I VAN VEURNE r;T fa lm NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT w ui. i Jflnr. IV -555^. Zoterdag S> Februari BSS4l. DUINKERKE L g- n*- m o- Schending der Grondwet! Schending van alle burgerlijke en geestelijke rechten 1 Vervolging legen den Godsdienst.ker men en lieren de klerikale bladen. En waarom Omdat een wetsvoorstel strekkende om een onderzoek te doen over de doode hand, der kloosters en kerkfabrieken, in de Kamer wordt neergelegd door MM. Goblet, Janson en consoorlen. Volgens de brtissclsche. correspondent der Meuse zon dit voorstel in de linker zijde der Kamer zelve niet goed onthaald worden. Volgens hem, zijn sommige loden van gevoelen, dat met alleen hel princiep van dit onderzoek zeer betwistbaar is, maar daarenboven hel onderzoek zelf zeer moeilijk uit te voeren zal zijn, en venaard is hevigen tegenstand te ontmoeten, zon der een tastbaren uitslag op te leveren. Wij welen niet waarom dit voorstel niet goed zou onthaald worden en hoeda nig het princiep van dit onderzoek be twistbaar is. Hel artikel 11 der grondwet zegt u Niemand kan van zijnen eigendom ont roofd wordén dan voor zooveel hel alge meen welzijn hel vereischt, op de wijze en het geval door de wel vastgesteld en mits eene juiste en voorloopige vergoe ding. Zoolang noch pater noch non niet zullen kunnen betuigen dat zij, ten on rechte hel voorgemelde artikel, van hun nen eigendom berooid zijn, is er geene schending der constitutie. Maar, als wanneer er zal bewezen zijn dat de religieuzen goederen behouden, waarvan zij geen eigenaars zijn; indien de rechtsgeleerdheid bewijst dat zulks meermalen geschiedt, mag het artikel 11 len, ongetwijfeld dit enkwpst met opene armen ontvangen? Maar, wie 'veel De menschen zijn zoo veranderlijk. Morgen, M. Malou, de voorsteller van het ontwerp van 1857, kan aan het beheer terugkomen. Nooit betere voorbereiding aan een nieuw wetsontwerp over de wcl- dadigheidsgestichten kon gewenscht wor den, dan dit enkwest, dat zoo hoogde deugden der monniken moet doen uit schijnen, hunne armoede, de diensten welke zij bewijzen I... Ah wilden de vijanden der religie het enkwest alleen uitvoeren, dan ware hel niet moeilijk te begrijpen dat men zich er legen vcrklarc. Want wie weet niet met wat leugens en laster zij be kwaam zijn?gelukkiglijk is hel zoo niet. De afgevaardigden der bisschoppen zullen er deel van mogen maken. M. Woeste, alsook MM. Jacobs en De Lants- liecre zullen er mogen zetelen, ,’t Is dus het uur van herstelling dal geslagen is voor die arme belasterde monniken... Hewelneen! de monniken noch hunne vrienden willen niet! De Cowrier de Bru xelles is reeds sedert aelit dagen aan T spreken. Hij wèkkert zijne vrienden aan tol den hevigslen tegenstand. Alle deuren moeten zijn gesloten, wannéér de inquisi teurs zich aanbieden; de katholieken moeten zich allen, zonder eenige uitzon dering, de hand geven en medewerken om de helsche plannen der godsdienst vervolgers te doen mislukken. En waarom dan, vriendje; zijl gij mis schien vervaard dat men de waarheid kunne, dingen verneme dat gij noch ver bergen noch verdedigen kuinict? In dal geval hebt gij veel geluk T huis te blijven en uwe vrienden ook. Maar, dan zoudl gij ook beter doen van een weinig min te schreeuwen, want veel geschreeuw zal toch maar weinig balen. Indien waren, bij telegraaf bevel ontvangen om de ries niet voorte- zetlen en nieuwe onderrichtingen aftewachten. Men heeft te Parijs eindelijk eene depeche ontvangen van admiraal Courbet, opperbevel hebber der fransche expeditie in Tongkin. Zij is gedagteekend uil Hanoi, 25 januari, en bevatte de melding dat de provinciën Sonlay, Hanoi, Haï-Dzuong, Naminh en Haï Phong rustig waren. De verkenningen op de naburige rivieren van Bac-Ninh gedaan, hebben hei bewijs geleverd dat de kanonneersloepen er kunnen op werken. -- E>e Kamér. De hoop, die de liberale pers koesterde bij het lezen der veronderstellingen van de Etoile, is, helaas niet verwezenlijkt; de amendementen derMiddensectie, strek kende om wat af te trekken van de jaar wedden der bisschoppen en die der kanunnikken af te schaffen, zijn verwor pen geworden met 68 stemmen tegen 41 en 1 onthouding. M. Bara heeft die voorstellen met kracht bestreden, en daarvoor dezelfde redenen aangehaald, die hij verleden jaar had vooruitgezet. Als men de jaarwedde der bisschoppen besnoeide, zouden zij zich doen doorgaan als martelaars en dat zou meer kwaad dan goed doen aan de liberale partij, volgens den heer Minister van justicie. Ook wilde hij niet l.iooren van de af- schaflïg der jaarwedde van de beslaande kanunnikken, want, zegde bij, als de kle- rikalen terug aan het bewind kwamen, zouden zij wel ééns hetzelfde kunnen doen met de ollicieele onderwijzers. Die redenen zijn zeer zwak en hebben op een groot gedeelte der linker zijde oen slechten indruk gemaakt. Volgens M. Bara zijn de pastoors slech ter dan de bisschoppen. Dat kan, maar liet zijn de bisschoppen die de bevelen geven aan de pastoors en dezen moeten die uilvoeren, als zij niet in bun ambt willen gebroken worden. Gedurende den schooloorlog heelt men hel meer dan eens beslatigd. M. Bara baalde ook alles aan wal hij sedert vier jaren beeft gedaan, om dé geestelijkheid te beteugelen, alsook do inkrimpingen die hij aan hel budjet der eerediensten heeft gebracht en veel grooter zijn dan degenen die door de Midden- sectie zijn voorgesteld. Dal is alles waar, doch hel is niet ge noeg de kleinen, de ondergeschikten, de knechten te treffen; men moet booger gaan, men moet de hoofden treffen, de bazen die de bevelen geven, en dal is tot hiertoe nog niet gedaan. De heeren bisschoppen bekreunen er zich weinig om, dat men de jaarwedde der onder pastoors inkrimpl als men de hunne maar onaangeraakt laat. Het gevolg daarvan is. dal het publiek gelooft dat men bang is die heeren te treffen, en zij waarlijk iets meer zijn dan een ander. ’t Zal niemand verwonderen dat M. Jacobs terstond het woord tiam, om de bisschoppen, kanunnikken en vicarissen- generaal te verdedigen. Men kent den uitslag: al de voorstellen der Middensei tic werden verworpen en De doode hand. Er is een zeker soort van menschen die een zonderling logiek hebben. Wil men een bewijs daarvan, dan leze men de kle rikale dagbladen, en omniddelijk zal men zien, hoe zij spreken over het voorstel van een parlementair enkwest betrekkelijk de doodehatid, onlangs in de Kamer neer gelegd. Sedert reeds jaren lang zong de kleri- kale pers op min of meer hoogklinkende tonen, den lof des kloosterlevens en al wal hel toeverachtigs en schoohs oplcvert. Was er spraak over een monniken klooster, zij noemde hel de schuilplaats der wetenschap en des gelieds was er spraak van een nonnenklooster, hel was de «schuilplaats der liefdadigheid en der zelfopoffering in de liefderdes Heeren. Bij allen, zoowel bij monniken als nonnen, prees men hoog den af keer van alle wereldsclie goederen, de liefde en de oefeningderslrengstedeugdcn. Van hunne rijkdommen spreken, was vuige laster; de arme monniken hebben slechts een kleed om hun lijf! Men zag wel hier en daar kloosters oprijzen, misschien zells wel een weinig veel. Maar de klerikale pers zwoor vóór God en al zijne Heiligen, en zweert hel tegenwoordig nog, dal men er een leven van armoede <jn boelveerdig- heid doorbrengt, en dal deialmoezen van iederen dag nauwelijks Voldoende zijn, om hel leven te behouden aan de weinige kloosterlingen die er zich bevinden. Wie zou ooit hel nul der kloosters, dal zij in de samenleving uiloéfeuen, durven in twijfel brengen Dienen zij niet alle om de arme kindekens te onderwijzen, om de zieken te bezorgen, lot schuil plaats voor ouderlingen en gebrekkelij- ken? Zijn hel niet alle in tien rechten zin des woords, huizen van troost en bij stand Eu is hun algemeen nut niet altijd zoo blijkbaar geweesi dat men tijdens zelfs de kloosters heeft willen de burger lijke verpersoonlijking toewijzen De vijanden van den Godsdienst hebben, wel is waar, dit voorstel van de hand gewezen; zij hebben zelfs den groolen Minister die hel ter dag bracht, omver- geworpen. Maar zie, hoe zou de deugd hare belooning niet vinden? diezelfde vijan den van den godsdienst stellen nu voor een enkwest te doen over de kloosters, om te zien waar men de middelen haalt om ze op te richten, waarmede zij leven en wal zij met hunne middelen doen. Hewel, de tijd om hunne deugden, en hunne belangloosheid, en hunne verzaking aan alle werehlsche goederen, en hunne armoede, en hunne zelfopoffering, en hunne liefdadigheid, en hun maatschap pelijk nut te doen uitschijnen, is geko men De verdedigers der kloosters zul- Dit Blad verschijnt don Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen fr. De Annoneeu voor Belgie, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den OrncE de l’cm,11:111;Magdalehaslraat, Brussel. Men schrijft in bij r.. VA.IWO161V KERCKHOVe, Drukker-Uilgcver, Ooslslraat, te Veurne, en 111 de Postkantoren des Rijks. 'ifertrekuren van tien ïjaterenweg van Duinkcrke, Vcurne, <Jent naar l .riit.e.vl en ïl>ixmu<Ic nans" Atenpor!- 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-1Ö 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 4S 9 50 12-48 2-10 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 niet meer worden ingeroepen. Dit artikel behoedt alleenlijk de ware eigendommen en niet bel bedrog. Niet meer kunnen zij het artikel 20 der grondwet aanroepeii, wegens de vrijheid van vereeniging, dewijl liet enkwest deze vrijheid geenszins hindert. Onze tegenstrevers zouden wel doen, vooraleer zoo dwaas en dolzinnig te ker men en te roepen, de volgende regels door Bonilacius VIII, te overlezen 1. Hel is niet loegelaten in iemands naara te doen, hetgeen men in zijnen eigen naam niet mag doen. 2. Het is verboden onrechtstreeks ie doen, hetgeen de wet rechtstreeks ver biedt 3. ’t Is zondigen legen de wet, dan de zelve letterlijk navolgen en handelen tegenstrijdig aan den geest der wet. Ziedaar wal Bonilacius Vil! zegt. Zou dit voldoende zijn om de klerikalen tot een weinig meer bedaardheid te brengen. Wij wenscheu het, doch verhoopen het niet. Politiek Overzicht. Het engelsch Parlement is deze week geopend geworden met de aflezing der troonrede. De koningin steller in vast, dal de betrekkingen van Engeland met al de mogend heden vriendschappelijk zijn. De wisseling van gedachten der engel- sche regeering niet den president der fransche republiek rakende Madagascar, is geëindigd en heeft voor uitslag gehad de vi iendschap- pelijke overeenkomst tusschen de twee mogenbeden te bekrachtigen. Er zijn onderhandelingen aange- knoopl voor de heneming der diplomatische betrekkingen met Mexiko. Bijzondere gezanten der beide regeeringen zijn met dit doel te Londen en te Mexiko aan gesteld geworden. Er zijn onder handelingen begonnen voor hel sluiten van een handelsverdrag met Tui kije. Een bijzonder handels- verdrag met Spanje is omlerlee- kend. Men verwacht er zich aan dat de spaansche Kamers hel wel zullen bekrachtigen. Eene overeenkomst werd met Porlugaal gesloten, rakende den Congo en het naburig grondgebied. Ten gevolge der nederlaag van de egyptische troepen in Soedan zijn de hevelen, die gegeven waren om de cngelsche troepen, uit deNijval- lei terug te roepen, ingetrokken. Echter blijft het doel der bezetting hel zelfde. De bloedige nederlaag van Baker pacha, nabij Takar, wordt alom veel besproken; vooral le Londen heeft zij groole ontroering ver werkt. De engelsche behoudende dagbladen laken op de hevigste wijze het engelsche kabinet, omdat hel zoo weinig vooruitziende is geweest, en eischen het om zijne dwaling te herstellen, met aan een engelsche leger den last op te <1 lagen om Soedan le gaan bezetten, eene taak waarvoor hel isgebleken, dat de egyptische troepen onbe kwaam zijn. Ook schijnt de regee ring nu in le zien dal zij verkeerd gehandeld heelt. Een ministerraad is bijeen ge roepen en men zou lol eene krachtdadige handeling besloten hebben. De minister van oorlog maakt toebereidselen om aanzien lijke versterkingen naar Egypte le zenden. Er zouden acht (luizend man bereid kunnen gemaakt wor den om binnen zeven dagen le vertrekken. De bevelhebber van ’t engelsch vervoerschip Euphrates, dinsdag nil Bombay te Suez met troepen aangekomen, heeft hel bevel ontvangen om le Suez de be velen der admiraliteit aftewachten, Volgens den Daily Telegraph hebben al de schepen tol de koninklijke engelsche zeemacht behoorende, en die op weg naar ip lo ll) >k 1 o I V ^’aMafloxsxï - uaizr: wrrcroi3=^i«« i ju n^*w*^h<c ït> et l- r GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL «-38 11-05 5- 48 6- 26 5-35 8-06 8- 28 9- 02 in. lo lt 'ij ut 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 1*5 .Is BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE e li 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 it 5-07 5- 37 6- 14 9-15 10-44 3-02 6-07 8- 57 9- 08 lï. n n. 11 tv i- 3-08 3- 47 4- 24 7-10 9-31 NIEUPORT D1XMUDE DI XM U DE NIEUPORT .3 10- 46 11- 25 12- 17 3-2.3 5-35 6- 20 9-00 7- 46 10-17 11-50 10-11-2-59 10-32-3-43 10-58-4-11

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 1