VAN VEURNE nr I I 0 1 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT HL IM ip IXS4. z- men Standard spaansch Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooslstraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij Alle mcdedeelingcn, artikels Of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Na de Kamer kennis le hebben gege ven van hel overlijden en hulde gebracht le hebben aan de goede hoedanigheden en de nagedachtenis van den heer repre sentant Brebuyck, heeft de heer Voorzitter in zitting van woensdag aangekondigd, dal de secties de lezing hadden loegelaten van het wetsvoorstel den dag te voren neergelegd door de heeren' Goblet d’Alviel- a, Paul Janson, H. Gallier, H. Lippens, G. Jotiraud en Eug. Robert, en strek kende om een parlementaire onderzoek in te spannen over de doode, hand der kloosters en der kerkfabrieken. Aanstaanden dinsdag zal M. Goblet het voorstel ontwikkelen en de redenen bekend maken, die hem en zijne collegas er toe geleid hebben hel neer te leggen. De discussie werd hernomen en voort- gezel over hei budjel van justicie, M. de Moreau heeft zijne jeremiaden van den vorigen dag ten einde gebracht, waarna ook de heeren Thonissen en Vandenpeere- boom in de bres sprongen, om de arme bisschoppen kanunniken vicarissen- generaal en pastoors le verdedigen, of liever hunne jaarwedde, die volgens hen eerder nog le gering is. M. Vaiidenpeereboom vroeg len einde geld in de kas te doen komen, den prijs der Parlemenls - Annalen en van het Beknopt Verslag le verhoogen, en ver- drijdubbelen. Het doel van die vraag is gemakkelijk le raden met die bladen duurder te maken, zou men de abonnenten aanzien lijk verminderen, en de rechterzijde ziet met leede oogen dal vooral het Beknopt Verslag zoo gretig gewild en gelezen wordt. De rechter zijde zou liever zien dat alleen de vervalschte en verwrongene verslagen van de klerikale bladen onder de oogen des publiek zouden komen. Het voorstel heeft dan ook geene kans van te gelukken. ---- De Veurnaar en de moedertaal. De Veurnaar schrijft een artikel ter vereerlijking der liefde en genegenheid der klerikalen voor vaderland en moeder taal. De klerikalen alleen, beweren de ge zalfde opstellers, beminnen hun land, beminnen hunne taal. De liberalen, integendeel, zeggen zij, zijn bezig ons vaderland ten onder le helpen en verfoeien de Vlamingen en hunne schoone taal. Verba et voces, woorden en gebabbel, gelijk al wal men in priestersgazetjes vindt. Slaat, inderdaad, een priestersgazetje open en wat zult gij er in zien grove scheldwoorden, kwaadwillige leugens en onnoozeleu kinderpraat bij den welken een ernstig mensch de schouders ophaak. Wij gaan u, lieve lezers, een staaltje geven van de liefde en genegenheid onzer £>e liamer. Nogmaals heeft de Kamer dinsdag oen groot gedeelte barer zitting met geslolene (leuren gehouden, om haar eigen budjel te beraadslagen. M. Cahier heeft hel verslag der onder zoekscommissie over den brand van het Paleis der Natie neergelegd. Door M. Scailquin werden de ontwik kelingen voorgedragen van hel voorstel betrckkelijk de burgerlijke pensioenen. Hel voorstel draagt de handteekens van de heeren Leopold de Wael, Scailquin, Mallar, d’Andrimont Sabatier en Bou vier, en is tot onderzoek naar de Secties verzonden, nadat de Kamer hel had in aanmerking genomen. Een ander voorstel, strekkende om een onderzoek in le stellen over de doode hand der kloosters en onderteekend door de heeren Goblet, P. Janson, Alb. Gallier, H. Lippens, G. Jollrand en E. Robert, is op hel bureel neer gelegd. In hare laatste algemeene vergade ring werd de wensch uitgedrukt, dat een voorstel van dien aard zou worden ge daan. Die wensch is vervuld. Hel voorstel doelt ook op de goederen en geldmiddelen dor kerkfabrieken. Daarna ging de Kamer over tol de algeheele bespreking van het budjel van justicie. Zooals men weet stelt de Middensectie voor 185,600 fr. in te krimpen op de jaarwedden der hoogere geestelijkheid, te weten 10,000 fr. op de jaarwedde van den aartsbisschop, 2,5,000 fr. op die der vijl bisschoppen, dat is 5000 fr. per bisschop pelijk hoofd; dus in T geheel 35,000 fr.; 13,000 fr, op de jaarwedde der vicaris- sen-i j Afschaffing der toelage van 25,600 fr. voor kosten van schatbewaring en secre tariaat; Volgens men uit Madrid aan den Standard bericht, zou het nieuw spaansch ministerie hel beschermend stelsel aankleven en aan de aanslaande Cortes voor stellen om nieuwe onderhamlelin- gen aan le gaan voor het sluiten van liandelsverd ragen met ver scheidene landen. Van Engeland, Italië, Portugal en de Nederlanden zou men nieuwe verminderingen eischen der inkomrechlen op de spaansche wijnen. Eendracht onder de liberalen. Terwijl de progressisten le Brussel voortgaan met op hunne vereeuigin,;en stellingen vooruit le zetten, die in hel geheel niet kunnen bijdragen om den vrede in hel liberaal kamp le bevorderen, hoort men in de hoofdstad stemmen op gaan, die strekken om de eendracht in hel liberalisme tol stand te brengen. Uil ganscher harte wenschen wij dat die wensch moge verwezenlijkt worden; hel is al le bedroevend te zien dal die dagelijksche bespelingen de kansen ver<- meerderen van de klerikalen, om bij de eene of andere gelegenheid eene of meer mannen van hunne kleur lussclien de brusselsche deputatie te schuiven. Maar, vraagt een blad der hoofdstad, wat moet het onderpand der verzoening wezen? Zal dit enkel beslaan in eene uit- itoodiging aan de liberalen van Brussel om hunne zestien aftredende Kamerleden le herkiezen Indien deze gedachte van verzoening enkel met dit doel is opgekomen bij de genen, die vreezen dal hunne herkiezing in gevaar is gebracht, dan zal de liberale partij ei' al weinig hij winnen. Inderdaad, wal zou hel maken dal, na de herkiezing der zestien, de belreurlijke looneelcn herbegonnen, waarvan de laatste zittijd getuige was? Daar ligt de moeilijkheid; want, gelijk de Gazelle zeer wel zegt, van den oenen kant zal men moeilijk het kiezerskorps overreden om al de aftredende leden te herkiezen, indien de uiterste linkerzijde geene ernstige panden voor de toekomst geeft, en van oenen anderen kant, is hel te vreezee dal die tractie deze niet zoo volledig zat willen geven, als men ver langt. Hel blad sluit aldus: Deze moeilijk heid, hoe ernstig ook, is niet onover komelijk. Liberalen en radikalen begrijpen heden dal zij elkander noodig hebben om over den geineeiizaïnen vijand le zege pralen. Dit is reeds een gewichtig punt en een eerste slap op den weg der weder- zijdsclie toegevingen. Laat ons hopen dal hel verder koine en dat met tertijd loyale uitleggingen hel overige zullen doen. Wij wenschen hel vurig, want hel droevig schouwspel, dal hel liberale Brussel in de laatste jaren opleverde, i werkt zeer uadeelig en ontmoedigend op hel liberalisme in de provinciën. Morgendblad -*-- -- Bestuurlijk onderzoek. In den loop van den zittijd van 1882- 1883, heeft de Kamer der Volksvertegen woordigers naar den minister van justicie verscheidene reclamatie» verzonden ten laste van zekere geestelijken, die de sakramenten weigerden aan de kinderen die naar de openbare scholen gaan, aan hunne ouders, alsook aan de olliciëele onderwijzers en onderwijzeressen, De achtbare minister heeft ten dien opzichte bestuurlijke onderzoeken be volen waarvan eene korte samenvatting onder de parlementaire dokumenteii be staat. Op honderd en drie priesters pas toors, geestelijken of onderpastoors die uilgenoodigd geworden zijn in deze onderzoeken te getuigen, zijn er zes-eu- vijftig geweest die zich onthouden heb ben te antwoorden of te verschijnen; en van de zeven-en-veertig geestelijken, die gehoord geworden zijn, zien wij er slechts twee die de len hunnen laste gelegde feiten erkend hebben, zich bepalende voor hunne verdediging de bevelen van hunnen bisschop in te roepen. Al de anderen verslooien min of mqer krachtdadig de beschuldigingen waarvan zij het voorwerp zijn; zij beweren nooit de sakramenten geweigerd te hebben aan de leerlingen of de onderwijzers der ofii- ciëeie scholen en houden slaan dat de schoolkwestie op de besluiten, die zij in dergelijke stof gelooven te moeten nemen, geenen invloed hebben. Van de twee dingen een Of deze priesters hebbende waarheid gezegd, en dan is hel vastgesleld aal de hevigheid der bisschoppelijke onderrich tingen tol in de gelederen der geestelijk heid afgekeurd wordt. Hel is eene blijk bare nederlaag voor het bisdom. Ofwel de verklaringen dezer geeste lijken zijn niet oprecht. Misschien heeft de vrees eeuer afschaffing van traktement hun doen besluiten nauwkeurige feilen le betwisten, op hunne oversten rekende om hunne verklaringen legen de wezeiir lijkheid hunner handelingen le vergeven. Als het zoo is, is hel nog slechter. En op alle wijzen is hel onderzoek volstrekt ongunstig aan de lioogc of de lage geestelijkheid. Afschaffing der jaarwedden van al de kanumiikkeu, le zamen 112,000 fr. M. de Moreau d’Andoy heeft den heer Minister van Justicie gebeden en ge smeekt, dat. hij zich bij deze afschaffingen niet zou aansluiten. Wij hopen en wen schen hel tegendeel. In afwachting mogen wij zeggen en met zekerheid, dal de openbare meening met genoegen zou zien, dat men de geestelijk heid eens duchtig naar de ziel, dat is naar de geldbeurs, tastte. Niet omdat men daardoor den overmoed endedwing- landij van bisschoppen en pastoors zou bedwingen, neen: maar om letoonen dal de buitensporigheden en geweldenarijen der geestelijkheid de burgerlijke overheid geen schrik of vrees aanjagen. ZATERDAG 26 JANUARI A'.' 422 58.r JAAR. Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Roer Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch België: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Ecu afzonderlijk n 'miner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. Vert rckurcil van den IJzerenweg v.tn Duinkerke, Veurne, tüeait naar ïtrusse! en SJixiuutïe «uur F&ieuport. DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL Politiek Overzicht. Er hebben zondag laatst ver scheidene kiezingen voorde Kamer der afgevaardigden in Frankrijk plaats gehad. Te Barbezieux Gliar- renle werd de lieer Arnons, bonaparlisl met groote inecrder- hied gekozen; le Sarlêne eiland Corsika werd de lieer Baitoli, republikein gekozen en de Dieppe Seine Inférieure de heer Grout, monarchist. Deze laasle kiezing wordt echter betwist. De parijsche dagbladen stellen vast dal er eene groote misuoegdr heid heeisclil onder de policicbe. dienden van Parijs; zij is veroor zaakt door zekere schikkingen van het wetsontwerp, rakende hel hechten van zekere diensten der policicpi efectuur aan hel ministe rie van hinnenlandsche zaken. De l’ransche Senaat heeft hel krediet gestemd van drie millioen voor den spoorweg van Oppcr- Senegal, dal door de Kamer was geweigerd. De vergadering hernam hierna de beraadslaging van hel buitengewoon budjel. De lieer Baynal verklaarde dat de totale uitgaaf voor de uitvoeiing van liet plan van den heer de Ereyciuet de vijftien honderd inillioen niet overtreffen zou. De heer Tirard zegde dat de le sluiten leenitig de 550 millioen niet zal le boven gaan. De (liiilsche Bondsraad heeft de beslissing goedgekeurd, rakende dealscliallingder consulaire rechts pleging in Tunis; hij heeft (en zeilden tijde de maatregelen goed gekeurd; bestemd om, wal hel dtiilsclie rijk betreft, er de uit voering van de verzekeren. De engelsche ministers hebben in de laatste dagen herhaalde malen raad gehouden; men zegt dal hel was om bepaald hel pro gramma op le stellen van den aanstaanden parlementairen zittijd, maar ongetwijfeld zal de minister raad zich ook bezig hebben ge houden met de zaken van Soedan. Wal ook de aandacht der engel sche ministers wel zal opgewekt hebben, is de inlijvingzuchl der auslralische koloniën. Na Queens land, dal Nieuw-Guinea eischic, komt N'ieuland-Zeeland nu met eene vraag om de Zamoa-eilanden te mogen binnen palmen. Hel is moeilijk om voorzien, waar die vero ver ingsbe weging zal ophouden, indien liet moederland die blijft aanmoedigen, zooals hel ’t geval was met Nieuw Guinea. De Oosteni ijksch-Cisleilbaanschfi Kamer der afgevaardigden heeft haren zittijd hernomen. Eene der eerste zaken aan de dagorde is hel voorstel van den heer Wurm- hraudt, opzichtens hel gebruik der duilscbe taal als officieelc taal. v yj ■n, 9-00 10-17 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVEI.DE DU1NKERKE =23=== 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 3-02 6-07 8- 57 9- 08 5- 48 6- 26 7- 12 9-38 11-05 6- 20 7- 16 10-11 10-32 10-58 10- 46 11- 25 12- 17 3-23 5-35 3-08 3- 47 4- 24 7-10 9-31 5-35 8-06 8- 28 9- 02 11-50 2- 59 3- 43 ■1-11 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 r wtil 5-07- 5- 37- 6- 14- 9-15- 10-44- NI EUPORT DIXMUDE DIXMUDE N1EUPORT 74)3 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-40' 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26' 8-51

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 1