z BEKENDMAKINGEN. OCCASIE. j V LOOiiing door de koninklijke maatschappij en StroeknieiiwB. Veurne, 29 December. Morgcnd Zondag. 30, derde tooneclver- Bij koninklijk besluit van 26 dezer, is de heer A. Pil, advokaal le Veurne, avouó benoemd bij de rechtbank van eersten aanleg zittende le Veurne. Een wijze man is me', weinig tevreden. Een vrek heeft nooit genoeg, klaagt en schooit gedurig. (Spreuken. Al is de lengen wonder snel, De waarheid achterhaalt ze wel. I.ffi 1 Burgerstand der stad Veurne. Geboorten. Rechterlijke kronijk. De korrek- lionelc Rechtbank onzer stad, heelt de volgende vcroordeclingen uitgesproken. iffy Noodlottige Aanstokel’jke Ziekten. naar hel liberalisme riekt, zou vervolgd worden, zou moeien verdwijnen. Zwicht u, Veurnaars, vau zulke gcluk- kigmakers. Den 17 dezer, rond 5 1/2 ure 's avonds, is Edmond Van Lckc, brievendrager le Adinkorkc, aangerand geweest op den weg naar de Panne, door twee onbe kenden, waarvan de een bem bij de keel greep, hem len gronde wierp eu uil zijn broekzak een sleutel en 60 centimen ontnam, waarna zij de vlucht namen. Hel slachtoffer kan zijnen dienst voortdoen. De daders worden vlijtig opgezocht. Dergelijke aanranding werd gepleegd op den heer Suber van Goxyde, maandag fest. Teil gevolge van dezen aanslag zijn twee verdachte kerels aangehouden. Hof van assisen van Westvlaan- deren. Zaterdag lest. wierd voor het assisen hof (Ie zaak opgeroepen, len Jaste vau Leopold Van Daele, werkman, oud 34 jaar, geboren le Mcrpkem en aldaar laatsi gewoond hebbende, vluchtig of zich ver borgen houdende, beschuldigd van te Merckem, den “28 september 1882, eene moord poogi Dg gepleegd le hebben, bij middel van een geweerschot, op Karei Segers, veldwachter le Merckem. Van Daele is hij afwezigheid verstek veroordeeld tol 20 jaar dwangarbeid. De hoogmoed is met do rechtvaardig heid tegenstrijdig; daaruit ko'mén de twisten voort die de wereld verontrusten. Te koopen een goede I*IANO. Zich tc bevragen ten bureele van dit blad. Dupont, zonder kinderen in Amerika over leden Eenige dagbladen hebben gemeld dal zekere Alexis Dupont, herkomstig uil Belgie, weduwi a ir en zonder kinderen, ab intestat, in Puimsylvanië Vercenigde Stalen van Amerika zou gestorven zijn eene aanzienlijke fortuin achterlatende, liet ministerie van buileiilamlsche zaken heelt lol nu toe, geene hoegenaamde in lichting ontvangen aangaande die erfenis. lirand in de magazijnen le I rin- lemps universel te Hrussel. In den nacht van zaterdag tol zondag is een groote brand uilgeborslcn, in het gemeld magazijn le Brussel, op den Noordcr- boulevard. Rond 1 uur ’s nachts werd de brand bemerkt. De zijgevels van dit ge bouw bevonden zich de eene op den Noorderbóülevard en de andere in de Bruidstraat; de gevels zijn in hard steen gebouwd, liet huis bestaal uil het gelijk- vloeis, een entresol, vijf verdiepen, zolderkamers en zolder. Hel gebouw is 33 meiers hoog. Op hel. gelijkvloers zijn de magazijnen van den Piinlempshel eerste, tweede en derde veldiepen zijn bewoond door ver scheidene huisgezinnen; het vijfde ver diep en de zolderkamers waren vol koop waren, bestemd voor hel magazijn. Alles is afgebrand alleen de vier 'muren blijven rechtstaan en dreigen in le storten. Alles is vernield door een der sein ikkelijksle branden waarvan Brussel geinige is ge weest. Hel vuur is ontstaan in de magazijnen. De pompiers van den hoofdpost kwamen weldra toegesneld. Eenige personen tracht ten koopwaren le redden. Na een kwar tier uur vverkens scheen men den brand meester; men zag geene vlammen meer, maar eensklaps zag men aan een der ven sters van hel eerste verdiep eene groote klaarte. Hel vuur had den plafond door boord en weldra borsten ontzaglijke vlam men uil. Eenige oogenblikken nadien ge leek heel het gebouw een vuurwolk. Ón mogelijk het verschrikkelijk uitzicht le beschrijven dal alsdan de brand aanbood. De annpalcnde huizen waren bedreigd. Vrouwen en kinderen vluchten vol schrik. Aide inwoners van hel brandend huis hadden kunnen vluchten, doch zonder iels van hunne meubelen le kunnen ledden Nauwelijks was de laatste der inwoners gevlucht of den trap begon te branden. Men moest meer dan 2 uren spuiten om het vuur meester le worden. De hitte was zoo hevig, dat het ónmogelijk was langs de anderen kant van den boulevard te blijven slaan. Een angstkreet ontsnapte aan de toe gesnelde menigte als de koepel instortte, in zijnen val andere doelen van het ge bouw medeslepende. Gelukkig werd nie mand getroffen. De eigenaar van den Printemps is de heer Leure.iuN. die in deNieiivvhrugsD:i:it woont. Dij kreeg kennis van hel ongeluk door cellen zijner vrienden. Hij wilde in liet brandend gebouw biniiendringen, om zijne boeken en kas te redden, maar hel was’tc laat. De heer Leureau kreeg ceiien zenuvvenaanval en hij herstelde slechts 's morgends oin S ure. Hij moest dan vernemen dal alles door den brand ver slonden was. De schade, wal betreft do koopwaren vau den Printemps, beloopt 160 lol 180,000 frank. Hel grootboek en hel jour nal zijn niet verbrand; zij bevinden zich sedert eenige dagen hij den comptabel van bet huis, om den bilan op le maken. Hel aanpalend huis van den Printemps is een magazijn van dekens. De koopwaren zijn door hel water beschadigd. Verschei dene. inwoners der naburige huizen heb ben moeten vluchten. De heer Jansens, eigenaar van hol magazijn, palende aan den afgehranden Printemps universel. bevestigt dal hel verlies door hem ondergaan, bij den bram hij zijnen gebtiur uilgeborslcn, de som bedraagt van 73,000 frank, vertegenwoor digende de waarde der gordijnen, tapij ten, wollen dekens, gewast linnendock, verbrand, door hel water beschadigd, of gestolen door beweerde redders. De heer De Doncker, wisselagenl, die het eerste verdiep van den Printemps be woont, is met behulp van een ladder tot aan de plaats geiaakl, waai zijne ijzeren geldkist stond; hij heeft erin tegenwoor digheid der gedelegeerden van het par ket 330,000 frank waardijen uilgehaald. Hij weende van vreugd, en waai lijk de man had er wel redenen toe. van Rhetorika. Deze voorstelling zal be slaan uit de volgende stukken: De Ekster en de Dienstmeid (la Pie voleuse drama in vier bedrijven, Het Boerenmeisje, blijdspcl met zang in ecu bedrijf. Bureel om 12 ure; Begin om ure juist. De l'eurnaiir, die legen hel Advertentie blad den oorlog begonnen heeft, verklaart reeds, dat tijd- en plaatsgebrek hem ontbreken om op onze kafziglm ijen le antwoorden. Zouden de heilige schrij vers wel gewaar worden, dat zij eene slechte ton hebben ontsteken en dal hun haring hier niet braadt Eene nieuwe vlaumsche instelling aan de Gentsche Hoogeschool. Bij ministerieel besluit van 7 December II. werd aan de hoogeschool van Gent eene normale afdceling loegevoegd. ten einde voor de athenaeums der Vlaamsche gewesten leeraars van geschiedenis en aardrijkskunde le vormen, die in staal zullen zijn om die' vakken bij middel onzer moedertaal tc onderwijzen. Het is een eerste stap lol de toepassing der verordeningen vervat in de derde vlaam.scligez.inde iaalvvet'$ welke den IS Juni 1883 in den Monileur werd afge- kondigd en waarbij eene ruimere plaats aan lut Nederlandse!) in de vlaamsche aihenajunis weid toegekend. Deze Vlaamsche normale afdeeling van geschiedenis en aardrijkskunde zal vier studiejaren bevatten. Dö jongelingen, die weiischen aangenomen te worden in deze normale afdeeling, moeten zich laten in schrijven, hetzij per brief, hetzij persoon lijk, bij den heer admistrateur der Genl- sche hoogeschool. De ingangs-examens zullen le Gent in eene zaal der hoogeschool op den Dinsdag 15 Januari 1884, ten 9 uur ’s morgens, beginnen. Ziehier de voorvvaarden De jongelingen, van een geluigschrif voorzien waarbij vastgesleld wordt dal zij volledige humaniteiten hebben gevolgd, of waarbij wordt herkend dal zij in eene der twee proeven van hel examen van kandidaat in de wijsbegeerte gelukt zijn, zullen een ingangs-examen ondergaan, dal uil het volgende zal bestaan: l’Eene verhandeling in TNederlandse!); 2° eene geschiedkundige vraag in ÏNcder- landsch te behandelen; 3" eene vertaling met open boek uil het Latijn in het Neder landse!); en 4* eene verhandeling in het Fransch. Degenen, die in dit examen zullen aan vaard worden, zullen tol hel eerste stu diejaar worden loegelalen. Van dit eerste studiejaar zullen vrij zijn de kandidaten in de wijsbegeerte, die inliet bovenstaande examen zullen aangenomen worden. Deze kiatsten zullen rechtstreeks lot het 2'1'’ studiejaar worden loegelalen. leder der aangenomen leerlingen heeft recht op eene jaarlijksche studiebeurs van 800 fr.. verleend door den Slaat gedu rende den gaiischer. tijd banner studiën. Ook de stad Gent verleent aan de beste leerlingen eene loegevoegde jaarlijksche studiebeurs van 130 fr. Zoodalde leerlin gen dier nieuwe normale afdeeling der Gentsche hoogeschool nagenoeg 1000 fr. ’s jaai s zullen trekken, hetgeen grooten- dccls de kosten hunner studiën dekken zal. Na vier of zelfs drie jaren studie heelt ieder leerling de voorkeur voor de open slaande plaatsen van leeraars van geschie denisen aardrijkskunde inde athenaeums. De jaarwedde dier professors is vau hel eerste jaar af minstens 3,500 fr. Wij roepen de ernstige aandacht der belanghebbenden op deze nieuwe instel ling. Nu dal de keus van een beroep voor ouders en jonge lieden meer en meer moeilijk wordt, is liet niet weinig belang rijk tc laten welen, dal de jonge Vlamin gen van dit jaar al aan de Gentsche hooge school in de nieuwe normale afdeeling eene uiterst vooi'deelige voorbereiding tol eene deftige loopbaan zullen vinden, en daarenboven gedurende hunne drie of vier studiejaren schier niets aan hunne ouders gullen kosten. DPDirUT'!l'1 Po,-l",non ,'it' ,l11 Algemeene tij dingen. Hel schijnt dal men zich in T depar tement van openbare werken ernstig be zig houdt met opmaken van 't program voor de feesten van den vijltigsien ver jaardag van de inrichting der ijzerwegen 111 Belgie, die zal gevierd worden in 1884. Men meldt uit Oostende, 25 decem ber Sedert tien dagen is men zonder lijdingen over de visschersloep n. 137, patroon Karei Hoeckx. reeder Albert Vroom. Builen de zoon van den patroon, waren er nog aan boord vau die sloep vier gehuwde mannen, die le zamen zes tien kinderen achterlaten. Eene moord is te Lisseweghc ge beurd. Een knecht der hoeve van pachter A. Dccroo, met name Lodcwijk I.uycks, heeft met messteken cenen anderen kuechl der hoeve, De Coninck genaamd, om hel leven gebracht. De gendarmerie van Blan- kenberge heeft dcn.plichlige aangehou den. De heer Achiel Glaeys-Vanden Berglie, brouwer le Brugge, is woensdag avond op eene allertreurigste wijze aan zijne dood gekomen na den goeden avond aan zijne vrouw, die sedert eenige dagen bedlegerig is. gewenschl te hebben, wilde hij den trap afgaan toen hij, door de duis ternis misleid, de trede miste, on op de sleenen van den gang het hoofd kwam verbrijzelen. Hij werd levenloos opge- richl. Wij moeten er ook nog bijvoegen dal Achiel Claeys zich reeds gedurende den nammiddag ongesteld gevoeld had. Er wordt le Mccncn van niets anders gesproken dan van de verdwijning van eenen leerling uit de jongensweezen- sehool. Het gei uchl is in omloop dal de genaamde Oiiraedl, oud rond de 17 jaar, na eenen hevigen twist en gevecht met eenen zijner medeleerlingen, dinsdag avond het geslicht verlaten heeft, cn dat men nog niet weel wal er van den jongen geworden is. De rechterlijke policie der hoofdstad heelt verscheidene personen aangehouden die in de puinhoopen van hel Paleis der Natie, voorwerpen van eene zekere waar de gestolen hadden. Het is den lieer Beyaert, bouwkun dige, die gelast is geworden met het op maken der plans voor de herbouwing van de Kamer. De nieuwe zittingzaal zal om trent twee honderd plaatsen bevatten. De erfenis Dcpont. De Moniteur deelt de volgende nota mede aangaande de erfenis van ongeveer 30 millioen, die o u nagelaten zijn doei' eenen genaaniden Il •I ■y Court 8.' Kt1o«n«, nix'iiicsnl water, ziut advertentie. <len 21. Alicia-Angela Ooosxen, dochter van- Frans-Deaidccr en van Mario Caillie, Vestenst. den 21. Germaan-Jan Everaort, zoon van August van Paulino Cornillo, Bewesterpoort. den 21. Zonobia-Maria Pinaon, dochter van August en van Juliana Lava, Noordstraat. (ion 21. Lucia-Maria Vortneesch, dochter »an Pieter en van Malvina Dovvulf, Noordstraat. den 25. Hoktoor-Alfons Eranchois, zoon van Hendrik en van Philomena Ryckcboer, Beoos- terpoort. don 26. Jozef-Lodcwijk Warmoes, zoon van Jan-Frans en van Elodio Carna, Alitdijstraat. den 2 Evelina-Rosalia Laevons, dochter van Carolus en van Rosalie Symoens, Ooststraat. don 27. Elza-Maria Vandewoude, dochter van Jules cn van Loonie Lepciro, Oratoriestraat. Sterfgevallen. den 21. Marie Viaene, bijzondere, 77 jaren co 3 maanden, geboren en wonende te Veurne, wed* van Jacobus Vaauxem, hospitaal. den 21. Irma Sansen, 5 maanden. den 28. Karel Focquenoey, 1 maanden. ZITTINGEN VAN 20 EN 21 [lECEHBElt. Retry Leopold, werkman te Westende, 16 dagen gevang on 2'0 fr. boet, voor jachtdclikt. Note Patiïcius. visscher te Oostduinkerke, 50 fr. boet of 8 dagz.n gevang, voor jacht in verlui den tijd. en 50 fv. boet of 8 dagen gevang, voor jacht op anders grond. Marteel Jan. vist citer te Ghyvcldo, 8 dagen gevangen 100 fr. boei, voor jacht met stroppen. Dewildo Arnand, koopman te Pollinchove, 26 fr. boet of 8 dagen gfiv.'ing. voor slagen eu wonden. Vicar Juliana, echtgenote Lerberglie, werkster te Vinchen, 1.5 dagen gevang en 50 fr. boet of 15 dagen, voor smaadwoorden'. Raeckelboom August, landbouwer. Provoost Karei, Vandenburscho Serafien. .Solder Rene, Desaeghcr Henri, Quaeghobcur FJorimond, Ver- nieuwe Victor, werklieden en Prince Euphrasie, dienstmeid, allen te Proven, den 1“) 50 fr. boet of 15 dugon gevang en d andere, elk 28 fr. boet of 8 dagen, voor beledigingen. Vermauder Louis, zager te Wournen, 2 maal 26 fr. boet of 8 dagen gevang, voor- boli-edigingen. Deprez Xaverius, landbouwer te Watou, een maand gevand en 26 fr. boet of 8 dagen, voor verheling. Viaene Pieter, werkman te Watou, 3 maanden gevang, voor huisdiefte. Holloway's Pillen. Leverkwalen on onge steldheden der maag.Hot is ommogelijk do buitengewone deugden tu overdrijven, die dit middel bij de behandeling van alle leveraandoe- ningen, of onregelmatigheden der darmen ken merken. In gevallen van bedorven ofovermviivo gal, hebben deze Pillen, voor zoo ver bekend is. nooit gefeild. In darm kwalen werken zij .ven krachtig, maar dan moet men een - ;>»ai gebruik er van maken, daar elk middel dat tot losmaking dient voorzicht igbeid veivisillt iedieu de darmen van streek zijn geraakt, ofschoon een zachter cn natuurlijker middel dau deze Pillen, bij gematigde hoeveelheden gebruikt, nooit ge vonden is geworden. Indien zij volgens d<- bij gaande verklaringen gebruikt worden genezen zij niet alleen de kwaal, maar verbeteren uog liet gelicolo gestel In sommige jaargetijden worden do ziekten aanstekclijk. eu zetten dan hunne verwoesten de loop onbeteugeld voort, tenzij zuiverende middelen zoonls die van Holloway gebezigd worden, om de besmetting te verminderen, en bet zand te vernietigen. Er zijn overvloed van middelen in do natuur voor allo kwalen, waaraan de meiiach onderhevig is, cn gelukkig ia bij, die zoo als Profensnr Holloway, het regte mid del aaid reft dat den geheimen oorsprong der kwaal bereikt; y.oïidwr dit toch is het zeker eene vergeéfaclie zaak om hare genezing te beproeven. De oorsprong dor kwaal heeft voortdurend do geneesheeren In verlegenheid gebrngt. die dik wijls misleid worden door tegenstijdlge kentee- konen, die schijnbaar uit verschillende oorzaken voort spruiten. \audaar schimpen zij op do ver melding van een algemeen geneesmiddel, zoo als dat, van Professor Holloway, alleen om dat zij niet in staat zijn geweest om de hoofdoorzaak der kwalen te ontdekken evernin als middelen om dio te verdrijven. Dat eeno dergelijke ont dekking door don welbekenden Prof. Holloway moet gedaan zijn, blijkt uit d* talrijke, en ge heel verschillende gevallen, die spoedig genezen zijn d<>or zijne eenvoudige Pillen en Zalf. Wat is er bij voorbeeld meer onderscheiden van aard, en van kenteei.ei.eo, <lan terugkeelende koort sen en rliiimatiek I En toeh worden deze beide gcesels door de middelen van Prof. Holloway verdreven. ij zouden nog verscheidene andere tegen elkandere overstaande voorbeelden kun nen opnoomen waar in dese middelen dezelfde uitwerking hebben gehad, terwijl zij steeds her stel van gezondheid verzekerden, en voortdurend zonder die vreeeselyke verzwakking van den patient-zoo algemeen ondervonden naeene lang dradige behandeling niet de gewone middelen zoo dat bijna duidelijk bewezen is, dat liet ge stel van den patiënt levendig geschokt zoowel door de toegediendo middelen, ais door do kwaal zelve, genezen moest worden! Dit is echter niet het geval met de behandeling en de geneesmid delen van Holloway, welke den oorsprong van elke kwaal oniniddelijk schijnen te bereiken, en het bestaan daarvan geheel doen ophouden. Alle ondervinding getuigt van het succes zijner prak tijk. en daarom moeten wij, besluiten, dat hij liet ware beginsel gevonden heeft, wat aangaat de oorzaak eu den oorsprong van elke ongesteld heid. Vooroordeel vooral wegens beroepsuijd. is onwcderlegbaar verworpen geworden door den onveranderlijk goeden uitslag dezer middelen, welke verzekerd hebben, dat, wat alle wijsheid en alle talenten te zatneu vau de faculteit nooit bereikt hebben namelijk, algemeeua versprei ding. Dat iedereen, zoo mogelijk liet verschil berekone tusschen bet getal dergenon, die om" zoogenaamde geneeskundige hulp" komen in eene apotheek, en de onnoemelijke menigte, die do dagelijkscho verbruikers zijn vau Holloway’s middelen! Elk volgende jaar vermeerdert de on mogelijkheid oin eene balans op te maken tus- sclien de zich verheugende ijveraars voor Profes sor Holloway, en de ellendige dweepers of scheinheilige wezens, die nog voortdurend de tempels van do dikwijls feilende Esculapen be zoeken. i Ouders gebruikt geene kwakz:d»er>mii<lilelen in uw huisgezin, maar alleen he: zu.vrre llop- Bittor. - .■TiinT’>p7*1;T*rnTv—- Dljnlull 1 gevolge van overdaad en mis bruiken der Jonkheid, a»u »ersl»ppiug dor zenuwen, aan vroagtijrtigo vorkwijuing. a*n machteloosheid rnz. Ik wil ha» koMt-Jooa «en middel tot genezing «enden. Hit gene' xmtdd» I is uitgevonden door aanon missionaris in Zuid- Amerika. Zend een» enveloppe met uw adres aan don Eerwaarden .lorof T. INMAN, station 1). Nkw-Yokk, city U. A.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 2