediet voor de studiebeurzen van semina risten, dat door de Kamer vol komen was afgeschaft. Hel aan vaardde de budjellen van juslicie, der eeredienslen, van binnenland sche en van bnilenlandsche zaken, van hel postwezen, van oorlog en van liet zrewez.cn. De diplomatische toestand tus- schen Frankrijk en China is nog altijd op hel zelfde punt. Men spreekt meer dan ooit van bemid deling, doch zoudeti hiervoor eeni- gen gion'd bestaal. Dc fransche regeering denkt dat China, wan neer hel de overtuiging zal hebben, dat bet niet opgewassen is om legen Frankrijk oorlog te voeren, zich onderwerpen zal en de ge vraagde genoegdoeningen zal ver- leenen. De iXorddciilsche Zeiltuig verze kert dal hel bezoek van den kroon prins aan pans Leo XIII, enkel een beleefdheidsbezoek was en voegt er bij, dat alles wat de pruisische regeering aan hel Vali- caan bad mede te deelen, niet belangrijk of niet aangenaam ge noeg was om aanleiding te geven tol de persoonlijke bemiddeling van den kroonprins. Hel bulgaarsche ministerie van oorlog, dat sedert de laatste crisis onvervuld was gebleven, heeft nu eene bepaalden titularis bekomen. Een russisclre generaal, prins Can- tacuzène, is lol dit ambt geroepen geworden. Van eene anderen kant bericht men, dat de gewezen minister, generaal Lessovoï, zoo ploseling door het bulgaarsch kabinet afgesteld, naar Sofia zal terugkeeren, doch zonder echter bekleed te worden met eenig offi cieel karakter. Men mag niet ver geten dat die generaal de aide-de- camp en persoonlijke vriend van pr ins Alexander w;s; zijn terug keer schijnt dus aanteduiden dat de betrekkingen van den bulgaarschcn pr ins mei de regeering op nieuw vriendschappelijk geworden zijn. «lat* NIEUPORT D1XMUDE DIXMUDE NIEUPORT DUINKERKE giiyvei.de VEURNE GENT BRUSSEL 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 van BRUSSEL GE VI VE URNE GHYVELDE DUINKERKE 6- 20 7- 46 10-11 10-32 10-58 3-02 6-07 8- 57 9- 08 5-35 8-06 8- 28 9- 02 10-46 3-08 3- 47 4- 24 7-10 11- 25 12- 17 3-23 5-35 9-31 De Senaat. - i - Religievervolging. 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 Duinkerke, "Veurne, Gent naar Brussel en Hïixniiulv nam* lVicupor>t. 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 Vertrekuren van den Ijzerenweg 5- 48 10-46 3-08 5-07 - 6- 26 11-25 3-47 5-37 - 7- 12 12-17 4-24 6-14 - 9-38 3-23 7-10 9-15 - 11-05 5-35 9-31 10-44 - 9-00 10-17 11-50 -2-59 -3-43 -4-11 -nagn i --

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 1