Leest hier: IE HUREN: Ingezonden. Een poldenaar. E X T R A K T. J. Gung'l. 1 Twee zeer schoone en goede KELDERS. Zich te bevragen bij den eigenaar M.’ P. I Burgerstand der stad Veurne. Geboorten. Al die eenig goedvinden hebben op de echtgenooten Henoil Van ElKlande-Corpem tier, landbouwers te Wu Ipen, worden verzocht onmiddelijk hunne rekening in te dienen bij den heer August Vanmas- senhove, Bijgevoegd Griffier bij de Rechtbank, woonende te Veurne. Noordstraat, nr 23. Rechterlijke kronijk. De korrek- lionele Rechtbank onzer stad, heeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. De Gouverneur van Wesl-vlaanderen, laai welen dat op Zaterdag, 16 Februari 1884, ten 10 ure’s morgens, zal overge gaan worden in de Afspanning de Voer man bij de \V° Bossaerl, dicht bij de stad IJperen, langs de kalsijdc van IJperen naar het dorp St. Jan, tol de openbare verkooping van 8 JONGE STIEREN VAN GASSELSCI1-RAS, kortelings aangekocht in Frankrijk om lol de verbelei ing le die nen van hel runderras, in deze Provincie. SStiul- en St reek nieuws. Veurne, 9 Februari. Morgen geeft onze koninklijke maat schappij van Cecilia haar laatste winter feest dal zal beslaan uit een Concert gevolgd door Bal. Hel Concert zal zeer aantrekkelijk zijn, want men zal er drie vreemde altisten hooren, die hoog gewaardeerd worden de heeren violonisten Gaimanl en Ligy, van IJper, en de voortreffelijke komick- zanger De Kemper, van Brussel. Alles laat ook voorzien dat hel Bal zeer levendig zal zijn. Op Zondag 17 dezer, geeft de maat schappij van Rhelorika hare laatste vei - looning. Dezelve bestaal uil de volgende stukken 1" Per expres, blijspel in een bedrijf. 2’ Het Badmei^je, tooneelspel in id. 3" Schoenmaker blijf bij uwe leest, blijspel in een bedrijf. Deze vertooning zal om 6 ure ’s avonds aanvang nemen. De deuren van stads schouwburg zullen om o 1,2 ure worden geopend. Bij vonnis ter date van 8 Februari 1884, heeft de rechtbank van eersten aanleg te Veurne, zittende als koop- handelrechlbank, in staat van faling ver klaard sieur Odaer- Willaerl, koopman en en herbergier le Loo. Dit vonnis benaamt als Rechter-kom- missarisden heer Kabel LEPLAE, rechter bij gemelde rechtbank, en als bezorger der faling den heer Hu.Aim: JOYE, advo- kaal le Veurne; beveelt aan de schuld- eischers de verklaring hunner schuld vorderingen le doen binnen de twintig dagen ler grellie der rechtbank; stelt dag op 6 Maart 1884, om twee ure namiddag, ler raadkamer, voor hel slui ten des proces-verbaals van waarmaking der schuldvorderingen, en op 14 Maart daarna, om 10 ure ’s morgens, ler audiëntiezaal, voor de bepleiling der ge schillen uil die waarmaking le ontslaan. Voor gelijkvormig extrakt H. JOYE, ad. Een koninklijk besluit van den 1 Fe bruari verleent de volgende pensioenen 799fr. aan M. Pieter Liefooghe, briga dier der douanen, geboren te Beveren, op den Yser, den 6 December 1828; 6851r. aan M. Dcsiderius Depaep, be diende der douanen, geboren le Bulscamp den 6 December 1827. De tentoonstelling der jaarlingstieren heeft ieders verwachting le boven gegaan; niet tegenstaande hel stuur noordsch- weder, zijn bijna al de bijzonderste kwee kers der streek opgekomen, die door hunne tegenwoordigheid de tentoonstel ling wilden aanmoedigen, om le volheiden in het kweeken van bel puike durhamras. Rond de 4 ure begon de jury hare las tige taak, want het was waarlijk moeielijk om met juistheid de premien loelekennen. De Pu' premie werd toegekend aan M.' 11. Cornille; de tweede, aan dewed” J. De Clercq; en de derde, aan de wed“ Rycke- waerl, allen landbouwers le Coxyde. De bekendmaking van den uitslag werd met algemeen handgeklap begroet. Om 6 1/2 ure begaven zich een vijftigtal der bij zonderste kweekers naar het Gemeente huis waar hen een lekker avondmaal wachte. Dit gedeelte van het feest gelukte ook uitermate wel, want de opgediende spijzen waren goed gereed gemaakt, menige heildronken werden voorgesteld en men scheidc onder den roep vanlol T jarenl. gehad. De dienslovcrste bemerkte aati een zijner wachters, dal deze cene hou ding bad, die hij niet gewoon was te zien. Achter oenen hoek wachtte de overste den wachter af en pianiste hem zijn pis tool op de borst. De overste zag toen, dat hij hier te doen had met een der gevaar lijkste kerels, zekeren Van Leeuw, van Leuven, die eene straf ondergaat van tien jaren. De wezenlijke wachter had hel goed gevonden, de plaats over le nemen van den veroordeelde, om te kun nen slapen en zijnen dienst le laten doen door Van Leeuw’, aan wien hij zijne wapens en sleutels had toeverlrouwd. Onnoodig te zeggen dal de wachter thans opgesloten is. Tenors en zangers met hoopen. Nu hel zoo moeilijk is goede stemmen le vinden, meldt een dagblad dat er een ge neesheer is, die hel middel gevonden heetï om de menschelijke keel derwijze le behandelen, dal hel altijd gemakkelijk is eene basstem, soprano, tenor of bary- lonstem le bekomen, volgens den wil van den geneesheer liet is voldoende, schijnt hel, eene eenvoudige operatie le laten doen aan de larynx, om die uitslagen te bekomen. Die operatie zou zonder pijn en zonder gevaar zijn, en degene die er zich aan zal onderwerpen is verzekerd, na 15 dagen, de schoonste toonen te kunnen uitbrengen, die men ooit gehoord heeft. Indien dit bericht bewaarheid wordt, dan zou men de zangers aan een klein prijsken kunnen krijgen en zou men zoo dikwijls de verlooningeii niet moeten veranderen. Met do vierde vertooning door de maat schappij van Rhelorika le geven, zullen de winterfeesten onzer drie voornaamste gilden eindigen. Waarlijk de Venrnsche liefhebbers van schoon muziek, van prachtige tooneelver- tooningen, van vrolijke en levendige bals hebben dit jaar niet le klagen: hel eene feest volgt hel andere op, en alle evenwel gelukt. Ook spreken de vreemdelingen, die zich in Veurne komen vestigen, met den groolsten lof over deze feesten en verklaren dat men dal nergens in kleine slcedjes ontmoet. Met voldoening slippen wij het welge- lukken van alle de winterfeesten aan. Dit is een bewijs le meer dal de gilden onzer stad in vollen bloei zijn. Algemeene tijdingen. Men schrijft uit Rousse’are Zater dag avond, lusschen 8 en 9 uren, ont waarde men binnen onze stad eene groote klaarte in de lucht, in de richting van den zuid-oosteii. Iedereen dacht dal ergens een groote brand moest ontslaan, en inderdaad hel was zoo. Hel was de groole bloemfabiïck der hoeren Ver- cruysse le llarelbeke, die in brand stond. Een groot en flinks gebouw van 6 slagien hoogte, gestaan nabij de watermolens, had eensklaps vuur geval, en in twee uren lijds was gansch liet gebouw ten gronde afgebrand, eene menigte koop waren verslindende of vernielende. Men spreekt van 4000 zakken tarwe en 1000 zakken bloem die in dezen brand zijn vernield. Geene menschenlevens zijn le betreuren; alleenlijk twee bedienden, di op de vierde slagie bezig waren, eenklaps door de vlammen overrompeld, zijn door de vensters gesprongen, den oenen in dc Leie vallende, welken nog al erg gekwetst werd, en den an leren die gevangen werd in dekkleederen. Men .berekent de schade op ongeveer 1 millioen fr. Slechts de vier muren van liet gebouw zijn blijven slaan. Er wordt op dit oogenblik le Brussel veel gesproken over de geheimzinnige verdwijning van den lieer Ch. Mascarl, oud 33 jaar, advokaal en snelschrijver van den Senaat, woonachtig le Brussel met zijne echtgenoote, geboren Greyson, in de Breydelslraat, 40, sedert vrijdag 25 januari uil zijn huis verdwenen. Hij werd dien dag rond 4 ure namiddag voor I dc laatste maal te Brussel gezien. Verscheidene dagbladen hebben gemeld dal de heer Mascarl teruggekeerd was in zijne woning. Zulks is onnauwkeurig, zegt de Indépendance. Men is zonder hoe- genaamde lijdingen over den vermiste; men weel niet of hij hel land verlaten heeft of wel of men een ongeluk le be treuren heeft. De policie heeft opzoe kingen bevolen in Ter Kamerenbosch, op hel Oefeningsplein en in de vage gronden in de omstreken der hoofdslad. Tol nu toe hebben die opzoekingen geenen uit slag opgeleverd. De verdwijning van den lieer Mascarl, wat er ook de oorzaak van zijn moge, heeft een jammerlijk gevolg gehad. Zijne moeder is zaterdag overleden en men beweert dat zij bezweken is ten gevolgen van den angst waarvan zij ten prooi was sedert de verdwijning van haren zoon. JVaf hel justitiepaleis van Brussel kost. De regeering vraagt voor 1884 voor het Paleis van Juslicie nieuwe cre- dieten, ten beloope van fr. 1,500,000, met nog een crediet van 1 millioen in verschiet. Laat ons hopen dal hel laatste zullen zijn, want dit paleis heeft al een diepen pul in ’s lands kas gemaakt. In het verslag van den heer Gallier na mens dc inidden-sectie wordt opgegeven dal dit paleis in geheel zal gekost heb ben 44,577,386 fr. en dan nog zonder de meubeleering en de lichlloestellen. In het nieuw paleis van juslicie te Brussel zijn 15 toezichtcrs in bediening getreden; zij dragen als onderscheidings- teeken oen driekleurigen strik aan den arm. Men spreekt van ze eeneti uniform te geven. Een zonderling geval heeft een dezer nachlen ler eelgcvangenis ie Leuven plaats OLLEV1ER, Groote Markt, te Veurne het kapittel der ceredienslen daarna aan genomen, zooals hel door het Gouverne ment werd voorgesteld. Na nog cene zoo langdradige als ver- velende redevoering van M. Kervyn heeft I dc Kamer woensdag de discussie over liet budjel van juslicie gesloten. Du budjet werd bij slaan en zitten aangenomen. Daarna werd overgegaan tol de alge- meene discussie over hel budjet van builenlandsche zaken. Verscheidene redenaars hebben hel woord genomen. De katholieke scholen kosten zeer veel geld aan de stad. Gedurig herhaalt men in de priesters- gazetjes, dal de katholieke scholen niets kosten aan de gemeenten. Dit is zand in dc oogen werpen om de lezers le ver blinden. Dit is eene klerikale leugen door dewelke ook de Veurnaar onze ingezete nen tracht le misleiden. Dat men in de Vcurncsche katholieke scholen geen hoog schoolgeld en geene dure schoolbehoeften deed betalen, dal men hier niet schooide voor hel onder houd en meubleeringderschoolgebouwen, voor de jaarwedden of de mond- cn kleedingkoslen van het onderwijzend per soneel, de bevestiging van den Veurnaar zou eenigzins gegrond kunnen schijnen; maar aangezien liet tegendeel plaats heeft, is hel voor alwie niet stekeblind is duide lijk, dal onze katholieke lagere scholen aan de Veurnesche ingezetenen zeer veel kosten, en waarschijnlijk veel meer dan de officieele scholen. En ofschoon die onkosten in bel budjet of begrooling der sledelijke uitgaven niet ingeschreven zijn, drukken zij daarom niet le minder op de algemeenheid der lastenbelalers. De heilige schrijvers zeggen welbet zijn de katholieken die geven, en zij geven gaarne Prullen 1 Er zijn, inderdaad, menige welhebbende huisgezinnen, die, ten gevolge der gedurige katholieke schooierijen, hunne uitgaven hebben ver minderd, cn dillen nadeele van iedereen, want de wereld is cene kelen. Hoe meer de priesters bij de rijke lieden afbalen, hoe nadecliger voor de neringdocncrs, zoowel liberalen als kleri- kalen. i Ja, onze katholieke scholen kosten veel geld aan de slad. De opstellers van den Veurnaar zullen wel blijven beweren, dat ze haar geen centiem kosten, maar zulks is niet ernstig. Overigens, de onder vinding leert meer eu meer dal de heilige schrijvers gaarne hunne lezers voor den zot houden. --- De gezalfde schrijvers van ons pries- tersgazetje beweren onbewimpeld, dal er hij onze gemeente- en liefdadigheids- bestuurders noch eerlijkheid, noch con sciëntie bestaat, en dal zij slechts aan hunne daden eenen schijn van treffelijk- heid geven, om hunne kortzichtige sukke laars te verblinden Zij beweren ook, dal in de landelijke gemeenten, waar de besturen klerikaal zijn, en, bijgevolg, waar de priesters den baas spelen, de grondwcltelijke vrijheden ten volle geëerbiedigd worden; en zij schelden ons nil voor leugenaars als wij het legendeel staande houden. Het blijkt daarenboven uit hunne arti kels, dal hunne denkwijze over de vrijheid van dischgenoolen en weezen, en over dc plichten der bestuurders in zake van onderwijs, ten volle van de algemeene denkwijze afwijkt; zoodanig, dal zij als verachtelijk aanzien, wal gewoonlijk als prijsbaar aanschouwd wordt, dat zij als geldverkwistingen schandvlekken, wal bij na voor iedereen als allernuttigste uit gaven doorgaat. In dien toestand van zaken zullen wij den pennetwist met onze tre/1'elijke cn rechtzinnige tegenstrevers, op hel punt of onze bestuurders slecht ofwel doen, staken, en dit vraagstuk door de ge- meenlekiezers laten oplossen. De gekruinde opstellers van het Fettr- naartje mogen verzekerd wezen, dat dc liberale kandidaten voor de gemeenle- kiezing aanstaande als voorstanders en beschermers van het officieel onderwijs zullen optreden. Indien dit dus in Veurne gelijk die opstellers hel willen doen gelooven als eene zoo schromelijke misdaad aanzien wordt, ehwel dan zullen de priesters gemakkelijk over de liberalen zegepralen. Doch wij hebben hierover geen de minste vrees: de kiezingen van October aanstaande zullen gelijk dc voorgaande kiezingen alloopen, de liberalen zullen dc victorie behalen, en onze bestuurders zullen de hooge voldoening genieten van le zien, dat hunne handelwijze door de meerderheid der bevolking wordt goed gekeurd, en dat de hatelijke en lasterende aanvallen der priesters tegen onze voor naamste en verdienstelijksle ingezetenen, naar verdiensten worden geschat. Op Zondag 17 Februari 1884, om 3 ure namiddag wordt er le Dixinude een groot Liefdadigheids concert gegeven in dc Eerezaal van hel Stadhuis, door de Fanfaren Maatschappij St. Cecilia van Essen, met de medewerking van Mejuller J. Van Daele, zangeres, en M.’ Julius Goe- linck, violist, l'1'' prijzen van het Koning- lijk Conservatorium te Bussel. PROGRAMMA. den 3. Paulus Vandenbroucke, zoon van ,lau- Baptiste en van Victorina David, Ooststraat den 5. Gormaln-Lcon Vanderkeulen. zoon van August en van Panic Doogh, Oosts! raat. Sterfgevallen. den 3. Sophia Lehouck, 3 m. en IV <1. 1tIC K KX a M1V Ui IXl i .V Holloway's Zalf en Geene onzeker heid. Onzuiver Idoed of onvoldoende werking van het eene of andere orgaan veroorzaakt ziekte; zuiver het eerste, eu breng de laatste weder iu orde zoo verwijdert zich de ziekte eu keert dc gezondheid terug, in het uitoefenen van deze heelkracht hebben Holloway's Pillen zich een wereld beroemenden naani verworven, en de juistheid van den grondslag, waardoor zij de ziekte verdrijven en de gezondheid herstellen, is dooreen overanderlijke goeden uitslag van ruim dertig jaar bewezen. Een paar pillen voor men naar bed gaai ingenotnen, wanneer lusteloosheid of zwaarmoedigheid ons overvallen, zullen do lover tot krachtdadige afscheiding aansporeu en een vroolijk humeur herstellen. Als Pil na het eten, is Holloway's artsenij zonder wederga. Zij verdrijft dadelijk al de lastige opgeblazeuln id. volheid en onplezierigheid na het eten, welke de meest vervelende teekenon esner slechte spijs vertering zijn. Do tengerste vrouw, het kleinste kind en de zwakste xiakto kunnen met gerustheid Ilop- Bitter gebruiken, liet zal hun goed doen. ZITTINGEN VAN DEN 31 JANlAltl. Vanzeebrouck César, en Dcbusschgraeve David, werklieden te Veurne, elk 2ö fr. boet of 8 dagen gevang, voor woderzijdsche slagen. Deputter Louis, hovenier te Westende, 50 fr. boet of 15 dagen gevang, voor jachtdelikt. Neut Louis, werkman te Nieuport, 15 «lagen gevang, on 20 fr. boet, voor smaad jegen den poiicie-kommissaris, en 20 fr. boet of 3 dagen gevang, voor nachtgorucht. Declerq Felix, werkman te Coxyde, 50 fr. boet of 15 flagon gevang, voor jachtdelikt. Lefevre Karei, molenaar te Avecappellc, 50 fr. boet of 15 dagen gevang, voor jachtdelikt. Didier Augusi, dienstknecht te Loo, 200 fr. i boet of 1 maand gevang, voor jachtdelikt. Devey August, zonder'h roep te Adinkcrke, 10O fr. boet of 15 dagen gevang, voor jacht met stroppen. Schorpereel Pieter, koopman te Eggowacrts- cappelle, 3 maanden gevang eu 26 fr. boot, voor vorvalsching in geschriften, en 1 maand gevang, vooo enkele bankbreuk. Debruyua Henri, Debruyne Engel, Degraovo Hendrik en Dewulf Hendrik, allen te Clerckeu, den 1" een jaar, en de andere elk s dagen ge vang, voor slagen en wonden. Uitslag der tentoonstelling van Coxyde. - - -- EKKSTE DEEL. 1. Aiila, groot mengelstuk uit 't opera, G. Verdi. 2. Groot aria uit Sémiramis Rossini. 3. Droomorij voor viool Vieuxtkmps. 4. Ballade du Trouvèro Vhriii. 5. A. Die Heiuzelinanschen. march, Ellenberg. B. Die letzto Licbu, csardAs ,1. Gung'l. voor fanfaren. TWEEDE DEEL. 6. Faust, gr. fant. uit het opera, (fanf.Gounod. 7. Aria de la coupe uit Galathöe V. Massó. 8. Fantasia Appassionata voor viool Vicuxtctnps. 9. Sancta Maria, voor zang en viool Fam e. 10. Variations <lo bravoure, voor Paganini. viool met ééne snaar. 11. El Turia, Spaansche wals, fanf) Granado. Begeleiding van Piano door Mevr. Sherington- Struye. De deuren der zaal zullen geopend worden om 2 i/z ure namiddag.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 2