VAN VEURNE I I KJ J NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 5 KJ iT i ju":j n h I $1 -X.' I!) JANUARI ZATERDAG I.S84. 42 3 drukregel. Rcklnrnen 50 centiemen den regel. n. nieubort D1XMUDE ito i i De Kamer. Dinsdag beeft de Kamer hare werk zaamheden hernomen. Aan het hoofd der dagorde stond de discussie over het algemeen btidjel. Men had verwacht dal deze discussie dagen en dagen zou duren en men heeft zich gelukkig bedrogen. De algemeene discussie is reeds, in eene enkele zitting, afgeloopen. Waar zullen we dal Schrijven? M. Woeste is in naam der rechter zijde komen verklaren, dat zij de iinancicele kwestie onbesproken zal laten en bare politieke grieven aan het land bekend maken, zoodra de bmljetlen der verschil- lige ministers zullen op hel lapijl komen. Wij nemen deze verklaring van M. Woeste maar voor zooveel zij waard is. Hel is inderdaad moeielijk den gelde- lijken kant der kwestie te scheiden van den polilieken kant, vooral wanneer men onkel bezield is mei kiesbedoelingen en zucht naar het bezit van het bewind. Voor ons, liberalen, heeft de kwestie geen bezonder belang, dewijl hel gou vernement zelf verklaart en verzekert, dal hel niet vraagt om hel le kort aan le vullen bij middel van verhooging van belastingen. Zonderling is het, dal M. Woeste, die verleden jaar liet deficit betwiste, nu er ken! dal hel beslaat ener zelfs gebruik van maakt als een wapen legen de aan slaande kiezingen. Als wij zeggen zonderling, is dal maar bij manier van spreken. Immers, kazak- keeren ligl in den aard cu de gewoonten van M. Woeste. Wal M. Jacobs betreft, hij gaal voort hel deficit te betwisten. Leg dal uil als ge kunt. Ons dunkens zou de rechterzijde moeien beginnen mei zelfs l’accoord le zijn, vooraleer hel Gouvernement aan te randen. M. Jacobs heeft een woord gezegd, dal fel heeft doen lachen. Dij beweerde dal M. Graux zijn ontslag als minister moest geven, doch M. Graux heeft hem heel juist doen aanmerken, dat hij, voor wal dat betreft, geen raad zal vragen aan M. Jacobs, maar wel aan zijne vrienden, der linker zijde. Als dezen hem zullen zeggen dal hij moet aftreden, zal hij het doen. Die goede heer Jacobs, die insgelijks snaakl naar eene minisiersportefoelie als een vischje naar het water, zal dus zijn geduld nog wat moeten inloomen. Zooals wij hooger zegden werd de algemeene discussie gesloten en over gegaan lot de bespreking der artikels. Op het einde der zitting vroeg M. Bou vier dal liet verslag van den heer Minister Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: 6 maanden, Ir. 3-25 Een jaar, Cr. 6-00. Voor gansch Heli/ie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, Ir. 7-00. Een afzonderlijk n .miner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den van Juslicie, over de houding der geeste lijken ii: den schooloorlog, zou gedrukt en uilgedeeld worden. Men schrijll in bij den drukkcr-uilgevcr, Oostslraal, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeel ingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Woensdag, bij den aanvang der zitting, gaf M. de voorzitter lezing van een wets ontwerp, strekkende tot verhooging der burgerlijke pensioenen. Dit wetsvoorstel zal in de zitting van dinsdag aanslaande ontwikkeld worden. De Kamer heeft de bespreking der arti kels van de algemeene begrooling voort gezet en geëindigd. Zij heeiï mei 55 tegen 43 stemmen hel totaal der begrooling van middelen en wegen aangenomen. ----- Voorbereiding tot liet kiesexamen. De certificaten, ingevolge de kies examen afgeleverd, zijn geroepen om in hel latere leven eene gewichtige rol te spelen. Builen hel verleencn van oen der schoonste rechten, welken den verlichten burger van een vrij land kunnen toege kend worden, getuigen zij ook dat de titularis eenen zekeren graad van ge leerdheid bezit, waarvan de bestatiging op eene olliciëele wijze gebeurd is. Is het bekwaamheidsbewijs dan niet levens eene schoone aanbeveling om in winkels en werkhuizen aangenomen te worden, en een dergelijke tiiel tot het bekomen van allerhande plaatsen in de verschil lende besturen van land, provincie en gemeente Deze overwegingen worden maar al le zeer uil hel oog verloren, en het is juist omdat ze zoo belangrijk zijn, dal wij er hier krachtdadig op aandringen. Wal nu hel eigenlijk politiek terrein betreft, daarop roepen wij vooral de aan dacht van al onze vrienden. Met is de plicht van allen, in de verschillende kringen, de handen uil de mouw te steken. Het is niet voldoende eenen korten lijd vóór elke kiezing de werkzaamheden aan te vatten. Gouverner c’est prévoirregec- ren is vooruitzien, zegt hel spreekwoord, en dit is inde tegenwoordige tijdsomstan digheden meer waar dan ooit. Dal ieder dus in zijne sfeer hel zijne bijdrage om leerlingen aan le werven. Dat ouders, werkbazen, comileilen der kies- clubs, enz., hunne zonen, onderhoorigen, cn politieke vrienden aanzellen, om zich op de leerstoffen van hel examen te oefenen. Hel peil der geleerdheid zal er door stijgen, en wij zullen allen onzen plicht gedaan hebben, ten einde de nieuwe kies wet, die op de bekwaamheid gesteund is, alle mogelijke vruchten voor onze partij te laten alwerpen. leder dus aan bel werk om de zegepraal der liberalen voor de toekomst verzekerd te hebben. De schrijvers van den heiligen Veurnaar geven zich gaarne uit voor groote ver standen, voor diepgrondige redeneerders. En hunne geliefkoosde spreuk, hun stok paardje, is van ons toe le roepen gij zijl nevens de kwestie Wij beweren, integendeel, dat wij in onzen pennestrijd met het. priestergazetje lei: volle in de kwestie zijn. Wij schrijven, inderdaad, om onze liberale bestuurders legen de hatelijke en grove aanvallen der gezalfde opstellers le verdedigen en om hunne bestuurlijke akten le rechtvaar digen; wij schrijven om te bewijzen dat het een wel groot ongeluk zou zijn voor onze stad moesten de priesters er aan ’l hoofd komen, aangezien zij alsdan zou bestuurd worden ten profijle der kerk, die altijd zegtprimo mild en nooit ge noeg heeft. De 1 eurnaar zou ons artikels willen zij privilegiën vernietigd hebben welke de geestelijkheid nog genoot in nadeel van eene andere categorie der bevol king, die wellen zeggen wij, zouden ge vaar loopen. De klerikale ministers, ge dwongen door hunne voogden de bis schoppen, zouden verplicht zijn dezer eischen le voldoen, hoe ongerijmd die ook zouden zijn. Dit is geene enkele veronderstelling maar de wezenlijkheid. De brief door Mgr. Dechamps in den lijd aan den bis- schop van Doornik geschreven, verklaart het «/A ben verzekerd, schreef de aarts bisschop, dat M. Malou niets zal doen dan hetgeen ik wil en de eerwaarde bisschoppen willen. Ziedaar wal moet overwogen worden cn wal iedereen moet aanzellen om met samengevoegde krachten te werken, ten einde in den loop van dit jaar de liberale meerderheid niet alleen staande le hou den, maar zelfs le versterken. heefl aangenomen van onderstaats secretaris bij bel ministerie van binnenlandsche zaken, daar de regeering er in loegeslemd heelt hem eenen tweeden secretaris, Mahmotnl-Bey-Riaz, toe le voegen. Hel gerucht loopt dal de egypliscbe regeering thans Uiiksche soldaten aanwerlï om in Soedan te gaan vechten, onder hel hevel van engel sche officieren. Kolonel Zohrab is naar Conslanlinopel vertrokken om de duizend Albaneez.cn voor hel egyplisch leger aan te werven. Volgens men uil du hoofdslad van Mexiko schrijft, heeft er den 21 december laatst een oproer plaats gehad, ten gevolge van een reglement op de nickelinunl en hel inroepen der oude zilveren munt van eenen real en huiven real om hergoten le worden in munt, volgens hel tientallig stelsel. Er werden lanlaarnen verbrijzeld en winkclluiken algebioken; de troepen zijn moeten lusschen komen om de orde le herstellen. ---- kiezingen vnu Gedurende hel jaar 1884 zullen de kiezers geroepen worden om uitspraak le doen over hel beheer der openbare zaken en de politiek door hel staatsbe stuur gevolgd. De provinciale kiezingen zullen plaats hebben den vierden maandag der maand Mei; de kiezingen voor de Wetgevende Kamers den tweeden dinsdag van juni eu de gemeenlekiezingen den laalsten dinsdag van October. Hel staatsbestuur heeft nog geene be slissing genomen belrekkclijk hel ont binden der provincie- cn gemeenteraden die in dal geval geheel zouden moeten hernieuwd worden. Eene bijzondere rede pleit voor die mogelijkheid, le weten de zeer aanmer kelijke verandering welke hel kiezers korps heelt ondergaan eerstens door hel bijvoegen der bekwaambeidskies- gciecliligden en tweedons door de uit sluiting der kiezers die op de lijsten ge bracht waren uil hoofde van liet derde der grondlasten door de grondeigenaars betaald, dat hun door artikel 15 der vroegere kieswet loegevoegd kon wor den. Het is niet le voorzien wal de uit spraak zal zijn van een kiezerskorps dal zulke merkelijke veranderingen onder gaan heeft. In die onzekerheid is het de plicht van al wie zich den naam van liberaal weerdig wil maken, hel zijne bij te dragen om zooveel nieuwe kiezers mogelijk voor de liberale gezindheid te winnen, en dit door ze le overtuigen dal alleen een liberaal bestuur ons kan voor uitbrengen op de baan sedert een vijftal jaren ingeslagen. Hel zou inderdaad te betreuren zijn indien wij door het opkomen van een klerikaal ministerie de vruchten van den tegenwoordigen toestand zouden verlie zen welke wij binnen weinige jaren zul len oogsten. Want vergeten wij het nietHel staatsonderwijs zou op liet achterplan geschoven en de katholieke scholen bevoordeeligd en door den slaat ondersteund worden. Al de wetten die gedurende deze laatste jaren doorge dreven zijn en vooral die waardoor liet staatsbestuur meer gelijkheid lusschen de Belgen heeft tot stand gebracht, daar .•>S." JAAR- Overzicht. Men meldt uit Parijs dal de groep der uiterste linkerzijde van de lïansche Kamer der afgevaar- digderi eene bijeenkomst heeft gehad met de gedelegeerden der werklieden van Parijs, die een ver zoekschrift aan de Kamer hebben gezonden, waarbij werk aan de regeering wordt gevraagd. De gedelegeerden vertegenwoordigden elf ambachten. Zij zijn heen gegaan zonder men liet ééns is kunnen worden. Zij eiselilen werk voor honderd vijftig duizend werklieden zonder bezigheid, doch waarvan zij de regelmatige gedelegeerden niet waren. De heer Clemenceau bun gevraagd hebbende om zich van eene regelmatige lastgeving te voorzien, en terug le keuren met eenen duidelijken opstel der maat regelen, welke die honderd vijftig duizend werklieden vragen, zoo hebben de gedelegeerden geweigerd zich hieraan le onderwerpen. De heer minister Waldeck-Rous- scan heeft een onder zoek bevolen over den toestand der parijsche werklieden. De eerste uitslagen ervan doen kennen dal de toestand veel min ernstig z.ou zijn dan de iiHiansigenlen bewleeren, en dal er integendeel bij het begin v.m dit jaar er zich eene gevoelige ver betering heeft opgedaan. De pruisischc Kamer der afge vaardigden heelt dinsdag de eerste lezing aangevangen van een der nieuwe wetsontwerpen, rakende de hervorming der belastingen, te welen de belasting op de renten. Een en dertig sprekers hebben zich doen inschrijven om aan de beraadslaging deel le nemen, twee en twintig ervan zijn legen cn enkel negen voor die belasting. De heer Chamberlain, een der engelsche ministers, heelt op eene meeting le Newcastle verklaard, dat de engelsche regeering nog altijd voornemens is, zoodra de orde in Egypte zal gevestigd zijn, er de engelsche bezetting uil te trekken. De cholera en de neder laag van Ilicks pacha maakten dal de uitvoering dier belofte moest uilgesleld worden. Wij konden Kgypl<-, 't’gde spieker, aan de regeertngsloosbeid niet overlalèn. i)e krijgsverrichtingen van Baker pacha, in Soedan, schijnen nu overigens krachtdadig te zullen doorgedreven worden. Volgens depecheu van den Uaily News zal hij zondag aanstaande dé bezetting van Sinkat pogen le bevrijden, eene plaats die ingeslolen is door een leger van 8000 man van den val- schcn profeet. Kan hij overwinnen dan zal hij ook spoedig Tokat trachten Ie ontzeilen. Men meldt uit Cairo dat de heer Chifibrd Lloyd eindelijk hel ambt 41 Ie iti nk 2 D1XMUDE NIEUPORT IX t on 1<» ut •ij on er en BRUSSEL GENT VEURNE OHYVEI.DE DU1NKERKE >r. lat ?■- 3-08 3- 47 4- 24 7-10 9-31 10- 46 11- 2.7 12- 17 3-23 5-35 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 3-02 6-07 8- 57 9- 08 5-07 5- 37 6- 14 9-15 10-44 11-50 2- 59 3- 13 4- 11 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 le ik e- Ie li er ir- el on on on on n- 5-35 8-06 8- 28 9- 02 en lis do iet 'g- m4 en w- i I 7-03 9-05 12-02 2-05 1-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 -1-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-10 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 - r-1--nw-. - Vertrekuren van <Ien ijzerenweg van Uuinkcrke, Veurne, Gent naar Itrussel en B»ixniu<2e naar Nieuw! DUINKERKE GHYVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL 6- 20 9-00 7- 46 10-17 10-11 10-32 10-58 5- 48 6- 26 7- 12 9-38 11-05

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 1