VAN VEURNE n fj NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 58/ ZATEKDAG 2 I EBBUABI A A I'» en. ministerie heeft BRUSSEL GENT VEURNE (HIYVELDE DUINKERKE DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL u i van 1869. Spanje heelt oirderleekend, ilslag wordt aange- des avonds vóór den dag dat hel huwelijk in de kerk plaats grijpt. Deze betreurenswaardige handelwijze is van aard om het burgerlijk huwelijk te doen beschouwen als zijnde een eenvou dige pleegvorm zonder eenige belangrijk heid; het is zeer te wenschen dat men ei’ van afzie. De officiers van den burgerlij ken stand hoeven zich niet bezig te hou den met hel uur dat gekozen is voor hel kerkelijk huwelijk. Zij moeten voor het burgerlijk huwelijk een betamelijk uur vaststellen en er zich op toeleggen om aan de pleegvormen, welke zij te vervul len hebben, al de statigheid te geven, welke door de belangrijkheid der plech tigheid, waartoe zij overgaan vcreischl wordt. Ik verzoek u, mijnheer de Gouver neur, in dezen zin, onderrichtingen te willen zenden aan de Gemeentebesturen uwer provincie. G. R0LIN JAEQÜEMYNS. sten. Die benoeming zal in Erank- worden als een verzoening van parlementair onderzoek te doen over den oorsprong, de hoeveelheid en hel gebruik der kloostergoederen. Na eene korte woordenwisseling werd besloten, dat de discussie over hel in aanmerkingnemen zou verdaagd worden, lol na de stemming van al de budjellen. Uil de verklaringen van de hecren Malou, Jacobs en Thonissen blijkt, dal de rechter zijde voornemens is hel in aan merking nemen van het voorstel te be strijden. Dal belooft. Een ander voorstel, uitgaande van M. Tack, en strekkende om de wel aangaande de accijnsrechien op de bieren te wijzi gen, werd insgelijks ontwikkeld en daarna in aanmerking genomen. De discussie zal later plaats hebben. De zitting werd besloten met het stem men der wijzigingen die aan het regle ment der Kamer zijn gebracht en der wijzigingen aan de wet op de pensioenen der professors en bestuurders van open bare onderwijsgestichten. Er was besloten, dal de Kamer in hare zitting van woensdag aanvang zou heb ben genomen met de discussie over het schoolenkwest, doch op voorstel van M. Gouvreur is deze discussie uitgesteld lol dal hel algemeen budjel zal zijn gestemd en het voorstel van M. Goblet onder zoek over de doode hand in aanmer king zal zijn genomen. M. Gouvreur beeft beloofd de verslagen over al de hantlelingin en over AL DE REKENINGEN der Gommissie van hel schoolenkwest neer te leggen en ter be schikking van al de leden der Kamer te zullen stellen. Dat zal een einde aan al den lasteren eerroof stellen, zegde hij, die thans in de klerikale pers rondloopt. De rechter zijde trok maar een aardig gezicht, toen zij die verklaring hoorde, en zelfs kon M. Goomans zijne eigene ooren niet gelooven, toen hij den heer Gouvreur hoorde zeggen al de reke ningen zullen worden neergelegd. Langs zijnen kant gaf M. Woeste te verslaan, dat de rechter zijde geen deel zal nemen aan de discussie. Dal is eene laffe achleruillrekkerij. Üiscuteeren daar houdt de rechter zijde niet van; zij houdt meer van liegen, NTsteren, vervalschen en andere lieve dingen van dien aard. Maar willens of niet, hel land zal en moet de waarheid kennen, lol groote schande en oneer der rechter zijde zelf. De Kamer heelt de algemeenc discussie over hel budjet van justicic voorlgezet en eindelijk gesloten, na nog twee rede voeringen gehoord te hebben vaii MM. Cornesse en Meyers. Daarna wed overgegaan lot de bespre king der artikels. Het belangrijkste feit, waarop men in onze laatste Kamerdebatten kan wijzen, is zonder tegenspraak hel voorstel door zes leden der linkerzijde neergelegd en strekkende tol hel inrichlen van een par lementair onderzoek nopens de uitbrei ding, welke de bedekte doode hand in ons land genomen heeft. Hel is zichtbaar, zegt het Volksbelang, dal de lijst der onderteekenaars niet door het toéval is samengesteld geworden, maar dal men er heeft aan gehouden duidelijk uit.te drukken dal het voorstel sympathie moet ontmoeten bij alle de fraction der liberale gezindheid. Benevens de namen der hecren Janson en Robert, die de uiterste linkerzijde vertegen woordigen, vinden wij de namen der hoeren Goblet d’Alviella en Jollrand, die andere onderverdelingen van hel brus- Het bisschoppelijk schandaal van Doornik. li) langen tijd werd niet meer gehoord van hel bisschoppelijk schandaal van Doornik en algemeen dacht men reeds, dat die voorde katholieke geestelijkheid zoo schandvolle zaak was doodgebloed. Het schijnt van neen, want de Etoile deelt daarover hel volgende mede Onze lezers zullen zich de zonder linge open ba ringen herinneren, die gedaan werden in den loop van hel proces- Bernard, over de bestuurlijke handelingen der agenten van hel bisschoppelijk semi narie van Doornik, betrekkelijk wijn potten der pachters van hel seminarie, die gestort werden in de diocesane kas der goede werken, dal wil zeggen in de zwarte kas van hel bisdom. Wij hebben klaar en duidelijk onze verwondering uilgedrukl over de werke loosheid der justicic; wij hebben ons zelfs afgevraagd, of de hoogere geestelijke waardigheidsbekleeders in Belgie de wel len des lands mogen vei krachten en zich onttrekken aan de eischen der strafwet on de eenvoudigste begrippen der recht vaardigheid. Met spijt hebben wij de langdurige werkeloosheid van liet parket doen uit schijnen tegenover de schandalen, die op de zittingen werden openbaar gemaakt. Hel schijnt nu dal men, na lang na gedacht te hebben, na de voor de recht bank bekend gemaakte feilen te hebben laten rcgulariseercti zoo niet vervallen, eindelijk besloten heeft.... te handelen. Inderdaad, wij vernemen dal sedert eenige weken een onderzoek is begonnen. Een zeker getal kanunnikken zijn gehoord door den onderzoeksrechter; verschei dene priesters zijn in het juslicie-paleis gedagvaard geweest. Verledene week heeft de justicic een bezoek gebracht in hel seminarie van Doornik; de magistraten hebben een aantal registers en papieren in beslag genomen. Die maatregelen zou men reeds lang hebben moeten nemen. God weet hoe weinig overtredingen er zouden gestraft worden, indien men steeds zooveel maanden lijd verleende om verdachte stukken te laten in regel brengen of te doen verdwijnen en om goede uitlegging te laten vinden voor teilen die gevaarlijk zijn. BSe Kamer. M. Goblet d’Alviella heelt dinsdag zoo als werd aatigekondigdzijn voorstel ontwikkeld, waarin gevraagd wordt een Vertrekuren vnn «Ion tjzerenweg vnn Duinkerke, Veurne, Gent naar Brussel en Dixmutle nnar Aienport. Eerbied voor de wet. Eeuwig en altijd beweeren de cleri- calen dal zij alleen eerbied voor de jvel- ten van hel land hebben, niettegenstaande wij dagelijks feiten van allen aard aan te slippen hebben, die juist hel tegenover gestelde bewijzen. Maar men weet hel, de clericalc partij is de partij van luis ter naar mijne woorden en zie niet naar mijne daden. Wilden wij eene aanhaling van feiten doen, ons blad zou te klein zijn. Geene wel of zij wordt door de clericaleii over hel hoofd gezien, ouder de voelen getre den of geschonden en. verkracht, wan neer M. pastoor maar beweert dal zij niet overeenkomt met zijnen godsdienst. Eens dat. vooral op de buitengemeen ten, eene wel aan M. pastoor niet bevalt, moet de clericale burgemeester die zoo veel mogelijk schenden. Dal is onder ander het geval met de wel op den burgerlijken stand en name lijk op de huwelijken. Men weel dal de ciei icalen sedert een viertal j.aren in hel burgerlijk huwelijk niets meer zien dan eene eenvoudige formaliteit, zonder eenige beleekenis, en dal zelfs vele bur gemeesters of schepenen op den builen er alle karakter van plechtigheid aan ont nemen, door zich niet te gedragen volgens de voorschriften der wel. Om aan die wetsovertreding een einde te stellen heelt de hr. Minister van Binnenlandsche zaken den volgenden omzendbrief aan de hecren Gouverneurs van Provinciën gestuurd: BRUSSEL, 28 januari 1884. Mijnheer de Gouverneur, Bij omzendbrief van 20 juli jongstle den Moniteur van £1 derzelfde maand heb ik u verzocht aan de gemeentebestu ren uwer provincie de gewichtige redenen te doen kennen, welke den officier van den burgerlijken stand, gelast met hel sluiten van een huwelijk, verplichten zich met den sjerp te omgorden, die, als uit wendig teeken, zijnen titel van gemeente lijken magistraat aanduidl, ten einde aan de plechtigheid, wclcc hij voorzit, het karakter te geven der statigheid, welke haar betaamt. Sedert, Mijnheer de Gouverneur, heeft men mij eenen staat van zaken doen kennen, die, zoo hij moest voortduren, van aard zoude zijn dit karakter van sta tigheid ernstig in gevaar te brengen: het schijnt dal in een groot aantal buiten gemeenten hel burgerlijk huwelijk bijna alioos zonder plechtigheid gesloten wordt K>oliLiek Overzicht. De Tenips van Parijsdcnkl dal de nieuwe fransche leuning van 550 mrllioen zal uilgesclireven worden in de 10 eerste dagen van februari; men gelooft, dat de tegenwoordige toestand der geldmarkt gunstig aan die verrichting is. Ie Agcnce Havas zegt dat de uitgifte der leuning, in renten drie ten honderd allosbaar, zal plaats grijpen van den 10 tol den 45 februari. De strijd der politieke partijen in Engeland wacht den zittijd van hel Parlement niet af om zich lucht te geven. Eergisteren hebben te Birmingham de hecren Bright en Chamberlain, de voor naamsle leidsmannen der gevorderde libe rale partij, belangrijke redevoe ringen uitgesproken, waarbij zij de noodzaaklrjkheid eener groote kieshervoi ming deden uilscliijnen, terwijl drie leden der oppositie, lord Cranbrook, sir Michael Hicks Brack en lord Bandolph Churchill, legen den zelfden maatregel te velde trokken op meetings te llu'ldersli ld, Circensler en Wond- stock. De dnilsche dagbladen, die de stemming aanbraclilen over hel voorstel Wurmbrand in den oos- lenr ijksclien Beiciisralh, hadden zich wat te zeer gehaast en waren de gebeurtenissen vooruit gelou- pen. Het is maar dinsdag dal er gestemd is geworden en de uitslag is niet geweest zooals men had aangekondigd. Alle dagorders, zoowel deze door de icchlcrzijde voorgedragen, als die van den club Coranini, even gelijk de dag orders door andere leden voorge dragen werden verworpen met eene kleine meerderheid. Ten zelfden tijde verwierp de Kamer het voor stel Wurmbrand zeil, met 186 stemmen legen 155. Geheel de linkerzijde en de heer Lienbacher hebben voor gestemd; geheel de rechterzijde en de Club Coronini legen. Vier dnilscheafgevaardigden en de Bnlheenen hebben zich ont houden. Volgens nieuwe inlichtingen zou de ooslenrijksche regeering be sloten hebben geene bijzondere wel legen de socialisten voorle- dragen, maar zich houden bij de slipte uitvoering de w |)c koning van reeds de beslui ten waarbij hel on nomen van den heer Del Mazo, vertegenwoordiger van Spanje bij het Quirinal; van maarschalk Serrano, gezant te Parijs en van den spaanschen gezant in China. Hij heeft insgelijks hel besluit onderleekend, waarbij de heer Manuel Silvela gezant in Erankrijk wordt benoemd. Del spaansch A'/ 425 besloten de banketten te verbieden, die den I 1 februari in de provin ciën moesten plaats grijpen, hij gelegenheid der verjaring van de uitroeping der republiek. Uil Cairo komt hel ber icht toe, dal de heer Mazue, een Eransch- man, binnen kort algemeen be stuurder zal benoemd worden van hel beheer der egyplische inkom- rijk onthaald maatregel van wege Engeland. Men verzekert dat de mareboet Senoussi, hel opperhoofd der muzelmansche kerk in Tr ipolitanie, eene proclamatie heelt rondgezon den, waar bij hij den Mahdi oenen valsclicn profeet en gelukzoeker noemt en aan de muzelmannen ver biedt hem te ondersteunen. .c /I 188 'i. IO in lie II n n NIEUPORT D1XMUDE DlXMUDE NIEUPORT neti als ler- do met 081 en illo ■int 1’011 or ten ook n, 5- 18 6- 26 7- 12 9-38 11-05 2- 59 3- 43 4- 11 or, dat or- <11,. gu- 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 n o 5-35 8r06 8r28 9-02 rig. len* ken J<V- go- in ib- 'I.. uk >e- •lo Hi lo I- Ur iel UU en on ion 9n- 3-08 3- 17 4- 21 7-10 9-31 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 3-02 11-50 6-07 8- 57 9- 08 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 18 9-50 12-48 2-10 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 De Minister van Binnenlands :he Zaken, ----- 16cn nieuw parlementair onderzoek. 10- 46 3-08 5-07 11- 25 3-47 5-37 12- 17 4-24 6-14 3-23 7-10 9-15 5-35 9-31 10-41 6- 20 9-00 7- 46 10-17 10-11- 10-32- 10-58 - f 1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 1