VAN VEURNE d it n i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 4i 1 1 U n INX4. Al/ 420 58.' drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. ministers de I l;s& I BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE L; ;i v d g een uitmuntend sermoen. J A A SI - volksbibliolhe- van vrijzinnige Onze tegenstrevers ontkennen niet, dat er liberale ouders verplicht worden hunne kinderen naar de katholieke scholen te zenden. Zij ontkennen dus niet, dat zij liberale ouders dwingen te handelen tegen hun gemoed, en hun daarenboven nog eene belasting opleggen van 100 tot 150 franks ’s jaars, want hel onderwijs in de katholieke scholen van drie of vier kin deren kost ten minste zoo veel. Daar hebt gij, lezers, de handelwijze der geestelijkende menschen vernede ren tol slaven en ze pluimen ten profijle der kerk. KrEdeclinpn lining. Wij lezen in den Echo du Parlement, dal de gemoederen in de kantons van Peruwelz. en Qucvaucamps fel opgewon den zijn, door eene belangrijke zaak van erfdeelinpalming. Er is kwestie van eene oude juffer, die door de geestelijkheid van hare familie was verwijderd gehouden en langen tijd onder hetzelfde dak heeft gewoond van den gewezen pastoor van T... Zij is overleden en heeft haar gansch vermogen nagelaten aan de kloostercon- gregatie, die zich in hare woning had gevestigd. Men zegt dal de wettige erfgenamen voor de rechtbank die fortuin gaan terug- eischen en reeds de zegels hebben doen leggen in de kamers, die de overledene teT... bewoond heeft. Bijzonderen mogen dwingen, zeggen de heilige opstellers, maar, voegen zij er bij, ais gemeente- of armbesturen, of hospicen dwingen zij handelen onrecht vaardig, zij schenden de wetten des lands Vertelt dat, gekruinde heeren, te Alve- ringhem en in andere klerikale gemeenten en sleden, liet zal daar bijzonder wel op zijne plaats zijn. Voor wal Veurne betreft, wij houden slaan, dal aangezien er hier eenen hevigen strijd bestaal lusschen de priesters en de liberale burgerij voor hel meesterschap op hel stadhuis, hel plicht is voor de liberalen moedig hunne eigene instel lingen, hunne eigene scholen ie verdedi gen, en dat gemeente- arm- of hospicen- besluurders, die zich zouden onverschillig loonen in zake van onderwijs, of door lauwheid of toegevendheid eenigzins de hand zouden leeuen aan onze vijanden, aan eenen zeer gewichligen plicht zouden te kort blijven. Gelukkiglijk dal men hier aan niemand zulk verwijl heeft loc te passen, hetgeen, overigens, ten overvloede door de klach ten van den Veurnaar bewezen is. Eendrachtig vooruit, legen die geesle- llet kosteloos onderwijs in de officieele scholen, is een doorn in den voel van onze geldzuchtige geestelijken. En nochtans hel is hel schoonste, hel beste wat er in Veurne bestaal. Dal men de stralen doe onderhouden door de tcgenlanders, dal men de trottoirs doe leggen door de aan palende burgers, dal men de verlichlings- koslen der stad uitsluilelijk len laste legge der stedelingen en de builenbe- Libertilo Eendrncht. Door de geschillen lusschen zekere Brusselsclie liberalen opgerezen welke lol eer onzer partij reeds vereffend zijn rekenden de klerikalen op den val van hel ministerie. Dil was heleenig doel van al hun streven en daarop plukten zij reeds lauweren in hel verschiet. In hunne ge droomde veibeelding, zalen Malou, Woeste en C' reeds op de minisirieete zetels, en was bel gedaan mei hel openbaar onder wijs. Nu in hunne katholieke hoop teleur gesteld, moei hel niemand verwonderen de klerikale gazellen als kooldragers te hooien sakren en lieren. Liberalen en progressisten, eendrach tig als een man ten strijde, legen hel alverslindend klerikalismus en de hoo- vaardij der geestelijkheid. In 1878 deed de liberale eendracht, hel uur der verlos sing slaan en versterkte gedurig de daar opvolgende kiezingen. Al hebben lol heden volksrecht en beschaving de over hand behaald, er valt niet te rusten. Hel klerikaal leger is krachtig ingerichl en werkt gedurig in hel donker. Eendracht baart macht, en zoo de liberale partij aan die spreuk getrouw blijll, is onze over winning voor lange jaren, voor altijd misschien verzekerd. Eendracht, stand vastigheid en vaderlandsliefde hebben onze verlossing bewerkt; mei die wape nen moeten wij weder, in 1884, de vijand- den onzer vrijheden neervellen. Weg •mei tweespalt en verdeeldheid! Alle per soonlijke kwesties van kant en ons stevig bereid voor de toekomende kiesstrijden! Liberalen aller kleur, eendrachtig voor uit om de verlichting en geestesbescha ving lol in de versie en afgelegenste hoe ken des lands le verspreiden. Eendrachtig vooruit, lol de opbeuring van hel onderwijs; lol hel bekomen van ernstige waarborgen voor de zedelijk heid, de strekking, de degelijkheid van hel onderrichl in de katholieke scholen gegeven. Eendrachtig vooruit, tot het inrichten van publieke meelingen, ken en de verspreiding boeken en dagbladen. Eendrachtig vooruit, voor de opbeu ring van landbouw en moedertaal in ons Vlaanderen; voor eene wel op de doode hand en hel loezichl der klooslers. Eendrachtig vooruit, in hel opmaken en hel nazien der kiezerslijsten, vooruit lol de bescherming der stoffelijke en ze delijke belangen onzer kiezers en tol den bloei van hel openbaar onderwijs. De Veurnaar beweert, dal de liberale gilden alleenlijk voordeel bijbrengen aan eenige liberalen en, bijgevolg, geene toe lagen uil de stadskas verdienen. De heilige opstellers sparen hier de waar heid. Onze liberale gilden zijn door de bevolking van Veurne zeer hoog geschal, en de klerikalen, inderdaad, weten het maar al le wel, wanl zij zouden in eenen omzendbrief, in een manifest aan de kiezers niet durven verklaren, dat, kwa men zij aan ’l hoofd, zij de toelagen aan de gilden zouden afsebaffen. Hel Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c.“ Bekendmakingen 20 centiemen den Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Oostslraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeclingen, artikels of brieven, behoorlijk onderieekend, als ook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe le zenden. ben de egyplische oplossing niet willen aannemen, dooi de engelsche nota voorgesleld. Zij weten zeer wel dat dit zuiver en eenvoudig den afstand van Soedan aan den valschen profeet zou medebrengen, daar Turkije volkomen onbekwaam is om met eigene middelen er zijn gezag te vestigen. Daar zij de verantwoor delijkheid van eene dergelijke onlknooping niet willen op zich laden, hebben zij den onderkoning hun ontslag overhandigd; Egypte bevindt zich dus op dil uur zonder regeering. Wat zal de onderkoning nu doen? .Men denkt dal hij van den nood eene deugd zal maken en gewillig den raad van Engeland zal volgen, welks steun hij noodig heeft wil hij zijn onderkoningschap kunnen behouden. l’olitieïk Overzicht. Het is dinsdag, dat de gewone zittijd der fransche Kamers voor 1884 is geopend geworden. De heer Guichard, oudste lid, nam in de Kamer der afgevaardigden het voorzillei schap waar. Hij deed eenen oproep lot de eendracht van al de repuhliekeinen. De heer Brisson werd hierna lol voorzitter herkozen, met 224 stemmen op 298 stemmers en 5-4 witte briefjes. Hel verleden jaar behaalde hij 280 stemmen, lie stemming voor hel kiezen der ondervoorzitters heeft geenen uitslag opgeleverd, daar geen enkel naam de volstrekte meerderheid verkreeg. In den Senaat was hel de heer Carnot, die als oudste lid de ver gadering voorzal; hij sprak eene redevoering uil waarbij hij de hoop uildrukte, dat men voorlaan de besparing zal in acht nemen bij hel beheer van ’s lands financiën en dat de Senaat zal geroepen woiden om hel budjel op eene grondiger wijze le onderzoeken. Hij stelde vast dal de politieke gezichteinder opgeklaard is en deed eenen op roep lol de eendracht. De «gyplische crisis begint zich duidelijk afleleekenen. De inlich tingen, door den Times en den Standard afgekondigd, rakende de nota door Engeland aan hel egyptisch kabinet gesluurd, werpen e< n klaarder licht op hel staalkun dig gedrag, door de engelsche r< g‘eritig aangenomen. In die iiol.i heeft lord Granville zich niet met de Egyptenaren Soedan te onlruimen l1'111 waterval, hel is te aflezien van Darfoer, SeminarKhartoem Soeakim; hij belooft Egypte, indien hel die voorwaarde vervuil, engelsche troepen ter hulp le zenden van hel leger des onderkonings om legen den val schen profeet de egyplische grens te verdedigen, aldus binnen engere palen gebracht. De ministers van den onderkoning hadden bedreigd Oosl-Soedan aan Turkije aftestaan, ingeval men hen lot de onli uiming der opgestane provincie zou ver plichten. Op die bedreiging zou Engeland geantwoord hebben, dal de egyptsche regeering hierin naai goeddunken kon handelen; Enge land zou zich niet verzetten tegen de bezetting van Soedan door een lurksch leger, doch voegl er echter bij, dal Turkije alsdan de onkosten der bezetting, of liever der over winning zal moeien betalen, wanl hel ware een oorlog, die ’t lurksch leger zou moeten leveren om in het bezit der provincie te komen, die tol den valschen profeet is overgegaan. Zooals het te voorzien was heb- 4Sum antwocnl. De Veurnaar blijft boosaardig. Wal worden de liberalen op nieuw in zijn laatste nummer gehekeld en geros kamd Jammer dal het zoo grof en zoo vuil is, anders zouden wij een staaltje van die hekeling en kamming mededeelen. De klerikale zaak vindt in de opstellers van den Veurnaar we! behendige ver dedigers, wel behendige propaganda makers! T zijn rechte missionnarissen Wat zal hunne kiesche en vriendelijke taal effekt maken! Geheel Veurne zal wel haast gekeerd zijn Ons compliment, heeren, en gaal zoo voort. lijken welke opslaan legen ’s lands wet ten en instellingen. Vooruit tegen de kle rikalen, die Belgen zouden willen terug brengen tot de lijden van galg en brand stapel der vorige eeuwen. Eendrachtig vooruit, voor hel verplicht onderwijs en den eisch van het diploma van al dezen die de opkomende jeugd geleiden, opdat geen enkele Belg meer van het noodige geestesvoedsel versto ken blijve. Liberalen aller kleur, een- drachtig„len strijde! Daardoor zullen wij, trots ban en geweld, trots al de millioe- nen en de kiesomkoopingen onzer tegen strevers, in 1884, nieuwe zegepralen be halen, lol groot spijt en niettegenstaande al de woede en gramschap der dompers partij en haren aanhang! - Getal nieuwe kiezers. Volgens men in hel ministerie van bin- nenlandsche zaken verzekert, zou hel ge tal nieuwe bekwaamheidskiezers, voor geheel hel land, lol 51,000 belopen. Hel getal kiezers voor de provinlie is met 44p. h. vermeerderd. Dat zal voor sommige kantons eene geheele verandering brengen in den uit slag der kiezingen. Tol hiertoe weel men nog niet of er eene ontbinding zal plaats hebben voor de provinliale en gemeenteraden. Hel gouvernement heeft nog zijne zienswijze niet doen kennen. --- Kerk en Tooneel. Waar is de tijd dal de kerk de tooneel- speelslers vervloekte Nu komt de gees telijkheid niet afleeenlijk met haar ove reen; zij verdraagt ze en bedient er zich van in lijd van nood zij doel een oproep aan hare schoonheid en hare liefdadig heid; Een godvruchtig dagblad, eene liefda- dighefds-verkooping ten voordeele van een door den pastoor van Sainle-Marie- des-Balignolles le Parijs geslicht wee- zenhuis aankom!igende, heelt zorg er bij le voegen dal de liefste al tisten van hel Theatre Francais hunne bt-minnelijksle medehulp aan de verkooping verleend hebben. God beware ons den uitmuntenden pastoor le laken wij bestatigen eenvou- diglijk hel feit. Hij weel wel dal men geen vliegen vangt met azijn, en dal, om de harten le bewegen, men beter is met een glimlach van eene actrice dan met ZATERDAG 12 JANUARI -5^ 3-02 6-07 8- 57 9- 08 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 11- 25 12- 17 3-23 5-35 5-35 8-06 8- 28 9- 02 5- 48 6- 26 7- 12 9-38 11-05 5-07 5- 37 6- 14 9-15 10-44 6- 20 7- 46 10-11 10-32 10-58 10-46 3-08 3- 47 4- 24 7-10 9-31 «•liki'l bepaald aantcradei) lol aan den 2' zeggen Olil Kordofan, Berber en 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 ■Vcrti oRini en vim den ijzerenweg vnn X^uinlzei*lce* Vcuriie, DUINKERKE GUYVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL 9-00 10-17 11-50 -2-59 -3-13 -4-11 t L. (■enL naar ESi*us»sseI en BSsxmudc naar Nieuport. NI EUPORT DIXMUDE DIXMUDE N1EUP0RT 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-18 2-10 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 1